שיחה עם כרמלה מהביטוח הלאומי

הילה דיין

התקשרתי למוקד הפניות הטלפוניות של הביטוח הלאומי, דווקא להפתעתי עברה השיחה די מהר לנציגת השירות כרמלה (מנסיוני מטיפול בפניות ברופאים לזכויות אדם ובאגודה זה אתגר לא פשוט לתפוס אותם בטלפון, אבל הפעם לא היתה שום בעיה). כיוון שמשנת 1999 עת יצאתי ללימודים בארה"ב (ולמעט תקופה של חצי שנה ב- 2001) אני לא גרה בארץ, לא מקבלת פה הכנסות ובכל זאת משלמת ביטוח לאומי באופן סדיר, רציתי לדעת עד מתי אשים בקופתם כ- 130 ש"ח בחודש ומה קורה לאחר תקופה כל כך ארוכה. בלי להתבלבל ובחביבות ענתה לי כרמלה את התשובה הבאה: תמשיכי לשלם את דמי הביטוח הלאומי עד שמשרד הפנים יחליט "לבדוק את התיק שלך", ובהתייעצות עם ביטוח לאומי יחליט אם "לשלול את התושבות שלך".

מה? סליחה? לרגע התבלבלתי. חשבתי שקשה להפטר מאזרחות ישראלית ולא כל כך מהר שוללים תושבות לאזרחים, עניתי לכרמלה. באמת נכון, היא אישרה. זה לא קורה כל כך מהר אבל בהחלט עלול לקרות. אמרה והוסיפה בנימה מנחמת שבמידה ותשלל לי התושבות הביטוח הלאומי יתן לי החזר על כל השנים שלא שהיתי בארץ ושילמתי. באמת תודה.

פותחים תיקים? שוללים תושבות? רגע, זה נשמע לי מוכר. לא עושים את זה פה לתושבי מזרח ירושלים? לעובדים זרים? ללא יהודים שנשואים לישראלים?

כנראה שיעניין אותך גם: