לבטל את שכר המינימום?

איציק ספורטא

מחלקת המחקר של משרד האוצר כתבה עוד דו"ח " השפעת שכר המינימום ונזקיו", כי הרי ברור לכל בר דעת ששכר מינימום הוא בעיה. בפסקה השנייה בדו"ח נכתב: "המדיניות הרצויה לעידוד תעסוקה, נכתב בסקירה, כרוכה בהגמשת עלויות העבודה. הדרך הישירה ביותר להשיג מטרה זו היא ביטול חוק שכר מינימום או החלשתו, ובמקביל אימוץ צעדים להבטחת היציבות המקרו-כלכלית, להפחתת מס על עובדים בשכר נמוך (כולל אפשרות למס הכנסה שלילי), לעידוד קליטת עובדים, לשיפור ההשקעות בתשתית ולשיפור החינוך וההכשרה המקצועית". כמובן שהחלק השני של המדיניות  לא יבוצע אף פעם, ראו הקיצוצים בחינוך והכשרה מקצועית. בזאת מצטרף משרד האוצר למסע תעמולה שנועד לצאת כנגד הצעת ההסתדרות להעלאת שכר המינימום. כדרכו משרד האוצר לא מסתפק בשימור המצב הקיים, מדובר במהפכנים צעירים שיודעים הכל, ותורתם מלמדת אותם ששכר המינימום מפריע לניהולו התקין והגמיש של שוק עבודה משוכלל ויעיל. כך נכתב: "רצוי להגמיש עלויות העבודה ולהסיר את החסמים המונעים מהשכר להתאים את עצמו באורח יעיל בשוק העבודה ולבטא את רמת המיומנות של העובדים". זאת לדעת זכותם עובדים לא מיומנים לחיות בכבוד נעצרת על ספו של מקום העבודה, הם צריכים לעבוד במחיר וירטואלי של שוק שיכול להיות 2000 שקלים ולהסתפק בכך, כי זה מה שקבע השוק.~

  

בואו ניזכר למה יש שכר מינימום ומהם מטרותיו. שכר המינימום נועד לאפשר לעובדים לחיות בכבוד. בכבוד פירושו מעל לסף מינימאלי של קיום, אחת הטענות הייתה שללא זה תיפגע הפרודוקטיביות של העובדים. בארה"ב למשל, נחקק חוק שכר מינימום בשנות השלושים בעקבות המשבר הכלכלי  של 1929, הוברר מעבר לכל ספק ששוק עבודה בו למעסיקים יש כח רב, רב מידי לטעמי, לא פועל כמו השוק האבסטרקטי בספרי הכלכלה. בשוק של ספרי הכלכלה אין כח אין פוליטיקה, יש רק גורמים אנונימיים שהשוק מכתיב להם את מחיריי המוצרים, ביניהם עבודה. על תשכחו שמאבקי העובדים התייחסו בין הייתר להגדרה של עבודה כמוצר. בשוק של מעסיקים אין שום סיבה שהם ישלמו שכר מתאים.

בישראל של היום מתגאים אנשים בתפיסה הפרימיטיבית שלהם לגבי הנושא בטיעונים של צדק חברתי כביכול. לא מזמן התראיין שר הפנים שטען שצריך לבטל את שכר המינימום או להוריד אותו ל-2000 שקלים בחודש. גם העומד בראש התאחדות התעשיינים טוען את אותה טענה. בואו נלך עוד צעד קדימה כיון שמה שחשוב בעבודה זה חינוך הבטלנים לא ירחק היום והם יאלצו לשלם למעסיק כדי שזה יואיל בטובו לשמש כמחנכם. אם זה נראה מוגזם כדאי לקרוא את הסיפור של גברת ויצמן, אם חד הורית מאופקים, כפי שמתואר על ידי רותי סיני. שכרה עבור עבודה של חמישה ימים בשבוע, חמש שעות ביום היה 400 שקל, לא לשעה, לא ליום אלא לחודש.  סכום נוסף (2200, שקל) קיבלה כדמי מזונות מן הביטוח הלאומי. במקום לקרוא את דברי ההבל הכאילו מתוחכמים של חכמי האוצר כדאי להקשיב לאישה שחייה את תוצאות התוכניות הכלכליות המפוארות של מדינת ישראל. כך היא אומרת: "השתמשו בנו כדי לחסוך כספים לעמותה. הבטיחו שיוציאו אותנו ממעגל האבטלה אבל הכניסו אותנו למעגל של ניצול". המילה האחרונה "ניצול" לא מופיעה בכלל במילון המילים המקוצר המשרת כל כלכלן דוגמתי, אבל כן מופיע אצל המנוצלים. עוד היא אומרת: "הם כל הזמן אומרים לנו שאנחנו צריכות לקחת אחריות, איפה האחריות שלהם?"

