עוד קופת חולים כזאת ואבדנו

איציק ספורטא

בחוק ההסדרים שמוגש לכנסת (הנוסח האחרון של החוק לא נמצא עדיין באינטרנט) נמצאת הצעה שכבר הוזכרה באתר אבל יש להתייחס להשלכותיה ביתר פרוט. ההצעה בחוק ההסדרים: להקים קופת חולים חמישית למטרות רווח אשר תפעל על בסיס רוב (למה לא כל?) עקרונות חוק ביטוח בריאות ממלכתי. המטרה: הקופה החדשה תקבל עבור כל מבוטח סכום נמוך יותר מהקופות הקיימות וכך יחסכו הוצאות מתקציב המדינה. בקופת חולים שכזאת הוצאות ההנהלה יהיו נמוכות יותר בהשוואה לקופות החולים האחרות.  כמו כן הקמת הקופה תגביר את התחרות בין הקופות ותשפר את יעילות כלל המערכת. אני קורא כעת מאמר של אמרטיה סן מ-1993, שבדיוק דן בנושא וטוען שמוצרים ציבוריים, כמו בריאות, אינם יכולים להתנהל כהלכה באמצעות מערכת השוק. אבל מי זה סן (פרס נובל לכלכלה ב-1998) לעומת חכמי הדור היושבים באוצר.~

השלכותיה של ההצעה רבות ולהלן כמה מהן: קופת החולים החמישית תתחרה בעיקר על המבוטחים הבריאים. כדי לחסוך בהוצאות, הקופה תדחה באמצעים שונים את המבוטחים החולים.  הרווחים של קופת החולים החמישית כמו גם ההפחתה בסכום שהם יקבלו מהמדינה עבור כל מבוטח יצרו מצב של הפחתת המקורות הכספיים של המערכת, שכבר כיום אינם מספיקים.

הרווחים של קופת החולים למטרות רווח הם ההפסדים של ארבע קופות החולים האחרות. ההפסדים של ארבע הקופות האחרות הם ההפסדים של החולים. כמו כן קופת חולים החמישית תתחרה בעיקר על המעמד הבינוני ומעלה כדי להרוויח רווחים נלווים מתוכניות כגון ביטוח חיים, ביטוחים משלימים , או תוכניות מסחריות אחרות. הרעיון של קופת חולים חמישית למטרות רווח  תחזיר את מערכת הבריאות לעידן שלפני חוק ביטוח בריאות ממלכתי, תוך פגיעה ברמת שירותי הבריאות אותם מקבלים התושבים. כך שבמקום כסף לתרופות – ילך הכסף ל "מניות ואופציות", וזה הדבר האחרון שנחוץ למערכת הבריאות המתדרדרת שלנו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.