רמדאן אל-מובראכ

דודי מחלב

בשבוע האחרון אני חש שלכל צד שלא נפנה ניתקל בגזענות. הצעת החוק של חה"כ צבי הנדל, שרוצה ישובים טהורי גזע ודם יהודי, רדיפות והשפלות של נוצרים בירושלים המזרחית, מעצרם של יהודים ימניים קיצונים על הכאת ערבים, התנכלויות למוסקי הזיתים הפלסטינים, והכי חמור הרג ילדים וילדות (תוך וידוא הריגה),  ברצועת עזה בפשיטה של הצבא הישראלי, (ושלא יקפצו כל הצבועים,את תחושות הזעם והכעס והכאב שלי על ההרוגים היהודים בשדרות ובסיני, מיותר לציין, הן ברורות כשמש בצהריים).

ואין מנהיג ישראלי שיקום ויתריע בשער בת רבים.

אתם בודאי זוכרים כיצד נענתה על ידי ראש הממשלה הצעתו של נשיא המדינה לבקר בפרלמנט הפלסטיני ולקרוא להודנה בין ישראל לפלסטינים.

תחושות מתחושות שונות משתלטות עלי, והתרעלה הגזענית הברוטאלית מזהמת את הנפש. לצד תחושת המיאוס והזעם משתלטת תחושה של חוסר אונים וייאוש כבד, מלווה ברגשות אשם. כיצד זה אנחנו יושבים ומחרישים לנוכח פסטיבל הגזענות וההרג. אולי היינו צריכים לארגן מחנה עבודה שישקם את הבתים שנחרבו בפשיטות החוזרות ונשנות של צה"ל ברצועה?

ואני חושב בזמנים קשים אלו איזה אפקט היה יכול להיות למשל לכינוס רבנים ואנשי דת יהודים,מוסלמים ונוצרים לצעדה משותפת ולתפילה משותפת במערת המכפלה לאחר הרצח הנתעב של מתפללים מוסלמים על ידי ברוך גולדשטיין. כיצד צעד כזה היה מבטא חמלה אנושית בסיסית ויוצר אקלים מוסרי של תחילת פיוס והידברות.

ואני נזכר כיצד דמעתי מהתרגשות כשראיתי את חוסיין בן טלאל,המלך הירדני,מנוחתו עדן, כורע על ברכיו לניחום המשפחות היושבות שבעה על רצח יקיריהם בנהריים. איזו מחווה אנושית נאצלת,ועם זאת כמה טריביאלית ומתבקשת.

אימתי גילה מנהיג ישראלי גדלות נפש מוסרית שכזו?

המשורר נתן זך כתב ש"ימי חרון ובעתה" , ממתיקים בשירים.

בשעה קשה ומיוסרת זאת ,לצד תחושות הכעס, הזעם והכאב ,בתוך אוירת היגון של המשפחות הישראליות והפלסטיניות,ולצד הבעת הניחומים, חוגגים המוסלמים אזרחי ישראל ופלסטין את הרמאדן.

  לכל חברותינו המוסלמיות וחברינו המוסלמים, ברכת חג שמח וצום קל, בהיפרש עליכם/ן חודש הרמאדן המבורך. ותיחתמו לטובה בלילת אל-קאדר, (ליל הפקודה).

ובערבית-יהודית עיראקית: "תעוד (עם ו שרוקה) עליכם סנין בחיר` " = שתישננה עליכם/ן שנים טובות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. פחזנית

  כשותפה לתחושת החרון והקבס של דודי מחלב על המתרחש סביבנו, ועל המעשים הנעשים בשמנו, אני סבורה דווקא שעלינו להרחיק את הדתיים למיניהם ממעשה הפיוס. הצעתו של דודי לקירוב לבבות באמצעות כינוס אנשי דת יהודים, מוסלמים ונוצרים לתפילה משותפת במערת המכפלה היא נוסחה רעה חרף מראיתה המצודדת. לדעתי 90% מהדם הרע בסיכסוך הישראלי-פלסטיני בא מאנשי הדת וצאן מרעיתם, ועלינו להרחיקם ממעשה הפיוס.

 2. Reuven

  I wholeheartedly agree to what you say.
  BUT, leave out the exact sciences and do not use exact figures like 90% which automatically raises the questions about accuracy and "how did she measure such data?"

