כמעט דו"ח העוני

איציק ספורטא

דו"ח העוני טרם פורסם אבל כותרות העיתונים כבר עוסקות בכך. בדרך כלל אני כותב על הדו"ח רק לאחר שאני קורא אותו בעיון, כך גם הפעם. בכל זאת רציתי להפנות את תשומת הלב לפרסומים היום בעיתונות, "הארץ", YNET, NRG, גלובס באינטרנט ותגובה של ארגונים חברתיים כפי שפורסמה ב-NRG. כיון שהדו"ח יפורסם רק ביום שלישי חלקם כותבים על הממצאים כהערכות שהביטוח הלאומי נתן בשנה שעברה ולא כנתון עובדתי. בכל מקרה הנתונים יהיו לגבי שנת 2003. בגלל ההצלחה בהצמחת העוני יש  לתת את פרס ישראל (כל קטגוריה תתאים) לראש הממשלה שרון, ולשני שרי האוצר המוצלחים שמינה. סילבן שלום שכעת נהנים מחוכמתו שרים ושועים בבירות העולם השונות, שהתחיל בקיצוץ מסיבי של תגמולי הביטוח הלאומי, ומחליפו, הנערץ על אנשי העסקים הישראלים, נתניהו המתמרק לקראת מינויו כראש ממשלה. אם יש מישהו בארץ שחושב שכדי לקיים משק מתקדם יש צורך ששליש מהילדים יהיו מתחת לקו העוני משהו מאוד מהותי אצלו לוקה בחסר. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מורי פישל

  מילא שהעניים מתרבים, ככה אנחנו תחרותיים יותר, כלומר, מתאימים יותר ויותר לתאוריות המעוותות של נתניהו ודומיו. אבל זה ששר האוצר ומשרדו חושבים שעוני הולך וגדל זה דבר רצוי, זה כבר עוני מחשבתי מסוכן. למרבה הצער, לא ניתן לתקצב עוני כזה בקצבה זו או אחרת, לא ניתן לתת לו חכה וגם לא ניתן למצוא לו עבודה. עוני כזה צריך להכרית מן היסוד, לעשות שלום עם העובדים ומיד ולתת זכות שיבה לשגשוג.

 2. רמי

  שימו לב לסוג התגובות! הן לא פחות מצערות ומדאיגות מהדו"ח עצמו:

  מצער אבל…….
  מירו, שוויץ, 21/11/04 09:19
  מצער לשמוע שיש כאלה דברים בארץ ואני בטוח בכל מאת האחוזים שיש כמה כאלה שבאמת חיים מתחת קו העוני. אבל לצערי ואני גם בטוח שיש מתוך ה1.4 מיליון מינימום חצי שסתם מתחזים לכאלה רק על מנת לקבל משהו מביטוח לאומי. לא יתכן שיהיו כאלה שאין להם מה לאכול אבל יפסעו ברחוב עם אדידס. ועם שרשרות וגורמטים זהב. לדעתי אחד שמגיע לביטוח לאומי עם פרטים כאלה צריך למנוע ממנו לקבל את הקיצבה. ורק ואלה שבאמת זקוקים יקבלו.
  הגב לתגובה זו

  מאה אחוז נכון
  חכם, אירופה, 21/11/04 11:40
  מילא באים עם אדידיס
  וגורמטים מזהב, הם באים עם
  מכוניות חדשות , חותמים והולכים
  לעבוד שחור
  חולרות, ואח"כ ביבי אשם
  ביבי זה הבן אדם שהציל את ישראל

 3. אבנר

  ותמיד כדאי להזכיר ולא לשכוח את השר הנוסף במשרד האוצר מר שיטרית שאמר כי הוא "יריץ את הקשישים לבתי הדואר כדי להוכיח שהם חיים".

  התבטאות שאין לה כפרה.

 4. נתן

  הדו"ח עומד להתפרסם והפסטיבל כבר מתחיל. ערוץ 2 מציג התמקדות במצב הילדים העניים. מספר לנו ששנה שעברה הקימה הממשלה ועדה לבדוק את המצב ולהציע הצעות. הם מראים לנו שלמרות שקמה הועדה כלום לא השתנה. שמתוך 100 בי"ס שהיו אמורים להיות כלולים במפעל ההזנה רק 29 פועלים. רותי סיני מספרת לנו בהארץ על "פרוייקט יניב" ומצבו (פרוייקט לטיפול בילדים בסיכון). בקיצור שאף אחד לא לוקח אחריות. אולי צריך עוד תחקיר של לוצטי. ושידור מיוחד בחדשות סוף השבוע….
  במעין צירוף מקרים מוזר, מוצג כעת בערוץ האקדמי בכבלים תוכנית בהשתתפותו של איציק בנושא העוני והתקשורת. הדיבור על ברק ועל ערוצים מקומיים מרמז שהדיון התרחש ב- 1999. לא השתנה כלום. מפתיע מישהו ?

  ולחסיד השוטה של נתניהו מלמעלה, תקשיב לו. רק אם יצאו לעבודה ייגמר העוני… בהתחלה הוא אמר שאם נגרש את הזרים תהיה עבודה… גירשו, אז מה? הוא משחק בנתונים ואומר שהצטרפו עוד 90000 מקומות עבודה. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מספרת לנו שרוב המקומות עבודה האלה הם חלקיים וזמניים… עודד שחר מהערוץ הראשון מספר לך שכ-620000 עובדים המשק שלך מקבלים 1936 ש"ח לחודש. אפשר לחיות עם זה לדעתך? למה זה יכול להספיק. זה כ-30% מהמשק. ועוד 40% שמרויחים מינימום… אני בכל מקומות העבודה שעבדתי הרווחתי רק שכר מינימום. כרווק לי זה לא מספיק, אז מעניין איך זה מספיק למשפחה. אבל האוצר טוען שגם שכר זה הוא גבוה וצריך לבטל את החוק או להחליש…
  נקווה שתתעורר בסוף…

 5. נתן

  ועוד תוספת. בהרבה ערוצים מתחילים לפמפם לנו את אירועי חג החנוכה לילדים. כ-200 עד 300 שקל לילד. אם היינו חיים במדינה שיש בה ערבות הדדית בין האזרחים היו ההורים והילדים מבלים את הזמן הזה של החופש ואת סכומי הכסף האלה כדי לעזור לאחיהם בני הארץ הזאת….
  פיטר פן ואלדין ושאר הקשקושים יכולים לחכות…

 6. טוני מונטנה

  אני חושב שביבי עושה את את מה שהוא מאמין הוא פשוט חושב שלהרבה אנשים במדינה הזו אין זכות לחיות ותפקידם היחיד צריך להיות עבדים ונתינים של שלטון ההון וחס וחלילה שלא ישאלו שאלות ויביעו מחאה באיזה זכות ?? הרי המדינה שייכת לו ולבני ביתו , הוא מזכיר את קבוצת מכבי ת"א שלא מבינה מאיפה החוצפה של קבוצות שמנסות לעמוד מולן ולנצח. אז ביבי מנצח בזכות כל המלקקים שמנסים למצוא חן באמירות דמגוגיות ומטומטות שעיקרן להאשים את הקורבן העני בהפרעה לחייו של המדכא השבע. לביבי לפחות יש מטרה לנצל ולדכא את כל מי שלא דומה לו . אבל אתם סתם צל בלי זהות ועמוד שידרה . "מלך הוא מלך רק בזכות אלה שמשתחווים אליו " אז תמשיכו להמליך את זה שמשתמש בכם כשטיח לניקוי הרגלים.