השרלטן

יהודית קנולר

נחמיה שטרסלר הוא עורך בכיר לכלכלה ולחברה בעיתון "הארץ" אבל מי שתוהה מדוע עמיר פרץ דורש להעלות את שכר המינימום ל- 4,500 שקל אינו יכול להתהדר בתואר של עורך לענייני חברה. אולם גם בתחום הכלכלה אפשר לחלוק על מעמדו שכן, הטיעון של פרץ כי העלאה זו תהיה מנוף כלכלי כלל אינו מופרך, שכן הגיוני יותר שמיליון מקבלי שכר הוגן יכולים להניע את המשק יותר  מכמה עשרות או אף מאות מיליונרים.

גם הציניות של שטראסלר אינה במקומה, באשר להצעה לדרוש שכר מינימום גבוה כביכול של 7,000 שקלים מי הוא באמת האלכימאי?~

לא שמעתי את קולו הבוטח של העורך הבכיר בדבר קביעת שכר מקסימום, אז שלא ילעג לדורשים לעדכן את שכר המינימום. האיש ש"מאמין" כי כביש חוצה ישראל על בעלי מכוניותיו מהפריפרייה הוא זה שיפתור את בעיית האבטלה די מנותק מהמציאות ולא הייתי מעניקה לו אפילו את התואר אלכימאי, שכן לאלכימאים היה בסיס כל שהו לחיפושיהם לשטראסלר גם זה אין.

נחמד ששטראסלר דואג למצבם של המעסיקים שמשלמים שכר מינימום ושורדים בקושי מול התחרות בארצות העולם השלישי. אבל ראשית מי שחשב שיותר משתלם לו להעביר מפעל ישראלי לירדן, לתורכיה, למצריים ואפילו להודו, עושה זאת גם ללא המלצתו של שטראסלר. לעומת זאת גם עובדים יכולים להציג את הטיעון שאם המצב הנוכחי יימשך הם יעברו לחיות בארצות שמעבר לים. הכוונה כמובן אינה למובטלים חסרי המקצוע אלא דווקא לדוקטוראנטים שמלגותיהם ימוסו מעתה (מדובר בסכום "עתק" של 5,000 שקלים שמקבלים מילגאים) והאקדמאים שאינם מוצאים עבודה במקצועותיהם (כבר נזדמן לי לנסוע במונית נהוגה בידי עורך דין מתוסכל ובידי מהנדס בניין שעבר מהפריפרייה למרכז, לפי המלצתו של שטראסלר, וגם כאן לא מצא עבודה).

שטראסלר כותב כי אם מעלים שכר בתחתית הסולם יש להעלות את השכר לכל הדרגות. למה? מי קבע? האם כאשר מחלקים בונוסים שמנים למנהלים מחלקים בונוסים רזים לשאר העובדים? קדחת.

על משפט אחד במאמרו של שטראסלר איני חולקת עדיפה הדברות בין עודד טירה לעמיר פרץ על פני חקיקה ובלבד שהעובדים יזכו לשכר שאינו מבייש את קיומם.

(במהדורת האינטרנט של "הארץ" נוספה לאחרונה האפשרות להגיב למאמרים, מעניין לשים לב לתגובות הקוראים למאמר הזה של שטרסלר, המצביעות על האוטיזם החברתי-כלכלי שבו שרויים העיתון ועורכו הבכיר לחברה וכלכלה. יוסי דהאן)

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אזרח ותיק

  העובדה ש"חבריו הטובים ביותר" של המפקד הם המתנחבלים מצביעה על כך שמוטב שלא יהיה בתפקידו בזמן הפינוי הבא עלינו לטובה במהרה בימינו.

 2. דני זמיר

  אולי יאיר מישהו את עיניי מה הקשר בין "התגובה" בעניין זכאי לרשימה המאלפת של יהודית קנולר?

 3. אבנר

  אני כמו רבים מהמגיבים כאן,חולק לחלוטין על עמדתו הכלכלית של מר שטרסלר.
  אולם אני חייב להגיד שהאופי האלים (ולעיתים אפילו אובססיבי ) שנושאות התגובות כלפיו מעבירים תחושה לא נוחה.

