קפיצה קטנה למאה ה -18

אבנר כוכבי

                                     

בעקבות הידיעות שהתפרסמו על היחס המחפיר לעבדים השחורים בשדות הכותנה של מיסיסיפי הנאלצים לכרוע על ברכיהם במשך 12 שעות ביממה בלי לאכול, לנוח או לשתות והסערה הציבורית שפרצה, מיהר דובר של איגוד מגדלי הכותנה במדינות הדרום לדחות בתוקף את הטענות.

"הדאגה לאיכות המוצר ולבריאות עבדינו עומדת בראש מעינינו" אמר הדובר "בידינו  מחקרים רפואיים המוכיחים כי הפסקות וישיבה בצל מזיקות לבריאות, מעבר לכך כחברה הדואגת בראש ובראשונה ללקוחותיה, מצאנו כי רק עבודה רצופה ללא הפסקות יכולה להביא את העבדים למיומנות הרצויה בקטיף פרות הכותנה, וכידוע איכות הכותנה היא המטרה העיקרית שלנו,  לשביעות רצונם של לקוחותינו."~

כשנשאל הדובר מדוע מחויבים הקוטפים להסתובב על ברכיהם כל היום בלי יכולת להתיישר, השיב כי "מדיניותנו היא שהקוטפים יהיו בגובה הביצים של המגדלים".

ובחזרה למאה ה21.

תנועת "חברה צודקת" בשיתוף עם "קו לעובד" מכריזים מאבק בחברת סופר-פארם על כך שהיא מאלצת את עובדיה לעמוד במשך 8 שעות עבודה על מנת ש"הם יהיו בגובה העיניים של הלקוחות" (כדברי הדוברת).

פרטים על המאבק ניתן למצוא  באתר "חברה צודקת", אולם בינתיים יכול כל אחד לעשות בעצמו מספר פעולות של "אכיפה אזרחית".

מספר אפשריות פעולה  לדוגמה:

                       

1. כל אחד מוזמן להתקשר למנכ"ל סופר-פארם ולהביע בפניו את דעתו:

    ליאור רייטבלט  
    רחוב משכית 27 הרצלייה 46733
    טלפון: 09-9596857   
    פקס:09-9572680

2. בביקור הבא שלך באחד מסניפי הסופר פארם, התחל את הביקור מעמדת הקופאית, קרוב לוודאי  שתגלה שהיא עומדת, שאל אותה כמה זמן היא עומדת ולמה, גש אל מנהל/ת  הסניף  ואמור לו  בתקיפות את דעתך על שוק העבדים שהם מנהלים.

   בקש את הטלפון של מר ליאון קופלר, אחד מבעלי הסופר פארם, את הטלפון ככל הנראה לא תקבל, אמור  למנהל/ת שכלקוח נאמן של הסופר פארם אתה מבקש שיעבירו בשמך הודעה למר קופלר, כי אתה מתנגד מכל וכל להעסקה פסולה זו  של עובדיו. פנה לבצע את קניותיך ובו בעת חלק לקונים האחרים את הפליירים שהורדת מאתר "חברה  צודקת".

3. בדרך כלל בכניסה לחנות יש סטנד בו מרוכזים הפרסומים של סופר פארם. אפשר להוסיף כמה פלאיירים לערמה כשרות לציבור.

4. תלה פליירים על גבי כל לוח מודעות בו אתה נתקל.

5. כבר מרגישים יותר טוב…………….

אין ביטחון שהדבר יגרום ל"סופר-פארם" ורשתות אחרות שכמותה לחזור בהן מדרכן הנלוזה, אולם יתכן שזה יזרז את המחוקקים  שלנו לקדם את הצעת חוק "העסקה פוגענית", שהוכנה באחרונה על ידי עורכת הדין דפנה רובינשטיין מאוניברסיטת תל אביב, בשיתוף ד"ר אורלי בנימין מאוניברסיטת בר אילן והוצגה בכנס שדרות האחרון.

