עוד מאה אירו

איציק ספורטא

האם הייתם מוכנים להוסיף 100 אירו למחיר המכונית אותה אתם קונים? לשאלה כזאת התשובה סביר להניח הייתה לא. אבל אם הייתי אומר לכם שזה יפחית את מספר הולכי הרגל ורוכבי האופניים שיהרגו בתאונות כל שנה ב-14%, מה הייתם אומרים אז? משום מה אני משוכנע שחלקכם הגדול היה מוכן לשלם.

חברות המכוניות לא בדיוק מוכנות לעשות זאת. רק ב-2010 יכנסו לתוקפן באירופה התקנות המחייבות את השינויים הללו, עד תחילת אותה שנה ימותו עוד 8500 איש ויפצעו 210000 איש מוות מיותר. זה מזכיר לי את סיפור הפורד פינטו, מכונית שיוצרה בארה"ב בשנות השבעים והתברר שיש סכנה שפגיעה בצד המכונית תגרום למכונית לפרוץ בלהבות, כיון שמיכל הדלק לא היה מוגן כמו בדגמים אחרים. פורד בדקה את המצב ומצאה שתוכל לתקן את גורם הסכנה בסכום של 10 דולר. כל בר דעת היה עושה את התיקון. אבל לא מומחי פורד הם עשו תחשיב של עלות תועלת והתברר להם שהתועלת שתבוא מן התיקון תהיה קטנה מהעלות ולכן לא ביצעו אותו. העלות היא כמובן עשרה דולר כפול מספר המכוניות שייוצרו. התועלת היא מספר האנשים שחייהם יינצלו, ואחרים שלא יפצעו.

בשני המקרים יותר מסביר היה לבצע את השינויים ברכב. אם לא זה לפחות היה אפשר לתת ללקוחות את האפשרות לבחור בין כלי הרכב. ההנחה שהלקוחות תמיד יבחרו את המכונית שמחירה נמוך יותר כל כך מושרשת שיצרני המכוניות כנראה אינם יכולים לעלות אפשרות פשוטה זו על הדעת.   

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. Reuven

  This fact was exposed by Ralph Nader who went on to write his 1st. book "Unsafe at Any Speed" It is important to add that Ford's executives did weigh the costs of repairing the defective part against the cost of litigation with victims of accidents caused by the defective cars, and decided that it be cheaper to litigate.

  I think that the cost of fixing the defect was then ONE (1) dollar.

 2. אדי

  התחשיב של חברת פורד היה, עלות התיקון תהיה גבוהה מתשלום הפיצויים לנפגעי התאונות שיגרמו כתוצאה מהמחדל.

 3. עופר

  מה הבעיה? הרי ברור שאחרי מחדל כזה הלקוחות יפסיקו לקנות רכבים מפורד וכך יענשו מנהלי פורד וחברות אחרות לא ינהגו באופן דומה. ברור? לא?
  מה השוק החופשי לא עובד??