בנק מזרחי מכה שנית, וגם שופרסל

איציק ספורטא

השבוע אני במצב רוח של כתיבה על ועדי עובדים, הדוגמה האחרונה היא תגובת הנהלת בנק מזרחי להחלטה של ועד העובדים בבנק להקים בית דין משמעתי. בנק מזרחי שלאחרונה נוקט במדיניות מיזוגים ופיטורין מסיבית (בנק טפחות) ומחלק עשרות מיליונים למנכ"ליו הפורשים מעיז להטיף מוסר לוועד העובדים.

השפה בה משתמש סמנכ"ל משאבי האנוש של הבנק מדהימה בעזות המצח שלה . "הרעיון הנוראי להקים בית דין משמעתי, שתכליתו להטיל סנקציות ולפרסם `רשימות שחורת` של העובדים…..", "`ציד מכשפות` נגד עובדים שפעלו על פי צו מצפונם וגילו אחריות כלפי מקום עבודתם ומקור פרנסתם נועד להשליט בכח הזרוע, את מרותו של הוועד". אותו סמנכ"ל מדבר על טרור של הוועד. כמובן אפשר לשאול באותה לשון מיהו הטרוריסט? קצה נפשי במגיני הדמוקרטיה מסוגו של הדובר שיודע להשתמש במילים גבוהות שמטרתן היחידה היא להשליט את דעתו ודעת אדוניו על העובדים. עובדים שמשום מה מאמינים עדיין בזכותם להתארגן ולהציב בפני ההנהלה הכל יכולה והכל יודעת עמדות שאינן תואמות לדעתה הופכים לבריונים.~

ההתערבות של ההנהלה בנעשה בוועד, ופיתוי העובדים באמצעות הטבות לעבור לצידה, עומדת בניגוד לרעיון המרכזי של התארגנות עובדים עצמאית שאינה נתונה למרות ההנהלה. זהו אחד הכללים הבסיסים הנובעים ממעמדם הנחות של העובדים ביחסי עבודה.

זכותו של הוועד להפעיל סנקציות על עובדים שלא מבצעים החלטות דומה לזכויותיהם של גופים אחרים. אני הייתי מעדיף שזה יעשה בשכנוע. אבל בכל מקרה הנהלה כמו זו של בנק מזרחי מציגה עצמה באור מגוחך כאשר היא טוענת טענות על כח כאשר דרך פעולה שלה היא הרבה יותר כוחנית והרבה יותר מזיקה מפעילותו של הוועד.   

עוד בנושא שופרסל, ההנהלה טוענת שהוצאות השכר שלה גבוהות ועל כן יש להקפיא את השכר לחמש שנים. על פי דיווח ברדיו 80% מהעובדים והעובדות משתכרים/ות בסביבות שכר מינימום, לאן עוד אפשר להוריד את השכר? אולי לבטל בכלל את שכר המינימום או לקבוע אותו על 2000 שקלים כפי שמציע שר הפנים. רק להזכיר קו העוני ליחיד עומד סביב 1700 שקל. הווה אומר ששכר עבור עבודה מלאה יהיה סמוך לקו העוני, אכן הצלחה אדירה של המשק הישראלי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. מאיר גלבוע

    ולעופר אחר – נמרודי – שוועדה מכובדת קבעה שאין במעשים בהם הורשע קלון, ועל כן אין מקום להורדתו בדרגתו הצבאית. כנראה שרק במעשיו של מי שלא הורשע יש קלון. אולי כדאי שבעתיד תנאי לקידום בדרגה בצה"ל תהיה הרשעה בעבירות של האזנת סתר ושיבוש מהלכי משפט. וכנראה יש כאלה שכבר אימצו מדיניות כזו, שכן חזינו בעת האחרונה בקידומם של קצינים בכירים בצה"ל, שהורשעו בעבירות שונות.
    ייתכן שבוועדה כזו לא צריכים להושיב משפטנים או קצינים במיל., אלא אנשי ציבור שיודעים את ההבדל בין מוסר וטוהר מידות ובין קלון. לחשוב שפעם בן גוריון סילק מהצבא את אחד הקצינים המוכשרים שלו בגין גניבת שני שקי סוכר.

  2. מאיר לנסקי כהנא

    הדבר הכי רע שאפשר לומר עליו זה שקוראים לו עופר? קצת חלש, לא?