דבר הממונה, עשירים מסכנים, וזקנים

איציק ספורטא

מערכת המס בישראל עוברת שינויים מפליגים, מצד אחד מבטלים פטורים רבים שהיו נהוגים, ומן הצד השני מקטינים את שיעורי מס ההכנסה. הטיעון הוא שבמקום לתת פטורים לבעלי אינטרסים צרים מפחיתים מס למען האינטרס הציבורי.

וכך כותב הממונה על הכנסות המדינה: "אין מקום לראות בביטולי הפטורים מהלך מנוגד להורדת שיעורי המס. הפחתות שיעורי המסים מתייחסות לכלל הציבור, מקטינות את העלמות המס, מגבירות את התמריץ לעבוד ומקדמות את יכולתה של ישראל להתמודד בתחרות הגלובאלית. כנגד זאת, הקלות מס מיטיבות בעיקר עם מגזרים ספציפיים ולעתים אף עם קבוצות לחץ שהשיגו לעצמן תנאי מיסוי חריגים. צמצום הפטורים לא מקזז את האפקט החיובי של הורדות המסים, אלא מחזק אותו ותורם להפיכת מערכת המס ליעילה יותר". מהו אותו אינטרס ציבורי ומיהם האינטרסנטים, בטבלה המצורפת למאמר נמצא שנטולי יכולת ונכים זמניים (ביטול פטור של 350 מליון שקל) ועובדי משמרות (ביטול פטור של 170 מיליון)  הם קבוצות לחץ אינטרסנטיות. לעומת זאת החזרת התקרה לתשלומי הביטוח הלאומי למי ששכרו פי ארבע מהשכר הממוצע זו דאגה לאינטרס ציבורי. אנחנו כבר צריכים ללמוד שהאינטרס הציבורי הוא האינטרס של משתכרי השכר הגבוה ובעלי ההון כל הייתר הם אינטרסנטים.~

בנוסף נמצא שעלות הטבות המס, שרובן הגדול, מגיע בדרך פלאית לבעלי השכר הגבוה במדינה הוא מעל ל-13 מיליארד שקל גם אחרי ביטול הפטורים לאינטרסנטים. כך שכדי לעמוד ביעדי הגירעון יש לקצץ את הסכום זה מן התקציב. זה אינו מבלבל את הממונה האמור שכותב: "בסופו של דבר, הבחירה היא בין מתן הטבות יתר לקבוצה מצומצמת של נהנים לבין מתן שירותי חינוך, רווחה ובריאות לכלל תושבי ישראל והתאמת מערכת המסים וכלכלת ישראל לתחרות העולמית בעידן הגלובליזציה".  לא ידעתי שיושבים באוצר אבירי החינוך, הרווחה והבריאות. עד עתה הם הוכיחו שמה שמדאיג אותם הוא מצב חשבון הבנק של המסכנים שמשתכרים שכר גבוה. לא ראיתי שביטול הפטורים והכסף הנחסך מושקע באף אחד מהתחומים שהזכיר הממונה, אבל זה יפה להזכיר זאת גם אם זה עומד בניגוד למדיניות הקיצוצים של האוצר.  למה לא לספר סיפורים שישמעו טוב גם אם אין בהם אמת. מי שרוצה להתעדכן במצבם המסכן של העשירים כדאי שיקרה מאמר שפורסם ב-NRG  שם נטען שלהיות עשיר זה כואב ויקר, ולא פלא שיש להטיב עימם כדי שלא יסבלו. והזקנים המחכים עד בוש למימון סיעודי יכולים לחכות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מורי פישל

  ספרו את זה למובטלים ולמשתכרים מתחת לסף שכר המינימום על התמריץ הזה. יש לומר את האמת ולהשמיעה יומיום. אנשים רוצים לעבוד ולהשתכר יפה וממש לא מעניין אותם סף המס. חוסר הבטחון התעסוקתי הוא צרה קשה וחוסר היכולית לבנות עתיד סביר הוא מועקה שקשה להסתירה במייק אפ ושמו תמריץ לעבוד. אנשים רוצים לקום בבוקר, לדעת שיש להם לאן ללכת לעבוד ושיקולי מס כאלה ואחרים זרים להם לגמרי.
  למה במדינות נאורות ועשירות ההבדל בין ממוצע השכר הנמוך לממוצע השכר הגבוה הוא רק פי 3 ואצלנו פי 13? אני לא קונה לרגע שום תרוץ שמוכרים לי בדבר הקושי המופלג של העשירים להתעשר יותר במדיניות המס שלנו. יש איזשהו קו אדום תחתון ועליון, שביניהם מתקיימים כל החיים כולם. גם משרעת הטמפרטורות בהם חייה האנושות כולה נע בסביבות 20 מעלות צלזסיוס בלבד. תחשבו על זה. כמה אוכל יכול עשיר לצרוך?
  יש לקבוע מלמעלה איזשהו מינימום מכובד ומכבד, שאזרחים של מדינה המחזיקה עצמה נאורה צריכים לקבל. יוכרז ומיד על שובו של הסוציאליזם, זה הנותן לחלש את הכבוד המינימלי שיהיה לו בבואו במגע עם העולם. אנחנו כנראה כבר מזמן מדינת העולם השלישי, רק שרכבי ה-4X4 קמת מסמאים את עינינו ואנחו לא שמים לב לכך.

