לחברת החשמל ועובדיה

איציק ספורטא

שוב ידיעה מקוממת בעיתון: " אלגריה בן-חמו, קשישה 92, נכה בשיעור 100%, וביתה אסתר, אף היא נכה בשיעור 100%, חיות כבר יותר מיממה ללא חשמל. הסיבה: חברת החשמל ניתקה להן את האספקה בגלל חוב של 1000 שקל". בהמשך הידיעה מתברר שהניתוק נעשה ללא התרעה ודובר חברת החשמל, דדי גולן אמר: "לאור הטענה שהגברת לא קיבלה התרעה, החלטנו לחבר אותה מחדש לחשמל למשך שלושה ימים ולאפשר לבני משפחתה לשלם את החוב" (ישראל מושקוביץ, ידיעות אחרונות, 19/10/2004, עמ` 17). תודה לאלוהי הפרוצדורה מה היינו עושים בלעדיו. אני לא מצפה מדובר החברה לחשוב לבד ולטעון טיעונים שאינם פרוצדוראליים. אני גם לא מצפה ממנהלי החברה לאיזה שיקול שאינו עסקי, כי ככה חינכו אותם. אני כן מצפה מעובדי חברת החשמל והוועד שלה לעמוד על כך שלא יהיו ניתוקי חשמל, בכוחם לעשות זאת, שום תרוץ שילווה ניתוקי חשמל עתידיים לא יתקבל.    

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אלון לוי

  בנוגע להתקנת שעון מיוחד שיאפשר הספקת חשמל בעוצמת זרם מינימלית, למצבים בדיוק כאלה?

 2. Reuven

  There is NO place in Sparta for people who are a burden on the society.The Electric Company actually serves a vital need for the society.

  This is the obvious Pri Beushim brought about by eternal occupation and a resulting failing educational system!

 3. אזרח ותיק

  אל תשכחו כי החברה הזו מנוהלת מזה שנים רבות ע"י נאשם-פלילי סדרתי המצליח תמיד לזאת זכאי "מחוסר הוכחות" לאחר שטובי (נכון יותר – יקרני) המשפטנים עוזרים לו (וגם זה, בד"כ על חשבון הציבור הרחב).

 4. אביבית

  מקומם ומרגיז אותי ששוב נטפלים לחברת חשמל – גם באתר הזה. נראה שהתקשורת כל כך עסוקה בהכפשת שמה של החברה ובפרט של עובדיה והיא ממש 'מחפשת' אותה. או קיי – נעשתה טעות, החברה התנצלה – מה הלאה? למה גם באתר הזה 'מחפשים' את חברת חשמל שעובדיה עובדים קשה כל השנה ומספקים חשמל לכל אזרחי המדינה ו.. מה לעשות גם מרוויחים כסף (למורת רוחו של ביבי המעוניין להפוך את כל העובדים במדינה הזו לחסרי הטבות סוציאליות ולחסרי קביעות). התקשורת המשלהבת והמדרבנת את הקנאה בעובדי חברת החשמל גורמת להפצת ידיעות כאלו עמ"נ 'להוסיף אש למדורה'. תחשבו פעם מה יקרה כשהחשמל יופרט – כמה אז נצטרך לשלם עבור החשמל. חבל שמכל הידיעות בעולם דווקא כאן באתר זה מעלים את הנושא. יש לזכור ולהעריך את העובדה שעובדיה של חברת החשמל מתוגמלים כמו שכולנו היינו רוצים להיות מתוגמלים. אנחנו צריכים לרצות להדמות להם ולא לשאוף להוריד גם אותם למצולות שביבי מייעד להם. נכון שהידיעה הזו היא נקודתית והמקרה שהוצג כאן קשה, אבל יש לו אפקט הפוך בתקשורת לא זוכרים כבר את הגברת הנכה שנתקו לה את החשמל אלא את הדימוי של חברת החשמל הלא אנושית.