 3. יוסי לוס

  חזק ואמץ דודי היקר.
  כדאי גם כדאי לחשוב בצורה רעננה ולהעלות רעיונות חדשים לפעולות.
  לכל מי שרואה בדת מקור לשנאה וגזענות ותו לא, אפשר להזכיר שהרוצחים הגדולים של המאה ה- 20 לא היו דתיים וחלקם היו אף חילונים "טהורים" – התורכים הצעירים שהיו אחראים לשואה הארמנית, היטלר, סטאלין ופול פוט.
  מנהיגי המאבקים הלא אלימים לחירות במאה ה- 20 היו, בניגוד לכך, מנהיגים רוחניים או דתיים כמו מהטמאה גנדי והכומר מרטין לותר קינג.
  מדינת ישראל הציונית הוקמה על ידי חילונים שהתנכרו לאבותיהם ואימותיהם הדתיים והם הובילו אותנו עד הלום. הדת שימשה אותם, החילונים, כדי לגייס את העם היהודי למטרות הלאומיות שלהם. כמו כן, יש לזכור שלאומיות הינה רעיון חילוני ואין מקורו באל זה או אחר.
  מי זו פחזנית?

 4. ליאור

  נראה לי שאתם נאיבים כמו שלא כל היהודים רעים (וחלק מציונים בסדר) כך יש מוסלמים קיצונים שהכיף שלהם זה לרצוח כל מי שאינו מוסלמי. ואם כל הכאב בשם הדת מתו ,נטבחו ,והוצאו להורג יותר אנשים מכל הצוררים הנוראים שהיו בעולם!!!!!!

 5. פחזנית

  לראובן: רשמתי לפני את הערתך. זו היתה צורת דיבור כמובן, לא תצפית מדעית. תודה בכל מקרה.
  ליוסי לוס: אנחנו כנראה לא חיים באותה ארץ. הגיע הזמן שהרבנים והקאדים ישארו בבתי התפילה, הגנרלים בקסרקטינים, ומדינאים – משוחררים מהרוח הרעה של הנ"ל – ידברו שלום.

 6. דודי מחלב

  לליאור , מה אתה באמת חושב שאינני יודע שיש ג'ידהיסטים-חמסניקים שמכנים אותנו היהודים קופים ומשתוקקים להיעלמותנו,ואף מייצאים לשם כך תעשיית מוות לערינו? נו באמת ,אתה רציני.יש הרבה מוסלמים פלסטינים בישראל
  ופלסטינים מוסלמים בפלסטין שוחרי שלום. להם היתה ממוענת רשימתי וברכתי.

 7. שוש אסולין

  וככה באותה הרוח (די נכאה לצערי)…
  היום שודר הסרט התיעודי "מחסומים"…ואני בושתי בצבא ההגנה שלי (שהפך להיות כל כך תוקפני ומשפיל ומבזה).
  ראיתי חבורת אנשים צעירים (חיילנו), שלא מבינים כלום מהחיים שלהם, שבמקרה הטוב אין להם מושג מינימלי ביחסי אנוש וכבוד לזולת (שיכול להיות סבא שלהם או אמא שלהם) ובמקרה הרע יש להם גם יצר רע, שמתחיל עם ילדות צעירות, שמציג את ת.ז. של הגברים העוברים במחסום ומתלוצץ על התמונות ה"הוליוודיות" ולקינוח אף מסנן כוס אמקום.
  אלה הבחורים שאמורים לסנן עבורנו את "הטובים" שיכנסו או לא לארצנו, אבל אלה בדיוק מייצרים את "הרעים" שמחר מתוך עלבונם בושתם ועלבון הוריהם ירצו להתפוצץ לנו בפנים.
  גם תועדו שם ילדים קטנים שברור שהחוויה הטראומתית מפגישה את נפשם הרכה עם הפחד והשנאה.

  הגיע הזמן שהמדינה תפסיק להתמקד בטיפול "בטרור" ותעשה פעולות מנע. אולי בכך שתשלח לאותם מקומות אנשים יותר בוגרים עם הבנה וחמלה שמסוגלים לתחקר את הנכנסים באופן שמכבד את זה שמולם ומדבר איתם בגובה העיניים ולא בהתנשאות ורצוי גם בשפה שלהם בפרט כשאין שום סיבה ריאלית שהם יהיו בקיאים בשפתנו אחרי הגטו שאנחנו כופים עליהם.
  כל המחסומים הללו – שמצרים צעדים של אנשים.. שמחליטים עבורם, אם זה מספיק שרק אמא תלך עם בנה לביה"ח ו"למה צריך את כל המשפחה?"….שגורמים לאנשים לדבר ברוח מושפלת, שמא איזה חייל לא יתרגז ולא ירשה לי… – כל אלה הם מורסה בגופם ובגופנו.