השרים האמיצים בפעולה

איציק ספורטא

אתמול עקבתי אחרי ההצבעה בכנסת, בהתחלה התייחסתי לנושא כמו צפייה במשחק כדורגל רק שבניגוד למשחק כדורגל התוצאה הייתה ידועה מראש, כך שהדרמה הייתה מלאכותית. אילו היה מדובר באיזו הצבעה על הסכם שלום כולל עם סוריה והפלשתינאים ניחא. גם ערוץ 10 וגם ערוץ 2 ספרו את הקולות בעת ההצבעה, מה מפתיע שבשני הערוצים טעו בספירה. משפט אחד בנושא משאל העם, האם נתניהו וחבר מרעיו היו לוחצים לקיים משאל גם אם הכנסת הייתה תומכת בעמדתם? סביר שלא. כאשר נשאל נתניהו האם היה מוכן להעמיד למשאל את מדיניותו הכלכלית, הוא אמר לא והמשיך לדבר על קרע בעם וכו`, וכו`. ~

המתנגדים הראשיים להתנתקות היו שרי האוצר, חינוך, רווחה ובריאות. הם אצו רצו בהתרגשות אנה ואנה כדי שגם שאר חברי הכנסת יתמכו בעמדתם, כאשר זה לא קרה, ניצבו נתניהו ולבנת והעמידו את האולטימטום שלהם. לא ראיתי את אותם שרים מגלים את אותה התלהבות ודבקות כאשר דובר בנושאים הקשורים למשרדיהם. רק הנושא המדיני מביא את נתניהו לאבד את מבע הפנים היודע כל והזחוח שלו.  בואו נבדוק מה קרה לנושאים עליהם הם מופקדים בשנים האחרונות?

מערכת החינוך בבעיה קשה, הן של הישגים והן של אלימות. מערכת הרווחה נעלמת לנגד עיננו ושר הרווחה מדבר השכם והערב על מצבם האומלל של המתנחלים, ומסכים לכמעט כל גזירה שמטיל שר האוצר על אזרחי ישראל. שר הבריאות משמיע לעיתים קולות של אי הסכמה אבל לכל ידוע שמערכת הבריאות של ישראל נמצאת בתהליך שבסופו מי שאין לו כסף יקבל טיפול בינוני ומטה. כל אלה החכמים והנבונים מתעוררים לפעולה תקיפה רק כאשר מדובר על שטחים, אדמה ומתנחלים, כל היתר לא ממש חשוב. התקשורת גם היא משחקת את אותו משחק והופכת כל הצבעה בנושא ליום שידורים ארוך ובלתי נגמר, לדרמה, גם אם אין כזאת. מספר הילדים העניים לא קטן, מספר האנשים הזקוקים לתוספת מזון גם הוא לא פחת. רק אחוז מקבלי דמי האבטלה ירד ב-38% כאשר, כידוע, האבטלה לא ירדה. אבל כל זה ממש לא מעניין העיקר שנצפה בקרב התרנגולים בין נתניהו לשרון.  

היום הונח התקציב על שולחן הכנסת יחד עם חוק ההסדרים, היועץ המשפטי קבע שיש להוציא מחוק ההסדרים נושאים שלא נוגעים ישירות לתקציב. בשבוע הבא יצביעו בקריאה ראשונה על התקציב, הייתי מציע לראש הממשלה למשוך את ההצעה הגרועה הזאת ולבנות תקציב שבו יבואו צעדים ישירים שיפחיתו את העוני, יורידו את האבטלה, וישפרו את מערכת החינוך והבריאות. בלי זה נוצף בחודשים הקרובים בשאלה הממש לא גורלית, משאל או לא משאל? 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איריס מזרחי

  אני רק מקווה ששרון יעמוד בדיבורו ולא יערוך משאל עם והשרים שנתנו לו אולטימטום יעמדו בדיבורם ויתפטרו.
  ושיהיו בחירות כדי שהעניים ינשמו קצת מהלחץ שהופעל עליהם כי כידוע בתקופת בחירות יש הפוגה במכות ואולי אפילו יחלקו קצת מתנות כדי שנתחזק קצת לפני המכות שיבואו עלינו אחרי הבחירות. בחירות זה טוב לעניים.

