כסא לכל קופאית

חברה צודקת - קו לעובד

המאבק ב"סופרפארם" נמשך, היום תתקייים הפגנה בתל אביב, לפרטים לחצו על כפתור אירועים בשורה למעלה. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אדרי יצחק ג'קי

  אני מגיע מדימונה, יש חשיבות רבה לכך שנגיע כולנו לחרם צרכנים לאות הזדהות עם הקופאיות העומדות ובפרט לאור ההסכם המביש שנועד אך ורק "להרוג" את המחאה.
  אני מבין שהנהלת סופר פארם דואגת לגב של הקופאיות אז מדוע עד לאתמול לא היו שטיחים אורטופדיים?
  אני מבין שמתוך דאגה לשלום גבם של הקופאיות בעוד חודש יחליטו שעל הקופאיות לעמוד רק על השטיח האורטופדי 80ס"מ*40 ס"מ ואז יהיה להם גם כלוב שקוף לעמידה.
  ומה עם שאר הרשתות גם הם יקנו שטיחים אורטופדיים?
  הזדהות עם הקופאיות זה לא מעורבות.
  מקווה לפגוש את החברים היום בערב מול סופר פארם שינקין 62 שעה 19:00

 2. אדרי יצחק ג'קי

  שיר הקופאיות
  לאות הזדהות עם קופאיות באותן רשתות השיווק בישראל, שבהן נאלצות לעבוד בעמידה

  הקופאיות – במהפכה קולכן יַעַלֵנָה!
  בזעם ובזעף,
  תִצָאוּ אל הקרב.

  עוז וַאומץ לבכן ירהיבה;
  על הפחד,
  רוח המאבק תגבר.

  עושקֵי כבודכן,
  ערלות לבם תצא להם ביוקר.
  בעור שיניהם,
  יצטרכו עוד לנוס.

  הקופאיות – התמלאו עוצֶם!
  תעוזת המאבק בכן תצות
  —————————
  ושיר העבדות
  הקץ, לעבדות של היום!

  גם כיום, עבדות משגשגת;
  היא לא תמה, לפני מאות שנים.

  עבדים חדשים קורסים,
  תחת נטלו של הפַרֶךְ;
  אך איש,
  אינו מודע לדברים.

  שכר נמוך ושעות עבודה אין חקר…
  חוסר זכויות בסיסיות,
  הפך לשגרה.

  מהעם העני,
  לוקחים עוד ועוד פירורי אושר;
  אך ההמונים –
  קולם לא נשמע.

  רק בגבור הכרה מעמדית,
  יתעצם מאבקנו!
  עם צאת המוני מדוכאים לרחוב,
  הארץ תזדעזע.

  רק יחד; שכם בשכם,
  נשנה את מצבנו
  יחד,
  נעקור הֶעבדות החדשה!

  האתר של המשורר שמואל ירושלמי http://www.amirgazit.com/shmuel/

 3. מלי

  איפה הקופאים/קופאיות, למה הם לא מפגינים לשיפור תנאי ההעסקה שלהם? למה הם לא מתארגנים ופועלים ביחד כקבוצת עובדים? אני לא אומרת שזה דבר פשוט, ויכול להיות שזה יעורר את התנגדותה של ההנהלה, אך לא ראיתי שהקופאים מנסים אפילו להתארגן…
  המגוחך ביותר היה איזה מן עורך דין שצץ משום מקום וניהל משא ומתן עם ההנהלה על תנאי ההעסקה של העובדים בסופר פארם – זה שהגיע להסכם על השטיחונים הטפשיים האלה – באיזו זכות הוא מנהל מו"מ בשמם?
  אני בכל מקרה תומכת בחרם על סופרפארם אבל זה נראה לי קצת חסר סיכוי אם הקופאים עצמם לא ירימו את קולם.

