הפירומן

יוסי דהאן

"המשאל לא ילבה האש, אלא יפחית הלהבות" אמר הפירומן. בחירת הדימוי אינה מקרית. האיש הוא מצית סדרתי, הוא בנה את ביתו הפוליטי על חורבות בתיהם של אחרים שאותם הבעיר. פח הנפט וקופסת הגפרורים הם כלי העבודה היום יומיים שלו. הוא מבעיר את הבערה ומיד ממהר להסתנן ולעמוד בקרב הקהל הצופה בלהבות, מטיף בזעם לרדוף אחר המצית עד חורמה. תחילה הוא מבעיר את בתיהם של "האליטות", לאחר מכן הוא עובר לקצה השני של העיירה ומצית את בתיהם של העניים, המובטלים, האמהות החד הוריות הקשישים והילדים. השריפה, הוא אומר, מטהרת את המקום מקוצים, בוגדים ועשבים שוטים, היא תורמת לצמיחתה ורווחתה של העיירה. לאחר הבערה תשרור אחדות, עם שוך הלהבות יאוחה הקרע.

אחד מזכרונות נתניהו החזקים ביותר שלי הוא מהפיגוע בקו 5 בדיזינגוף. בעוד צפירות האמבולנסים הדוהרים למקום נשמעות ברקע, שעט נתניהו, ששהה באותו זמן במצודת זאב, אל הרחוב והחל במרדף אחר כל מקרופון ומצלמה מזדמנת, בעוד הגופות מוטלות על המדרכה החל האיש לסחור בדמן. במיומנות של פירומן הוא החל להבעיר את הבעירה, מלבה אותה בדלק המזוקק של "הפקרת דם יהודי", מקווה שההמונים יצטרפו ללינץ` של יריביו הפוליטיים ויכתירו אותו למנהיג העיירה. הפירומן טוב ליהודים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. Reuven

  Well said.

  "Ayen erekh ATAVISM"

 2. ג'וס

  ומכאן נובע שבניגוד לנתניהו, אולמרט הוא סמל היושרה, למרות שאינו מזרחי כמו בראל (ע"ע). האמת, מאוד קשה להחליט בימים כאלה מי בעדנו ומי נגדנו, או בניסוח מעודן יותר, בעד מי אנחנו ומי נגד, ובניסוח הכי לא מעודן את מי שונאים יותר.

 3. יצחק

  כדי לא לקרוע את העם אני מציע משאל עם
  האם להגיד כן לתכנית הכלכלית שמחלקת את העם נותנת לעשירים ולוקחת מהענים העם האם לפטר את שר האוצר
  בנימין נתניהו
  האם החינוך מקבל את השרה שהוא זקוק לה או פולטיקאית קטנה בעלת אגו גדול שזקוקה לחינוך מחדש ולשלוח את לימור לבנת הביתה
  האם מקבלים אזרחי ישראל את השרות הרפואי שאפשרי או שירות ברמה של עולם שלישי האם לשלוח את שר הבריאות
  דני נווה לקבל שירות של אזרח מקופח
  האם שר החקלאות שמיצר חקלאות של מקורבים ואשתו בעלת חברת כח אדם והחקלאות מתדרדרת לטובת החקלאות
  ששר החקלאות ילך ויעשה לביתו
  ואחרון אחרון ולא חביב יור' ועדת חוץ ובטחון שמברבר ומברבר מתחת לכל מקרופון מתאים ככפפה ליד למרכז הליכוד
  משאל עם כזה יכול לפתור חלק קטן מהבעיות של מדינת ישראל

 4. יעל

  מה דעתכם, האמירה שכל עם מקבל את המנהיגות שמגיעה לו – נכונה? אולי הגיע הזמן לשאול איך קרה שהעם הזה הצמיח את המנהיגות הזאת? איך קרה שלכל מיגזר יש חבורת חולירות משלו שתפסה מנהיגות? איך קרה שההסתה הפכה להיות הערוץ הראשי של דיאלוג בין מנהיגים לעם שלהם? והדפוס הזה של הסתה הוא כל כך טוטלי שאף מיגזר לא חומק ממנו. [הסתה נגד עניים, נגד ערבים, נגד דתיים, נגד מזרחים, נגד נשים, ומי לא.] איך קרה שבעידן הרב-תרבותיות המצע המשותף לכולם הוא שנאה? אני מעלה שאלות כי אין לי הרבה מדיי תשובות, או לחילופין יש לי המון תשובות ואין לי אחת מנצחת.

 5. הילי

  אולי זה לא רעיון כזה אבסורדי:
  יחד עם הבחירות לנשיאות ולפרלמנט, הבוחרים נדרשו להכריע במשאל עם בשאלה אם למדינה צריכה לשמור על השליטה המוחלטת במקורות המים ובשיקום. ברוב ברור התקבלה דרישת ה"חזית הרחבה" שלא להפריט את המים ואת חברת המים הממלכתית. יצויין שלפני מספר שנים, במשאל עם דומה, רוב אזרחי אורוגואי הכריעו נגד הפרטת חברות ממלכתיות. אורוגואי היא אחת המדינות הקפיטליסטיות הבודדת באמריקה הלטינית בה המשק הממלכתי כמעט ולא הופרט.
  (הפסקה לקוחה מן המאמר "לראשונה בתולדות אורוגואי השמאל זכה בבחירות", "הגדה השמאלית")