ליהודים בפריז נמאס שהנוצרים יורקים עליהם

יוסי דהאן

"לפני כמה שבועות הגיע אחד מראשי הקהילה היהודית בצרפת החובש כיפה לפגישה במשרד ממשלתי ברובע המארה בפריס. כשחזר לרכבו בסיום הפגישה ניגש אליו אדם מבוגר שענד על חזהו שרשרת עטורה בצלב, ודפק על השמשה, כשראש הקהילה היהודי פתח את החלון, ירק האיש בפניו והסתלק… לאחד ממכריו הוא סיפר, כי כבר התרגל לספוג יריקות מנוצרים. ~

הטרדות מצד עוברי אורח נוצרים הן תופעה שמוכרת ליהודים שמתגוררים ברובע זה. שלשום פרצה קטטה בין מתפללים יהודים לסטודנט מסמינריון נוצרי, לאחר שהאחרון ירק על ספר תורה, במהלך טקס הכנסת ספר תורה שהתקיים ברחוב הסמוך לבית הכנסת".

אנדריי קליין, ראש המרכז להגנת זכויות המיעוט היהודי בצרפת, אמר כי למרבית התקריות אחראים תלמידים מבתי ספר דתיים נוצריים שמחונכים באווירה שרואה בדת היהודית ובסמליה כפירה בישו. "אני בטוח שהתופעה הזו היתה נפסקת ביום שכמרים ומחנכים בולטים היו יוצאים נגדה. במציאות, הכמרים העומדים בראש מוסדות אלו עוברים על ההתנהגות הזו לסדר היום ואפילו מעודדים אותה".

בעקבות תקריות חמורות אלו התקשר אמש שר החוץ סילבן שלום לעמיתו הצרפתי דומיניק דה-וילפן והעמיד אותו על חומרת המצב. הסניף הצרפתי של "הליגה למניעת השמצה" פרסם מודעה על עמוד שלם בעיתון "לה מונד" המוחה על תקריות אנטישמיות אלו. בשבת הקרובה מארגנת הקהילה היהודית עצרת רבת משתתפים תחת הכותרת "האנטישמיות לא תעבור" בעצרת ינאמו בין היתר, הפילוסופים הנרי ברנרד-לוי, אנדריי גלוקסמן, אלן פינקלקראוט, ההיסטוריון  אלכסנדר אדלר העיתונאית אליזבת שמלה ואינטקלטואלים רבים אחרים. בכנס ישתתפו אמנים, אנשי דת נוצרים ומוסלמים וחברי פרלמנט צרפתיים. מקורות במשרד החוץ אמרו לכתבנו כי הם מצפים להודעת גינוי חריפה של התופעה מפיו של הנשיא הצרפתי ז`ק שירק כבר בנאומו הקרוב בבריסל. בעיתונות הצרפתית מדווחים ששר הפנים הצרפתי הורה לתגבר את כוח המשטרה המסייר ברובע.

בעקבות הדיווח על התקריות אמרה שרת החינוך לימור לבנת בראיון ל"גלי צה"ל", "איני מתפלאת על כך שתופעות אלו מתרחשות דווקא בצרפת, לצערנו אנו נוכחים לדעת שוב ושוב שהיהודים נרדפים בכל מקום וכי המקום הבטוח ביותר עבור היהודים הוא מדינת ישראל", השרה גם הודיעה כי תפעל להקצות שעות לימוד נוספות ללימודי הפרקים בשיעורי היסטוריה הדנים בשנאת ישראל. 

הפרופ` דינה פורת מנהלת "המכון לחקר האנטישמיות והגזענות" באוניברסיטת תל אביב אמרה בראיון, שאכן על פי התיעוד של המרכז ניתן להבחין בעלייה מדאיגה במספר התקריות האנטישמיות בצרפת. לדברי פרופ` פורת בעוד שבועיים יקיים המכון כנס בינלאומי רב משתתפים שיעסוק בנושא "האנטישמים החדשים".

כמה טוב ששנאת זרים כזו לא מתרחשת אצלנו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מנשה

  יופי של כתבה, השאלה מי ישמע את הקול הזה?

 2. מירים המורה להסטוריה

  לימור לבנת מחזירה אותי 25 שנה אחורה לימי התיכון , למנטרות החוזרות בשעורי ההיסטוריה, "אנחנו לא סתם דת אנחנו לאום , אי אפשר להיכנס לתוכנו…, אי אפשר לצאת…., בעלי גורל משותף… קורבנות האנושות ."
  רק אנחנו נעזור האחד לשני, בזה אנחנו טובים !!!!!
  אבל רק בשעת צרה,בימי רגיעה ואדישות לא מכיר אותך "אחי" הדתי, החילוני,האשכנזי, המזרחי, העולה החדש,העני, הפלסטיני שעובד אצלי כבר 30 שנה וכל הכפר שלו שחי איתי בארץ "הנפלאה" הזו.
  לימור לבנת במקום שוב לחזק את עניין הקורבנות הכרונית, הציונות שמאבדת ממשמעה נושאים אשר יכולים להוות חרב פיפיות, בבקשה תכניסי למערכת החינוך פרקים נוספים או חדשיםבנושאים כמו: סובלנות, אהבת אדם, שוויון, חופש ואפילו חירות- היד חופשית צאי מגדרך.