אסיים בדברי מנהלת מרכז התרומות, שבו התנדבה בניגוד לרצונה גברת ויצמן, שאמרה משפט שמשרת מעסיקים כל הזמן: "לא היינו באים לאופקים בתנאי כזה (התנאי לשלם שכר מינימום ולקבל שליש ממנו מן המדינה). היינו מקימים את המרכז באזור תל אביב עם אוכלוסייה יותר קלה ויותר מיומנת." דעו תושבי אופקים שאתם אוכלוסייה קשה ויותר מכך לא מיומנת.  הגענו למצב שכל מעסיק זב חוטם מעמיד תנאים למדינה ולעובדים, עובר לעיתים על החוק, ועוד מחזיק בדעה שבלעדיו יהיה רע ומר. כל עוד ישבו חכמי האוצר ויפיצו מסמכים, כמו זה העוסק בשכר מינימום, ומשרד התמ"ת ישחד מעסיקים כדי שהללו ייאותו להעסיק אנשים במקום לדאוג ולהשקיע ולחשוב באופן הנכון, סיפורה של גברת ויצמן יהפוך למצב קבוע של מספר גדל והולך של אזרחים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מורי פישל

  כמו שנהוג היום בקואופרטיבים מזהמי אוויר, שם המנהלים אחראים אישית לחריגה מהתקן, כך גם כאן. כל בעל מפעל או מנהלו צריכים לקבל עליהם אחריות אישית לתשלום שכר מינימום. חריגה מחוק זה תגרור אחריה סנקציה קשה של מאסר בפועל. רק כך מבין המעסיק העברי, המתעמר בעובדיו יום יום ושעה שעה.
  התרוץ כאילו שכר המינימום מונע גמישות בתחרות צריך לצאת מהאופנה. מעניין שאנחנו תחרותיים להפליא בהייטק, שם השכר מרקיע שחקים ומנקר עיניים ואיש לא חושב לקצץ בו. בואו נאמר את האמת: אנחנו לא תחרותיים משום שאנחנו לא מכשירים נכון, אם בכלל, את כוח האדם שלנו, משום שאין משמעת והראש היהודי ממציא פטנטים כיצד לעשות מינימום בעבור שכר רעב.
  והעיקר: צריך חוק מתקדם לפנסיה ממלכתית, כדי שלא ניפול לקיום קשה ומעליב גם בשנותינו האחרונות. בואו באמת נהיה מתקדמים ונעשה משהו עם המיסים המוגזמים שאנחנו משלמים והולכים למטרות הרחוקות שנות אור ממה שבאמת צריך לעשות עם המדינה הזו.

