ישועה דרך הדת

יוסי לוס

ברברה ארנרייך כותבת במגזין Nation על הגורם הדתי שבבחירות האחרונות בארה"ב. ארנרייך מחפשת את העניים ומוצאת אותם בכנסיות וסביב להן. היא מספרת על המוני עניים, מובטלים, נשים מוכות וקשי יום אחרים שמוצאים נחמה בכנסייה. אולם לא רק נחמה הם מוצאים, כי אם גם עזרה בתחומים רבים ומגוונים מארוחות זולות, סיוע במציאת עבודה, קבוצות תמיכה, בגדים משומשים ועד סיוע בכסף מזומן מפעם לפעם. היא משווה בין החמאס לבין הימין הנוצרי האמריקאי. שניהם מייצרים אלטרנטיבה למדינת הרווחה אולם בעוד שהחמאס פועל במקום שבו אין מדינת רווחה והימין הנוצרי פועל נגד מדינת רווחה קיימת.~

הימין הנוצרי תוקף מועמדים שתומכים בהרחבת שירותי הרווחה האמריקאיים וזאת כדי להשיג כסף ציבורי כדי שהם יוכלו לספק שירותים מקבילים ולזכות ב"מאמינים" חדשים. אין מדובר בגל רוחני או דתי חדש ששוטף את אמריקה, אלא במעגל של הגברת המצוקה ושל העברת סיוע בצינורות חדשים, ואת זה הדמוקרטים לא הבינו, טוענת ארנרייך.

כצפוי, ארנרייך מבקרת קשות את בוש ומשטרו הפושע ואת הימין הנוצרי שעליו הוא נשען, אולם היא לא מסתפקת בכך אלא מציעה לדמוקרטים האמריקאים להפיק לקח חדש. לקח מהנוצרים העתיקים, המקוריים. הם היו מיעוט שעמד בכוח אמונתו נגד האימפריה הגדולה בעולם וניצח אותו. ישו לצידנו, קובעת ארנרייך, וליברלים חילוניים לא צריכים לפחד לאמץ אותו. המדיניות של בוש מנוגדת למוסר היהודי-נוצרי.

ארנרייך צודקת לדעתי וההצעה שלה לחשוב מחדש את היחס לדת רלבנטית לא רק לחילונים האמריקאים אלא גם לחילונים הישראלים. לפחות עבור אלה שתופסים את עצמם כליברלים, סוציאליסטים או שמאליים.

שינוי – מפלגת השנאה, כמעט שילשה את כוחה בבחירות האחרונות. זו הצמיחה הגדולה ביותר אי פעם בתולדות הכנסת. העובדה שהיא התרחשה על רקע של אינתיפאדת אל-אקצא ושל מציאות כלכלית נוראית רק מדגישה את השנאה והפחד של יהודים חילונים מפני יהודים דתיים. אין זו אלא דוגמא נוספת לפיצול האישיות של החילוניות הישראלית שכן ישראל נבנתה וממשיכה לבסס את עצמה בהצדקות אתנו-דתיות. לפני כשבועיים הייתי בבית ספר תיכון ממלכתי (חילוני) בצפון מערב ת"א. על קיר אחת הכיתות היתה תלויה מפת הגבולות של הארץ המובטחת מהנילוס ועד הפרת כולל הציטוטים המתאימים מהתנ"ך.

אפשר לשפוך את התינוק עם המים ולשנוא את הדת ואת הדתיים כפי שחילונים יהודים רבים עושים בישראל ואפשר לחפש ולמצוא די בקלות הן בטקסטים יהודיים ואחרים והן במסורות יהודיות ואחרות פרשנויות אנושיות אוניברסליות מבוססות לא פחות מאשר הגזענות היהודית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מורי פישל

  הדת היא זו שהיתה מאז ומתמיד הגורם בידי מאמיניה לשפיכות דמים לאורך כל ההיסטוריה המוכרת לנו. לבוא היום ולבקש הקלות כלפי הדת בכלל ומאמיניה בפרט זה קצת מסוכן. ישועתנו הרי לא תבוא מאותו אלוהים שהמציאו בני אדם. ישועתנו תבוא מהרחקת הדת מכל מקום השפעה אפשרי.
  לומר שהדת והכנסיה ממלאים מקום מדיניות הרווחה, זו החטאה של המציאות, אבל אפשר להבין את מקור הטעות. כמו שאין באמת דת ואין באמת אלוהים, אבל יש דתיים, מוסדות דת וחוקי דת, כך ניתן להתגבר ולהתנגד כנגד החזרה לדת ולהתגברות השפעת הדת ע"י חזרה בתשובה מהקפיטליזם הבוער והמכלה כל חלקה טובה.
  אם באמת לכל אחד היה את המינימום הדרוש לחיים סבירים, מההיבט הרוחני והפיזי, כוחה של הדת היה אפסי. התגברות כוחה של הדת כמענה לחוליי החברה הקפיטליסטית טופחת בפרצופה של החברה האמריקאית, האשמה יותר מכל חברה בעולם במצב הזה. דווקא באירופה רואים יתר ויותר הצרת רגליה של הדת, ולא בכדי.