אבנר כוכבי הוא חבר בתנועת "חברה צודקת"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שלי יחימוביץ'

  "אבא," אמרה הנערה. "האם אינך חושב שהכושים האלה סובלים?"
  "חמודה שלי," אמר לה האב. "אני כל כך אוהב את הרגישות שלך. אבל חשבי כמה אסירי תודה הם צריכים להיות. מה היו עושים בלעדינו? אם הייתי משחרר אותם הם היו מתים ברעב. אצלנו יש להם קמח תירס ומים נקיים לשתות. צאי וחשבי כמה פיות כושיים אני מאכיל הודות לשדות הכותנה שלנו."
  "אבל אבא, אולי גם נשלם להם מטבע נחושת אחד בחודש? הם יוכלו לחסוך את המטבעות לעת זקנה."
  "יפתי, את כל כך תמימה. מטבע נחושת כפול 12 חודשים כפול חמש עשרה שנה שהן תוחלת החיים של עבד כושי צעיר, כפול ארבעים הכושים שלנו, הם 7200 מטבעות, הוצאה שתפגע אנושות במתח הרווחים שלנו."
  "אבל אבא, יש לנו המון כסף, זהב, יהלומים ואדמות. ממילא אין לנו מה לעשות בהם."
  "זה משק תחרותי, בתי. כוחות השוק קובעים את הכללים. למזלנו, הביאה לנו הגלובליזציה את האנשים החרוצים האלה, שלא מדכאים את שגשוג המשק באמצעות דרישות מחוצפות כמו כוס חלב ביום, ומגבלות מטורפות כמו לא יותר משמונה עשרה שעות עבודה ביום. מה הם היו עושים בלעדינו? מטפסים על העצים ואוכלים בננות?"
  "אני הייתי משחררת אותם לחופשי ומשלמת להם עבור עבודתם," אמרה הנערה בעקשנות.
  האב הביט בה באהבה. " מי שאינו קומוניסט בנעוריו הוא מנוול," אמר לה. "מי שנשאר קומוניסט בבגרותו הוא אידיוט."

 2. אורלי בנימין

  אני מחזקת כמובן את ידיו של כל מי שיקח חלק במאבק למען זכות הישיבה של הקופאיות ובכלל זכותן של עובדות וזכותם של עובדים ליחס הולם אנושי ומכבד במקומות העבודה. יחד עם זאת חשוב לי לאמר: כשאתם אומרים העסקה פוגענית זכרו שהמושג הזה הוא תגובה לסרט של טלי שמש, זהב לבן. הצעת החוק שכתבנו עו"ד דפנה רובינשטיין ואני היא תגובה לחוסר האונים הבלתי נסבל של עובדי הקבלן המוצגים בסרט. במיוחד העובד שנפצע והקבלן מוריד לו אלפי שקלים מהשכר. ניכויים לא חוקיים, גילגול עלויות עסקיות (כסף מזוייף, חסרים בקופות, התחמקויות מתשלום) אל תלוש המשכורת של עובדים המרוויחים שכר מינימום, הם המוקד התוכני של הצעת החוק שלנו. ההצעה היא האפשרות הראשונה בחקיקה הישראלית להתייחס לפגיעה בג'קי אדרי, גיבור הסרט "זהב לבן" וההתנכלות שסבל ממנה עד לאובדן יכולתו להתפרנס בעירו, דימונה. אז כן, תלו פליירים, קדמו את רוח ההצעה ככל יכולתכם, אבל שימו לב שהמדובר בטווח עוולות רחב הרבה יותר שיש לו נגיעה ישירה לאחריות של ביבי והממסד הכלכלי בכללותו לתופעת העובדים ועניים.

 3. יגאל א.

  אני לא יודע איך אצלכם ,
  אבל עד שדן פרופר לא יפסיק להתבכיין וללחוץ על עוד הטבות והקלות (על חשבון שכר העובדים) , עד אז אני לא קונה מוצרים של "אוסם" יש מספיק מוצרים אחרים על המדפים

 4. אביבית אגם דאלי

  אפרופו -ביום שישי הקרוב יחגגו בכל העולם את יום ללא קניות. זוהי עוד הזדמנות להמחיש לבעלי ההון כמה כוח יש לנו – גם כצרכנים. ואפשר גם להראות לחברות הללו שהם לא יכולים להמשיך לנהוג כך בעובדיהם ע"י אי קנייה אצלם.
  ובהמשך לדבריה של שלי יחימוביץ: מוזר, אבל כלכלנים נוהגים להציג את הקפיטליזם כשיטה כלכלית רציונלית. אני לא יודעת מה רציונלי בשאיפה המטורפת להרוויח עוד ועוד כסף?
  how much is enough

 5. ליאור

  שלי אם תוכלי לעלות לשידור את גליה אלבין שתסביר לנו עד כמה הם עושים לנו טובה.