 2. אדרי יצחק (ג'קי)

  לא יכולתי שלא לצטט את הדברים הבאים שכתבתי במכתב גלוי לביבי נתניהו מחודש אוקטובר 2003
  "הלוחם עז הנפש, מהיחידה 269, הפך לגיבור כלכלי נגד ילדים, זקנים, נכים ומוגבלים, אמהות חד הוריות, פנסיונרים וגמלאים, משפחות שכולות נפגעי טרור ויתומי מלחמות. אתה, הלוחם עז הנפש, יוצא למלחמה חסרת פשרות, לב ואנושיות, נגד מי? נגד החלשים וחסרי הישע המתפללים לישועה".
  המכתב המלא :
  http://www.dimonanet.co.il/Dimona%20reeshat%20hair/katavot/netanyahu.htm
  ואיך אמר ניסים משעל אתמול בפתיחת תוכניתו "ליל השפנים"

 3. אורלי נוי

  ביני לבין עצמי כיניתי את מה שקרה אתמול בכנסת "סוף העולם שמאלה". השמאל חוגג את נצחונו של שרון, איתם ואורלב משתלחים זה בזה בפראות, ומעל לכל היה לנו את חיוכו הזורח של אולמרט אחרי הצבעת נתניהו, שמי שלא ראה אותו לא ראה אדם מאושר מימיו. אולמרט הסניף אתמול כמויות של שמחה לאידו של נתניהו, תוך שהוא עדיין מתמוגג מחליפת הנאורות החדשה שהוא מודד על עצמו לאחרונה. אולי הוא חושב שהחליפה הזו מצליחה להסתיר את ערוותו הניצית, הברוטלית, אבל צריך לומר לו- אולמרט, רואים לך!!

 4. אא

  לכולם נראה הגיוני ומפתה מאוד רעיון הבחירות, רק שכולם שוכחים שלעומרי וחבורתו יש מה להפסיד , וזה מה שקובע.הם כבר בממשלה ושרון ראש ממשלה וכולם חוגגים, אז למה שיילכו לבחירות ? .זה כמו להמר בקאזינו על אותו סכום 1:1 ,במקרה הטוב קיבלת את הכסף שהימרת עליו. אז למה להמר בכלל?.
  מבחינתם , הכל בא בחשבון רק לא בחירות, הם ילכו למשאל עם,הרבה כייף ו"דיבורים" וקריצות לשמאל (שמורידים לחץ מהפרקליטות והמשטרה) ,חצי הינתקות , רבע הינתקות .העיקר שהם חוגגים על הקופה עוד שנתיים .

 5. נמרוד קפון

  מאיר אריאל ז"ל כתב את השיר הזה לפני כך וכך שנים.
  שום דבר לא משתנה: המטבחון, הז'ורז'ט, משאל העם…

  ובינתיים מדממים…..

