תמיד צודקים, תמיד קדושים

איציק ספורטא

אלונקה היא קאסם, ילדה בת שלוש עשרה היא מחבלת מסוכנת, טנק יורה פגז והורג אב ובנו, ועוד ועוד. טועים טעינו, מה אפשר לעשות, במלחמה כמו במלחמה. בערב החג הקודם נהרגו ילד קטן וילדה קטנה בשדרות, והצער עמוק, וממשלת ישראל שבנושאים אחרים איטית להפליא בפעולותיה החליטה שיש להכאיב לפלשתינאים עד שיצעקו די. מה לעשות שהללו לא כל כך צועקים די, אז נכביד את ידינו עליהם כי אנחנו צודקים, כי ילדינו נהרגים.  

אני שומע ברדיו שיו"ר וועדת החוץ והביטחון טוען שצריך לעשות יותר מכך, יש לבצע "חומת מגן" בעזה. וח"כ מתון במיוחד, הנדל, אומר צריך למחוק שכונה ואז לראות מה קורה. והמראיין אפילו לא מניד עפעף ועובר לשאול שאלה בנושא פוליטי שאפילו את הפוליטיקאים הפסיק לעניין.~  

ככל שעובר הזמן אני מגיע למסקנה שמשהו קרה במערכת הישראלית שאינו מאפשר לה לחשוב באופן שיאפשר להיחלץ מהמעגל הארור בו אנו מצויים. ראשי הצבא שניצחו את הטרור פעמים רבות בשנים האחרונות, וצרבו בתודעה את עליונות ישראל, עומדים חסרי אונים והפתרון היחיד שלהם הוא יותר מאותו דבר. חיסולים ממוקדים הפכו למשהו של יום יום. עכשיו מדברים על חיסולים מרחביים. בכל אותו זמן הצידוקים להרג אזרחים פלשתינאים בשם הגנה עצמית או טעות ממשיכים להישמע ברמה. עם כל יום שעובר הטיעונים הללו מאבדים ממשמעותם.

יש הבדל בין אילו שיורים בכוונה לפגוע באזרחים ובאלו שעושים זאת ללא כוונה, אבל גם כאן יש גבול. אם בפעולה הנמשכת שבוע נהרגים 24 ילדים פלשתינאים הצידוק של חוסר כוונה מאבד מערכו. כשטנק יורה בלילה על בית שיש בו משפחה שלמה, לא צריך להיות גאונים כדי להבין שיש בו אזרחים שיפגעו. אני מזכיר טנק כיון שאני חושב מה אני הייתי עושה באותו מצב, האם הייתי יורה או לא יורה. כמפקד טנק אני משוכנע שלא הייתי עושה זאת.

הצידוק מקבל חיים משל עצמו ואין לו שום קשר למציאות, בהנחה שאם יטענו אותו מספיק פעמים הוא גם יהיה נכון. סגן הרמטכ"ל, בהיותו מפקד חיל האוויר לא התרשם מהרג אזרחים וטען שהוא ישן בשקט. מפקדיי צבא אחרים אולי לא ישנים בשקט אבל ממשיכים לפעול כאילו אין שום בעיה בדרך הפעולה שלהם. הרג הילדה בציר פילדפי, לא באזור ג`בליה, מראה עד כמה יש פה בעיה. תיאור המקרה על ידי שלומי אלדר (טען שעיתונאים ישראלים אינם נמצאים בשטח) הדהים אותי. ילדה בת 13 הולכת במקום אסור (יש שלטים, אבן גבול, או סתם אסור?) עם תיק במרחק 200 מהמוצב, קוראים לעברה קריאות (כנראה ברמקולים) היא מטילה את התיק ואז יורים בה. לדבריו של אלדר במוצב יש מצלמות ומסכי טלוויזיה שדרכם אפשר לזהות אנשים גם במרחק הזה. מה הם פחדו שיש לה כישרון להטיל תיק ל-200 מטר, גם מטילת הכידון הקובנית, מחזיקת השיא העולמי,לא מטילה אותו ליותר מ-72 מטר. לא ירו בה ירייה אחת, בגופה נמצאו עשרים ושניים קליעים. אז מה זו הגנה עצמית, מחבלים הסתתרו מאחוריה, או שכאן קודם יורים אחר כך שואלים.  

נושא אונר"א והקאסם גם הוא מגלה את דרך הפעולה, היו צילומי אוויר לא ברורים וישר הוציאו אותם לעיתונות כהוכחה למעורבות אונר"א בפיגועים. מהר מאוד התברר שלא קאסם ולא נעליים מה אז? תגובה סבירה הייתה האשמנו האשמת שווא ואנו מצטערים, אבל לא ישר שולפים מהבוידם תיק המוכיח עד כמה האו"ם עוזר לחמאס ולמי שזה לא יהיה. רגע, התיק היה שם גם לפני כן, למה נזכרתם עכשיו? כי ככה, אנחנו לא נודה ממש בטעות, כי אנחנו צודקים תמיד, וכולם נגדינו, אין עם מי לדבר, ואנחנו עד כדי כך חכמים שנתחמן את כל העולם וגם את עצמנו (ראו דברי וייסגלס על תוכנית ההתנתקות).

נדמה שקובעי המדיניות בישראל אימצו גישה אסטרטגית שהעיקרון הבסיסי המנחה אותה הוא: "מה שלא הולך בכח יילך ביותר כח". זה לא נוגע רק לנושאי ביטחון אלא גם בנושאים אחרים שבו הכח הפך השליט. האמרה הזאת זכורה לי מהצבא רק שגם אז חשבתי לעצמי שהיא די מטומטמת והוספתי, מה שלא הולך ביותר כח יילך במוח. את הקטע הזה שכחו קובעי המדיניות, או שאף פעם לא ידעו.

אז מה יהיה לנו? בלי משא ומתן עם הפלשתינאים שיכניס קצת סדר במצב הנוכחי, נמשיך להיות מוכים, נמשיך להכות ונמשיך להרגיש צודקים בלי צדק.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסי לוס

  איך הפריך האנסן את עלילת הדם הישראלית?
  באמצעות חיפוש פשוט, מהיר במנוע החיפוש הפופולרי והזמין לכל – גוגל, בתוספת מעט הגיון פשוט.
  כל אנשי המקצוע הטובים ביותר בכל הדרגים לא חשבו על זה.
  תמיד עולה השאלה האם הם מטומטמים או רשעים?
  כמה מטומטמים אפשר להיות?
  כמה ילדים אפשר להרוג ועדיין לטעון לכוונות טהורות?
  מה ראו ומה חשבו לפני, בזמן ואחרי החיילים עם הכוונות הטהורות שרצחו את הילדה?
  מה עובר עליהם כעת?
  האם הם מתייסרים בפשעם? האם הם זורקים מעליהם את הנשק והמדים או האם הם ממשיכים לירות?

 2. יוסי זיו

  כל יום שעובר, וככל שאנחנו מתבהמים יותר, כך ההצדקה לסרב לשרת בשטחים גוברת.
  "במקום שאין אנשים היה איש".

 3. אברם מהשוק

  תסריט עתידני:
  התנתקנו נסוגנו פינינו הכל.
  ממשיכים לירות קסאמים ורקטות על יישובים ישראלים מלב השכונות המאוכלסות בלי שהפסלטינים נוקפים אצבע.
  מה אנחנו אמורים לעשות?
  כלום כי אזרחים נהרגים?
  אולי אפשאר לקבל תשובות מורכבות לשאלות מורכבות ולא לשפוך ישר הררי מילים של שום מוצא בגלל הזדהות רגשית עם הסבל?

