סאטירה ישראלית

יוסי דהאן

שלשום צפיתי בדקות האחרונות של תכנית הסטירה הישראלית המרכזית "ארץ נהדרת", הפרצוף האחרון שהופיע על המסך מבעד לשורות הקרדיטים היה של מנחה התכנית – אייל קיציס. אבל בעוד המסך מתגלגל הופיע שוב פרצופו של קיציס זה, הפעם כדובר של ספקית שירותי אינטרנט ושיחות בינלאומיות, קיציס ביקש בטון של מנהל מכירות מיומן שנכיר תודה לנדיבותה ודאגתה של חברת שירותי התקשורת שתודות לחסותה נוכל כולנו לצפות בפרק הבא בסדרת "הבורגנים" ללא הפסקות פרסומת. באותו ערב גם נשלח אלי מאותה חברה אי-מייל אישי בדואר האלקטרוני המפציר בי להתפנות מעיסוקיי ולהיות שותף לאירוע ההיסטורי שחוללה החברה – פרק בסדרת דרמה ללא פרסומות. מתקפת פרסומת אגרסיבית על היעדר פרסומת.

נחזור לקיציס ולטשטוש שבין תכנית הסאטירה לפרסומת.~ המטמורפוזה שהוא עובר מתפקיד מנחה תכנית הסטירה הישראלית המרכזית, זה שאמור לייצג את המבט הציני, המושחז, והנון קונפורמיסט הבועט בקודשי האומה, לאיש מכירות חלקלק המתחנן שנקנה את מרכולתו, מבטאת במידה רבה את מצב הסטירה הישראלית. מי יגול עפר מעיניך חנוך לוין. כל הסטירה הישראלית מתמצת בחבורת צעירים המבצעים סדרות מערכונים, תערובת של דאחקות וחיקויים, המתוחמים בקפידה בלב הקונצנזוס (לא פלא שהתכנית האחרונה זכתה לרייטינג שיא של למעלה משלושים אחוזים), צעירים שפסגת שאיפותיהם היא לזכות בסוכן אישי, כתבת פרופיל במוסף סוף השבוע וחוזה שמן לפרסום חברת טלפונים או רשת סופרמרקטים ובעזרת השם להנחות את "כוכב נולד".

אבל הם לא גרועים יותר משותפיהם האחרים בענף הפרסום המתחזים לעיתונאים. הם ודאי לא גרועים יותר מאותו דוגמן, כוכב תקשורת, פובליציסט בעל טור אישי בעיתון, בעל תכנית טלוויזיה, פילנתרופ דגול ופוליטיקאי המוכר שירותי בנקאות, או מאותו נביא הצרכנות הסינגפורי הטרחן, שליחו של האדם הפשוט, העושק את עובדיו בתחנת הרדיו שבבעלותו והמתחרה עם אותו קיציס על פרסום שירותיה של חברת תקשורת אחרת.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורלי נוי

  אותי הטרידה הרבה יותר הצגת הדמויות המזרחיות הנלעגות ב"ארץ נהדרת". כנראה שזה הכלל הראשון בבידור הישראלי- אם אתה רוצה להציג מישהו כעלוב ועילג, תדלה ח' וע' הכי גרוניים שאתה יכול ממעמקי גרונך, והמסר יובן. וכך עוזי כהן, שאין ויכוח על כך שהוא איש דוחה במיוחד, הוצג כבבון, לשני הערסים שהתקוטטו בטרמינל החדש היתה הגיה מזרחית לעילא, והיו עוד דוגמאות נוספות למגמה הזו.
  האמת שאני נתקלת בתופעה הזו לא פעם גם בקרב הסובבים אותי, שכשרוצים להציג מישהו כנחות וטיפש מוסיפים לו מבטא מזרחי. כנראה שיש אנשים שהדחקות הגזעניות האלה באמת מצחיקות אותם.