 3. ד"ר יחיעם שורק

  הרי לכם כותרת נגדיח בעיתון "הארץ" (12.10.04) בעמוד השער: "לנוצרים בירושלים נמאס שהיהודים יורקים עליהם" – לפני כמה שבועות הגיע אחד מראשי הכנסיה היוונית-אורתודוכסית בישראל, לפגישה במשרד ממשלתי בגבעת שאול בירושלים. כשחזר לרכבו בסיום הפגישה, ניגש אליו אדם מבוגר חובש כיפה, ודפק על השמשה. כשאיש הכנסיה פתח את החלון, ירק עובר האורח בפניו, והסתלק. הכומר היווני העדיף שלא להגיש תלונה על התקרית במשטרה. לאחד ממכריו הוא סיפר, כי כבר התרגל לספוג יריקות מיהודים …".
  זקוקים לעוד הוכחה שאנו מה-זה-עם-סגולה?! ירקנים יקרים. אולי-שמא עדיף לנצל את המבוע מפיותיכם להשקיית עציצים?!

 4. יוסי דהאן

  לחץ בבקשה על הקישורים ברשימה.

 5. אדרי יצחק (ג'קי)

  פורסם בעיתון הארץ
  ליברמן מקווה ל-12 מנדטים במפלגה רוסית חדשה
  מאת לילי גלילי
  יו"ר האיחוד הלאומי פועל בשבועות האחרונים להקמתה של מפלגת גג רוסית חדשה שתתמודד בבחירות הבאות לכנסת מימין לליכוד

  השר שרנסקי בכנסת, שלשום. עתיד השילוב תלוי בעתידו בליכוד

  יו"ר האיחוד הלאומי, אביגדור ליברמן, פועל בשבועות האחרונים להקמתה של מפלגת גג חדשה שתאחד את כל הכוחות ברחוב הרוסי, בהנהגתו. המפלגה, שמוגדרת בינתיים כ"רשימה קהילתית", אמורה להתמודד בבחירות הבאות לכנסת, והיא ככל הנראה תמצב את עצמה מימין לליכוד. על אף שלא נעשה עדיין סקר שאומד את כוחה האלקטורלי, מקורביו של ליברמן אומרים כי פוטנציאל המפלגה הוא כ-12 מנדטים, שחלקם יגיעו מהליכוד.

  עד כה, ליברמן ניהל שיחות בעניין עם ח"כ מרינה סולודקין (ליכוד, בעבר ישראל בעלייה) וסופה לנדבר (בעבר חברת כנסת ממפלגת העבודה). לדברי מקורבי ליברמן, אין כוונה להקים מפלגת עולים חדשים, אלא מפלגה כלל-ישראלית, שדוברי הרוסית יהיו "המנוע" שלה והיא תטפל באינטרסים היחודיים של ציבור זה. אחד מיועציו הבכירים של ליברמן אישר, כי בכך מגיע לקצו הגוש הפוליטי שמכונה "האיחוד הלאומי", שמורכב ממפלגות ישראל ביתנו, מולדת ותקומה. עם זאת, הוא העריך כי אישים ממולדת ותקומה עתידים להצטרף להתארגנות החדשה.http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?itemNo=488144&contrassID=1

  חייבים לשים לב לכך שאין אפילו פעם אחת אזכורים של "שד עדתי" של "פלגנות" ועוד מוטיביים שהיו מצטרפים מייד אילו הייתה כמה מפלגה מרוקאית/מזרחית הקוראת לרחוב המרוקאי לאחד את השורות, למען האמת הכתבה הזו כל כך מקוממת מעצבנת שבא לי להקיא לתוך פרצופה של העיתונאות המגמתית הקוראת לשפה הרוסית "מנוע" פוליטי ושתהיה כלל ישראלית (אני לא דובר רוסית) מעניין מה יהיו התגובות לקריאה לקהילה המרוקאית לאחד את השורות ולטעון שהתרבות המרוקאית תהיה "המנוע" של המפלגה ובאותה שורה לקרוא לכלל הקהילה הישראלית להצטרף.
  לדעתי אנחנו מגדלים היום בישראל את "אמא רוסיה קטנה" הם פשוט לא מסוגלים לשכוח את "אמא רוסיה" הגדולה וחבל.
  איוואן האיום צץ בכל כוחו ועוצמתו והשד העדתי האמיתי בדרך להתפרצות.

 6. איריס

  אכן ברור כי לו המתואר בכתבה אכן היה קורה היינו שומעים גם שומעים את כל שרי הממשלה זועקים. טוב, זה כדאי להם כי כך אפשר להעביר את המסר ש"אין כמו בארץ": ואכן היכן עוד אפשר לירוק על נוצרים ולשנוא בני דתות אחרות ועמים אחרים בשם המדינה ובלי להיענש?…

  בתור מי שעמדה כיהודיה במשרד הפנים וקיבלה מאותם פקידים שירות נהדר שאותו הם מנעו מזרים, לא הייתי מצפה משר פנים שאחראי למדיניות כזו שיצא נגד ביטויי גזענות ושנאה כמתואר בכתבת "הארץ".
  בברכה
  איריס

 7. מאיר גלבוע

  האם מישהו זוכר את "מזל היורקת"? להזכירכם מתנחלת, סליחה – מתיישבת, שירקה על עזר ויצמן, למיטב זכורני בהיותו שר בממשלת ישראל.

 8. דקלה לבני יערי

  איזה כתבה נהדרת וכמה חבל שד"ר שורק לא הבין את "העוקץ" גם בלי ללחוץ על הקישורים…

 9. י

  וזה החלק הכי מצחיק