 4. איריס

  אברהם, שלום!
  אתה מתאר תסריט שיוצא מתוך הנחה שהפלשתינאים יורים טילי קסם מכיוון שהם פלשתינאים, ולא מכיוון שהם נמצאים תחת כיבוש: כלומר, ברור לך שהירי ימשך, מה שלא יהיה . כאחת ממתנגדות "תכנית ההתנתקות", ולא מהסיבות הימניות המוכרות, אלא מכיוון שברורה לי המטרה שלשמה נהגה הרעיון הגאוני הזה, אני לא מאמינה שהפתרון נמצא ביציאה מעזה. שינויים קוסמטיים לא יתנו כלום.
  עכשיו קודם כל עולה השאלה, מה הבעיה? ולמה הפלשתינאים יורים ומתפוצצים ומפוצצים בפיגועים, למשל?
  אם אתה חושב שזה בגלל שהם אנשים שזהו האופי שלהם, אז אין שום פתרון ואתה צריך להתרגל למצב הקיים ולהחמרתו המתמידה. אם אתה מאמין שאולי זה בגלל המצב בו הם נתונים, אז אשמח להמשיך ולהתכתב איתך בנושא.
  בברכה
  איריס

 5. דנה אלכסנדר

  לאברם מהשוק – אני מחזירה לך את השאלה: מה אתה מציע? הרי המדיניות הנוכחית לא הוכיחה את עצמה (בלשון המעטה): היא גורמת לקורבנות אזרחיים רבים ומחרידים (בצד הפלסטיני), והיא אינה מונעת קורבנות אזרחיים, מעטים יותר אך לא פחות מחרידים, בצד הישראלי. הרי כל עוד יש פלסטינים עם רצון לפגוע בישראלים, הם ימצאו את הדרכים לעשות זאת, במיוחד כשאין שלטון פלסטיני, או ציבור פלסטיני, בעלי יכולת או רצון למנוע זאת. אז אתה מציע לכבוש את עזה "מחדש" ולהציב טנק ישראלי בכל קרן רחוב בעזה?
  ההגיון הפשוט (וגם ההזדהות הרגשית עם הסבל, משני הצדדים) אומר שאם שיטה מסוימת לא עובדת, צריך לנסות להחליף אותה. זה לא מופרך להעריך, שכאשר לא תהיה נוכחות ישראלית בשטחים (בכל השטחים, פינוי עזה בלבד לא ישיג דבר וכפי שדב וייסגלס אישר היום למי שעוד היה לו ספק – כל תכנית "ההתנתקות" היא רק תכסיס להותרת הכיבוש על כנו ואף חיזוקו, בגדה המערבית), לא התנחלויות ולא נוכחות צבאית, וכאשר תנתן לפלסטינים הזדמנות אמיתית להקים שלטון עצמאי ולפתח את כלכלתם, תפחת מאוד המוטיבציה לפגוע בישראלים, ויהיו מספיק לחצים פנימיים, מצד השלטון והציבור הפלסטיני, למנוע מאלה שבכל זאת ירצו להמשיך את המאבק המזוין, מלעשות זאת. כבר היום, במצב המזעזע והמייאש הקיים בשטחים בכלל ובעזה בפרט, יש קולות רבים ומרכזיים של פלסטינים הקוראים לכך – אז ברור כשכאשר לא תהיה נוכחות ישראלית בשטחים, המבקשים להמשיך בירי קסאמים וכו' יהיו במיעוט קטן וחלש.
  לא נשמע לך הגיוני? ולמה לא לנסות? הרי זה לא שמדינת ישראל מתפרקת, חלילה וחס, מצבאה. האופציה הצבאית תמיד תהיה קיימת.
  התפיסה כאילו לא משנה מה תעשה ישראל, תמיד הפלסטינים ימשיכו לרצות להרוג בנו, מניחה שהפלסטינים הם יצורים מזן אחר, שאין שום הגיון נתפס בפעילות שלהם (התנגדות לכיבוש, למשל?). מי שבאמת מאמין בהנחה זו הוא גזען. מי שלא מאמין בה אך בכל זאת מביא את התסריט שהבאת, כסיבה שלא לסיים את הכיבוש ולסגת מהשטחים (והוא לא מתנחל בעצמו) – אני באמת לא יודעת מה עומד מאחורי זה. פחד משינוי? אי-רצון לאבד את השליטה בשטחים, ויהי מה? תסביר לי אתה. אני באמת אשמח להבין.