 2. גל לוי

  "אם תרצו לגרום לעשירים לעבוד יותר – שלמו להם יותר
  אם תרצו לגרום לעניים לעבוד יותר – שלמו להם פחות"
  ואידך זיל גמור

 3. יהודית קנולר

  קראתי את הדו"ח של משרד האוצר ונזכרתי כי את הדברים כבר קראתי לפני כשבועיים אצל נחמיה שטראסלר, שכנראה קיבל את הדו"ח כדי להפיצו ב"הארץ" במסגרת מסע יחסי ציבור של שר האוצר.
  הספקתי להגיע לעמוד חמש כדי לגלות את הדרך המעוותת של מחברי הדו"ח. "שכרם הכולל של העובדים יכול להיות גבוה באלפי שקלים משכר המינימום הנקוב בחוק. קיימים אף לא מעט מקרים בהם השכר הכולל של מקבל שכר מינימום גבוה בישעור ניכר מהשכר הממוצע במשק".
  איך קורא הנס הזה?מחבר הדו"ח מפנה להערה שבה הוא מסביר, כי הדבר יכול לנבוע מתוספת משפחה, תוספת ותק, פרמיה מדודה, מענקים על בסיס שנתי והחזר הוצאות לרבות הוצאות כלכלה ואש"ל. אבל החזר הוצאות אינו יכול להמדד כחלק מהשכר (ואם יש תוספת גלובלית כמו בהסכם הכללי של תעשיית היהלומים מדובר בתוספת של 15 שקל). בדרך כלל אין עובד מקבל גם משכורת 13, גם מענק שנתי וגם פרמיה מוסכמת.
  אבל אפשר להכנס לפרטים. טרחתי ובדקתי את צו הרחבה בענף הקולנוע. שם נקבע כי תוספת הותק תהיה בשיעור 0.75% משכרו של העובד, עד לתקרה של 30 שנה. תוספת זו היא כ-30 שקל לחודש בשנה הראשונה עד השלישית יהא תגיע לתוספת של כמה מאות שקלים רק בסוף הדרך.
  בצו ההרחבה בענף תעשיית המתכת החשמל והאלקטרוניקה מצאתי כי בעד עבודה במשמרת השניה תהיה תוספת של 22.5% ובמשמרת שלישית – תוספת של 42.5% עבור הימים שהם עבדו כך – תוספת של כ-300 שקל לחודש טוב. ולבסוף תוספת המשפחה. לפי ההסכם הכללי האחרון בתעשיית היהלומים מאפריל 2003 מדובר בסכום העתק של 14.37 שקלים לחודש. (למען הגילוי הנאות: כל הנתונים הללו הם מכתב העת לענייני עבודה נטו+ בעריכתי).
  אלפי שקלים? אז אם בעמוד חמש יש שקר בוטה כל כך מדוע להמשיך? מדוע להאמין כי בהעלאת שכר המינימום תגרור אחריה העלאת שכר נוספת? מדוע להאמין לנתון שלפיו בעקבות כך יפוטרו כ130- אלף עובדים ומדוע לקבל את הנתון שנזרק באויר שלפיו לרבים ממקבלי שכר מינימום יש הורים או בני זוג בעלי אמצעים. ומדוע לקבל את זה כטיעון לגיטימי?

  בעמוד 14 של הפרסום יוצא המרצע מהשק. האוצר לא יכול לתת דו"ח אובייקטיבי בהיותו גם מעסיק. ואכן נכתב כי שכר מינימום גבוה מידי יגרום למתחים בשירות הציבורי ואם כיום זכאים 34 אחוזים מעובדי הדירוג האחיד להשלמת שכר עד לשכר מינימום הרי ככל ששכר המינימום יהיה גבוה יותר תעלה גם עלות השלמת השכר. אכן, נימוק . לזכותם של מחברי הדו"ח יאמר כי בצטטם מחקרים שונים מהעולם הם העלו כי אין תשובות חד-משמעיות לגבי השפעת שכר מינימום גבוה יותר על תעסוקה ועל ההכשרה המקצועית הניתנת לעובדים. הד"ח אף מצטט מחקר שבו עלייה בשכר מינימום של עובדי מסעדות מזון מהיר הגביר את היקף התעסוקה שכן לצעירים היה יותר כסף פנוי לצריכה, אך מסתייג מיד מהנתון וקובע כי מדובר בענף מאד ספציפי.

