זכרונות אהבה מרפורמה אגררית

אורה לב-רון

אני זוכרת את היום שהמורה להסטוריה נכנסה לכתה וספרה לנו בהתרגשות על הרפורמה האגררית באירופה. חשתי מיד שהצדק נכנס לפעולה: כל אותם וסלים שגדשו את השיעורים הקודמים, ואת הספרות היפה – עמדו לזכות בתיקון העוול. בעיקר שיפרתי בדמיוני את מצבה של דיתה בת אדם, הסקנדינבית הנושאת על גבה את כל יסורי תבל שהטיל עליה נקסה, הסופר הסוציאליסט.~

אולם, כפי שהובהר לנו כבר בשלב מוקדם זה של החינוך החברתי, הרפורמה האגרארית היא רק שלב ראשון. שכן, קבלת שטח מחיה הוא תנאי הכרחי, אבל לא מספיק. כעת, משחולקה האדמה מחדש, ורבים עברו לערים – הגיעה העת לחלוקה דומה של אמצעי היצור. ואז, כל תלמידי הכתה, יזכו לראות את הצדק נעשה עוד בחייהם.

והנה בשבוע שעבר הייתי באיטליה ושמעתי חדשות. התברר שיישום השלב הבא רחוק מיישום, התברר שמה שנראה לי כנדבך נוסף בהחלת הצדק, אינו נתפס כך אפילו במולדת הרפורמה האהובה. הכתב בטלוויזיה דיווח על  תנאי העבודה בגרמניה, שהם מצויינים ומפליגים,  ומומחה אמריקאי "שאל את עצמנו": "האם העובדים הגרמנים מודעים לעובדה שהם over paid?". כלומר, הוצבה כאן אקסיומה בסיום המשפט: הם over paid. עכשיו נותר רק ללבן את שאלת המודעות שלהם. והכל לטובתם, כמובן, כי אחרת עלולים הבעלים להעביר את העבודה למקומות בהם אפשר לשלם פחות.

והכתב, נראה כאילו החמיץ את השיעור על הרפורמה האגררית: מה אתה ממהר לענין המודעות, כשטרם הובהר מה פירוש העובדים over paid? לעומת המנכ"ל? לעומת בעלי המניות? ומה פירוש האיום להעביר את העבודה למקום אחר כי אפשר להשיג עובדים זולים יותר – הרי מנכ"לים אפשר להשיג במחירי מבצע ממש! ואפילו בלי להעביר את העבודה! כל דרום איטליה גדושה מובטלים שיסכימו לשכר מנכ"ל נמוך בהרבה. שלא לדבר על בעלי מניות. אני אישית מכירה רבים, בלי הבדל השקפה כלכלית, שיהיו מוכנים לשאת בעול של בעלות על מניות הבנקים, או כימיקלים לישראל, או פולקסווגן.

זהו, רפורמה. מחלקים מחדש את המניות ומוצאים בעלי מניות אחרים הרבה יותר בזול.

אם לשפוט לפי המשך כתבת הטלוויזיה באיטליה, או שלא הבנתי היטב את שיעור הרפורמה האגררית, ובטעות סברתי שזה היה צעד לטובה, או שבעלי הכוח לא מנסים לעשות את הטוב. היתכן?

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אדרי יצחק (ג'קי)

  בן שלום מנכ"ל הביטוח הלאומי: הקיצוץ בהוצאות הרווחה יתבטא בדו"ח העוני
  לדברי מנכ"ל הביטוח הלאומי, הקיצוצים בהיקף של מיליארדי שקלים בתקציבי הרווחה והחינוך פוגעים באורח חמור ביכולת הממשלה לסייע לאוכלוסיות חדשות
  אילן מרסיאנו
  "הקיצוץ החריף בהוצאות הממשלה לרווחה יקבל ביטוי בדו"ח העוני שיפורסם בעוד שבועיים ויצביע על הגדלת פערים בחברה". כך התריע היום (ג') מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, ד"ר יגאל בן שלום, בישיבת ועדת הכספים של הכנסת.
  לדבריו, הקיצוצים הגדולים בהיקף של מיליארדי שקלים בתקציבי הרווחה והחינוך פוגעים באורח חמור ביכולת הממשלה לסייע לאוכלוסיות חדשות. "שאלה שעומדת לפנינו", אמר בן שלום, "היא עד כמה המדינה יכולה לסגת מפני אחריותה להעניק את צורכי הרווחה לאוכלוסייה, ואיפה יכולות עמותות אזרחיות להשלים את הנסיגה של המדינה. בפני הכנסת עומדות הצעות לפגוע בנכים, לבטל להם מענקים חד-פעמיים. איזה גופים אזרחיים יכולים לבוא במקום המדינה?".

  פורסם בידיעות אחרונות: קישור http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3001887,00.html
  (09.11.04, 15:09)
  אדרי יצחק ג'קי:
  די לאטימות משולחת הרסן של הכלכלה הקפיטליסטית, די לאטימות החברתית שגוררת את המדינה לחשיכת העולם השלישי, די לשחיתות השלטונית השומעת את קריסת העם ומתחבקת עם ההון בריקוד מושחת, די להסרת האחריות של המדינה מהחברה הישראלית, די ביבי לך לך לדרכך, את הפצעים החברתיים אנחנו נרפא לאט לאט.

  ביביהון תתפטר – הרסתה להרבה אנשים את החיים.

  ביביהון תתפטר – מעמד הבניים קורס לשכבות העוני.

  ביביהון תתפטר – שכבות העוני מתרחבות והרעב רובץ לפתח דלתם.

  ביביהון תתפטר – הכלכלה שלך קורסת לנו בפנים.

  ביביהון תתפטר – עכשיו והעם ישפוט אותך בקלפי.

  ביביהון אין צמיחה, אין עבודה, אין רווחה, אין אחריות חברתית, אין צדק חברתי, אין שיגשוג כבר 5 שנים.

  ביביהון תתפטר.
  —————–
  בכל דרך צריך להפנות מבט לאחור, שם הבסיס להתפתחות וקידמה חברתית