רשת של השפעה

יוסי דהאן

דניאל דרזנר והנרי פארל שני מרצים למדע המדינה ובעלי אתריים אישים, כתבו מאמר ארוך ומעניין על השפעתם של הבלוגים (קיצור של Weblogs) – אתרים אישיים ברשת.

מידי יום מיליוני אנשים בעולם מבטאים את מחשבותיהם בבלוגים ויוצרים רשת של מידע ודיעות רבת השפעה על סוגיות כגון זכויות אדם בסין והכיבוש האמריקאי של עירק. מה שהחל כתחביב הפך למדיום חדש המשנה את השדה בו פועלים עיתונאים ומקבלי החלטות.

אחד הבלוגרים הראשונים היה salam pax כינויו של ארכיטקט בן 29 מבגדד שכתב יומן על חוויות המלחמה בבגדד. מספר הקוראים שלו הלך גדל מיום ליום והגיע למיליונים, הוא צוטט על ידי ה"ניו יורק טיימס", ה BBC, וכלי תקשורת אחרים, salam pax הפך לבלוגר המפורסם ביותר במלחמת עירק האחרונה.~

הבלוג, כפי שיודעים קוראי בלוג זה, מורכב מפוסטים, קטעים הכוללים לעיתים קישורים לאתרים אחרים. בשנת 1999 מספר הבלוגים היה כ 50, כיום ההערכה היא שמספרם מגיע בין 2.4 מיליון ל 4.1 מיליון בלוגים. ההערכה היא כי בשנת 2005 יגיע מספרם ל 10 מיליון. עיתונים ורשתות טלוויזיה לא מעטות החלו לאכסן בלוגים באתרים שלהם.

לבלוגים יש השפעה רבה על הפוליטיקה האמריקאית, בחמשת הבלוגים הפוליטיים המרכזיים מבקרים מידי יום כחצי מיליון איש. אין איש שראוי יותר להעיד על השפעת הבלוגים מאשר טרנט לוט, מנהיג הרוב הרפובליקאני בסנאט,  שנאלץ להתפטר מתפקידו בעקבות אמירת כמה הערות גזעניות. ההערות של לוט לא זכו לתשומת לב רבה בתקשורת הממסדית, אולם דיון סוער בבלוגים בהערות אלו גרמו לתקשורת הממסדית להתייחס ביתר רצינות ללוט ובעקבות זאת הביאו להתפטרותו.

אולם עדיין אין להגזים בחשיבות הבלוגים,  על פי סקר רק 4 אחוזים מהאמריקאים פונים לבלוגים לקבלת אינפורמציה וקריאת עמדות. אז כיצד בכל זאת הם משפיעים? לדעת דרזנר ופארל חלק לא קטן מהעיתונאים ובעלי הטורים מתייחסים לבלוגים כמקומות בהם הם יכולים ללמוד "מה הולך" בזמן אמיתי  ולקרוא עמדות שונות בנושאים מגוונים, הם מתייחסים לבלוגים כאל "ברומטר ציבורי". כמו כן חלק מהבלוגים נכתבים על ידי אנשים בעלי ידע עמוק ובעלי יכולת ניתוח מקורית וחדה. בלוגים גם משמשים כיוצרי סדר יום תקשורתי. העורך הראשי של ה"ניו יורק טיימס" ביל קלר, ובעלי טורים כפול קרוגמן ופריד זקרייה מודים שבלוגים משמשים אותם לצורך איסוף אינפורמציה וניתוח. בימים בהם התקשורת הממסדית מקצצת בכוח האדם שלה בלוגים משמשים כמקור אינפורמציה חשוב במדינות בהם אין כתבי חוץ.

בלוגים גם משמשים כלב השמירה של העיתונות הממסדית, הם מגלים בה טעויות וחושפים את חולשותיה. הדוגמה הנפוצה היא הגילוי שבתחקיר של התכנית "60 דקות", בה נחשפו מסמכים על שירותו הצבאי של הנשיא בוש, גילו בלוגרים שהמסמכים שהציגה התכנית היו מזויפים, או בלוגרים שחשפו שהעיתון הבריטי "Guardian" טעה בציטוט דבריו של שר ההגנה האמריקאי, העיתון היה צריך לחזור בו.