 2. נתן

  השנה סוף סוף מעשה בישראל. החשב הכללי ירון זליכה, התחיל לייצר דוח שנתי של כל הנכסים והחובות של הממשלה.
  זה דבר שכל עסק קטן צריך לעשות כל שנה. שם נחשפה לראשונה ההתחייבות של האוצר לפנסיה תקציבית- כ-280 מיליארד שקל. פי 7 מהגרעון של הקרנות ההסתדרותיות. כרגיל זה הוצנע. איזה מין מנהל של הכנסות המדינה לא יודע מה סך הנכסים שהוא מנהל?
  למה צריך כל הזמן לעודד את העשירון והאלפיון העליון לייצר מקומות עבודה בארץ? לינדה עפרוני טוענת שבדרך הזאת העבירה הממשלה כ-500 מיליארד ש"ח ב-15 השנים האחרונות. היא מעריכה את זה בכ-1000000 שקל למקום עבודה אחד(גליון מפנה האחרון). אם המדינה כזאת פראיירית אז שתתן לכל עובד במשק מיליון שקל. הוא ייצר הרבה יותר מקומות עבודה מאשר אלו הנקראים המעסיקים.
  ועוד שאלה לקפוטא: אם חבריך לשעבר למגזר הציבורי כמו אבי אלתר, אודי ברזילי ויאיר רבינוביץ (שהיו כולם חלק מועדת רבינוביץ לרפורמה במס) הם ממתכנני המס הגדולים ביותר בארץ ועוזרים לכל ראשי המשק להפחית את תשלומי המס שלהם (כי שירותם הציבורי!! עזר להם להכיר את כל הפרצות של מערכת המס הישראלית)אז למה הם צריכים את הרפורמה שלכם? הם מעבירים חלקים גדולים מכספם לנאמנויות זרות באיים שיש בהם דקלים ובנקים….

  בעמוד הראשון של מוסף הכלכלה של היום ישנה כתבה על ועדה שמונתה לבדוק את המצב ברשות החברות הממשלתיות
  מסקנותיה- לכמחצית מהחברות אין יושב ראש דיקרטוריון… כ-460 משרות של דירקטורים מתוך 1020 משרות אינן נאויישות. בנוסף הועדה מתריעה גם על מספרם הרב של הדירקטורים שאין להם מספיק כישורים בכדי למלא את תפקידיהם כראוי.
  המסקנה שלי- הוא שניהול של חלקים גדולים במשרד האוצר נעשה ע"י אנשים שלמרות שאולי יש להם את התארים המתאימים לא יודעים לנהל מינהל ציבורי. הרי הם מנהלים את המדינה ואם הם לא יכולים לנהל חלקים גדולים ממשרדם אז שיפרשו. כל הזמן הם מנסים ליצור אצלנו דימוי שניהול כלכלת המשק דומה לניהול משק בית ע"י עקרת בית (לדוגמא- התירוץ של יעל אנדורן מאגף התקציבים בכתבה על הקודים הרפואיים "אי אפשר להגדיל את התקציב. זה כמו שמיכה קצרה שכולם מנסים להתכסות בה. אין בידינו פתרון מלא לכל הצרכים" ) היא טענה שקרית ושטותית. עקרת הבית לא יכולה להגדיל את התקציב. אבל אוצר המדינה יכול להחליט להגדיל את כמות הכסף במחזור ע"י הדפסת שטרות חדשים.
  את זה עקרת הבית לא יכולה לעשות…. ומה ההפרש כדי שהתור של הקשישים יתקצר לחודשיים- 30 מיליון שקל!!!!!!!!!!!!
  אבל קפוטא וחבריו מעדיפים להעביר את זה לכיסים של "בכירי המשק". האנשים הקשישים אינם קיימים עבורם. למרות שבטוח שהם תרמו את חלקם למדינה וסבלו את כל קשייה…. אל תשליכנו לעת זיקנה…. עוד שאלה- למה התשלום ברשתות פרטיות יותר זול מאשר בבתי חולים ממשלתיים- לפי דעתי מה שנקרא "עובדי קבלן" ושיטות אחרות של הגופים הפרטיים להוזיל עלויות.
  לסיכום אני ממליץ לחפש ב-nfc את הכתבה של גלית יצחק לגבי המכתב של דני נוה שנשלח לבתי האבות הפרטיים לקבל את הקשישים נטולי הקודים… שנענה בעצבים ע"י מנכ"ל משען- האם המשטרה דורשת מיבואני הרכב לתרום להם רכבים….

 3. יוסי לוס

  האם גם הפטור ממס הכנסה שממנו נהנים מתנחלים יבוטל?