 2. גיא

  בסופו של דבר התוכנית הייתה בעיני שעה של הומור משובח , הרבה צחוק שרק עושה טוב לבריאות הגוף והנפש.
  יש נקודה מסויימת בה לדעתי צריך לשחרר ולא להיות עד כדי כך כבדים , אחרת נמות מצער ואנינות יתר.
  חיפוש בנקודה המזרחית במערכון על עוזי כהן או בזה של הטרמינל הוא קצת איך לומר , מעושה ומאולץ משהו.
  אכן קיציס אוחז באופן מסויים את המקל בשני קצותיו , לדעתי זו פרגמטיות לגטימית וסבירה.
  בביקורת שמשתמעת כאן , עולה לכאורה איזו שהיא משאלת לב , שקיציס וחבריו ישכילו לטפל ולאבחן באופן מיידי את הרבדים העמוקים יותר של הרקבון שפושה בחברה שלנו ,את הרבדים הסמויים יותר והמורכבים יותר.
  ציפיה כזו קצת הזוייה בעיני, כאשר הרקבון הוא עד כדי כך עצום.

 3. עזרא דלומי

  כבר מזמן אני חש שתכניות הטלוויזיה הן שרשרת של פרומואים לפרסומות שביניהן. כבר מזמן ברור לי שברגע שברגע שמפיקים סדרות בעלות פוטניאל רייטיניגי, כבר מבושלות הפרסומות שבהן יטשטשו מובילי הסדרות בין מעמדם זה למעמדם כמקדמי מכירות. בין סרסור לסינגפור היתה פרומו ל-015, ארץ נהדרת היא פרומו ל-012

 4. אורלי נוי

  קטונתי מלהתמודד עם טענות שעולה מהן ביקורת על "בכיינות מזרחית", ובכל זאת:
  הזיהוי המוחלט של הגיה מזרחית עם נלעגות נעוץ עמוק בתפיסות הרואות את המזרחים בארץ כנחותים ונחשלים. השימוש בח' וע' גרוניים הוא קוד תרבותי שמשמעויותיו ידועות לכל, והוא בונה על ההזדהות עם התפיסות שהובאו לעיל. אני באופן אישי מכירה ילד שחש מבוכה ובושה בכל פעם שאמו פותחת את הפה כי ככה היא מדברת. המערכונים של קיציס לא עוזרים לו בזה. מעבר לכך יש לדעתי גזענות סמויה הרבה יותר נרחבת, שכן ההגיה המזרחית מחברת אותנו ישירות למרחב הערבי, שאת קיומנו בו אנחנו מנסים להדחיק בכל הכוח. הלעג למזרחיות הוא, בראש ובראשונה, לעג לאלמנט הערבי בקיום הישראלי.

 5. מורי פישל

  אנחנו הרי לא מצפים לאיזושהי תקינות כלשהי, באיזשהו קפל של חיינו. אבל מה להלין על אייל קיציס, שמצא את עץ הכסף, ממנו הוא קוטף להנאתו שטרות מרשרשים, שהוא יודע שאינם עלים?
  הרי כבר במהדורת החדשות הובילו אותנו אל מאחורי הקלעים של התוכנית, כדי להתבונן בחזרות הפלאיות לקראת הארוע הגדול והמרשים. האם היתה בזה איזושהי חדשה מרעישה, שהיו צריכים לשתף אותי בה? ודאי שלא.
  גם לאחר צפיה ביותר ממחצית התוכנית, וגם באחותה הנחותה "איפה את חי" של ארז טל, לא נותר לי אלא להתפתל באי נוחות במקומי ולחוש אותה תחושה של אדם הנמצא במקום זר ואינו דובר לא את השפה ולא נוהג מנהג ממנהגי המקום. אני פשוט לא יורד לסוף דעתן של תוכניות ממש לא מצחיקות אלה, הנזקקות להומור נחות, לסלוטייפ ולאין-פאנץ' ליינים כדי להעביר לי את מלוא תפארתה של המציאות העלובה בה אנו שרויים.
  הטלויזיה הפכה מזמן לאתנחתא זמנית וקצרת מועד לאינטרנט. אתנחתא המתקצרת עוד ועוד.

 6. גיא

  אני אומר את הדברים בכנות , ולא בהיתממות.
  הסיטואציה שתוארה במערכון בטרמינל , הייתה בעיני ישראלית למדי ולא מופרכת.
  ואני דווקא כן מרגיש שהיא אותנטית ומשקפת דמויות שקיימות במציאות היומיומית,דמויות וטיפוסים שאני פגשתי ופוגש בחיים האמיתיים.
  לדעתי היא מתארת מצב קיים ולא יוצרת אותו יש מאין .
  עוזי כהן חוקה כמו שמחקים כל דמות ציבורית אחרת , מה לעשות שהוא מדבר בע' וח' ? איך יחקו אותו? יוותרו על החיקוי בגלל שהוא מדבר בע' וח' ?
  מה לגבי החיקוי של נתניהו? חיקוי שלו לגטימי ושל עוזי כהן לא לגטימי?

 7. אביבית אגם דאלי

  עוד הוכחה לכך שהקפיטליזם מנכס הכל – שום דבר לא יכול להיות ממש ציני בעידן בו הכסף הוא האלוהים.

 8. גל לוי

  לגיא, יש כמובן צדק בכך שאם מחקים את עוזי כהן יהיה למחקה מבטא גרוני. הטעות שלך, עם זאת היא כפולה. אחת, החיקוי של עוזי כהן, והדמייתו לקוף בג'ונגל מנגן, מה לעשות, על החיבור ההיסטורי בין מי שהוא "לא משלנו" לבין הפרא, והקוף החי בג'ונגל. אפשר לרדת על התנהלותו הלא מוצלחת משהו של עוזי כהן בנבכי הפוליטיקה הישראלית מבלי ליצור את הקישור הזה. אז אפשר לחקות אותו עם ח' וע' אבל לא ממש חייבים להפוך אותו לקוף.
  שנית, גם את נתניהו או את פרס מחקים והופכים לדמויות סאטיריות, אבל זאת בד"כ מבלי להפוך את האשכנזיות שלהם למושא הלעג, אלא את הפוליטיקה שלהם.
  וחוץ מזה, יש אמת בדבריו של יוסי: הסאטירה המעטה שקיימת בישראל מיד מאבדת את משמעותה הביקורתית כאשר היא מיתרגמת באופן מיידי למסע פרסום ונעשית חלק מהמכונה המשומנת של הצרכנות. ע"ע לובה.

 9. מיכאל

  חנוך לוין הציג את הסאטירות שלו בתיאטרוני שוליים וכשהגיע לתיאטרון הקאמרי עם 'מלכת אמבטיה' הורדה ההצגה אחרי 18 פעם כי כל-כך ערערה את מה שהצופים חשבו והרגישו על החיים שלהם והמדינה שלהם. סאטירה אמיתית מרגיזה, מעוררת עוינות, היא לא עושה טוב לצופה, שמתקשה להביט במראה שהיא מציבה מולו. הציפייה שחוויה כזאת תתקיים בפריים טיים של ערוץ מסחרי המבוסס על רייטינג היא מופרכת. ולכן 'ארץ נהדרת' היא בידור שמתחזה לסאטירה. היא תכנית שכאילו אומרת דברים מושחזים, אבל בעצם לא מאיימת ולא מערערת דבר. לדוגמא עוזי כהן – בוחרי הליכוד, שבוודאי מרכיבים את רוב צופיה של התכנית 'ארץ נהדרת', הם הפראיירים הגדולים שלו. על גבי ההצבעה שלהם מסדר עוזי כהן את הג'ובים שלו לכל החברים, משחית את השלטון ואת תחושת השוויון. אבל זה אפילו לא הוזכר במילה במערכון עליו. לא במקרה לדעתי- הצופים עלולים להתרגז, להרגיש שיוצרי התכנית מאשימים אותם שהם מטומטמים, אולי חס וחלילה אפילו יזפזפו לתכנית אחרת. מסוכן מדי. וכן, די נהניתי מהתכנית.

 10. גיא

  האמת היא שהתגובה שלי חורגת מהנושא המרכזי של הדברים שכתב יוסי – ובקריאה שניה אני בסך הכל מסכים איתו.
  לגבי עניין עוזי כהן- עוד לפני שארץ נהדרת התחילו לחקות אותו, אני חייב לציין שהאסוציאציה ה'קופית' התעוררה בי כמעט באופן מיידי , ואין בה כדי לרמז על משהו כללי יותר או מכליל , עוזי כהן , בצורתו הפרטיקולרית ביותר והוא בלבד , מעורר את האסוציאציה הזו , הוא מרוויח אותה ביושר בזכות עצמו ורק לגבי עצמו.