 6. אורלי נוי

  לפני כשבועיים הציגה אוניברסית ביר-זית סקר לפיו אם ערפאת לא יציג את מועמדותו בבחירות הקרובות לרשות הפלסטינית,
  יזכה מרואן ברגותי ביותר מ-50 אחוז מהקולות. יותר מ50 אחוז! הסיבות לפופולריות העצומה של ברגותי הן מגוונות- בלי ספק
  הוא אהוד מאד משום היותו אחד ממחוללי אינתיפאדת אל-אקצא, אבל לא פחות מכך משום שהוא נתפס כאיש ישר מאד, לא נגוע בשחיתות'
  כאיש שטח שהוא אנטי-תיזה למנהיגות המכהנת. מעבר לכך, ברגותי נתפס כאיש פרגמטיי שזכור גם כמי שהיה שותף בעבר
  בשיחות שלום עם בכירים ישראלים רבים. והרי לכך ישראל מייחלת, לדבריה, תקופה כה ארוכה- למנהיג פלסטיני ישר, פרגמטי
  שאפשר יהיה "לעשות אתו עסקים". אבל היוהרה והאטימות הישראלית האופייניות כל-כך שוב עומדות בדרכו של השכל הישר,
  ולא רק שישראל לא שוקלת אפילו את האפשרות לשחררו אלא שהיא גם מחבלת בבחירות הפסלטיניות בכל דרך אפשרית
  (בראש ובראשונה ע"י שיבוש עבודת מרכזי ההתפקדות שנפתחו לקראת הבחירות).

 7. הילי

  ידיעה מבדחת בחדשות גלי צה"ל 2AM. נעצרו 12(אולי 13. לא זוכרת) אנשי חמאס בחשד שנתמכו על ידי האו"ם.

 8. אברם מהשוק

  וואלא, קראתי ולא האמנתי.
  איריס, אם שכחת, יצאנו מהשטחים ברובם, ונתנו הצעה לפינוי כמעט כולם, ובתגובה נפתחה מלחמת אוקטובר 2000.
  החמאס והג'יהאד הכריזו במפורש שמטרתם חיסול ישראל.
  ערפאת אמר שוב ושוב (למרות שאוזנינו היו אטומות) שמטרתו הסופית חיסולה של מדינת ישראל כפי שהיא כיום.
  כמות הפלסטינים שמוכנה לוותר על "השיבה" עלאק, פחותה ממספר הכותבים לאתר ,עוקץ".
  אז אולי הבעיה היא לא שלא התנהגנו יפה ולא הצענו מספיק, אלא שיש נטייה כרונית של המנהגיות הפלסטינית להתשמש בטרור כאמצעי לחץ?
  בנוסף לא נתת באמת תשובה.
  היום יש טרור ע"י ארגונים שאינם מוחים על הכיבוש אלא שרוצים בהרג מקסימלי של יהודים כחלק ממהלך אסטרטגי שמטרתטו השמדת ישראל. הטרוריטים פועלים במכוון מתוך השכונות האזרחיות וגם מפעילים לא פעם ילדים.
  האם את גורסת שעל ישראל כמדינה ריבונית להשלים עם מצב זה עד שיהיה פתרון מדיני? האם את מוכנה לחיות תחת פיגועים והרג עד שהפלסטינים יואילו בטובם להתנהג כבני תרבות המוכנים לנסות משהו אחר?