 5. שלי יחימוביץ'

  איציק, אני פשוט מתקשה להאמין שאתה כתבת את הטקסט הזה. הרי הידיעה + התמונה בידיעות, היו התגלמות המניפולציה והפשטנות. לאלגריה לא היה כסף לשלם חשבון חשמל כי מדינת ישראל הפקירה אותה לנפשה, קיצצה לה בקצבת הזקנה, וצמצמה את סל התרופות. לאלגריה מן הסתם אין כסף גם לשלם מים וטלפון. מה זה אומר, שעובדי בזק ועובדי מקורות לא בסדר? איך בכלל שורבבו לכאן העובדים?
  מסע ההסתה נגד העובדים המאורגנים הוא הרסני, וכל תכליתו להביא לכך שבמקום עובדי חברת החשמל שמקיימים את עצמם בכבוד, לשמחתי, יהיו שם בעתיד הלא רחוק צילי-אדם חסרי זכויות שהם רכושם האנושי של קבלני כוח אדם. אלגריה לא סובלת בגלל עובדי חברת חשמל, ואפילו לא בגלל הנהלתה של חברת חשמל, אלא משום שהיא שייכת לקבוצה שהמדינה הפקירה לגסוס בזקנה, בדלות ובחולי.
  ואביבית, פשוט תענוג לקרוא מה שכתבת.

 6. איציק ספורטא

  קצת הופתעתי מהדרך בה הבנתן את מה שכתבתי. במאות המאמרים שכתבתי באתר תפיסת העולם שלי לגבי אחריות המדינה למצב העוני היתה צריכה להיות ברורה. באותה עת, אני חושב שעובדים מאורגנים ומבוססים צריכים לדאוג שהארגונים בהם הם עובדים לא ינצלו את מצבם העגום של אנשים וימנעו מהם שרות חיוני. על פי מה שכתבתן הפכתי למשתף פעולה עם אלו שיוצאים נגד עובדי חברת החשמל, אני מצטער זוהי מסקנה שאינה מצוייה במה שכתבתי, כמו כן עובדי חברת חשמל או כל אדם אחר אינם מחוסנים בפני ביקורת מהסוג שהצגתי.

 7. יונתן

  אני מסכים עם הכותבים הקודמים. חברת החשמל נהפכה אצלנו לסמל של שחיתות ושל נהנתנות על חשבון הציבור, למרות שהיא צריכה להיות סמל לציבור עובדים שמצליח להגן על עצמו בסביבה קפיטליסטית קיצונית. זה לא במקרה כך אלא זהו פרי של מאמצים של אלו שהיו מעוניינים להפריט את החברה. מי שרוצה להבין מה המשמעות האמיתית. של הפרטה כזו, מוזמן לקרוא את הקישור הבא: http://www.hagada.org.il/hagada/html/modules.php?name=News&file=article&sid=955

  התשובה לליקויים שמצביע עליהם איציק אינה בקריאה להפריט את החברה אלא בתשובה ציבורית הולמת שתקרא לרגישות גדולה, למשל לשלוח תגובה לנציב תלונות הציבור של חברת החשמל בכתובת ombudsman@iec.co.il או לנבחרי ציבור (אני מקווה שאיציק יוכל להציע שמות). אפילו אם לא יענו, הם יבינו שהציבור יותר עירני למקרים כאלו והם יזהרו יותר בעתיד.

 8. יאשה מאזור

  עבודה מאורגנת היא זכות. הדרך לשמר את הזכות הזו היא דיאלקטית. מצד אחד יש לעמוד על זכות זו מול בעלי הכח ומצד שני יש להשתמש בכח העבודה המאורגנת כדי להגן על החלשים. לכן צודק איציק בפרסמו את הידיעה. עובדים מאורגנים שלא ישתמשו בכחם כדי להגן על החלשים מהם, יאבדו את הבסיס המוסרי והפוליטי למאבקם.

 9. אביבית

  ליאשה – אני חושבת ששלי יחימוביץ' הבהירה את הדברים בבהירות (והיא גם צודקת לדעתי): מי שאמור להיות אחראי למצבה של הגברת שנותק לה החשמל אינם עובדי חברת החשמל הנאבקים על שימור מצבם.

 10. פחזנית

  אני שותפה לביקורתו של איציק ספורטא. חבל שרבים מאיתנו מתפתים לאמץ את החברה הזאת כמודל לחיקוי. חברת החשמל נתפסת בטעות כ"תשובה פועלית הולמת" להון האגרסיבי והתועלתני, משהו כמו סוחר הסמים השכונתי שכולנו (העלובים) גאים בהצלחתו.
  המאבק הסוציאליסטי אינו תחרות בהורדת ידיים, זה מאבק על זכויות אדם, ודוק: לא על זכויות יתר!
  לא בכדי "מאוהבים" פורז נתניהו ושאר אבירי הדמגוגיה בחברת החשמל.

