חינוך מיוחד, פרובוקטור וסיפורי עופר

איציק ספורטא

מערכת ההשמה לחינוך המיוחד זוכה לא פעם לביקורת מוצדקת. היום פורסם מקרהו של ילד עולה שבגלל בעיות שפה נשלח לחינוך המיוחד, למזלו הוריו לא קיבלו את ההחלטה והם נמצאים בהליך שיאפשר לדעתי בסופו של דבר להוציאו מהחינוך המיוחד. אחת הבעיות המרכזיות בהפניה לחינוך המיוחד היא האופי הלא שוויוני של ההפניות, מעמדו הכלכלי ומוצאו האתני של הילד משפיע לא אחת על ההחלטה של וועדת ההשמה. ארגון "הלה" שפעל ופועל רבות בנושא פרסם בעבר מסמך, בשם "הזכות לחינוך רגיל", המיידע ועוזר להורים להבין את המערכת וכלליה.~

מי לדעתכן/ם אמר את המשפט הזה: "אזרחים ישראלים שמגיעים להבנה עם קבוצת פלשתינאים על הדרך לפתרון הסכסוך בין העמים אינם אלא פרובוקטורים."? זכורה לי תקופת המאסר של אייבי נתן בעקבות פגישותיו עם פלשתינאים, פגישות שהיו אסורות על פי חוק. נראה שלא ירחק היום שנחזור לתקופה בה פגישה עם פלשתינאים תהיה עבירה פלילית, ואם לא עבירה אז מעשה אנטי לאומי. אז מי אמר? המשנה ליועץ המשפטי בממשלה, לא ידעתי שבהגדרת התפקיד של היועץ המשפטי יש סעיף שעל פיו הוא צריך לקובע מי פרובוקטור ומי שאינו כזה. על פי זה מי שאינו קונה את הסחורה המשומשת הנקראת "אין פרטנר לשלום" הוא במינימום פרובוקטור.  

מסיפורי האחים עופר. סוף סוף הסכימו גדולי הדור שעלות הקמת תחנת הכח שיבנו תהיה כמו שהציעה הוועדה הממשלתית ולא כפי שהם הציעו מלכתחילה (273 מיליון לעומת 322 מיליון דולר). כל הסיפור הזה ממחיש כוחם העולה של בעלי ההון והיכולת הנמוכה משהו של פקידי הממשלה לעמוד מולם. אני בטוח שגם המחיר החדש הוא גבוה מידי בלי להיות מומחה בתחום.  בכלל כל הנושא של הפרטת מערכת החשמל היא בעייתית, זכורה העלטה בחוף המזרחי בארה"ב והתמוטטת חברת החשמל של קליפורניה,  אני מצרף מאמר של כלכלן מבית ספר לניהול באוניברסיטת תל אביב, שניים מעובדי חברת החשמל, וחקר מארה"ב, שביצעו בדיקה של עלות תועלת בנושא ומצאו שבמקסימום להפרטה תהיה תועלת מועטה (מאמר ארוך ).

מעניין שלשבחים לפקידי האוצר בנושא תחנת הכח השתרבב גם שבח על הפחתת המחיר שיקבלו האחים עופר בהפרטת בתי הזיקוק מ-570 ל-480 מיליון שקל. זאת לזכור, על פי הזיכיון המקורי לא מגיעה להם כלום, כך שאין פה חיסכון של 90 מיליון שקל אלא בזבוז של 480 מיליון שקל.

אותם אחים הם גם הבעלים של צים כאן מתרקמת עסקה של בעלי עניין שבה ימכרו האחרים עופר, באמצעות חברות אחרות שלהם, לצים אוניות ב-820 מיליון דולר. בעסקה שכזאת צריכים שליש מבעלי המניות שאינם בעלי עניין לאשר את העסקה. כיון שבנק לאומי מחזיק  ב-20% מן המניות הצבעתו חשובה מאוד. אלא שהאחים עופר חייבים חמישה מיליארד שקל לבנק לאומי והוא הוכרז כבעל עניין, וכיון שכך אינו יכול לאשר את עסקת המיליארדים (בשקלים). האם העסקה תאושר או לא תאושר? הרשו לי להמר שהיא תאושר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. יונתן לרנר

    מבלי להתייחס לתוכן המאמר על הפרטת משק החשמל במדינת ישראל (הוא אכן ארוך), מן הראוי לשים לב ששניים ממחבריו הם אנשי חברת החשמל של ישראל.

  2. Reuven

    Clear case of "His Master's Voice"