 2. דודי מחלב

  גם ש"ס קמה כמפלגה חברתית-מסורתית,אבל עם הזמן נתרחקה מייעודה. בצד הקמת מערכת חינוך מפוארת, (לחרדים-מסורתיים מזרחים שנמנע מהם חינוך בשל הגזענות הממאירה של החרדים האשכנזים) טיפחה מדיניות של צדקה במקום מדיניות של צדק. בכך כמובן סייעה להחלשת מה שנשאר ממדינת הרווחה בישראל. במיוחד תיזכר לה לרעה הצבעתה נגד חוק הדיור הציבורי, שיזמה הקשת הדמוקרטית המזרחית.בקיצור תחת שתעסוק ברפורמות חברתיות המונחות על ידי תפיסה של צדק חברתי, נסתפקה ש"ס בתשועה נפשית לציבורה.כשזה הולך ומתדרדר אל מתחת לקו העוני.
  וכך אנו נמצאים במעגל קסמים דיאלקטי.החילוניות הבוטה מצד הממסד הישראלי (בתוספת הגזענות החרדית אשכנזית),שכפה חילון בכוח על המזרחים הביא להקמת ש"ס, וזו על ידי הדתיות הבוטה שלה תרמה את תפקידה בדיאלקטיקה והביאה להקמת מפלגת השנאה והגזענות-שינוי.אמרתי שנאה וגזענות,ראוי שאוסיף גם בורות. אין לי כינוי אחר למי שרוצה לארגן את המציאות על בסיס עיקרון של חילוניות פונדמנטליסטית נוקשה.ולא מכיר בצורך של אנשים לאמונה דתית, ולא ער ורגיש לאופי החברתי הפלוראליסטי של החברה הישראלית.
  אז איך יוצאים מזה: שני דברים. ראשית דוגמא נדירה ביופיה. חברתנו ויקי שירן, מנוחתה עדן, לא רצתה להיקבר קבורה יהודית רגילה, שבה מטלטלים את הגופה. זה נתפס בעיניה לא אסתטי.בעלה ,חיים שיחיה, סיפר לי שבתי קברות רגילים לא מוכנים לקבורה של אנשים בארון,אלא אם מדובר בחילים או בגדולי האומה-המונופול הדתי על ענייני קבורה.ואכן ויקי נקברה בקיבוץ אך עם כל הסממנים האחרים של קבורה יהודית,עם תפילה וקדיש.
  הדבר השני שרציתי לספר עליו הוא שחברי ד"ר מאיר בוזגלו עמל קשות זה שנים רבות ליצור חיבור בין דת ,מסורת וצדק חברתי. ואישאללה יצליח בגדול. אולי כך תיקטע הדיאלקטיה המאוסה של חילוניות דוקאית ומטופשת לעומת דתיות נוקשה ומסתגרת.

 3. דודי מחלב

  הפרדת דת ממדינה-היא צורך חיוני לתיפקוד תקין של מדינה דמוקרטית. ואין בזאת כדי לסתור שילוב של דת,מסורת וצדק חברתי. אגב יוסי לוס היקר,אתה יכולת להביא כראיה לחזוק דבריך את תפקידם של כוהני הדת בדרום אמריקה ,שהם מן הרדיקליים ביותר בכל מה שקשור לצדק חברתי.

 4. דודי מחלב

  בשל השעה המאוחרת והעייפות המצטברת לא כתבתי את כל שרציתי. כשכתבתי על קבורתה של חברתנו ד"ר ויקי שירן מנוחתה עדן ,רציתי להדגיש את הפשרה היפה שנמצאה . גם קבר בארון,שלא כנהוג ומקובל ביהדות הדתית,גם קבורה בקיבוץ חילוני,וגם קבורה יהודית עם תפילה וקדיש כמו שאבותינו ואימהותינו נקברו.
  כך שילוב של מה שקרוי ישן בצד חדש. מסורת ומודרנה. ולא הדיכוטומיה השקרית שעושה שמות בחברה הישראלית . או חיולוניות או דתיות. ניתן בהחלט ניתן למצוא דרכי פשרה שיאזנו ויכילו גם את זאת וגם את זאת.
  וזאת גם בהקשר של התייחסותי לש"ס שהביאה לפורמאציה חדשה של דתיות מזרחית-ליטאית. כאן אני מרשה לעצמי לבטא גם כעס ישראלי רגיל , אך גם כעס של יהודי-מזרחי. ש"ס לא מייצגת לא את הורי ולא את הורי חברי/חברותי המזרחים/ות.תופעת ש"ס היא ייבוא מהליטאים, אין לה מקור ושורש ביהדות המזרח,שהתייחסותה לדת הייתה תמיד סובלנית ורוויה באהבה לדת ובאהבת החיים.
  בבית הורי היקרים,מנוחתם עדן אמן,נהגנו לקדש ומיד אחר כך הדליקו סיגריות המעשנים שבינינו. משנפטר אבי זכרו לברכה , המשכנו לקדש, אך את הסיגריה הפסקנו להדליק בבית עצמו,(בשנים האחרונות משפחתי כמו הרבה משפחות ישראליות הפסיקה בכלל לעשן בבית ,בחול ובשבת),אלא בגינה מרחק שלוש מדרגות.
  ובאה ש"ס וקטעה את היופי של שילוב סובלני-פלוראליסטי בין קודש לחול. צריך לחזור למסורת הסובלנית היפה הזאת. וכמובן לעגן אותה גם בתפיסה רחבה של שילוב עקרונות יהודיים עם צדק חברתי. ולכל הפונדמנטליסטים החילוניים: כדאי שתדעו הסחורה שאתם מנסים למכור לא תתפוס בקרב יהדות המזרח. ש"ס אומנם מלאכותית עבורנו, לא פחות מכך זרה לעולמנו שנאת הדת היוקדת. מה לנו ולשנאה זו. לא כך גדלנו ולא כך אנו רואים עצמנו. בקיצור זה לא אידאל רלבנטי עבור יהדות המזרח.

 5. נמרוד קפון

  יוסי לוס, יופי של מאמר!
  התנך הוא לא רק ארץ ישראל השלמה, הוא גם מוסר הנביאים.
  התנך הוא לא רק ספר דברים, הוא גם ספר משלי.
  התנך לא מטיף רק ללאומנות נוסח עם סגולה, אלא גם לביקורת עצמית נוסח עם נבל ולא חכם.
  וכך גם המורשת היהודית, ששבעת אלפים פנים לה.

  גם אני חושב שההתנערות של "השמאל" מכל מושג וערך ש"הימין" סומך עליו את ידיו, היא חולנית ומזיקה.
  השמאל ירוויח מאוד מהתחברות לערכי היהדות – לא רק כמשקל נגד ללאומנות המשיחית, אלא גם מאפשרות העברת המסרים לציבורים רחבים ורבים.
  אין בכך כדי להרחיק את הציבור הלא יהודי מהשיח – אני חושב שניתן לדבר באותה הרטוריקה גם דרך הקוראן והברית החדשה.

 6. סמי כנפו

  האם השאלה היא מי תופס מקום קרוב יותר לאלוהים בין השמרנים לבין הדמוקרטים-ליברלים? ומי עושה בזה שימוש תועלתני יותר לכיוון אמונתו החילונית? האם לזה כיוונת יוסי כשבחרת להעלות את הנושא?..
  כניראה, שאלוהים כמי שאחראי על חיי הנצח הבלתי נתפס ועל הבטחות גדולות וגרנדיוזיות.. מת עם הרומנטיקנים כבר במאה השמונה עשרה ע"י הקלאסיקנים שהמציאו או חידשו את התפיסה החילונית המודרנית. התפיסה שמעלה כאן דודי מחלב ידידי היא אכן תפיסה רוווחת בקרב הציבור המזרחי מסורתי כמו גם בקרב המוסלמים משכילים ולא משכילים, מה שלי נראה פאטטי (מבלי לפגוע דודי) מצד אחד אתה מבקש להיות רציונאלי רודף צדק ופלורליזם בזכות אותה רציונאליות ומצד שני אתה מחבק את אותה תפיסה קדמונית של האלוהים שעשה הבטחות בעלמה לאבות אבותיך. ולא חשוב באיזו דת- זה תמיד המקרה, הבטחות…אין ספק שהגישה של אותה גב' היינריך היא גישה מפסידנית! ההיפך העולם כולו צריך לקום בוקר אחד ולומר פה אחד אין אלוהים!! אנחנו כאן כדי להיטיב האחד עם השני נקודה. מעבר לזה אנחנו אבק ברוח.. וזו גישה שמצריכה הרבה אומץ מצריכה היפרדות מאבות אבותיך לעד..אל תהום הרציונאליות וחיי הרוח המומצאים כל יום מחדש, ואם התפיסה הדתית אומרת בעיקרון שמה שהיה הוא שיהיה ? אז לפחות לנסות ולמרוד בזה.. ולקחת שליטה במקום לתלות אותה גבוה בחלל ריק..

 7. דודי מחלב

  למורי פישל: מה אתה מציע ??? שנאה,שנאה ושנאה. מדוע אתה כופר בצורך של אנשים באמונה דתית. מה אתה עוד תקוע עם הריאליזם המרקסיסטי (המטאפיזי לעילא). מה כל כך מוצק בטיעון שתפיסה דתית מגיעה עד לכדי איון עצמי אם מצבו החומרי של האדם משופר, מה לא למדנו מאומה. שוב ושוב "תודעה כוזבת".מה הנימה המודרניסטית-ארוגנטית חסרת הסובלנות הזאת.