 11. גל לוי

  אבל, גיא, זו בדיוק הנקודה. אין לנו עניין לחסום את המחשבות של בני אדם. אין לנו גם דרך לעשות זאת. אבל לא כל מחשבה פרטית שלך, או של כל אחד אחר, "חייבת" להיות מתורגמת לספירה הצבורית. כי אז, האסוציאציה הפרטית שלך הופכת להיות נחלת הכלל, אבל לא רק זה. היא גם מתנתקת מהאדם הספציפי (עוזי כהן) ונעשית למייצגת של משהו שהוא מעבר לזה. וכאן בדיוק הביקורת.

 12. ג'וס

  לא ראיתי את הג'אנק הזה ואין לי תוכניות להכניס בטרייה לשלט, אם אמצא אותו, או לחבר את הטלוויזיה לחשמל. אבל על פניו נראה לנו (לי ולח' והע' הגרוניות בהחלט שלי, מהבית), שמי שעושה צחוק מעוזי כהן אינו קיציס (או דומיו או מי שזה לא היה) אלא עוזי כהן עצמו (שאגב, כמה עגום, גם יצחק אחרון). ומי שבאמת עושה צחוק מעצמו הם אלה שנותנים לעוזי כהן לייצג אותם (רמז: חלקם מדברים בח' וע', ולא כחיקוי).

  אנסח זאת כך, יונית: לו לעוזי כהן היו קוראים יוסף בראל, איש לא היה יוצא להגנת המזרחיות שלו, ואם ליוצרי "ארץ נהדרת" היו קוראים אהוד אולמרט, "העוקץ" היה נושא אותם על כפיים.

 13. דקלה לבני יערי

  על לימור לבנת ירדו יותר מאשר על עוזי כהן (גל – "התנהלותו הלא מוצלחת משהו" ? את מאוד סלחנית כלפי הבריונות שלו) ועל ג'ודי ניר-מוזס יורדים בלי סוף. נכון, לא על אשכנזיותן אלא על טמטומן של שתי אלה – מה יותר גרוע?
  ובאשר לביקורת של יוסי – טוב שהארת את עיני – אני אפילו לא שמתי לב (נדמה לי שבשלב זה כבר חשבתי על שינה…)

 14. המורה להסטוריה

  חברים יקרים, אולי אינני מחדשת כלום אבל אתם בהחלט יכולים לבחור שלא לצפות בתוכניות הרדודות הללו, ומצד שני להבין שמרבית האוכלוסיה נהנת מהן מצביעי ליכוד או לא, ולכבד הומור שאינו משלכם.
  חנוך לווין המופלא מובן רק למעטים, ונגיש רק למעטים, אולי נקרא להם בעלי הון תרבותי שלרבים אין אותו והסיבה ממש לא רלוונטית כרגע.
  לגבי קיציס, יש בעיה חוקית במה שהוא עושה? מוסרית?אתית?או סתם נראה לא טוב?!
  אם לא, תניחו לאדם להתפרנס ובאותה העת תשלחו אליו את הביקורת, כאיש "ציבור" זה אחד מסיכוני המקצוע.
  מעטים האנשים שאומנותם היא אמונתם, רובנו חיים על הגבול הדק.

 15. יונית נעמן

  שהחקיינים העילגים לדורותיהם אפילו לא טורחים להגות נכון את הח' והע', והוגים כל כ' כאילו היתה ח'. זה פשוט מוציא אותי מדעתי, ממש ברמה הזו. כמובן שהדוברים שאותם מחקים עושים את ההבחנה באופן טבעי ואינם טועים, אך האפקט של ההגחכה שלהם מועצם מתוקף השגיאות הצורמות הללו.

 16. סמי כנפו

  מה רע כל כך בהשוואה לקוף? אם הוא נשאר בחיים ממשיך לצחוק על עצמו וחי על כספי הציבור ..לעומת זה ההשוואה של רבין למשל להיטלר שבסופה גם גמרו את חייו היא הרבה יותר קשה לדעתי.. הכל בפרופורציית ההישרדות לא כן?

 17. מתיתיהו שמואלוף

  ארץ נהדרת, פשוט ביזיון. אני לא בא להתווכח על אומנות גבוהה או נמוכה, אבל אני יכול
  באופן פשוט לדבר על על מה שראיתי.
  תנסו למצוא בתוך ארץ נהדרת,איזה סימן שהם צוחקים על המעסיקים שלהם.
  תנסו למצוא איזה התייחסות לבעלי ההון…
  לא תמצאו
  ארץ נהדרת.פשוט נהדרת.