יום היסטורי

איציק ספורטא

קמתי בבוקר ולא חשתי שום דבר מיוחד עד שהדלקתי את הרדיו ושמעתי שיש היום פגישה היסטורית. לתומי חשבתי שאסד מגיע לירושלים, או שאנו עומדים בפני חתימת הסכם עם הפלשתינאים. אבל כרגיל טעיתי, פגישה היא בין ראש ממשלת ישראל הרשמי לראשי ממשלת ישראל בפועל. ראשי המתנחלים, שמזמן כבשו את גלי האתר ומנתבים את הדיון הציבורי על פי רצונם, מוכנים כעת לדבר אפילו עם ראש ממשלת ישראל, באמת היסטורי, אולי הרבה יותר מזה.~

עד השבוע הבא נשמע את כול אלה מזמרים את מזמור השבוע, משאל עם. לאחר קבלת ההחלטה בכנסת יטכסו אלה עצה וימציאו מונח מטעה חדש שיופץ לכולם, וכך עד אין סוף. בכל אותו זמן כאשר הדיון בפינויים של כ-1700 משפחות בפיצויים נדיבים נמשך ימשיכו לפנות משפחות במספר דומה מבתיהם לרחוב ללא כל פיצוי, כיון שלא היה להם כסף. אותם מפונים יום יומיים פשוט טעו בכך שלא התנחלו בעבר, מי אשם שהם לא מבינים היכן מרוחה החמאה. לאלו היושבים בבאר שבע כבר חודשים באוהלים יש כבר חממה, אז מה הם רוצים? פתאום גם גירעון של שלושה אחוז אינו קדוש ואפשר לשנות אותו. פתאום כולם הופכים לנדיבים ומוכנים להשקיע בין ארבעה לחמישה מיליארד שקל בפינוי הזה (זה כמעט תקציב האוניברסיטאות השנתי של מדינת ישראל).

בדרך להחלטה על הפינוי יפורסם דו"ח העוני, שיזכה במקסימום לכמה כותרות, ויועבר תקציב שימשיך לדרדר את החברה הישראלית. אבל מה זה משנה, העיקר שימצא פיתרון ל-1700 המשפחות המאכלסות 21 יישובים במקום הצפוף ביותר בעולם. 

תגידו שאני לא מבין את המשמעות של פינוי יישובים וההשלכות העתידיות לכך. אבל אני כן מבין שלאחר המהומה של הפינוי החלקי הזה, יוכל לטעון ראש הממשלה שיהיה בלתי אפשרי להמשיך לפנות אפילו יישוב אחד נוסף, ואז, מה?     

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מנשה

  אינני מבין איציק מה אתה מציע. לגרש את המתנחלים ללא פיצויים? להשאיר אותם שם, ופשוט לסגת? אי אפשר לזרוק ססמאות באוויר ולא להציע תוכנית חלופית ברורה!

 2. נמרוד קפון

  איך בכלל אפשר לחוות דעה לכאן או לכאן בנוגע למשהו שהוא לא יותר מסיסמה. מה מפנים, את מי מפנים, מאיפה, לאן, איך… יוציאו רק את המתנחלים וצה"ל ישאר ברצועה או שגם צה"ל יצא מהרצועה? צה"ל יצא מהרצועה אבל ימשיך לשלוט בשטח? ישראל תצא מהרצועה ותשאיר "שטח סטרילי" למזכרת? אולי בסוף רק צהל יצא והמתנחלים ישארו?
  בינתיים נראה לי ש"תוכנית ההתנתקות" היא המשך של מדיניות הימין לדורותיו – לטמון את הראש בחול. היא עוד הרבה מאותו הדבר שמאכילים אותנו כבר כ"כ הרבה שנים.
  ההתנתקות שתוביל לאנדרלומוסיה כדי שהמקהלה תוכל להמשיך לשיר שאין עם מי לדבר ושכולם נגדנו?
  התנתקות שתותיר את רצועת עזה כאדמה חרוכה?

  זוהי לא שאלה של בעד או נגד ההתנתקות – לדעתי גם שרי הממשלה לא ממש יודעים מה הולך לקרות – קל וחומר אנחנו. ישנן עוד הרבה אפשרויות אחרות, שלא מנסות לברוח מהמציאות אלא מנסות להתמודד איתה.
  כולם שרים בגרון ניחר (ממפלגת העבודה וימינה) שאין עם מי לדבר, אבל אף אחד לא ממש מנסה למצוא מישהו שכן אפשר לדבר איתו. ברק עולז ומוחא כף שהוא "הסיר את המסכה מעל פניו של ערפאת", רק חבל שהוא לא השקיע אותה מידה של מרץ ונחישות בנסיונות לתמוך ולבנות מנהיגות ראויה בצד השני.
  גם האביר האציל שאול מופז סיפר לשלי יחימוביץ' שאין עם מי לדבר, אבל למרות הקזת הדם, אסור לישראל להתערב בעיניינים הפנימיים של הפלסטינים ולנהל דיאלוג עם גורמים שלא נבחרו ע"י העם הפלסטיני. אבל עם מנהיגי העם הפלסטיני לא מדברים, אז בינתיים מתנתקים…