ליהודים בפריז נמאס שהנוצרים יורקים עליהם

יוסי דהאן

"לפני כמה שבועות הגיע אחד מראשי הקהילה היהודית בצרפת החובש כיפה לפגישה במשרד ממשלתי ברובע המארה בפריס. כשחזר לרכבו בסיום הפגישה ניגש אליו אדם מבוגר שענד על חזהו שרשרת עטורה בצלב, ודפק על השמשה, כשראש הקהילה היהודי פתח את החלון, ירק האיש בפניו והסתלק… לאחד ממכריו הוא סיפר, כי כבר התרגל לספוג יריקות מנוצרים. ~

הטרדות מצד עוברי אורח נוצרים הן תופעה שמוכרת ליהודים שמתגוררים ברובע זה. שלשום פרצה קטטה בין מתפללים יהודים לסטודנט מסמינריון נוצרי, לאחר שהאחרון ירק על ספר תורה, במהלך טקס הכנסת ספר תורה שהתקיים ברחוב הסמוך לבית הכנסת".

אנדריי קליין, ראש המרכז להגנת זכויות המיעוט היהודי בצרפת, אמר כי למרבית התקריות אחראים תלמידים מבתי ספר דתיים נוצריים שמחונכים באווירה שרואה בדת היהודית ובסמליה כפירה בישו. "אני בטוח שהתופעה הזו היתה נפסקת ביום שכמרים ומחנכים בולטים היו יוצאים נגדה. במציאות, הכמרים העומדים בראש מוסדות אלו עוברים על ההתנהגות הזו לסדר היום ואפילו מעודדים אותה".

בעקבות תקריות חמורות אלו התקשר אמש שר החוץ סילבן שלום לעמיתו הצרפתי דומיניק דה-וילפן והעמיד אותו על חומרת המצב. הסניף הצרפתי של "הליגה למניעת השמצה" פרסם מודעה על עמוד שלם בעיתון "לה מונד" המוחה על תקריות אנטישמיות אלו. בשבת הקרובה מארגנת הקהילה היהודית עצרת רבת משתתפים תחת הכותרת "האנטישמיות לא תעבור" בעצרת ינאמו בין היתר, הפילוסופים הנרי ברנרד-לוי, אנדריי גלוקסמן, אלן פינקלקראוט, ההיסטוריון  אלכסנדר אדלר העיתונאית אליזבת שמלה ואינטקלטואלים רבים אחרים. בכנס ישתתפו אמנים, אנשי דת נוצרים ומוסלמים וחברי פרלמנט צרפתיים. מקורות במשרד החוץ אמרו לכתבנו כי הם מצפים להודעת גינוי חריפה של התופעה מפיו של הנשיא הצרפתי ז`ק שירק כבר בנאומו הקרוב בבריסל. בעיתונות הצרפתית מדווחים ששר הפנים הצרפתי הורה לתגבר את כוח המשטרה המסייר ברובע.

בעקבות הדיווח על התקריות אמרה שרת החינוך לימור לבנת בראיון ל"גלי צה"ל", "איני מתפלאת על כך שתופעות אלו מתרחשות דווקא בצרפת, לצערנו אנו נוכחים לדעת שוב ושוב שהיהודים נרדפים בכל מקום וכי המקום הבטוח ביותר עבור היהודים הוא מדינת ישראל", השרה גם הודיעה כי תפעל להקצות שעות לימוד נוספות ללימודי הפרקים בשיעורי היסטוריה הדנים בשנאת ישראל. 

הפרופ` דינה פורת מנהלת "המכון לחקר האנטישמיות והגזענות" באוניברסיטת תל אביב אמרה בראיון, שאכן על פי התיעוד של המרכז ניתן להבחין בעלייה מדאיגה במספר התקריות האנטישמיות בצרפת. לדברי פרופ` פורת בעוד שבועיים יקיים המכון כנס בינלאומי רב משתתפים שיעסוק בנושא "האנטישמים החדשים".

כמה טוב ששנאת זרים כזו לא מתרחשת אצלנו.

כנראה שיעניין אותך גם: