סתם יום של חול (3)

איציק ספורטא

כל יום אני אוסף מספר גדול של כתבות בעיתונים שנראות לי מתאימות להתייחסות. זאת תקופת מסיק הזיתים, דווח שמוסק נפצע קשה מפגיעת מתנחלים שניסו למנוע את המסיק. זכורות הכתבות בשנה שעברה על עקירת מטעי זיתים ומכירתם. באותו נושא מתברר שצה"ל מאפשר מסיק אבל רק של יומיים במקומות מסוימים, אותו צה"ל שיודע להפעיל כוחות אוגדתיים בעזה אינו יכול להגן על מסיק זיתים.~

מתברר שרשויות מקומיות לא בדיוק קיימו את פסק הדין של בית דין ארצי לעבודה ולא שילמו משכורות כפי שנדרשו. באותה עת תובעים את ההסתדרות על שלא הפסיקה השביתה בזמן על פי פסיקת אותו בית דין. אם, וזו הופכת לשאלה, צריך לקיים פסקי דין, כולם צריכים לעשות זאת. בנושא שביתות ויחסי עבודה בכלל רן חרמש מציג אותם כהווייתם ולא כהליך חד צדדי של האיגודים כפי שמדווח לא אחת בתקשורת. הן העובדים והן המעבידים אחראים לקיום יחסים שבהם ישנה הבנה שכוח לא יענה על הכל.

במשרד האוצר מאוכזבים שרק שבע חברות ניגשו למכרז של תוכנית וויסקונסין, בין הניגשים חברות כח האדם מנפאואר, ואו.אר.אס. למה לא ניגשו אחרים למכרז?  "זאת, בין השאר משום שהרווח של מפעילי המרכזים הוא פועל יוצא של כמות הכסף שיחסכו למדינה מתשלומי הבטחת הכנסה שהיא משלמת כיום למובטלים. מפעיל שיחסוך פחות מ-35% לא ירוויח בכלל. מעבר לכך, הוא ירוויח רק עד 40% מהכסף שנחסך".  תפקיד התוכנית לא לספק עבודה משמעותית לעובדים אלא לחסוך בתשלומי הבטחת הכנסה. זאת אומרת שחברות כח האדם הופכות למבצעות מדיניות הממשלה,  כאילו עד היום לא עזרה המדינה לחברות הללו לשגשג ולפרוח.

הרטוריקה של הפחתת מס מתגלית, על פי דו"ח של עמותת סנאט, כסיסמה ריקה. גרוע מכך מצד אחד מפחיתים מיסים ומן הצד השני מעלים מיסים באותו סכום (הדו"ח המלא מסמך ארוך). רק שהטבות המס ניתנות למבוססים יותר והעלאות המס משפיעות יותר על המבוססים פחות. כך שהממשלה בעצם מאמינה שיש לשנות את חלוקת ההכנסות במדינה על מנת להגדיל את אי השוויון.

יש פתרון לכל "תקרא תצליח" מסע פרסום יחצ"ני  חדש של בנק (שפיטר 900 עובדים) שהרוויח מעל למיליארד שקל בחצי שנה שתורם את חלקו לחברה הישראלית. רק גברים מוזמנים לקרוא, כי אם נשים תקראנה הן לא תצלחנה, "תקראי תצליחי" לא בבית ספרנו. זה אחד ממסעי הפרסום שעולים מעט שעושים הרבה רעש בלי ממש להשפיע, העיקר שהבנק קיבל פרסום. בשנים הקרובות מס חברות הולך לרדת ל-30% מ-36% כדי שאתייחס ברצינות לתרומות הייתי מצפה מהחברות הללו לתרום לפחות את הסכומים הללו, בתוספת מסויימת, אם לא כך אין שום משמעות למעשיהם הטובים.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עזרא דלומי

  איך שהוא מקנן בי החשש שפרויקט לימוד הקריאה של בנק הפועלים, חוץ מפי. אר לבנק, נועד גם להכשיר את דור הלקוחות הבא. הבנק ילמד את הילידים לקרוא סיסמאות אלמותיות כמו: "לך אל העמלה עצל" או "החמצן מכיל בנק ופועלים".

 2. אורלי נוי

  צריך לזכור שמסיק הזיתים נופל השנה על חודש הרמדאן, כלומר החקלאים הפלסטינים צריכים לעשות מאמצים עילאיים כדי להספיק משהו תוך שלושה ימים בזמן שהם צמים. בתגובת צה"ל נאמר, בין היתר: "צה"ל וגורמי הבטחון השונים פועלים על מנת לאפשר מרקם חיים תקין לאוכלוסיה הפלסטינית, זאת תוך לחימה רציפה ועיקשב בטרור ושמירה על ביטחונם של המתישבים היהודים ברחבי יהודה שומרון ובקעת הירדן". האזכור של הלחימה בטרור כאן הוא כל כך מקומם, כאילו שיש קשר בין הפרעות שעושים המתנחלים במוסקים הפלסטינים לבין הטרור.
  עוד בעניין הזה אפשר לשמוע את יועץ שר החקלאות הפלסטיני ב"רדיו כל השלום" בשעה 11:00 וב-17:00

 3. פחזנית

  מסיק הזיתים הוא לא רק פרנסה, הוא גם פולקלור כפרי המהווה אירוע חשוב בהווי החיים של החקלאים הפלסטינים. הופעתם של הפורעים בכרמיהם, והטלת הגבלות שרירותיות על המסיק, היא גם חילול המסורת החשובה והיפה הזאת. השתתפות יהודים ב"חג המסיק" היא אמירה החודרת הישר לליבם של החקלאים החביבים. גם השנה אתרום את חלקי למסיק.
  ומילה על הבנק ההוא שדואג לילדים. קראתי בהתרגשות ב-YNET ש"את הקמפיין יובילו בהתנדבות שרית חדד, עודד קטש ויאיר לפיד". התנדבות מסוג זה הוגדרה ב"העוקץ" לא מזמן כ- Doing well by doing good.

 4. דב הר-אל

  הלכתי לבדוק, כיצד מסבירים המתנחלים לעצמם את ההשתוללות והגזל הנעשים במטעי הזיתים זה שנים בעונת המסיק, והרי הממצאים:

  1. המטעים האלו, על פי המתנחלים, נמצאים ב"אדמות מדינה" ולא בשטחים פרטיים, ומכאן שהעצים וגם פריים הפקר.
  2. מטעים אלו ניטעו בכוונה בסמוך להתנחלויות כדי להוות בסיס יציאה לפיגועים, ובעת המסיק נעשות תצפיות לעבר ההתנחלויות וישנה "סבירות קרובה לוודאי" שעצם המסיק הוא סכנת חיים למתנחלים ולכן צריך לירות בכל מי שנמצא שם ולגדוע את העצים.
  3. הערבים בעצמם, אחרי שהם מוסקים את הזיתים, שוברים את הענפים וקוראים לתקשורת כדי להראות שהמתנחלים חיבלו ברכושם.

  זה שהסתירות הפנימיות גורמות לנאמר לעיל להישמע כבדיחה – זו לא אשמתי. הטיעונים הללו מופיעים יחד במקורות שבדקתי.

  ואולם מעניין שעצם ההתיחסות לתופעה היא רק בשוליים: ראשי הציבור והעיתונאים המובילים בציבור הזה עוברים על כל המסיק בשתיקה.

  וההסבר שלי הוא: אם על "לא תרצח" התגברנו, "לא תגנוב" זה כסף-קטן.