 9. תמשיכי לעצום עיניים

  אפשר להאמין שהפלסשתינאים ימשיכו לירות קסאמים ולהתפוצץ גם אחרי שהכיבוש ייגמר לא בגלל גזענות אלא כי הם לא מוכנים להשלים עם קיומה של מדינת ישראל בכלל, גם לא בגבולות 47. זה לא פחות סביר מלהניח שהטרור והירי יסתיימו עם הכיבוש. כל מה שצריך לעשות כדי להניח את זה זה לקרוא קצת מה שהפלשתינאים בעצמם אומרים על המטרה שלהם, שהיא מדינה מהים עד הירדן.
  היינו שם, בתהליך שלום, עם יציאה מהערים הפלשתינאיות ושלטון עצמי שלהם, וראינו את הפיגועים של 96. אבל אז את ושכמותך סיפרתם לנו שזה בגלל תהליך השלום… שבכל תהליך יש קיצוניים שלא מקבלים אותו. אז תמשיכי לשנות את ההסבר בכל פעם שהעובדות אומרות אחרת.

 10. פחזנית

  הפלסטינים אינם שונים מאיתנו, מנוולים אלימים שכמונו, אבל בהעדר צבא נותר להם רק הטרור. כך נהגנו גם אנחנו בעבר הלא רחוק. הם מתנהגים כמו נערה שהותקפה בסימטה אפלה, והעניקה לתוקף בעיטה בביצים או אצבע בעין. לא בדיוק "פֶאר-פַייט", אבל זה מה יש, וזה מה שמלמדים בקורס להגנה עצמית.
  הנסיגה לקווי 67 לא תהפוך אותם ל"מאמא תרזות", כשם שלא תהפוך אותנו ל"מהטמה גנדים". הנסיגה תעשה הרבה פחות: היא רק תחזיר אותנו שלושים ושבע שנים לאחור, ותיתן לשני הצדדים הזדמנות לחשוב שוב – הפעם באמצעות השכל.

 11. דודי נתן

  לאיציק – כל הכבוד על הכתיבה, ממש הוצאת לי את המילים מהפה. גם אני הייתי מפקד טנק (אם-כי רוב השרות הייתי רס"פ מנייק) וגם אני חושב/מקווה שלא הייתי יורה.

  ואבן זוהי התשובה שלי להתלבטויות מהסוג שמעלה אברם מהשוק – במקום להסתבך אם הצענו "הכל" או לא, שהרי גם עראפת לא היה חייב להוליך לאלימות שכזו בתגובה למהלכים של ברק – התשובה היא שהמצב שבו אנחנו שמים את עצמנו עובר כבר מזמן את ההצדקות הראשוניות, וכך העוול שבעצם התגובה, ונסיונות המניעה (אם אינם אלא תרוצים – מה שיותר גרוע) עושים יותר נזק לעצמנו וכמובן לפלסטינים.
  בקיצור, גם אם יש משהו בדברי הימין, ובדברי מתנגדי הנסיגה תחת אש, ובדבר הבטחוניסטים. עברנו מזמן את הגבול אליהם מובילים אותנו דבריהם.

 12. אברם מהשוק

  הנסיגה לא תביא אותנו 37 שנים אחורה, כי אז שלטו בישע הירדנים והמצרים, ועכשיו הנסיגה אמורה להביא למצב חדש שבפעם האחרונה שנוסה (אוקטובר 2000 למשל) נגמר בבכי, שלנו ושל הפלסטינים.