 4. קייסי

  ידידי אזרחי ישראל חלשים וחזקים כל עוד לא יצאו לרחובות ויעצרו את הניצול של הפולטיקאים ואנשי השמנת לא יחדלו לטעטע בכם אזרחי ישראל ולמכור לכם מחקרים מצוצים מהאצבע הקלה של אנשי השמנת שלא יודעים ולא ראו ולא היו בסביבה של חלשים .
  החולי הרע במשק הוא המגזר הציבורי והמגזר הלא פרודקטיבי שבו משולם שכר מעל ומעבר לתוצרת ולצערו של המשק מגזר זה הוא שמושך את המשק לחוסר הגיון והבנה של פקידים שלא לקחו סיכון ומאמץ להשיג תמורה בעבור עבודתם ורק יושבים ומוצצים את המס הגבוה שמשלמים כל הגורמים היצרניים.
  זאת ובנוסף החולי האחר מקורו בגובה המס על האזרחים היצרניים ,
  על מנת לטפל בחולאים אלו ואחרים צריך לקום מנהיג עם ביצי פלדה שיקטין את כל המגזרים הלא יצרנים /ממשלתים
  לדוגמא ביטול כל הרשויות המקומיות והקמת ארבע מחוזות מצומצמים ,באופן כזה יצמצמו את כל הוצאות הממשלה וכך גם יקטינו את המס למינמום . בנוסך לעידוד עובדים יצרניים תוך כדי יצירת מדרגות מס נמוכות כך שיהי תמריץ ללכת ולעובד במגזרים נדרשים וקשיים.
  לא יעלה על הדעת ששני צעירים בעלי אותן נתונים אחד יהיה במשרד ואו בתפקיד בסקטור הציבורי שירוויח כמו זה שבבניין או בתעשייה וכו אני לא היתי ממליץ לאף אדם בר דעת ללכת לעבוד בעבודות אלו אלא את מירצו ישקיע בפוליטריקון כזה או אחר שידאג לו לג'וב באיזה משרד או רשות וכו.תקנו אותי אם אני טועה..

 5. קייסי

  אזרחים יקרים שימו לב המדיניות המכוונת של החזקים והמשומנים הינה להפוך את מדינת ישראל למדינה כמו מדינות דרום אמריקה ואחרות שהזנות והפשע וההפקר הם אלו המקצועות המבוקשים ביותר .וכל מי שקרוב לעסקנים יחיה וישרוד והחלשים לא יהי להם אילו כוח ומוטבציה לקבל / להשיג מינמום של זכויות כי לא יהיה להם הכוח להיאבק. זה בדיוק כמו שהיום כל הענקים /חברות רשויות וחזקים נלחמים בחלשים והחלש אין לו יכולת ולא כוח להילחם על מינמום של צדק וזכות , כי רצוי לוותר ומקסימום לקלל ולהמשיך הלאה . ראו דוגמא איך המדינה/בנקים/חברות סללור וענקיות אחרות נוקטות בשיטה של לגנוב/לקחת מכל אחד קצת כזה שיהיה לו קל יותר לוותר מללכת ולחזור ולהילחם אין סוף על צידקתו או מינמום של שמירה על זכות קיום של החלש .

 6. דרור

  החזר ההוצאות היחידי שאני מקבל בתוקף מעמדי כשכיר הוא עבור נסיעות באוטובוס, ואפילו החזר זה אינו פטור ממס – לצרכי מס הוא מצטרף למשכורת הכללית.

 7. אוקסי

  פרץ רוצה ששכר המינימום יגיע ל – 4500 ש"ח ביבי ופורז רוצים ששכר המינימום יירד ל – 2000 ש"ח
  הפרש של 2500 ש"ח בחודש 30000 אלף ש"ח בשנה לרעת העובדים , נראה עכשיו את הלהטוטים של ביבי

 8. נמרוד קפון

  חכמי רומא אולי לא היו מודעים לתיאורית "השוק החופשי", אבל למקסם רווחים הם ידעו היטב.
  קודקס העבדות מפרט בכתב הנחיות ברורות לרומאי הנבוך אשר לא יודע כיצד לנהוג בעבדיו:
  * יש להכריח את העבדים להביא ילדים לעולם, מכיוון שילד שנולד כעבד יהיה עבד כנוע ויעיל יותר, ואח"כ ניתן יהיה למכור אותו במחירים גבוהים יותר.
  * במקרה של עבד חולה, זקן או בלוי, אין להרוג אותו אלא למכור אותו לקרבות הגלדיאטורים (אמנם במחיר לא טוב, אבל זה יותר טוב מכלום).