 8. מורי פישל

  אני מבין שאתה מדבר ברצינות על מערכת החינוך המפוארת שהקימה ש"ס. זו מערכת חינוך פרימיטיבית, שהנלמד בה לא מקדם את הלומד בה לשום מקום. ההיפך הוא הנכון.
  אם אתה כבר מדבר, אין לי שנאה לדת, רק פליאה גדולה כיצד הגיעה למעמדה הנכבד והשקרי. זה הרי ניצול ציני של חלשים ותו לא.
  אני לא שמאלן שכל מה שמריח דת דינו חד הוא. אבל את הדת, לא הדתיים, צריך להרחיק מכל תחום בחיים ויפה שעה אחת קודם.

 9. נתן

  הימין הנוצרי, כמו הימין הדתי הישראלי, כמו הקנאים המוסלמים, תופסים את עצמם כבעל ה-trademark על אלוהים ועל כתבי הקודש.אם תעמידו את 3 הגורמים האלה ביחד ותשאלו אותם שאלות בנושא דת כמו הפלות וכו' תמצאו שדעותיהם שוות או דומות מאוד. הבעייה העיקרית שלהם היא עם הצדדים החילונים בארצות שלהם. הם מתנגדים להפלות אבל לא אכפת להם ליצור מלחמות שבהם ימותו הילדים שלא הופלו. הרי ישו כמו שאומרת גברת ארנרייך הוא הנביא של העניים, אדם שאומר ש "קל יותר להכניס גמל בחור של המחט מאשר להכניס עשיר למלכות שמיים" בצד החברתי, ו- "אם מישהו מכה אותך עליך להפנות את הלחי השניה" בצד המדיני. או אדם שמגיע לבית המקדש והופך את השולחנות של חלפני הכספים שמוצבים שם. איך היה נוהג לגבי העובדה שהשווקים הפיננסים מגלגלים כ-2 טריליון דולר ביום ולעומתם מעל חצי מהעולם חי מדולר ליום. או שלאחר קריסת התאומים הייתה ארה"ב מכירה במעשיה שאולי גרמו לכל הדם הזה (הסכסוך הדו קוטבי עם רוסיה הוא המקור לדוגמא של אל קעידה). בארה"ב זה ממש מצחיק. הרי המדינה הזאת מגדירה את עצמה כמדינה שבה הדת מופרדת מהמדינה. וזה ההבדל הגדול בבחירות האחרונות בארה"ב. באותה הדרך משתמש הימין הדתי הישראלי. הוא הופך את התנ"ך לשטר הטאבו על ארץ ישראל, למרות שברוב התקופות המוזכרות בתנ"ך תמיד חיו כאן עמים אחרים, ומעלים את הציווים החברתיים שקיימים לאורכו ולרוחבו של התנ"ך.
  לאדם החילוני של היום אין מקום להתכנסות שדומה לכנסיה או למסגד או לבית כנסת. הוא אינו מאורגן כמו הצד הדתי. תראו את הפעילות במגזר הדתי לעומת הצד החילוני של הארגונים החברתיים. מקרנות תמיכה ועזרה הדדית(גמ"ח),ועד תחנות רדיו פיראטיות, עצרות התעוררות ועיתוני בתי כנסת ועוד. בריק הזה שאנו יוצרים בחוסר המעשה שלנו הם נכנסים. וזאת מטרת כתבתה של ארנרייך. להעיר את הצד החילוני למעורבות יותר גבוהה במה שקורה בארצו. ושלא יבכה אחר כך שגנבו לו את המדינה. גנדי (ההודי, לא רחבעם זאבי) השתמש בתורתו של ישו כדי להעיף מארצו אימפריה גדולה. האם לא מעליב שהיחידים שהשתמשו בשיטה הזאת בארצנו הם "זו ארצנו" ומנהיגות יהודית. נתן הנביא לימד את דוד המלך את משל כבשת הרש, על שלטון שיש לו הכל ועדיין לוקח מהחלשים. האם היום אין השלטון משתמש בדמגוגיה של לקיחת קצבאות מהשכבות החלשות והעברת רב נכסי המדינה למספר מצומצם של אנשים.
  בתנ"ך יש לפי דעתי סכסוך מתמיד בין הנבואה לכהונה. הכהונה מרכזת כח, ובד"כ לאחר דור או שניים נהפכת למושחתת
  הנביא לעומת זאת הוא בדרך כלל אדם חוץ חברתי (אליהו, ירמיה ועוד) שמורד במלכות הקיימת באותה עת וגם בכוהנים המושחתים על איבוד דרך, על פגיעה בחלשים ועוד. היום המנהיגות הדתית משמשת ככהונה ומנסה לשמור על מעמדה. אין מישהו בצד הדתי שמגלם את תפקיד הנביא.