 6. אדרי יצחק (ג'קי)

  שלום רב,
  אבקש את עזרתכם לפרסם את הנושא הבא במאבק הקופאיות העומדות.
  ההסכם עם סופר-פארם לא נכון ולא חוקי, החרם ימשיך ויתעצם.
  אין לאף אדם עלי אדמות את הזכות המשפטית לחתום על ההסכם המביש והשקרי הזה של עו"ד יובל אל בשן והנהלת הסופר-פארם.
  מי אלו מטה המאבק להזדהות עם מאבק הקופאיות העומדות? מי בחר בהם? מי נתן להם זכות לחתום?
  בושה וחרפה לעו"ד שלקח לעצמו את הזכות לחתום הסכם מביש בשם אלפי קופאיות עומדות ברחבי הארץ.
  אני אספר לכם את האמת קו לעובד ואני ורק אני התחלתי את החרם באינטרנט להזדהות עם מאבק הקופאיות העומדות.
  שום מטה חברתי ושום "הסכם" המאבק הוא למען הקופאיות העומדות,נקודה סוף.
  המאבק ימשיך ויתעצם עד שיעמידו כסאות לקופאיות ורק הקופאיות יחליטו לשבת או לעמוד.
  בושה וחרפה לאלו שסוחרים במאבק החברתי, בושה לאלו שמנכסים לעצמם דברים לא להם, אותו ארגון כביכול גם אימץ לעצמו את הנושא של "העסקה פוגענית" חוק "על" שעו"ד דפנה רובינשטיין וד"ר אורלי בינימין עמלו עליו חודשים רבים.
  חרם הצרכנים ימשיך ויתעצם.
  אדרי יצחק ג'קי – דימונה

 7. מתי אלון

  אני עוקב אחרי פעילותך זה זמן רב ורואה את העוצמה וההתמדה של המאבק,אני יודע שאתה לבד אבל עושה עבודה כאילו ארגון גדול אחריך.
  הגיע הזמן שתצא ותאבק יש לך תומכים רבים ואני אחד מהם ועוד רבים מאמינים בדרכך למען צדק חברתי,אני גם קיבלתי דואר ממך בנושא החרם צרכנים אל תתן לאף אחד לגמור לך את המאבק.אתה "עוף מוזר" ומיוחד במאבק החברתי מפני שאתה מביא כוחות אינטלגנטים ואנרגיות מיוחדים לאדם שכולם יוצאים נגדו.
  אני עומד ותומך בך אל תתן להם להרפות את ידיך.

 8. פחזנית

  ג'קי, גם אני הופתעתי לרעה מ"הסכם השטיחים האורתופדיים" של יובל אלבשן, אבל לבנאדם יש זכויות, תן לו צ'אנס להסביר. והערה אישית: מאבקי יוקרה בנוסח "אני ורק אני התחלתי…" לא עוזרים לאיש. המאהל של ויקי כנפו התפרק לגורמים רק בגלל בלוטות-אגו נפוחות מדי של "אחים לנשק" (נשים במקרה ההוא).

 9. אדרי יצחק ג'קי

  אני לא חושב כמוך שצריך לתת לו להסביר, יש לפחות כותבת אחת פה כמה שורות מעלי שמודעת לכל השתלשלות העניין, גם בדבריה יש מין הערה כועסת על נושא אחר שיובל אלבשן קשור אליו.
  הדבר התפתח בצורה לא נכונה, כל עוד זה שירת את המאבק החברתי לא הפריע לי כלום בנושא "הכתרים" בחרם הצרכנים להזדהות עם הקופאיות העומדות ולא הבעתי דעתי(כעסי) ואף המשכתי לתרום בצינעה להגדלת המודעות לחרם,אולם ברגע שאדם לוקח לעצמו את הזכות להגיע לפשרה בשמם של אחרים זה פסול בעיני ואני אצא נגד זה בכל מחיר.
  אילו אלו שחתמו על הפשרה היו נבחרים לייצג את הקופאיות אני יכול להבין,אילו האירגונים החברתיים בחרו בו לייצג אותם אני יכול להבין, אילו 3 קופאיות היו חותמות בשם הקופאיות אני יכול להבין.
  אבל להרוג כך סתם מאבק, זה פסול בעיני.
  ולסיום מה הקשר לאוהל של קנפו? קנפו זו כנפו ומאבק החד הוריות זה המאבק של החד הוריות ואני זה אני.
  הכנסתי את הנושא שלי רק בכדי לומר אמירה שלא היתה לו שום זכות כמו שלי אין שום זכות חוקית או ליגיטימית לדבר בשמם של אחרים ולייצג אותם.
  לדעתי האישית ובגלל המעורבות שלי והידיעה שלי ושל עוד חברים מכובדים ששומרים על חרצובות לשונם אני יכול לומר לך שבמקרה הזה שזורים מספר נושאים שהורגים מאבק חברתי ואני אלחם בכך.

