עקביות מוסרית

יוסי דהאן

"הם עושים חיים על חוף הים אך אם יקרה משהו כולנו נשלם את זה" זבולון אורלב שר העבודה והרווחה מציע לשלול תגמולים כספיים לנפגעי פיגועים שיסעו ליעדים מסוכנים למרות ההתרעות. אורלב הסביר: "כיום, אזרח ישראלי שנפגע מטרור זכאי למערכת תמיכה רחבה ונדיבה מאוד. לדעתי, אם יבהירו שאזהרה פירושו שהמדינה לא תכסה אם חס וחלילה תהיה פעולת טרור ולא תישא בתוצאות הכספיות – זה ירתיע אנשים. כל העולם נוהג כך".

דברים נכוחים, בואו נבחן את העקרון העומד בבסיס דבריו של שר הרווחה. העקרון קובע שאנשים, ולא הציבור הרחב באמצעות הקופה הציבורית, צריכים לשאת באחריות לתוצאות מעשיהם כאשר ברור שמעשיהם, שנעשו בניגוד להוראות השלטון ובניגוד לחוק, גורמים להוצאות מכיסו של הציבור הרחב.

 עכשיו בואו נשווה את ציבור הנופשים בסיני, שאינו שועה לאזהרות הרשויות, לציבור אחר,  ציבור היקר מאד לליבו של השר – המתנחלים. ~

קחו למשל קבוצה לא קטנה מקרב ציבור זה, גדודי המאחזים הבלתי חוקיים, אלפי מתנחלים ומתנחלות, מפקיעי קרקעות, מסיגי גבול ומפרי חוק, המפזזים מגבעה לגבעה בעוד חיילים ושוטרים המכלים את כוחותיהם בדילוגים עקרים אחר הקהל הקדוש מדללים את הקופה הציבורית. נוער הגבעות הזה ומשפחותיהם זוכים  ל"מערכת תמיכה רחבה ונדיבה מאד", כדברי השר, שנפגעי טרור יכולים רק לחלום עליה. האם לא מן הראוי שאנשים אלו ואחרים השותפים למפעל ההתנחלות ישאו בהוצאות הציבוריות ובאחריות לפגיעה בחיי האדם הנובעים ממעשיהם הבלתי חוקיים? האם כבודו סבור שראוי לשלוח את בנותינו ובנינו היקרים, "ליעדים מסוכנים", לגבעות חשופות ונידחות לסכן את חייהם על מנת לשמור ולהגן על שוכני קרוואנים פורעי החוק? האם לאור העקרון המוסרי בו דבק השר, אין זה מן הראוי להטיל על עוקרי המטעים, מנקבי הצמיגים, צלפי הדודים וסתם מתעללים באוכלוסיה המקומית, לשאת באחריות למעשיהם ולשלם את הוצאות נזקיהם? קשה שלא להסכים עם קביעתו של השר "שאם יבהירו לאנשים שהמדינה לא תישא בתוצאות הכספיות זה ירתיע אנשים".

ואם כבר בהבחנות עסקינן אולי מן הראוי לעשות הבחנה נוספת, לא פחות חשובה. זו המבדילה בין אחריותם של נפגעי טרור "שעושים חיים על הים" המסכנים בעיקר את עצמם, לבין אחריותם של אלה שפעולותיהם הם תחילתה של שרשרת סיבתית המחוללת טרור המסכן את חיי כולנו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איריס מזרחי