 10. תוכי ושמו מוקי

  על לאומיות? או שיש לך סבלנות רק לאמונה דתית אבל לא כלפי הצורך להשתייך לקבוצה לאומית?

 11. דוד איש ההר

  חבר'ה, בואו נערער כמה הנחות שגורות :

  הדת היהודית מבוססת על כת שמנתה לא יותר מ-6000 איש במאה הראשונה לספירה ונקראה "הזרם הפרושי"

  הדת היהודית יצרה ונוצרה מתוך הקודכס הפולחני הקרוי תלמוד. למרות הדעה הרווחת, איפיון הקודכס הזה אינו מקביל או זהה כלל וכלל לקודכס התנ"כי. בעוד שהתנ"ך (רובו) הינו קודכס חברתי עם ציוויים הנובעים מתורת מוסר חדשנית מאד לעיתה, התלמוד ונגזרותיו עד לשולחן ערוך הינו מערכת עשה ואל תעשה בתחום הפולחני גרידא.

  חיונית עד מאד ההבחנה שבין הזהות "העברית" שהתקיימה עד אמצע ימי בית שני לבין הזהות "היהודית" שנולדה בטרם חורבנו.

  העברי ינק את תפישת עולמו מן הקוסמולוגיה העברית הנבדלת שמים וארץ מן הקוסמולוגיה היוונית. רוב ארחות היהודי הפרושי הינן יבוא מאותה קוסמולוגיה יוונית. החל ממושג עולם הבא , דרך העברת חובת הבחירה האישית למימסד הרבני וכלה באבדן המדרג שבין ערכי יסוד הומניים סוציאליים לדיני כשרות ודיני טהרה למשל.

  תמצית האבחנה בין שתי תפיסות העולם המנוגדות נמצאת ביחס לשפה.

  לעומת יחסו של העברי לשפה (קבלתה המלאה ככלי מכונן עולם וקבלת התיק הנגזר מהאבחנות , כטוב ורע, הנוצרות בעטיה) מציעה הקוסמולוגיה היוונית מרד אנושי בעולם הנגלה והפגום באמצעות על שפה , קרי ההתבוננות באידאות המושלמות.

  בעוד שלעברי היה מנגנון הגנה בדמות השפה העברית שהשימוש החי בה עידכן והטמיע בו את הקודכס הערכי המיוחד לו, היהודי זנח את השפה ופיתח בהדרגה את סט ההלכה שאמור היה לקיים את אותה תכלית (קרי הטמעת ערכים)

  שאול התרסי – פאולוס, היה התורם הבכיר לעירוי הדם המושגי מהקוסמולוגיה היוונית לתוך העברית.

  אם ננסה לשים את האצבע על תחילת תהליך היפרדות הזהויות, לא נחטא לאמת אם נתמקד במעבר בין היעלמות הנהגת הנבואה המוסרית ועליית מעמד הכהונה הפולחנית בבית המוזהב הניצב בראש ההרים.

  זניחת השימוש החי בשפה העברית, שהיא הקרקע המבנה את הזהות העברית, התרחשה הדרגתית לקראת סוף ימי בית שני והיוותה קטליזטור ליצירת היהודי ההלכתי (דובר הארמית, יוונית, רומית בד"כ) אשר ללא הגנת הקודכס הערכי שהיה נפעל בו בשל השימוש השפה, נצרך לסט של חוקי עשה ואל תעשה.

  החייאת ועדכון הזהות העברית ההיא (לא הבן גוריונית ולא הכנענית של רטוש) יכולים להביא מזור לסלט השבטי המתנגח , המקיים היום את החברה הישראלית.

 12. פחזנית

  יש ב"העוקץ" קריאה עונתית לגלות הבנה לדת ולדתיים. זו אינה פניה תמימה אל הקהל הנאור שוחר הפלורליזם. זו בד"כ קריאה שבאה מצד מזרחים מיליטנטים המבקשים לישב את הסתירה המעיקה בין הצורך שלהם להסביר את "העם" (אותם בורים דתיים שונאי-ערבים, המעלים לשלטון שוב ושוב את הימין) וההכרה באחריותם הישירה של אלה למצבנו העגום. בדרך כלל מחליקים יוזמי הקריאה הזו באלגנטיות למדור הפופולארי "הבה נלכלך על מפלגת שינוי" על מנת לזכות באהדה רחבה.
  דודי מחלב קורא ל"שילוב של דת, מסורת וצדק חברתי", ושואל בכאב את מורי פישל "מה אתה מציע? שנאה, שנאה ושנאה?", כאילו זו באמת הברירה שלנו. האם אין אפשרויות נוספות? האם באמת מצבנו דומה למי שעומד על גגו של בית-קומות בוער ועליו לבחור אם להשרף או להתרסק?
  איש לא קורא לדתיים "להבין" אותנו, כי הכל יודעים שאיתם לא מתעסקים. אני שייכת לאלה הסבורים שצריך לסלק את הדת, הספורט, ההעדפה המינית, והשד-יודע-מה-עוד מהדיון בצדק חברתי. אין סתירה ואין חיבור בין צדק חברתי ליהדות, לבית"ר ירושלים, או להומואים ולסביות, יעסוק כל אחד בפולחניו ויתרום את חלקו לעשיית צדק. ולמען הסר ספק אוסיף שאני לא אחבק את הדת, או את הנשָׂאים שלה, עוד הרבה זמן – יש לי חשבון ארוך ועקוב מדם ודמים איתם.
  אגב, מה פתאום הצעתה של ברברה אנרייך לאמריקנים צריכה לעניין אותנו? ממתי מטיפים ב"העוקץ" לקחת דוגמא מארצות-הברית?