 10. אדרי יצחק ג'קי

  ג'קי שלום,
  מלבד הידיעות על ה"הסכם" התפרסמה היום ב"הארץ" מודעה בחתימה משותפת של עו"ד יובל אלבשן (מטעם "מטה המאבק נגד העסקה פוגענית") ושל ליאור רייטבלט, מנכ"ל רשת סופר-פארם. אני רוצה לצטט את החלק של אלבשן במודעה המוזרה הזאת:
  "מטה הפעולה נגד העסקה פוגענית מצהיר: למעט חילוקי הדעות שהיו לו בעבר לגבי מתן שירות בעמידה, ושנפתרו לשביעות רצונו, הרי שרשת סופר-פארם הינה מעביד נאור, מתקדם ואחראי שעובדיו מאופיינים ברמה גבוהה של שביעות רצון".
  שאלות: אם סופר-פארם היא מעביד נאור, מתקדם ואחראי, האם יש לעובדי סופר-פארם ועד נבחר? אם כן – למה לא נשמע קולם של חברי הוועד, ולמה אין הם חתומים על "הסכם הפשרה"? אם אין ועד – למה אין? האם ייתכן שהמעביד הנאור, המתקדם והאחראי לא מעוניין שעובדיו יהיו מאורגנים ומיוצגים על ידי ועד נבחר?
  ועוד שאלות: על פי הדיווחים בתקשורת, שותפו של אלבשן למטה היה שמוליק כהן ממחלקת ההסברה של ההסתדרות. למה מחלקת ההסברה? למה לא איש האיגוד המקצועי המטפל בעובדי רשתות השיווק? האם זה מבצע יחסי-ציבור של ההסתדרות ואלבשן או מאבק מקצועי על תנאי עבודה של שכירים? אני מניח שאפילו איש האיגוד המקצועי החשוך, המפגר והבלתי אחראי ביותר (אלא אם כן הוא מושחת) היה מבקש קודם כל לדבר עם נציגי העובדים בסופר-פארם, ואם היה מגלה שאין להם ועד, היה (לפחות) מתעניין מדוע ומספר על כך לציבור.
  בברכה,
  הדואר הגיע אלי מאדם בכיר בעיתון הארץ ומפאת כבוד השולח לא אפרסם את שמו ברבים(מוכן לשלוח אישית העתק למי שידרוש בדואר חוזר)

 11. איריס

  גם ברשת צומת ספרים אסור לקופאיות לשבת ומשום כך גם אין להן כיסאות בקופה, כפי שכל מי שעיניו בראשו יכול לראות. הרעיון של סופר פארם לגייס חוות דעת רפואיות הוא נלוז ולא רלוונטי. ממתי הרופאים אחראיים על כללי עבודה?! מה פתאום קריטריון הבריאות הפיזית קובע הכל?
  את צומת ספרים ואת הסופר פארם אני כבר מחרימה – ומה איתכם?

 12. אבנר כוכבי.

  קראתי את המודעה שפורסמה היום בעיתון "הארץ" בידי יובל אלבשן , דובר ההסתדרות ומנכ"ל סופר-פארם וחשכו עיניי.
  המודעה מהללת ומשבחת את "סופר-פארם" על היחס הטוב לעובדייה.

  אני לא יכול לכתוב את מה שאני חושב על מר אלבשן כי מנהל האתר לא יפרסם את התגובה,אבל אני יכול לכתוב
  שפרצוף המאבק החברתי במדינת ישראל כפרצופם של שני " הליצנים החברתיים" שחתמו על המכתב הזה.
  עצוב.

 13. פחזנית

  אכן דברים מטרידים ביותר. לא העלתי בדעתי שאין בסופר-פארם ועד עובדים.
  גם הרמזים הלא-נעימים על יובל אלבשן, שתמיד החשבתי את פועלו החברתי, גורמים לי אי נוחות. הוא הפעיל קליניקה משפטית ללא תשלום, הוא הכניס את נושא הצדק החברתי לסדר היום המשפטי (באקדמיה, לא בבתי המשפט לצערי), והוא גם השתתף באין ספור ראיונות, מאמרים, וויכוחים בהם אמר דברי-טעם.
  מה יהיה הסוף? מי שמעז להתבלט בזירת המאבק החברתי, מפעיל מייד את מנגנון ההשמדה העצמית של "החברתיים" אשר מקפד את ראשו. ככה לא נגיע רחוק.