 13. דנה אלכסנדר

  תגובה לטוענים שבעצם "כבר ניסינו" לסגת מהשטחים – או לפחות הצענו פינוי כמעט מלא של השטחים – בתהליך אוסלו, וזה לא עבד. ובכן מה שקרה במהלך תהליך אוסלו (וזה מתועד היטב) הוא שלצד הצהרות דיפלומטיות כאלה ואחרות (ששיאן היה בפסגת קמפ דייויד), בשטח מדינת ישראל רק העמיקה את אחיזתה בשטחים, הרחיבה התנחלויות באופן משמעותי, סללה עוד ועוד כבישים עוקפים (ליהודים בלבד), ובנסיגתה מהערים (שבהן אין מתנחלים – חברון למשל לא כלולה) בסך הכל הפכה את הרשות הפלסטינית לקבלנית משנה שלה בשמירה על הסדר. לאזרח הפלסטיני הממוצע, כמו גם להנהגה הפלסטינית, זה ממש לא נראה כמו תחילת פינוי. להיפך. כך גם לא נוצרה התשתית המינימלית של אמון בין הצדדים כדי לאפשר הגעה להסכם בקמפ דייוויד (ואכן הפלסטינים התנגדו לקיום הפסגה בעיתוי שהתקיימה אבל קלינטון וברק לחצו מסיבותיהם הפנים-פוליטיות). אז האם באמת אפשר לטעון ברצינות ש"כבר ניסינו" לסגת מהשטחים? והיכונו: הנוכל ברק (מצטערת, אין לי כינוי עדין יותר), שהצליח כל כך להטמיע את השקר הזה, חוזר לפוליטיקה. יש למה לחכות…

 14. אברם מהשוק

  אני חושב שניבול הפה של דנה אלכנסדר חורג מכללי הדיון בפורום הזה שככל שזכור לי, גם כשהויכוחים חריפים שומרים על נקיון השפה.
  גם אם לגברת אלכסנדר כואב שברק גרם, במתכוון או לא, לחשיפת פניהם וכוונותיהם המוכמנות של עפראת וחבריו וקילקל לאלכסדנר את אופוריית גן עדן השוטים, הוא לכל היותר "השליח".
  אז לקלל אותו לא יעזור גב' אלכסנדר.
  וחוץ מזה מאחר ובעינייך תמיד נהיה אשמים באלימות של הפלסטינים (לשלנו אנחנו ממילא אחראים) אז מה זה משנה מי בדיוק מנהיג את הארץ הזו, הרי אצלך אין לו צ'אנס מראש.

 15. פחזנית

  הערתך נכונה. כוונתי היתה לחזור 37 שנה ליום השביעי של מלחמת ששת הימים, לאחר סילוק המצרים והירדנים משטחי הפלסטינים. בשנים הראשונות לאחר 67 רוב הישראלים (תמימים שכמותנו) האמינו שהשטחים הם פיקדון לזמן קצר עד להשגת הסכם. בשנים אלה הרימו את ראשם המכוער הדתיים המשיחיים, הגנרלים, והתעשיינים/סוחרים (שמצאו אלדורדו בשטחים) וחירבו לנו את החיים, אולי לתמיד. אז היתה הזדמנות פז להתנצל בפני השכן הפלסטיני, להבטיח שזה לא יקרה שוב, ולהגיש לו עתיד על מגש של כסף.
  היום כבר לא בטוח שאפשר להתגבר על משקעי הדם והאש, ואם נזכה אי פעם לחיים נורמליים יהיה זה נס גדול. את ה"נסיון" שהפלסטינים כביכול כשלו בו בשנת 2000 הסבירה היטב דנה אלכסנדר.

 16. אברם מהשוק

  על זה שהפלשתינים סירבו לקבל את החלטת האום ב 47 ולהקים מדינה במקביל אלינו ובמקום זאת ניסו לגזול את מה שהגיע לנו ולמרבה המזל הפסידו?
  על זה שהירדנים והמצרים ו/או אחיהם הפלשתינים לא שילבו אותם (בשטח פלשתין הוא יש"ע היום) במערכת אזרחית רגילה (כולל דיור נורמלי)מ48 ועד 67, ובשטח המדינות הערביות גם לאחר מכן כדי שישמשו קלף פוליטי נגד ישראל?
  על זה שהפלשתינים לא מסוגלים לוותר על האובססיה שלהם לזכות השיבה שמשמעותה חיסול מדינת ישראל?
  על זה שמה שהפלשתינים קיבלו על מגש של כסף משנת 93 הם חירבו בהתקפה אלימה ומתוכננת מאוקטובר 2000 אחרי שקיבלו הצעה להשבת 97% משטחי יש"ע + 3% בנגב+ מזרח ירושלים+++?
  על זה שדחו את תכנית ברק מתווה קלינטון, מהסיבה שזכות השיבה לא הובטחה להם?
  על זה שהם פשוט לא רוצים שלום?