 13. דודי מחלב

  אני טענתי שש"ס הקימה מערכת חינוך מפוארת, אני מתכוון,מתכוון אפילו באבוהה, לשיטתה. אני לא דתי ובודאי לא בנוסח השס"ניקי. כמי שנמנה על מייסדי בית ספר קדמה, אני מחזיק בקונספציות פדגוגיות ותרבותיות אחרות בתכלית האחרות. ומיותר לפרוש,כך דומני, את הסתיגויותי מגישתה החינוכית של ש"ס, מה עוד שזה איננו הנושא.אך אני יודע שש"ס קמה לאחר שנות עוול ודיכוי לא רק מצד המודרניזם החילוני פונדמנטליסטי, אלא גם דיכוי מצד החרדים האשכנזים. אלה בכלל עובדות ולא עמדות. אני מלא ביקורת כרימון על ש"ס, נדמה לי שגם הבעתי אותה ברשימה. אני לא רוצה עולם נקי מדתיים ומדת,אני יודע שהצורך באמונה חשוב לאנשים, ואין לי חלומות מודרניסטיים של איפריאליזם תרבותי-תודעתי. אני מכיר ומכבד את הערך והצורך שבאמונה הדתית, מתוך תפיסה פלורליסטית של כיבוד השונות האנושית-תרבותית. ואינני רוצה להיות חלק מהדיאלקטיקה המעוותת שאינה הוגנת, של פונדמנטליזם חילוני שמצמיח פונדמנטליזם דתי וחוזר חלילה. מה עדיין לא הבנתם או חשתם את השמות שזה עושה בחברה הישראלית???
  ולסמי כנפו: אני/אתה חלק משרשרת אינסופית של התהוות וכיליון. אז מה ,האם מתוקף זה,אין לאנשים בחברתנו הזכות לעבוד את אלוהיהם.אתה/אני קמים כל בוקר ויוצרים את עצמנו.יפה. אך למה זה אמור להוביל לכך שאנשים אחרים לא יכולים לקום כל בוקר, ולהיענות לצווי אלוהיהם. אני לא שותף לארוגנטיות החילונית. בברכת ידידות לכולם/ן.

 14. דודי מחלב

  הצורך בהשתייכות לאומית לא מגונה בעיני. רק יש שאלה איזו לאומיות.האנושות נתחלקה או מחולקת,תבחר אתה העדפתך,בהתאם לתפיסה ההיסטוריוסופית שלך את תופעת הלאומיות. העם היהודי לא אמור לצאת דופן מבחינה זאת.
  זה על קצה המזלג, אחרת הדיון יגלוש לאורך מופרז.

 15. דוד איש ההר

  כשאת מחפשת צדק, מן הסתם את מניחה שיש איזושהיא הסכמה על צדק אוניברסלי .

  ואם יש אחד כזה – מה מקורו ?

  ואם נניח ואיתרנו את מקורו במערכת החדשנית המוסרית שיצרה את הזהות העברית (שהתקיימה בחבל הארץ הזה עד אמצע ימי בית שני), האם הגילוי הזה לא שווה דיון על המתח בין אותה זהות לבין הזהות שנכנסה בנעליה ועיוותה רבות מכוונות המקור (היהודי-הדתי-הפרושי) ?

  לטעמי – בטרם אצא למלחמות על תיקון עולם, עלי לברר מי אני ומאיפה באתי originally .

 16. סמי כנפו

  זה לא כמו לשאול מה מקור האדם? לא הכל נמצא באבולוצייה מתמשכת..מוטציות במקור?..

 17. מירו א.

