כמה מחשבות של כלת פרס נובל לספרות

יוסי דהאן

ראיון קצר ומעניין עם כלת פרס נובל לספרות השנה, הסופרת האוסטרית Elfriede Jelinek. ילינק לא תגיע לטקס הענקת הפרס כיוון שהיא סובלת מאגורופוביה (בעתה ממקומות פתוחים וציבוריים). בראיון קצר ל"ניו יורק טיימס" ילינק עונה, בין היתר, על מספר שאלות הנוגעות ליחסים בין המינים.

על הרומנים שלה העוסקים בפוליטיקה שבין המינים היא אומרת "אני מתארת את היחסים בין המינים כיחסים הגליאניים, יחסים שבין אדון לעבד. כל עוד הגברים יכולים להגדיל את הערך המיני שלהם באמצעות עבודה, תהילה ועושר, ונשים זוכות לעוצמה רק באמצעות גופן, יופי ונעורים שום דבר לא ישתנה".  לשאלה האם היא לא "תקועה" בסטריאוטיפים שעבר זמנם, כיוון שהיא מהווה דוגמה נגדית, שהרי זכתה בפרס נובל, עונה ילינק, "אשה שזוכה להערכה באמצעות עבודתה מאבדת מהערך הארוטי שלה, לאשה מותר לפטפט ולקשקש, אולם הבעת עמדה סמכותית באופן ציבורי, עדיין נחשבת לחציית הגבולות החברתיים. ביטויי האמנות של אישה הופכות אותה למפלצת בעיני הגברים אם היא לא מקטינה את דמותה ולא מציגה את עצמה כסחורה. במקרה הטוב ביותר גברים פוחדים ממנה".  בראיון ילינק מדברת גם על ארצות הברית של בוש ועל אוסטריה אחד ממקומות מגוריה.

כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אביבית

  אני מכירה דווקא כמה גברים שלא עונים על הסאריאוטיפ הזה.

 2. סמי כנפו

  הגברת 'תקועה' כך נשמע, גם באופן אישי וגם במדינה לא מי יודע מפותחת, היא מדברת על האמנים האמריקאים שמתנהגים בפחד מפני השלטון כמו" תרנגולות משועלים" זה אולי נכון, אבל, אני לא בטוח עד כמה זה שונה באירופה המיושנת ובפרט לא באוסטריה שם עמדות פוליטיות ימניות ומפגרות מקבלות במה מכובדת ולא שמענו אמנים אוסטרים שמבקרים אותם מי יודע, ליחסי המינים הגברת בכלל תקועה, יש לא מעט דוגמאות של נשים חזקות ששומרות על אפיל.
  פנינה רוזנבלום האגדית? מה שמה האריסון? ועוד..בכל אופן נראה ברור שהיא לא מרבה לצאת מהבית..עוד פרס נובל נו שיהיה..

 3. דרור

  אני נוטה להסכים איתך, רק שאין צורך ללעוג למי שסובל מאגורפוביה. מדובר במחלה מאוד לא נעימה, שקשה מאוד להתגבר עליה.

 4. איריס

  מקריאת תגובותיכים תהיתי האם אנחנו חיים באותו עולם. סמי, באת לקלל ויצאת מברך: הדוגמאות של הנשים שהבאת מוכיחות בדיוק את מה שאלפרידה (עם צירה/סגול מתחת לדלת) ילינק (בגרמנית מבטאים את ה-J בתור יוד) טוענת. פנינה רוזנבלום צברה הון ע"י כך שמכרה את גופה לצהובונים וגם כשהיא החליטה לרוץ לכנסת המצלמות התרכזו ברגליים שלה. שרי אריסון מנהלת את הכסף שאבאלה השאיר לה, עוד גבר עשיר. הידעתם שלפחות 95% מהרכוש בעולם מוחזק ע"י גברים? מתי ראיתם פרסומות בטלויזיה לאחרונה?
  קראתם את המאמר של יונית נעמן באתר ?
  לא כל מי שיש לו ביקורת על כך הוא שונא גברים.
  בברכה
  איריס