 14. אדרי יצחק ג'קי

  מכיר את פועלו הרב של יובל אלבשן וכל הדברים שאמרת הם אמת לאמיתה, יובל אל בשן כתב גם מאמר במעריב מחמיא ביותר לגביי בעקבות הסרט "זהב לבן עבודה שחורה", ישבנו ביחד במושב "העסקה פוגענית" בכנס שדרות, ביום ראשון האחרון נפגשנו בת"א לפגישה משותפת עם חברים בנושא "העסקה פוגענית" אין בליבי על יובל דבר וחצי דבר רק שבחים לפועלו עד לקטע של הקופאיות העומדות.
  כולנו צריכים להבין "המאבק החברתי" והעצמתו זו הסוגיה שגורמת להרבה אנשי כלכלה ואנשי הון לא לישון טוב בלילה מפני שהם מזהים את "הסערה" הקרבה ולהם יש את הכלים לזהות מגמות בציבור והם מזהים סכנה "חברתית".
  הקריאה לחרם הצרכנים לאות הזדהות עם הקופאיות העומדות היתה קריאת הזדהות של אזרחים ורק הזדהות, מפני שלעניות דעתי זה תפקיד הקופאיות להתנהל מול ההנהלה עם גיבוי של אהדה אזרחית גורפת, מארגני ההזדהות תפקידם בהעצמת המאבק האזרחי עד למצב שבו יש מודעות ציבורית גדולה ואז להמתין להתפתחויות.
  יובל אל בשן לעניות דעתי עשה הכלאה מנטלית בין תפקידו כעורך דין משפטי לבין לוחם צדק חברתי, דבר שאיפשר להנהלת סופר-פארם לחגוג בחגיגה תקשורתית דבר אשר השאיר אותנו תקועים במצב לא נעים גם מול ידידנו יובל אל בשן וגם עם החרם להזדהות עם הקופאיות העומדות.
  מקווה שכולנו למדנו לקח לעשות הפרדה בין הזדהות במאבק, לבין לקיחת אחריות על עתיד האנשים והמאבק בכללתו.
  אני קורא להמשיך את החרם צרכנים לאות הזדהות עם הקופאיות העומדות.

 15. אורלי בנימין

  מאבקים חברתיים לובשים כל מיני צורות והאתגר הכי קשה בהם בעיני הוא הצורך לכרות בריתות גם עם מי שלא מסכימים איתו ולא מקבלים את דרכו. החשוב הוא לא להטיח האשמות אלא בכל רגע לראות, כל אחד כלפי עצמו, איך אני יכולה ויכול להמשיך ולקדם את המאבק. והמאבק למניעת העסקה פוגענית ימשך בלי קשר להסכם עם הסופרפארם. בואו נסתכל על ההסכם הזה כעל הזדמנות לחלץ מחדש את המושג מידיהם של מי שמעוניין לזהות אותו בלעדית עם זכות הישיבה של עובדות. הזדמנות לאמר מחדש: העסקה פוגענית היא העסקה שבה המעסיק לוקח כספים מתלוש השכר של העובד באמתלות שונות, לא מפריש עבורו כספים כחוק, לא משלם עבורו ימי מחלה וימי הבראה, לא נותן לו תלוש שכר ולפעמים אפילו לא מפריש ביטוח לאומי. העסקה פוגענית היא גם הצורות השונות של התנכלות לעובד במהלך העבודה וגם אחרי שהתלונן על תנאי העסקה או חשף אותם. יוזמת החקיקה קודם כל מכוונת עצמה ליצירת מנגנון אכיפה בתחום של חקיקת העבודה ובנוסף מתמקדת בחשיפת החסות המשפטית הקיימת היום להעסקה פוגענית.

  שימו לב: התקשורת מחפשת את חילוקי הדעות בינינו ומהתוכנית של שלי יחימוביץ כבר צלצלו לחפש את הסכסוך הבוקר!!!!