  שכר מינימום לא שילמו לעבדי רומא (אבל עבד שנמכר שלוש פעמים יכל לצאת לחופשי) – ועם הצלחות לא מתווכחים, אז קדימה!, לבטל את שכר המינימום, ובמקום היפודרום בבית שאן, יש להקים אמפיתירטרון שבו יאבקו אמהות חד הוריות בקשישים סיעודיים. מהמיסים שייגבו מההימורים על תוצאות הקרבות, ניתן יהיה להוריד את המע"מ על רכבי שטח, למשל.

 9. אדרי יצחק (ג'קי)

  לפטר את ביבי עכשיו!
  ביבי רוצה לבטל את חוק שכר המינימום.

  ביום רביעי פתח שר האוצר בהתקפה שלוחת רסן נגד משתכרי שכר המינימום בישראל וטען כי כ- 85 אלף עובדים יפוטרו בעקבות העלאת שכר המינימום והפתרון הוא העסקה גמישה וביטול חוק שכר המינימום.
  שר האוצר, ביבי נתניהו, ממשיך להפחיד את אזרחי מדינת ישראל ובפרט את מעמד הביניים הנמוך ושכבות העוני. לאחר שהתברר לביבי ולפקידי האוצר שיש תמיכה רחבה ביותר במדינת ישראל להצעת החוק להעלאת שכר המינימום. ביבי נתניהו בחר לתמוך בהון ובתעשיינים ומראה לנו באותו ובמופתים שהעלאת שכר המינימום תוביל את המשק לאבטלה גדולה ובפגיעה קשה בכלכלה בפרט באנשי העסקים שמאיימים שיעזבו את הארץ.
  תחת הכותרת "העסקה גמישה" ושיפור הגמישות בשוק העבודה, מציע ביבי נתניהו לבטל את חוק שכר המינימום כחלק במאבק על מסגרת תקציב 2005.
  שורת הצעדים של ביבי נתניהו מראים בברור שביבי לא עושה חשבון לחברה הישראלית ומתעלם לחלוטין ובמופגן מתחלואי המשק הישראלי, שפוגעים קשות במרקם החברתי במדינת ישראל.
  ביבי, שר האוצר, רוצה לבטל את חוק שכר המינימום, ה"עוגן" האחרון של כ- 650.000 אזרחי מדינת ישראל המרוויחים שכר מינימום מלהפוך ל"מטבע עובר לסוחר" בידי בעלי העסקים, התעשיינים וההון , "העוגן" האחרון לפני הפיכתנו למדינת "עבדות-שחורה".
  ביבי יודע בוודאות שעם ביטול חוק שכר המינימום הוא יגזור את דינם של אלפי תושבי מדינת ישראל לחיות בעוני משווע, שיקבור אותם עמוק בתוך שכבות העוני. הרי היום עובדי שכר המינימום מגיעים לפת לחם, כבודם נרמס ברגל גסה. "עובדים וחוזרים עניים הביתה".
  מה יקרה עם ביטול שכר המינימום? ביבי יודע והוא נלחם בצורה אמוציונאלית חסרת הגיון כלכלי באותם שכבות אוכלוסיה, שתמכו בו. הרי כולנו יודעים בוודאות מוחלטת שמרוויחי שכר המינימום, ברובם הגדול, הם בני עיירות הפיתוח, מקרית שמונה ועד דימונה וירוחם. הערים בפריפריה הם אלו שבחרו בביבי ובליכוד, אשר מביאים עלינו את האסון החברתי והם אפילו לא מהססים לפגוע ולהמשיך לפגוע בנו.