 6. נתן

  למי שקורא גלובס יכול לקרוא את דבריו של יוסי בכר מנכ"ל האוצר על העובדה שצריך להעביר את התקציב וחוק ההסדרים בזמן, ולמי שקורא פתאום על לחציהם של יו"ר הכנסת והיועץ המשפטי לממשלה שמדברים על אותו נושא, נראה כאילו באמת הולכים הדברים להשתנות בנושא זה. אבל זו אפילו לא ההתחלה. כמות הסעיפים שאיתם אמורים להתמודד הח"כים היא בסביבות 10500 סעיפים שונים. לשם השוואה בעולם המערבי מס' הסעיפים שעולים לדיון בתקציב הוא בסביבות ה-900. בנוסף, אצלנו מתחילים לדון בתקציב ב-4 לנובמבר, מעט פחות מחודשיים מהמועד שבו הוא צריך לעבור. בעולם מתחילים לדון בתקציב כמעט חצי שנה עד 8 חודשים לפני אישורו. הח"כים שלנו היו בפגרה של יותר מחודשיים ואם היה להם כבוד לאזרחי המדינה שהם נפגעי התקציב האמיתיים, הם היו מקדישים אותם לדיון יותר עמוק בתקציב על כל חלקיו. החוק אינו כופה על משרד האוצר להגיש את התקציב לכנסת 60 יום לפני אישורו כפי שהם עשו השנה. הם יכולים להציג אותו הרבה קודם, אבל לחץ הזמן שמועד ההגשה כופה על הח"כים גורם לכך שהסעיפים לא ידונו ברצינות הראויה ועוזר להם להעביר את עיזיהם בקלות רבה יותר. השנה לא התייחסו הרבה להעברת התקציב בממשלה, כי במקביל היה בערוץ 2 הגמר של כוכב נולד 2, והשעון שרץ על המסך שלהם באותו יום לא כיוון להליך החשוב של ההצבעה אלא להליך החשוב יותר של ההכרעה בין הראל למויאל וחברתם. השרים הצביעו באותו יום לאחר שבוע שהחוק היה בידם וכנראה לא גיבשו דעה לגביו, למעט בסעיפים שנמצאים בנושאי משרדם. אביא דוגמא מתוך החלטות הממשלה- בנושא משרד המשפטים:
  החלטה 2437 ". סנגוריה ציבורית וסיוע משפטי מ ח ל י ט י ם:
  1. לתקן את סעיף 14(ב) לחוק הסניגוריה הציבורית, התשנ"ו1995- ואת חוק הסיוע המשפטי, התשל"ב1972-, כך ששכר טרחת עורך דין שאינו עובד מדינה יקבע על ידי שר המשפטים בהסכמת שר האוצר ולתקן בהתאם את סעיפים 11 ו11-א' לתקנות הסיוע המשפטי, התשל"ג.1973-
  2. לתקן את תקנות הסניגוריה הציבורית (שכר טירחה לסניגורים ציבוריים), התשנ"ו1996- וכן את תקנות הסיוע המשפטי, התשל"ג1973-, כך ששכר טרחת עורכי הדין החיצוניים המתמנים לפיהן יופחת ב10%- מהתעריף המשולם בשנת .2004
  3. לתקן את חוק הסיוע המשפטי, התשל"ב1972-, כך שיבוטל הפטור מתשלום עבור ייצוג לזכאים לסיוע מתוקף חוק הביטוח הלאומי (נוסח משולב), התשנ"ה1995-, למעט תביעות שענינן גימלה לפי חוק הבטחת הכנסה, התשמ"א1980-, ולבטל בהתאם את תקנה 3ב(ב)(3) לתקנות הסיוע המשפטי, התשל"ג.1973-
  4. לתקן את חוק הסניגוריה הציבורית, התשנ"ו1995-, כך שפטור מתשלום עבור ייצוג יינתן רק במקרים בהם החליט על כך הסניגור הציבורי הארצי, ולבטל בהתאם את סעיף 2א לתקנות הסניגוריה הציבורית (חובת תשלום של זכאים לייצוג), התשנ"ו.1996-
  5. להפחית בהתאם 10 מיליון ש"ח מתקציב משרד המשפטים."
  משמעותם של סעיפים אלו הם: קיצוץ של 10% בשכר טרחתו של עו"ד חיצוני (סניגור) – זאת לאחר שבשנתיים הקודמות הוא כבר קוצץ ב-30%, מה שבעצם גורם לכך שאזרח הקטן יוכל לקחת עו"ד פחות טוב, קיצוץ הפטור מתשלום עבור ייצוג לזכאים לסיוע מתוקף חוק הביטוח הלאומי -ז"א כנראה שחושבים באוצר שמקבלי קיצבאות, שבקושי שורדים איתן, יקצו חלק מהקיצבה להגנה המשפטית שלהם, שינוי חוק הסניגוריה הציבורית כך שיתן רק בידיו של הסניגור הראשי הארצי יכול לפטור מישהו מתשלום. כל זה יחסוך לממשלה כ-10 מיליון שקלים!!!! שווה. אפילו לשכת עו"ד התגייסה להילחם בהצעה זו,ותשמעו מה הם אומרים:מנכ"ל הלשכה עו"ד אילן כץ- "כל מי שמעיין בחוק ההסדרים בשנים האחרונות יראה בבירור שהפגיעה בסניגוריה הציבורית ובסיוע המשפטי(למקבלי קיצבאות), היא ייחודית, מכוונת, וחסרת פרופורציה לגופים אחרים במשרד המשפטים…". בלשכה אומרים כי בעקבות הקיצוצים נגיע בישראל למצב מביש שבו משפטים פליליים העוסקים בדיני נפשות, יתנהלו באופן לא תקין, נאשמים ישלחו לבתי סוהר מבלי שהייתה להם הזדמנות להתגונן כראוי בבית משפט, ויתרבו עיוותי הדין וההרשעות לשווא. ההחלטה להעביר את ההחלטה על פטור לסניגור הראשי גורעת בעצם מיכולתו של בית המשפט להעניק פטור מאגרה, שהוחלט למנות להם סניגור ציבורי. לטענת הלשכה זה ייצור מחסום בירוקרטי שיחייב שופטים לנהל משפטים לנאשמים בלתי מיוצגים. על ההחלטה לבטל את הפטור למקבלי קצבאות ביטוח לאומי אומרים בלשכה כי היא אכזרית במיוחד ותפגע ביכולתו של הסיוע המשפטי למלא את ייעודו החברתי והמשפטי…. אבל בממשלה הצעה זו עברה…. כנראה שזה לא מפריע ללפיד ולשאר חבריו בממשלה… וזאת רק הצעה אחת ממעל 100 הצעות שעברו תחת חותמת הגומי של הממשלה.

  ועדיין זאת רק ההתחלה של כל הליקויים בהליך תקציב המדינה.

 7. יעל

  כל הכבוד והתודה לנתן על הנתונים המאלפים של נתן בדבר חוק ההסדרים. הכמות שלא תיאמן של תתי חוקים ותקנות, 10,500, בהשוואה ל – 900 המקבולים בפרלמנטים בעולם, והזמן הקצר שניתן לחברי הכנסת לעיין בהם, עושים רושם של אונס המוני וחפוז שמבצעים פקידי האוצר בחברי הכנסת ובעם כולו.

 8. אבנר

  העניים המובטלים החולים הקשישים תושבי עירות הפיתוח הצביעו עבורם בהמוניהם.
  אז אם הם לא מסוגלים לקחת אחריות על חייהם וממשיכים להצביע עבור מי שפוגגע בהם ,מה לנו כי נלין?