השרלטן

יהודית קנולר

נחמיה שטרסלר הוא עורך בכיר לכלכלה ולחברה בעיתון "הארץ" אבל מי שתוהה מדוע עמיר פרץ דורש להעלות את שכר המינימום ל- 4,500 שקל אינו יכול להתהדר בתואר של עורך לענייני חברה. אולם גם בתחום הכלכלה אפשר לחלוק על מעמדו שכן, הטיעון של פרץ כי העלאה זו תהיה מנוף כלכלי כלל אינו מופרך, שכן הגיוני יותר שמיליון מקבלי שכר הוגן יכולים להניע את המשק יותר  מכמה עשרות או אף מאות מיליונרים.

גם הציניות של שטראסלר אינה במקומה, באשר להצעה לדרוש שכר מינימום גבוה כביכול של 7,000 שקלים מי הוא באמת האלכימאי?~

לא שמעתי את קולו הבוטח של העורך הבכיר בדבר קביעת שכר מקסימום, אז שלא ילעג לדורשים לעדכן את שכר המינימום. האיש ש"מאמין" כי כביש חוצה ישראל על בעלי מכוניותיו מהפריפרייה הוא זה שיפתור את בעיית האבטלה די מנותק מהמציאות ולא הייתי מעניקה לו אפילו את התואר אלכימאי, שכן לאלכימאים היה בסיס כל שהו לחיפושיהם לשטראסלר גם זה אין.

נחמד ששטראסלר דואג למצבם של המעסיקים שמשלמים שכר מינימום ושורדים בקושי מול התחרות בארצות העולם השלישי. אבל ראשית מי שחשב שיותר משתלם לו להעביר מפעל ישראלי לירדן, לתורכיה, למצריים ואפילו להודו, עושה זאת גם ללא המלצתו של שטראסלר. לעומת זאת גם עובדים יכולים להציג את הטיעון שאם המצב הנוכחי יימשך הם יעברו לחיות בארצות שמעבר לים. הכוונה כמובן אינה למובטלים חסרי המקצוע אלא דווקא לדוקטוראנטים שמלגותיהם ימוסו מעתה (מדובר בסכום "עתק" של 5,000 שקלים שמקבלים מילגאים) והאקדמאים שאינם מוצאים עבודה במקצועותיהם (כבר נזדמן לי לנסוע במונית נהוגה בידי עורך דין מתוסכל ובידי מהנדס בניין שעבר מהפריפרייה למרכז, לפי המלצתו של שטראסלר, וגם כאן לא מצא עבודה).

שטראסלר כותב כי אם מעלים שכר בתחתית הסולם יש להעלות את השכר לכל הדרגות. למה? מי קבע? האם כאשר מחלקים בונוסים שמנים למנהלים מחלקים בונוסים רזים לשאר העובדים? קדחת.

על משפט אחד במאמרו של שטראסלר איני חולקת עדיפה הדברות בין עודד טירה לעמיר פרץ על פני חקיקה ובלבד שהעובדים יזכו לשכר שאינו מבייש את קיומם.

(במהדורת האינטרנט של "הארץ" נוספה לאחרונה האפשרות להגיב למאמרים, מעניין לשים לב לתגובות הקוראים למאמר הזה של שטרסלר, המצביעות על האוטיזם החברתי-כלכלי שבו שרויים העיתון ועורכו הבכיר לחברה וכלכלה. יוסי דהאן)

כנראה שיעניין אותך גם: