במעלה האבטלה היורדת

יהודית קנולר

רותי סיני עושה עבודת קודש ב"הארץ" כשהיא חושפת מה עומד מאחרי הנתונים היבשים של קליטת עובדים במעגל העבודה. אתמול היא סיפרה על עובד בן 40, חשמלאי מוסמך במקצועו, שירד ממצבת המובטלים לכאורה, אולם למעשה הוא מועסק בעבודה זמנית בשכר של 17,93 שקלים לשעה. זאת לאחר שפוטר מעבודתו כתאורן ראשי באולפני הבירה. מקום עבודתו ברשות העתיקות הוא, כאמור, זמני, לכמה חודשים בלבד, ושכרו הנוכחי הוא נמוך מן הסתם משכרו שנצבר לאחר 20 שנות וותק וקידום. עבודה אחרת שהוצעה לו הייתה כרוכה בהסתפקות בשכר של שליש משכרו הקודם.

היום  סיפרה רותי סיני על עובדות שמוכנות לבצע עבודות סיעוד, נרשמו אצל חברות סיעוד אולם הן מקבלות עבודות חלקיות בלבד, לכשעתיים שלוש ביום, כשהשכר המתקבל אינו מגיע אף לשיעור דמי כיס.~

אתמול למדתי גם דבר נוסף הקשור לתופעות אלו.

עד כה תקצב משרד התמ"ת במיליוני שקלים את עלות שכרם של עובדים קבועים ברשות הטבע והגנים, רשות העתיקות, החברה להגנת הטבע והחברה לפיתוח עכו העתיקה. היום הוציא דובר המשרד שלפיה תמיכה כספית זו תופסק. הנימוק להפסקת ההשתתפות בשכר העובדים הוא שתקציבי המשרד צומצמו והכספים יופנו מעתה למימון העסקתם של עובדים בעבודות מידיות (יזומות) לתקופה מוגבלת של 8 חודשים לעובד. המטרה המוצהרת על פי גירסת המשרד היא לחשוף כמה שיותר מובטלים לתכנית. אולם תוצאה אחרת מעניינת של מדיניות זו היא הורדה פיקטיבית שיעור המובטלים ברישומי הסטטיסטיקה.

שר התמ"ת הודיע על המהלך לשרי החינוך, התיירות ואיכות הסביבה וזאת לאחר שמנכ"ל משרדו ביקש ממנכ"לי המשרדים הללו לפעול למציאת פתרון לעובדים הקבועים דרך תקצוב ממשרד האוצר החל מ 31.12.2004. האם פירוש הדבר הוא שהאוצר יעתר לבקשות המשרדים וידאג למימון שכרם של העובדים הללו, או שהתרחיש הסביר והצפוי יותר הוא שהעובדים הקבועים במשרדים אלו יפוטרו וישולבו אף הם בעבודות ה"דחופות" בשיטת הדלת המסתובבת.?

אבל לא הכל שלילי ויש גם כסף. מתברר מחשיפת "הארץ" כי לחגיגות פתיחת הטרמינל החדש בנתב"ג נמצאו 11 מיליון שקל, מתוכם מיליון שקל שולמו לאבטחת ראש הממשלה. אגב רשות שדות התעופה מכחישה את הממצאים וטוענת כי ההשקעה הייתה של 1.6 מיליון שקל בלבד.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.