  בלא להיכנס לסיבות להקמת ש"ס , והחרדיות המוקצנת שאליה נותבו.חרדיות שלא איפיינה את הורינו (גם אצלנו בעיקר בגלל האימא היו "פגישות מחזור" בשבת , בכל מיני פינות עישון מאולתרות) ,רציתי לספר לך על סיור שערכנו בשנת 98 במספר מוסדות /בתי ספר של ש"ס באשדוד ובערים נוספות (במסגרת פרוייקט התרמת מחשבים ארצי) .עד אז האמנתי כמו רבים אחרים ,שהם מוסדות תורניים-חרדיים פאר אקסלנס , עם דגש רק על הלימודים התורניים .ולכן ,הופתעתי מאוד לטובה ואפילו שמחתי לראות מעבדות וכיתות מחשבים מצויידות ומתקדמות(גם היקפית עם כל ציוד המולטי מדיה , צילום דיגיטלי ועוד)תלמידים שגלשו כבר אז באינטרנט (עם מנועי החיפוש של אז כמו אסטה וויסטה '), ומורים מצויינים .אזכיר שמדובר ב- 98 .הילדים של אז הם בשנות העשרה היום ,וגולשים.
  ואגב , אני חושב שכבר חל "חוק ההתיישנות" על הצבעתם (הדיור הציבורי), מאז הם כיפרו על זה בהרבה הצבעות חיוביות (וחלקם לא ). הם טעו כי לא תמיד טורחים להסביר להם את המשמעויות.

 18. דודי מחלב

  אישאללה ואתה צודק,אישאללה ונראה את ש"ס משנסת מותניים ולובשת צורה של מפלגה חברתית לוחמנית. מי כמוני ישמח. תודה מירו ,על האינפורמציה הנוגעת לנעשה בין כותלי בתי הספר של ש"ס.

 19. יוסי לוס

  הרבה טענות עלו בתגובה לטקסט שלי ואני לא יודע היכן להתחיל לענות עליהן. ראשית, צר לי על התוקפנות שהוא עורר. הייתי שמח על יותר כבוד לזולת ופחות שנאה, בין אם מתוך אמונה דתית ובין אם מתפיסה חילונית.
  חוקרי דתות הציעו במשך עשרות שנים הגדרות שונות לדת, אבל אף לא אחת מהן הפכה להיות מקובלת. השונות בין התופעות החברתיות השונות שהתכנסו תחת הכותרת "דת", גדולה מדי.
  לכן, כאשר אנשים מביעים התנגדות לדת באשר היא, או לחילופין תשוקה לדת על פני כל עמדה חילונית שהיא (דעה שלא הובעה בדיון הנוכחי), אני נותר מבולבל ושואל את עצמי: למה הם מתכוונים כשהם אומרים "דת"?

  במשך עשרות שנים חוקרי דתות סברו שהדת היא תופעה פרה-מודרנית ולכן במוקדם או במאוחר היא תעבור מן העולם. אולם, מה שעבר מן העולם היא בדיוק העמדה המחקרית הזו. עמדתם של חוקרי דתות רבים כיום היא שדת היא תופעה אנושית רגילה, חיה וקיימת. היתה, הווה ותהיה. היא אינה יציר של התקופה הפרה-מודרנית ולכן היא לא נעלמה בתקופה המודרנית ולכן היא גם לא חזרה בתקופה הפוסט מודרנית.

  לאחרונה נתקלתי בהגדרה נוספת שמצאה חן בעיני למרות שאני כלל לא משוכנע שהיא טובה יותר או פחות מאחרות. זיגמונט באומן מגדיר דתיות במאמר מ- 1998 כ"אינטואיציה לגבי הגבולות של מה שאנחנו בני אנוש יכולים לעשות או להבין". תשוקה דתית כתשוקה לחרוג ממה שנתפס בתקופה ובמקום מסוים כגבולות האפשר האנושיים. כמו כל רעיון חילוני או דתי אחר, אפשר להעניק לו משמעות תוקפנית והרסנית או משמעות מקסימה ופורה.

  לדודי: אינני יודע הרבה לגבי כמרים בדרום אמריקה, אבל אני יודע קצת על הכומר מרטין לותר קינג והאופי הדתי של המאבק המוצלח והלא אלים שלו. כמו כן, אני יודע על המאבק הדתי המוצלח והלא אלים של מהטמה גנדי.

  ולכל השאר: לטעון שדם רב נשפך בשם הדת היא טענה נכונה, אולם היא מטעה מאד שכן המאה ה- 20 ראתה בעיקר דם שנשפך בשם הלאומנות החילונית (היטלר, התורכים הצעירים) או הסוציאליזם החילוני (סטאלין, פול פוט).

 20. יוסי לוס

  שמה של העיתונאית המכובדת הוא ארנרייך ולא היינריך.
  ושמו של מרדכי הנרדף הוא ואנונו ולא וענונו.