  הפלשתינים בזכות הנהגתם המושחתתת החמיצו ומחמיצים כל הזדמנות אפשרית. למזלנו הרע שנים רבות ההנהגה שלנו התנהגה באווילות לא פחות משלהם. אבל מאז 93 ובוודאי מאז 10/2000 ייאמר שהנהגת מדינת שיראל מנהלת התגוננות ממלחמה צינית ואכזרית.
  אצלך פחזנית ואצל המלומדת אלכסנדר לא משנה למה הפלשתינאים יחרבו לכולנו את החיים אנחנו תמיד אשמים.

  הנה חידה שתוכיח: כמה זמן ייקח עד שאחד ההוזים שלנו, כאן באתר או במקום אחר, יאשים את ישראל שהתנהגותה היא שגרמה לפיצוץ מלון מצרי על יושביו שרובם נופשים ישראליים תמימים?

 17. אחד שאוהב עובדות

  את צודקת, הוקמו יותר התנחלויות בתקופת אוסלו. אבל אחר כך הציע ברק מה שהציע. בשבילך זה לא מספיק. אחר כך קלינטון הציע מה שהציע, שזה היה הרבה יותר (גם שגריר סעודיה בוושינגטון הודיע לערפאת שכל ראשי העולם הערבי תומכים בהצעות קלינטון ואם הוא יסרב הוא יבצע פשע כלפי העם הפלסטיני!!!) – אבל ערפאת סירב.
  אבל מזל שיש לערפאת את דנה אלכנסדר כדי שתמשיך לספר שהיהודים, סליחה, הציונים – פושעים, אבל רק ערפאת צודק וצדיק.
  את הכיבוש צריך לחסל ומייד, אבל אל תבלבלי לנו את המוח עם שקרים.

 18. דנה אלכסנדר

  א. קשה לי להאמין שאתה באמת מהשוק, כי בשוק, שאותו אני פוקדת מדי יום שישי, אני דווקא פוגשת לרוב אנשים אדיבים.
  ב. התלבטתי אם להגיב לדברים שלך, ובסוף החלטתי להגיב, כי האתר הזה הוא קצת כמו בית, ואכפת לי מה קורה בו.
  ג. אני לא העלבתי אותך – אלא אם אתה במקרה אהוד ברק שכותב תחת שם העט "אברם מהשוק". אתה, לעומת זאת, בחרת להעליב אותי, לייחס לי דברים, מניעים ומחשבות שלא ביטאתי ושהם לא שלי. אתה אף מציע למערכת העוקץ להדיר אותי מהאתר! אם כבר הערות למערכת העוקץ, אני בספק אם יש מקום לכלול תגובות כמו שלך, שאינן מתייחסות כלל לגופם של דברים אלא לגופם של אנשים, וזה עוד ממישהו שבוחר לכתוב בעילום שם (מענין למה).
  ד. איך לכנות את ברק "נוכל" זה ניבול פה או קללה? אני גם חושבת שאריק שרון הוא רוצח (גורם למותם של אנשים תמימים, בכוונה תחילה) – אם אכנה אותו כך גם זה יהיה ניבול פה?
  ה. עד עכשיו עוד לא הגבת ענינית. אתה יכול להעליב את המגיבים האחרים כמה שאתה רוצה, זה לא מכסה על חוסר ההתמודדות שלך עם דבריהם. אם שמת לב, בסוף התגובה הראשונה שלי שאלתי אותך שאלה. עדיין לא השבת לה. במחשבה שנייה, עזוב, כבר הוצאת לי את החשק להמשיך אתך בדו-שיח כלשהו.