  אני מסתכל על גרף של "הכלכלה החדשה", ורואה מה "עולל" לנו שלטון הליכוד הקפיטליסטי עם עלייתו לשלטון בשנת 1977 ועד היום, אנחנו רואים שמבחינה כלכלית "בכלכלה החדשה" התמ"ג השנתי לנפש יורד לרמות של 1.9%, האבטלה גואה לרמת מסוכנות של 9.5% והכל בשם "רק הליכוד יכול".
  קשה לי לכתוב את הדברים הבאים, אבל במחשבה די קרה ולאחר אימות בהרבה מאמרים כלכליים וחברתיים, כלכלת הליכוד החדשה פגעה בעיקר בבני עדות המזרח החיים בעיירות הפיתוח ובפריפריה. הליכוד ניצל את האלקטוראל המזרחי לעלות לשלטון והוא גם זה שפוגע אנושות בשכבות האוכלוסייה המזרחיות. והגדיל לעשות עם גלי העלייה מחבר העמים, שהגיעו לישראל ונקלעו לעיירות הפיתוח, לערי הפריפריה ונשאבו לתוך הכלכלה "החדשה" האכזרית והפכו להיות חלק בהוויה החברתית-כלכלית של עיירות הפיתוח וערי הפריפריה.
  גם דימונה, כעיר ליכוד מובהקת, נפגעה במשך 15 שנות השלטון של הליכוד בדימונה. 15 שנות ליכוד בעיר, ומה קיבלנו לעיר? כלום, אבטלה, מפעלים שנסגרים והרבה הנחות אבן פינה, וזה לא אופייני רק לעיר דימונה זה אופייני לעשרות ערים מושבים וכפרים ברחבי המדינה, יהודים ,ערבים ובדוואים ללא הבדלי דת גזע ולאום, השלטון בכלכלת הקפיטליזים פגע בכולם, תחת הכותרת "שיפור הגמישות בשוק העבודה" מציעה הממשלה בתקציב 2005 שורה של צעדים שמשמעותם פגיעה קשה ביותר בעובדים הבלתי מאוגדים ובמרויחי שכר המינימום.
  כלכלני השבועון הבריטי 'האקונומיסט' מדרגים את ישראל בתחתית רשימת 25 המדינות המתעוררות. על-פי פרמטר הצמיחה, זוכה ישראל לדירוג המפוקפק של מקום 24, כשאחריה מדורגת מדינה אחת, וזו הבבואה של "הכלכלה החדשה" של "נערי שיקגו" וביבי נתניהו.
  צריך לפטר את ביבי עכשיו! ולהציל את הכלכלה הישראלית מהמדרון התלול למדינת העולם השלישי. לא יתפטר ביבי? לא יפטרו את ביבי? העם ישפוט אותו בקלפי.
  אדרי יצחק – דימונה

 10. אסי

  מעניין שגישת "השוק החופשי" של האוצר בשוק העבודה עובדת רק בכיוון אחד: אם יש פחות ביקוש (לעובדים) מהיצע יש לאפשר לשוק לקבוע את גובה שכר העבודה (הנמוך יותר) כדי להגיע למצב יעיל. אבל מה קורה כהשמצב הפוך? מה קורה כשיש בענף מסוים יותר ביקוש מהיצע (נניח, בענף הבנייה)? לפי גישת השוק החופשי גם כאן לא צריכה הממשלה להתערב, אלא לאפשר לשכר לעלות עד אשר יותאם הביקוש להיצע. אבל בפועל הממשלה מוכנה לחרוג ממנהגה במקרה זה ולפתוח את שערי המדינה למהגרי עבודה. האם זה רק אני, או שזו לא גישה עקבית במיוחד?
  אני מציע לא להשקיע יותר מדי מאמצים בלנגח את תיאורית השוק החופשי, אף אחד לא באמת מאמין בה.