 11. יושב על הגדר

  בלי קשר לאחריות הממשל למצבה העגום של הקשישה.היכן החמלה?האם אין חובתם של עובדי חברת החשמל לנסות לדחות את הניתוק!הגם שאין להם אחריות פורמלית.יפתחו נא עובדי החברה "בנק "לנזקקים שבו הם יפקידו קוט"שים
  מתוך הקצבותיהם לצריכת חשמל חינם.זאת ועוד,ועד עובדי חברת החשמל אינם כה תמימים ונקיי כפיים כפי שמשתמע
  מתגובתך.מה עם מלחמתם על הקמת תחנת פחמית באשקלון במקום השימוש בגז?!במטרה להבטיח העסקת עובדים רבים יותר בלי להתחשב במפגעים הסביבתיים של הפחם.מה עם הנפוטיזם הקיצוני השליט בחברה !מה עם מעורבותם
  בפרשת פריצקי!האם שכחת את כל מה שקורא עתונים וצופה טלוויזיה יודע?!

 12. אורי מנור

  לדעתי, מה שמשתמע מכל הדיון הזה הינו גדול בהרבה מהנושא עצמו וחורג מגבולות חברת החשמל. כפי שפרסם אתר עיתון הארץ (http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/491346.html) הרי שמשנת 2000 השחיתות בארץ רק הולכת וגוברת, וזאת על אף ריבוי הדעות המושמעות בכל אמצעי המדיה, כדוגמת אתר זה, ואשר היו אמורות ליצור פיקוח חברתי-ציבורי הדוק יותר. לכאורה, יש בחברה מצב של פלורליזם של דעות וידיעות, אולם לדעתי המצב הגיע לכדי כך שכבר לא ניתן לדעת מה באמת קורה, וייתכן בהחלט שכאוס אינפורמטיבי זה מנוצל על ידי בעלי השררה בכדי להסוות את פעילויותיהם. לענייננו, נשאלת השאלה מה באמת קורה בחברת החשמל, האם אנחנו, הציבור, יודעים באמת מה היקף השחיתות שם, היקפי המשכורות, מי מקבל אותן וכו' (חבר שלי שעבד שם טען שאת המשכורות המנופחות מקבלים רק קומץ בכירים, והעובדים ה"רגילים" מקבלים ככל האדם….). כמו בכל דבר בחיים, ועל אחת כמה וכמה בארגונים ביורוקרטיים גדולים כדוגמת חב' החשמל, תמיד יש טוב ויש רע. פלורליזם הדעות שקיים בחברה מציג את שני הצדדים, אך מהי האמת, שעל פיה נוכל לחרוץ דין מוסרי וחברתי? זאת לדעתי קשה לקבוע, ולכן אני סבור שהמצב הינו מורכב יותר מאשר הדיון הספציפי במקרה המצער של אלגריה, כי הכלבים נובחים, אבל השחיתות רק מתגברת.

 13. אביבית

  קצת משעמם אותי לחזור על עצמי ובכל זאת – תגובה: ובכן, יש מעט מאוד חברות שהן 'נקיות כפיים' אבל חברת החשמל – מה לעשות – היא חברה שביבי מבקש להפריט (בלי הצלחה). ככזו, כל דבר שקורה בה נמסר מיד לתקשורת במטרה אחת – להכפיש את שם החברה ועובדיה עמ"נ להציגם באור שלילי – ובמקרה הנוכחי כחסרי חמלה. המטרה הסופית של מפרסמי הידיעה אינה הדאגה לנצרך שאותו החברה 'מנתקת מהזרם' – מה שחשוב זה להכפיש את שמה ולצור דעת קהל עוינת שתכשיר, בסופו של דבר, את הקרקע ותביא להפרטתה.

 14. סמי כנפו

  אני רוצה להזכיר כאן לכל מעריצי חברת החשמל את המעשה הראשון שביקש פורז לעשות עם כניסתו לתפקיד , פורז ביקש שעובדי חברת החשמל יסתפקו באותו חשמל חינם שהם צורכים לפי גובה צריכה ממוצעת ולא כפי שנהוג עד היום ללא הגבלה \ חשמל ללא הגבלה!!( ברור לך אביבית? ושלי?), פורז קיבל איומים על חייו בעקבות זאת , הוא בתגובה אמר שילחם בזה, אבל, הוא כמובן ירד מהעניין. אז אני מבין בדיוק למה התכוון איציק, אם הם לא היו מוכנים להסתפק בצריכה ממוצעת חינם וביקשו ללא הגבלה? שיבינו את אותה עניה וימצאו דרך לפטור אותה מתשלום נניח אפילו חד- פעמי. הם יכולים הרי ליצור קופת קוט"שים למקרים כאלה שאליה הם יזרימו את הקוט"שים מהחשבון שלהם הוא הריי ללא הגבלה. עוד פטנט של האדונים הראשונים שנישתמר בתרבות הישראלית, עזות מצח שלא תיאמן.