  שאנטי שאנטי תרדוף

  שר הרווחה זבולון אורלב אוכל את הלב שלו שאלפי ישראלים שבטח לא מצביעים מפד"ל מבלים על חוף הים בסיני והממשלה תצטרך לשלם להם אם וכאשר יהיה פיגוע. לא להאמין למשמע אוזניים. ומה נגיד אנחנו על המתנחלים אהובי נפשו של השר אורלב שכבר למעלה משלוש עשורים הם מתנחלים על אדמה לא להם, אדמה כבושה, מתפתחים, מתעשרים, מעשירים את חייהם בחינוך רווחה ובריאות בלי פרופורציות למה שקורה בתוך הקו הירוק, משכשכים בבריכות, בונים בתים צמודי קרקע עם טונות של איכות חיים ובלי מיסים ואנחנו שבתוך הקו הירוק משלמים את המחיר של האידיאולוגיה המסוכנת שלהם שהביאה עלינו כל כך הרבה אסונות.
  עכשיו נניח שבמקום לנסוע לסיני הישראלים השפויים אוהבי השלום החופש והראש טוב היו נוסעים לאלי סיני או לחושות שהיו בונים להם באפרת, אריאל או עימנואל עם אגמים מלאכותיים שבטח בשמחה היו יוצר שם רק כדי להביא אותם ואולי גם להרביץ בהם קצת תורה וערכים, ונניח שגם שם בארץ לא לנו היו פיגועי התאבדות נגד בני אדם שאוהבים את החיים, האם גם אז היית מתלונן על הכסף שיתבזבז על אלה שנהנים.
  זבולון אורלב הוא אדם דתי שאמור להאמין שכל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו אז מה עכשיו הוא הולך לשנות את התורה לפי התקציב והאידיאולוגיה שמתאימה לו ולאלה שתומכים באמירה שלו.
  כבר שנים שאתם בימין המפדלי הארץ ישראלי השלם אוכלים את הלב כשאתם רואים את השפויים רודפי השלום והשאנטי [ וברוך השם שאנטי זה עדיין חוקי, בינתיים] יורדים לסיני ושוכחים מאיפה הם באו ולאן הם חייבים לחזור. צעירים יפים שבגרו התחתנו הביאו ילדים צעירים ויפים שמאמינים שיש גם טוב בעולם ועדיין יורדים לסיני עם הילדים שבגרו. רוקמים יחסים עם תיירים מכל העולם שמגיעים לשם ורוקמים יחסים עם התושבים המקומיים. נכון תמיד יהיו את הצינים שיאמרו שלכל ישראלי יש את הבדואי שלו, מה לעשות הציניות הרגה בנו כל חלקה טובה, אבל בתכל'ס בסיני רואים שיש סיכוי לשלום ואת הסיכוי אתם רוצה להרוג דרך הכסף שפתאום כל כך אכפת לכם ממנו כשהוא זורם לאנשי השאנטי שלא מעניינת אותם ארץ ישראל השלמה אלה מעניינת אותם ארץ ישראל הקטנה המוסרית ורודפת שלום ושאנטי.
  בכלל נראה לי שפעם אחר פעם זבולון אורלב שוכח שהוא שר הרווחה ואני מתפללת שיהיה אכפת לו מהעניים כמו שאכפת לו מהאידיאולוגיה שלו שהרסה לנו ובנו כל חלקה טובה תחת הכיבוש. שיעלה על בריקדות עבור אלפי ילדים בסיכון שאין להם פתרון בגלל תקציב שכבר שנים לא מגיע לאן שהוא צריך להגיע ומשום מה זורם בקלילות ובטבעיות להתנחלויות ועכשיו להתנתקות, שיתעסק במשרד שלו ויפסיק לאכול את הלב מהמעטים שנשארה בהם קצת תמימות והם בוחרים בשאנטי.
  נ.ב. זו לא המלצה לרדת לסיני, זו רק המלצה להוריד מהגב שלנו את שר הרווחה זבולון אורלב שאוכל את הלב על ישראלים שנופשים על חוף הים במקום לכבוש גבעות.

 2. אורלי נוי

  אולי יוסיפו לרשימת הנענשים גם את מי שלא קיים את כל הוראות המטה ללוחמה בטרור, ביניהם "לא להבליט את זהותכם הישראלית"; "הימנעו מוויכוחים פוליטיים עם זרים", ו"אל תנדבו מידע על תוכניותכם ואל תאפשרו לאיש 'למשוך אתכם בלשונכם'". מה זה "להבליט את הזהות הישראלית"? לדבר עברית, למשל? ואיך בדיוק להימנע מלהימשך בלשוני? האם מצופה ממני לנהל עם המקומיים שיחות באנגלית על מזג האוויר בלבד?
  לגבי הוויכוחים הפוליטים, אולי המטה למלחמה בטרור יגיע למסקנה שכדאי לאסור אותם גם בתוך ישראל עצמה כיוון שרצחו כאן כבר רו"מ, ובכלל, זה גם פוגם בצו הפיוס ובאחווה ומעכיר את האווירה, וכך לעד נמשיך לטפל בסימפטומים במקום להתמודד עם המציאות שהביאה אותנו להיות מצורעים בכל מקום בעולם.