 21. ג. אביבי

  על הקלות המדהימה בה אפשר לפרסם מאמר שכולו כזב, גזענות ומיתוסים שחוקים ניתן ללמוד באתר NFC – מאמר של מ.ברוד.
  http://www.nfc.co.il/archive/003-D-8031-00.html?tag=0-00-43
  מי שאמונתו כל כך מוחלטת לא זקוק לשום אמת, לשום סקרנות אינטלקטואלית ושלא יבלבלו לו את המוח עם עובדות…

 22. איריס

  תודה על המאמר והתוספות החשובות. למי שחסר לו עוד שם ברשימה של הרוצחים הגדולים של המאה העשרים אפשר גם להזכיר את פרנקו, שאמנם שיתף פעולה עם הכנסיה או יותר נכון לומר שהכנסיה שיתפה פעולה איתו, מה שנכון גם לגבי התנהגותה עם הנאצים. אנשים מתו לפני כן בשם הדת כיוון שלאומנות הגיעה לאירופה, לפחות, רק במאה התשע עשרה, אבל תמיד היה לאנשים צורך בהשתייכות ותמיד יהיה לנו צורך כזה, סביר להניח. במאה העשרים אכן נרצחו ורצחו בשם הלאום.
  בהקשר של הדת חשוב גם להתייחס לניו-אייג', שרבים מחבריו מתנגדים לדת בצורותיה השונות, ותוך כדי מעדיפים פשוט את הדת שלהם. ואת הציונות לא נשכח כמובן, שהיא הדת של רוב הישראלים היהודים.

 23. סמי כנפו

  בא'? מה זה חוק? היה לי חבר בכיתה שהחברים המזרחיים היו מדגישים את הע' וענונו, אבל המורה מהמערכת קרא לו ואנונו.. ואני עד היום זוכר את וענונו, לגבי השם השני הוא לא משלנו כך שהתיקון שלך מקובל.. יוסי. 🙂

 24. דודי

  כל הכבוד לפחזנית, אכן גם אני קצת מתעייף מהפונדמנטליזםהדתי של מתנגדי החילוניות הפונדמנטליסטית, ושל כל שאר קבוצות הזהויות המתערבלות בסחרחורתההלקאות ההדדיות.
  דודי מחלב למשל, אתה מתקיף תופעות חברתיות בכזו אגרסיביות שדווקא לא עולה בקנה אחד עם הדימוי של צהסובלנות המזרחית שאתה מזכיר מבית אבא… ואתה לא היחיד..
  ושלא תבינו לא נכון, אכן יש בחברה הישראלית התנשאות חילונית, הנשענת על הרבה כעס מוצדק על התנהגות של דתיים, ועוד ועוד הסברים שכבר נאמרו לעייפה, אבל תמיד יש חזרה פונדמנטליסטית (ולכן מוטעית או לפחות מוגזמת) על האשכנזיות/מערביות/מודרניות כבסיס הטעות וכו'..
  לא! ש"ס היא הקצנה שמזרחים לקחו על עצמם, ואם הם עשו זאת, כנראה שכך רצו!! אין זאת הכפיה של שנות ה50,60 אפשר להסביר למה היא קרצה להרבה אנשים, הן במישור של תשובה זהותית והן במישור של תשובות רווחה מעשיות, אך זאת תהיה בריחה מהתמודדות אמיתית עם המציאות – להדגיש את אנטי-יהדותו של לפיד כאשר מדברים על ש"ס, או להביא את הליטאים כסיבה לנוקשותה.

  ולענין לפיד – מה לעשות, ובנו המעצבן הוא שכתב ברור והכי יפה על הסיבות לחורבן הבית בט באב (נכתב לפני שנתיים שלוש במדורו במעריב/ידיעות), בקיצור, גם אני מציע להקטין את האינטנסיביות של העיסוק הזהותי בשאלות שליד החברה – אני לא מציע את לעורכי האתר אלא לכלל הכותבים בו – ולהמקד במה שגלוי, הדת בישראל, כמו בארה"ב כנראה, אכן משמשת בעיקר לעוות את התודעה ולתת פיצויים בכאילו.
  וזה לא אומר שהיא תץמיד כזו ובכל מקום, אבל בדרך-כלל

 25. דודי מחלב

  לדודי אז כינית את נימת דברי אגרסיבית, איך אומרים מעליש… אתה לא יכול לעשות לעצמך הנחות אם אתה רוצה להבין את התופעה הדתית-שס"ית,אתה חייב להתייחס למדיניות הכלכלית-חברתית והתרבותית של הממסד החילוני ושל הגזענות הליטאית. לא יעזור.אחרת הניתוח חלקי. בודאי שש"ס על מנהיגיה ואנשיה אחראים לפעולותיהם ולאידאולוגיה שלהם–מי בכלל פטר אותם מאחריות זו??? ולענין הפונדמנטליסטים החילוניים, אל יהי חלקי עימהם,אני לא אוהב את היוהרה החילונית המצמצמת את העולם על כל תופעותיו המורכבות לדוגמה פשטנית מבחינה אינטלקאולית ומוסרית.