  מר שטרסלר מציג את עמדתו בצורה מנומקת ורצינית,ומי שרוצה יכול לנסות לסתור את דבריו באופן מנומק.
  שימוש בסגנון כסחני מעורר את הרושם שלמגיבים אין באמת טיעונים משכנעים.

  באותה הזדמנות היגיע גם הזמן "לרדת" קצת מעיתון "הארץ" ,יש עוד שני עיתונים "קטנים" במדינת שראל וכל מי שרוצה יכול לקרוא אותם ,אני בטוח ששם הוא ימצא המון הזדהות עם מאבקים חברתיים…………

 4. יוסי דהאן

  שטרסלר הוא לא איזה כתב זוטר במקומון, הוא עיתונאי בעל עוצמה שהקורא, הצופה והמאזין הישראלי אינו יכול לא ניתן להימלט מפרשנותו, הוא כותב ב"הארץ", הוא פרשן של הערוץ הפופולרי ביותר "ערוץ 2" והוא משמיע את קולו תחת כל עץ רענן ובכל תחנת רדיו אפשרית. הוא לא פרשן אלא אידיאולוג בעל סדר יום ימני כלכלי קיצוני. פרשנותו "מנומקת ורצינית", זה התיאור האחרון שהייתי מעניק לפרשנות שלו. לקידום האידיאולוגיה שלו שטרסלר מעוות את הנתונים וממשיך לפרסם נתונים שקריים גם כשאלה מתבררים ככאלה. שתי דוגמאות לפרשנות "המנומקת והרצינית" . שטרסלר הוא המפיץ הראשי של הטענה שלמקבלי הבטחת הכנסה עדיף להשאר בבית מאשר לצאת לעבודה, את הטענה הזו הוא ביסס על טבלה שסיפק לו האוצר. ברברה סבירסקי מ"מרכז אדוה" ואחרים הצביעו על העיוות בטבלה אבל זה לא הפריע לשטרסלר להמשיך בתעמולתו. דוגמה נוספת, שטרסלר טוען במשך שנים כי הוצאות החינוך של מדינת ישראל הם מן הגבוהות ביותר בעולם המערבי, זהו שקר. שלמה סבירסקי, אריה כספי ז"ל, וגם דו"ח ועדת דוברת הפריכו את הטענה הזו, מה שלא מפריע לעורך הבכיר לעניניי חברה וכלכלה להמשיך ולהפיץ את הטענה השקרית. קיימות דוגמאות נוספות אבל נסתפק בזה. הייה סמוך ובטוח שגם בעתיד לא נרד משטרסלר, לא מ"הארץ" וגם משני העיתונים "הקטנים" האחרים. אחת ממטרות קיומו של האתר הזה היא לפוצץ בועות אודות "פרשנות מנומקת ורצינית".

 5. מורי פישל

  אחת הטענות כנגד שכר מינימום היא העובדה שהעלאתו גוררת העלאה של כלל השכר במשק. גם הקפצה של השכר לגובה כזה שמעסיקים לא יוכלו לעמוד בו, פוגעת בהעלאה.
  צריך לטפל בשני נושאים אלה. הראשון דורש חקיקה או צעד אמיץ מצד ההסתדרות, שתנע שביתות בגין דרישות להעלאת שכר אחרות במשק.
  לגבי המעסיקים, הרי אלה צריכים לבלעו את הגלולה המרה ולהפסיק ליילל, בתמורה להעלאה מתונה של שכר המינימום, אם כי לא מתונה מדי ובמדרגות קבועות וידועות.
  ברור שעובד המשתכר יותר, צורך יותר. ברגע שגלגלי הצריכה יתחילו לנוע בצעד קבוע ושגשוג מה יחזור למשק, או אז ניתן יהיה להקפיץ מעט יותר את העלאת השכר. יש לזכור שהעובד אינו עובד בחלל ריק. העובד נמצא בקהילה, במשפחה, בזוג. די שאחד העובדים במשפחה משתכר טוב יותר, או שניים מאלה הנמצאים בשכר מינימום, כדי שהדלות והעוני יצטרכו למצוא להם משכן אחר. האין זו מטרה ראויה יותר מעוד מיליונר שנוכל להתהדר בו כשזה ייכנס לרישמת החמש מאות העולמית?