 19. תום פסח

  דובי וייסגלס על ג'ורג' בוש, היום במוסף 'הארץ':

  "כמו אריק יש בו תיעוב לאלימות. תיעוב לכל מה שקשור בטרור ובהפעלת כוח. ויש בו תיעוב לאי אמירת אמת. תיעוב לאי עמידה בהתחייבויות. הוא לא מקבל את ההוויה המדינית המזרח תיכונית הזו, שאתה בא ואומר משהו ונוסע ושוכח מה אמרת. מבחינה זו הוא אמריקאי מאוד. הוא לא סובל קשקשנות. לא סובל את הפקה-פקה המזרח תיכוני שאין מאחוריו דבר".

  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=486151&contrassID=2&subContrassID=13&sbSubContrassID=0

 20. איציק ספורטא

  עד עתה לא רציתי להגיב, אבל בחילופי הדברים האחרונים בין אברם דנה ואחרים הדיון הפך להטחת האשמות בין הכותבים. אני אוהב עימותים וחילוקי דעות ולכן לא חסמתי את התגובות הללו, אבל אני מבקש להימנע מכך בעתיד.

 21. יצחק

  לאברם מהשוק; לישראל אין מה להתנצל בפני הפלסטינים ,כי את הדם שנשפך אי אפשר להחזיר, הדבר היחידי שניתן לעשות הוא למנוע המשך שפיכות הדמים.ואת שפיכות הדמים מונעים אנשים קצונים משני הצדדים.
  ביכולתינו היא לדרוש מהמנהיגות שלנו לעשות את הנדרש ממנהיגות, והיא לנהל משא ומתן עם הצד השני עד אשר יצא עשן לבן. אבל טענות אנו חיבים להפנות רק אל המנהיגות שלנו.אבל מתוך פחד או חשש מהקיצונים עושים הכל להכשיל משא ומתן דו צדדי.תזכורת לדברים ניתנה בדבריו של מר ויסגלס לסופר הארץ, כי ההתנתקות היא רק הונאה של כל הגורמים המעורבים בסכסוך.1.המתנחלים, 2 אזרחי ישראל שמוכנים לפשרות. 3. הפלשטנים שלא יקבלו כלום . 4.האמריקאים שמאמינים לשרון שהוא ימשיך את מפת הדרכים של הנשיא בוש.
  לכן רק לחץ אזרחי על ראש הממשלה לפתוח במשא ומתן עם הצד השני ,בשיתף עם גורמים זרים אשר מוכנים להיות מגשרים בלבד .ולא בעלי ענין. להפסיק מיד את מסע החיסולים המתנהלים ברצועה.לטפח את הגורמים המוכנים לקים דיאלוג עם מדינת ישראל. ולהשאיר את הטפול בקצוניים משני הצדדים בידי כל אחד מהגורמים,
  37 שנים אנו מנהלים את שטחי יהודה ושומרון באותה דרך ללא תוצאות, ורק שנתיים ניסינו בדרך שונה .אשר השיגה תוצאות חלקיות. בלבד.
  ביבי אמר שהוא מקבל את הסכם אוסלו .וכרגיל ססמאות ללא תוכן
  ברק נתן לפלשטינים 25 אלף מתנחלים חדשים,ואתהסיכומים הוא עשה עם הנשיא קלינטון ולא עם הפלשטינים
  והעמיד לפלשטינים אולטימטום ולא ניהל משא ומתן עם בעל הענין ,ולכן לא היה סכוי למיצוי המשא ומתן
  ובסוף תקופת כהונתו אישר לשרון עליה להר הבית ובזאת פתח במלחמת תרבות
  שרון ; התחיל במאבק לחיסול הרשות הפלשטינית ולא נגד הטרור החמאסי או הג'יהד המוסלמי, לאחר שהביא כמעט לחיסול הרשות נשאר רק החמאס או הג'יהד שאיתם אי אפשר לנהל משא ומתן.
  וכאשר באה תוכנית ז'נבה , חיב היה שרון להכין תכנית אלטרנטיבית אשר אין בכונתו , ואין ביכולתו לבצעה. נותר שרון עם תכנית שלא תעבור .
  ולכן האפשרות היחידה היא להחליף את שרון כראש הממשלה.