בלוגים גם משמשים ככלי ביטוי חופשיים אלטרנטיביים במדינות שבהן מוגבל חופש הביטוי של העיתונות, מדינות כאירן בה יש 60 אלף בלוגים או סין.

 כמות הקוראים של בלוגים נקבעת במידה רבה על ידי מספר הקישורים המצויים בבלוגים אחרים ומפנים אל אותו אתר.  כך שבלוגים פופולאריים הופכים פופולאריים יותר ובלוגים נשכחים נוטים להישכח עוד יותר.

היתרון של הבלוגים הוא העלות הנמוכה שלהם והיכולת שלהם להגיב במהירות על אירועים, בלוגרים יכולים להביע את עמדותיהם על אירועים עוד לפני שהתקשורת הממסדית מגיבה.  לבלוגים יש גם יכולת תיקון עצמי מהירה יותר, כאשר מתגלית טעות היא יכולה לזכות בתיקון מיידי.    

 אולם עדיין למרות הדמוקרטיזציה של תרבות הבלוגים, תרבות זו מצומצמת בעיקרה לעולם הראשון, והיא משקפת את הפער הדיגיטלי בין קבוצות אוכלוסייה שונות, פער שבו לגברים לבנים מהמעמד הבינוני יש ייצוג ייתר. תרבות הבלוגים כמו התקשורת המימסדית עדיין מתעלמת מחלקים גדולים של העולם. אולם עדיין מדובר בשינוי רדיקלי של חופש הביטוי ואלטרנטיבה ביקורתית מעניינת לתקשורת המימסדית.

המאמר של דרזנר ופארל עוסק בעיקר בתרבות הבלוגים האנגלו-אמריקאית, מעניין וחשוב לנתח את תרבות הבלוגים הישראלית שהיא עדיין בחיתוליה ושאתר זה הוא חלק ממנה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דודי מחלב

  ראיה לחשיבות הבלוגים,לחיוניות של הדיונים והביקורת הדמוקרטית המובעת בהם ניתן לראות בעצם קיומו של אתר העוקץ.סטודנטית שלי שנחשפה לאתר בעקבות המלצתי סיפרה לי שלא הצליחה להמיש עצמה מן האתר לשעות רבות,כולל קריאה בארכיון. ובהזדמנות זו,איציק ויוסי תודה על ההשקעה בארכיון, שנעשה נגיש אפילו לטנופוב כמוני.

 2. סמי כנפו

  שתי דוגמאות של 'בלוגים' ישראלים ומידת השפעתם על העיתונות ודעת הקהל בכלל, הראשון הוא אתר הפורנו פרפר 1 שבזכות ויקי קנפו יצא לפומבי, לפני מספר שבועות התנהל כאן דיון עם חשיפת סיפור ויקי הזונה בגופה טוב או לא וכו. ואני התרעתי שלא רחוק היום והבת תקח לעצמה את החירות להמשיך בדרך אימא ולזה אנחנו עדים היום בסיפור חשיפתה של עדן בת השמונה עשרה, דור שני לשושלת עניים מתוקשרת (כדאי לקרוא- 'עוני בשתי שקל' – מעריב ) מהבלוג החסר משמעות הזה הידיעה קופצת לכותרות ראשיות בעיתונים היותר נמכרים בארץ…
  לעומתו חשבתי לעצמי ש'העוקץ' שבו מתדיינים גם עיתונאים ממש לא מקבל עשירית מאותה חשיפה ההיפיך הוא נמצא מצטט ממאמרים , ונאבק אפילו עם דמויות מעיתונים אחרים..ועדיין נשאר כמעט מחתרתי ..וזה נראה מראה כוחם של בלוגים בארץ.

 3. אורה

  הייתכן שבסצינה המקומית רוב הבלוגים – לפחות אלו שישראבלוג ודומיו הם ביתם – עוסקים בעולמות הרגשיים האישיים ונוטים להתעלם מהמצב החברתי-פוליטי? לא נתקלתי שם יותר מידי בבלוגים ערניים פוליטית. אסקפיזם?