 16. יעקב

  היום בראיון בגל"צ על שלי יחמוביץ ראינו את כל ההבדל בין דרכו של יובל אלבשן לבין אדרי
  המסקנה שלי פשוטה בתכלית.
  אדרי תתחיל לקחת את העניין לידיים אתה לוחם אמיתי ואם המאבק צריל לוחמים תוביל אותם

 17. אדרי יצחק ג'קי

  תחקיר: אוניברסיטת ת"א מפטרת נשים בהריון

  החוק הישראלי הציב שורת הגנות על נשים עובדות שנכנסות להריון, אבל יש דרכים לעקוף אותן. למשל, על ידי כינוי תקופת העבודה "מינוי". כך יכולה אוניברסיטת ת"א לפטר בפועל עובדות הרות או בחופשת לידה, בנימוק של "סיום מינוי". המינוי מתחדש לעתים, דרך פלא, כשהעובדת נמצאת אחרי הריונה וחופשת הלידה. תחקיר ynet מעלה כי התופעה רחבה, ועובדות רבות בסגל האקדמי הזוטר מצאו עצמן בסיטואציה כזו. הן מפחדות לדבר בגלוי, מחשש שלעולם לא יוחזרו לעבודה. האונ' טוענת: לא מדובר בפיטורים, יש מחלוקת משפטית בנושא
  מורן זליקוביץ'
  "עבדתי באוניברסיטה 5 שנים סך הכל. פעמיים הייתי בהריון. בפעם הראשונה הועסקתי והכל היה בסדר. בפעם השנייה נכנס דבר חדש, 'מינוי' כל חצי שנה. ידעו שאני בהריון, לא חידשו את המינוי ונותרתי חצי שנה בלי משכורת, שלושה חודשים בלי ביטוח לאומי, בלי כלום. סמסטר א' לאחר מכן חידשו לי את המינוי. פגעו בי פעמיים: לא קיבלתי משכורת חצי שנה, ובגלל שפיטרו אותי אני זכאית לפחות פיצויים. זה פוגע ומקומם, במיוחד במוסד כמו אוניברסיטה, שאמור לסמל נאורות. הקטע הזה חישל אותי. שיוויון בעבודה? ממש לא".
  (עדותה של א', דוקטורנטית, עובדת באוניברסיטת ת"א)
  בתחילה היה קשה להאמין. אוניברסיטת תל אביב, מוסד אקדמי מוביל במדינת ישראל, מפטרת עובדות הרות? אבל העדויות החלו להצטבר במערכת ynet, עדויות קשות ומעוררות דאגה, של נשים שחוששות לדבר בגלוי – מפחד שלא ישובו לפקוד עוד את הקמפוס.
  תשע נשים תיארו בשיחה ל-ynet כיצד "לא חודש המינוי" שלהן, במהלך ההריון, שעליו ידעו מעסיקיהן. משפטנים ומומחים לדיני עבודה שבדקו לבקשתנו את המקרים, קבעו: אוניברסיטת תל אביב מצאה דרך לעקוף את החוק – שוב ושוב ושוב. היא מפטרת למעשה עובדות בהריון, עובדות בחופשת לידה ועובדות שאך שבו מחופשת לידה – 3 מקרים שבהם החוק אוסר זאת. בתגובה לפניית ynet, טענה האוניברסיטה כי אף עובדת לא פוטרה ללא אישור ממשרד התמ"ת. במשרד התמ"ת אומרים כי לא ניתן אישור לפטר את העובדות שהתראיינו לתחקיר.
  פורסם באתר ידיעות אחרונות Ynet
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2960490,00.html

 18. יוסי לוס

  מי שצריך להגיע להסכם עם הנהלת סופר פארם בנוגע לתנאי העסקת עובדי סופר פארם הוא ועד עובדי סופר פארם או נציג שנבחר מטעמם ולא אף אחד אחר.
  אולי האנשים שחתמו על ההסכם ישובו וירכשו את מוצרי הטואלט שלהם ברשת סופר פארם, אולם אני מקווה ששאר הצרכנים שהחרימו את סופר פארם, צומת ספרים וכל רשת אחרת שמתנכלת לעובדיה ימשיכו להחרים אותן עד שמר רייטבלט יעמוד על שטיח אורטופדי בעת עבודתו או לחילופין הקופאיות ישבו.
  הישיבה בעבודה אינה סוף הסיפור. ראוי להחרים כל מעסיק שמונע מעובדיו להתארגן ולשמור על זכויותיהם בעצמם. עובדים אינם צריכים להיות תלויים בחסדיהם של הקונים ולא של המעסיקים.