 3. מלי

  ואולי עם 40 התרעות בכל יום, פה בארץ
  גם כל מי שהעז לצאת מהבית ונפגע, לא יקבל פיצוי

 4. איה

  תגידו איך אתם בכלל מעיזים להשוות בין מי שמוסרים את נפשם למען נצחיות העם והמולדת לבין הדוניסטים משועבדי אגו.
  מה קרה לכם זאת הכרת התודה למי שמוסרים את נפשם עבורנו, עבור הישראלים שיושבים לבטח תחת תאנתם וגפנם.
  ראוי לנו לינוק מהאידאלים המפוארים של בני ובנות הציונות הדתית. מה היינו בלעדיהם,סתם ציבור ריקני,נבוב ורודף חיים שויון וצדק.

 5. GOLD

  חוק ראוי מאוד .
  אבל כמובן שניתן להכליל את הכלל הזה על כל מי שמסכן את נפשו וחי במדינת ישראל:
  – המתנחלים שעושים את זה יום יום , לעיתים על חשבון משפחותיהם לעיתים על חשבון אחרים.
  – הנהגים בכבישים.
  ויש עוד דוגמאות.

  ועם באחריות אישית מדובר , אז אולי גם על השלטון ?
  כל טעות של שר תשולם ממשכורתו,ראש עיר כנ"ל.

 6. סמי כנפו

  תפסה אותי ההערה של אורלב אוכל הלב, על אלה "שעושים חיים על חופי סיניי" ניסיתי לחשוב אם הוא היה מסוגל להינות מרביצה שם בסגנון מתאים עם גוינט מיובשת, מסקרן באמת..אחרת, גם ההשוואה שעושה אייה נכונה אלא מה?..

 7. רמי

  לאיריס מזרחי
  הלוואי והיית צודקת בכך שאנשי השאנטי בסיני הם רודפי שלום. יש בניהם גם כאלה, אבל רוב הצעירים היורדים לסיני כמו רוב הצעירים בארץ, הם חברה שמנותקים ממה שקורה במציאות הישראלית,אוהדי שינוי וכדומה.

 8. דני זמיר

  גם אני ירדתי עם המשפחה שלי לסיני בסוכות, לנואייבה, היה אחלה- תודה.
  גם אני הצטערתי מאד על הפיגוע ועל ההרוגים והפצועים בו.
  אין שום חוק שאוסר על יציאה לסיני, להמלצת המטה נגד טרור אין שום משקל חוקי והמלצות המטה האלה מדויקות כמו שעון מקולקל (פעמיים ביום הוא מראה את השעה הנכונה אז מה? אז הוא עובד? במיוחד שמסתבר ש"לא זאת ההתראה שהמטה התכוון אליה") אני חושב שזו הצעה שאין לה בסיס חוקתי וספק רב אם תעמוד בבג"ץ.
  לענ"ד הצעת החוק היא לא רק פופוליסטית אלא גם מסייעת לטרוריסטים האיסלאמיים באחת ממטרותיהם העיקריות ל"נקות" את סיני וכל מקום אחר בגלובוס מאיתנו.
  בפסח הקרוב נהיה שם מן הסתם עוד פעם בעיקר כי אנחנו אוהבים מאד את סיני: נופיה ותושביה, אבל הפעם אני ארגיש שמחה כפולה כי אורלב לא אוהב את זה וגם כי זאת נראית לי תשובה הרבה יותר אטרקטיבית לטרור מאשר טיל ממוקד ממסוק.

 9. דב הר-אל

  הצעתו של השר (!) דני נווה שחברות הביטוח לא תבטחנה נוסעים למקומות מסוכנים ניתנת להרחבה לכך שלא יבוטחו נוסעים בתחבורה הציבורית, למשל. אנשים בלתי שפויים, שלמרות מקרים חוזרים ונשנים של טרור מתמידים לנסוע לעבודתם באוטובוס במקום בוולוו הממשלתית, אינם ראויים לפיצוי.