 15. שלי יחימוביץ'

  אני מסכימה עקרונית עם תשובתך לאביבית ולי, בוודאי באשר להשקפת עולמך המוכרת לי היטב, אבל גם לעניין העובדים המאורגנים המחוייבים בסולידאריות עם חלשי החברה.
  אבל למה אתה מתכוון? מה זה אומר? שהפקידה ממחלקת חשבונות בחברת חשמל תרים טלפון לבית שלא שילם חשבונות ותשאל מה קרה? שהיא לבדה תצטרך להחליט אם היא מעבירה את הוראת הניתוק? על סמך מה? מי היא שתחליט אם אי התשלום מוצדק או לא?
  או אולי הטכנאי שבא להוריד את השלטר. האם הוא צריך לדפוק בדלת ולעשות בדיקת נזקקות לבית שהורו לו לנתק בו את החשמל? להחליט אם לוותר על הניתוק, כי הקליינטים "עניים באמת"? מי הוא שיעשה ביקור בית?
  לי זה נראה שוב כפתח להתנערות המדינה ומוסדותיה המוסמכים מאחריותם כלפי האזרחים, והשלכת האחריות על מי שזה בהחלט אינו תפקידם. אם יש לך רעיון איך לבצע את המדיניות שהצעת (ואני לא צינית, בחיי) אשמח לשמוע.

 16. אבי סהר

  קראתי בעיון את השתלשלות התגובות בפורום, עד שהגעתי למה שכתב "יושב על הגדר".
  והיות והרבה זמן לא ניתקלתי בכותב כל כך נבער מדעת עם חשיבה ילדותית ,שמוסתת לכל הכיוונים ע"י מידע בילתי מסונן .
  אדון יושבעל הגדר ,עובדי חברת חשמל מחויבים בתוקף תפקידם לבצע גביה עבור תצרוכת החשמל ואין הדבר נתון לשיקול דעתם, אי ביצוע גביה הינה מעילה בתפקיד. היעלה על דעתך שסוהר יחליט על דעת עצמו לשחרר אסיר למשל??..
  בנוגע להקמת קרן מהקצבות הקוט"ש של העובדים, תנאי העסקה הם חלק בילתי נפרד מהשכר , לרגל נדיבותך השופעת (על חשבונם של אחרים כמובן) מדוע לא פתחת חשבון עבור מסכנים שאינם יכולים לעמוד בתשלומיהחשמל ,שאליו היית מפריש מעט ממשכורתך לרווחתם?? קל להיות נדיב על חשבונם של אחרים בדיוק כפי שקל לתת עצות לא מחייבות..
  ועוד כותב האדון המלומד ותוקף את העובדים על מאבקם שמושך לכיוון הקמת תחנות כח פחמיות , האם אתה מודע לסכנה הנובעת מהסתמכות על מקור אנרגיה אחד בלבד (גז) שנמכר לנו ע"י מדינות ערביות בלבד ,בהנחה שגם הרשות הפלשתינית היא מדינה??
  את כל משק החשמל אתה מוכן להפקיד בבורותך בידי גורמים עוינים..
  ואחרון חביב מר יושב , ועד חברת החשמל לא שם בפיו של השר לשעבר פריצקי את הדברים שאמר, הוא הוקלט ע"י חוקר פרטי שנשכר לחקור עינין אחר, ועד עובדי חברת חשמל לא השתמש בכך לסחיטה ואף לא היה מעורב בפירסומ של הקלטת.
  יתר על כן שימוש בחקירות פרטיות אינו עבירה על החוק בישראל , וזכותו של כל גוף לבצע חקירות באם קיים חשד למניעים לא כשרים של אדם ואפילו שר.
  מר יושב על הגדר אני חושב שכדאי שתפסיק לשבת , אם תעמוד אולי(???) יגיע מידע יותר אמין לאוזניך , ואולי המח שלך יתעורר ויסנן בין אמת ושקר.