 4. אדרי יצחק ג'קי

  מעבר לדברים הגלויים יש את נושא "הטרור התעסוקתי" שהוא למעשה הכלי הקשה ביותר שיש בידי המעסיקים נגד הפועלים, תשתוק או תפוטר וזה גם מגיע עם גיבוי של דו"ח העוני שמעמיד בפני הפועלים והפועלות את האפשרות לשתוק ולא להיות חלק סטטיסטי בדו"ח העוני או לדבר ולהיות מייד מספר בתוך דו"ח העוני.
  לצערי כאחד שחש את "הטרור התעסוקתי" הפכתי למין סמל בדימונה תדברו מצבכם יהיה כמו של ג'קי, אז תחליטו.
  עצוב מאוד, אבל זו גם חובתנו להזדהות עם הקופאיות ולהיות להם לפה.

 5. ליאור כ

  תוך סיכון להיות דעת מיעוט בבלוג זה, עלי לציין כלקוח שמגיע בכל פעם לסופרמרקט ועומד בתורים ארוכים, ממהר להגיע להיכן שלא. תמיד הפריע לי לראות את הקופאית יושבת באדישות, ועושה את הפעולות בצורה מאוד איטית בלי שאכפת לה מכך שאנשים מאסו מלחכות בתור וממהרים לסידורים נוספים. מהניסיון הקצר שלי בארה"ב, הקופאיות עובדות שם בצורה הרבה יותר מהירה ויעילה וכך גם-לפחות ממה שאני ראיתי, בלי סימוך מדעי- הקופאיות בסופרפארם. כאשר בשני המקרים הקופאיות עומדות.
  אולי זה בגלל הכשרה אחרת, מנטליות עבודה שגם אם הקופאית הייתה יושבת אז לא היה גורע מ"יעילות עבודתה". אומנם זה נובע מנקדות ראות אגואיסטית, אבל הייתי מוכן-במקרים מסויימים- לשלם קצת יותר אם היו מבטחים לי שאני אצא יותר מהר מהתור בסופרמרקט. כך אפשר, לתת לקופאיות לעבוד בעמידה חלק מהזמן על הקופה וחלק אחר בישיבה במטלה אחרת בסופרמרקט. זה ימנע מהן עמידה ממושכת. במידה ומדובר בנשים שלא יכולות פיזית לעמוד זמן מה אז יש למצוא לכך פיתרון. (מובן שאפשר גם לעשות מחקר שיבדוק המ יכול להקטין את זמן ההמתנה בתורים)
  קשה אומנם, לנסח את מה שאני מנסה לומר בלי להישמע מרוחק או לא הוגן, אך נראה לי כי עבור מחיר מסוים אפשר למצוא פיתרון. אם זה יביא לכך שאנשים יעמדו 8 שעות רצוף, אז כמובן שאין זה פיתרון ראלי, הומני וגם אני לא הייתי מסוגל לעבוד בעבודה כזאת. אך, אם אפשר להגיע לפתרון בו הקופאיות עומדות בקופה 45 דקות ונחות 15 דקות, זה יכול להביא לפתרון שעל פניו יהיה פחות "אכזרי" אך גם יעזור לקצר את זמן ההמתנה בתור.

 6. מלי

  היעיל לכאורה לדעתך
  אני לא חושבת שהעמידה או הישיבה משפיעה על היעילות
  וגם הסופרפארם אינו טוען כך הוא רק טוען שהרושם שנוצר אצל הלקוח הוא חיובי יותר כאשר אתה יכול להסתכל הקופאי מסתכל על הלקוח בגובה העיניים אבל לשם כך יכלו גם להציב כסאות מוגבהים..

 7. איריס

  מי שרוצה להיות כמו אמריקה צריך לקחת בחשבון את המחיר: שבני האוכלוסיה המדוכאת יעבדו בעמידה או בתנאים מבזים אחרים וישרתו את האזרחים הממהרים. ואז גם נקבל שירות רפואי כמו באמריקה, למה לעצור בבתי המרקחת? אי אפשר להוציא את תנאי העסקת הקופאיות בסופר פארם ובצומת ספרים מההקשר החברתי שבתוכו זה נעשה. יש לזה מחיר.
  רוב הישראלים שאני מכירה, שחיים בארה"ב,מגיעים לארץ לטיפול רפואי ועומדים מעט זמן בתור באמריקה.

 8. אורה לב-רון

  לייאור כ: איך נפלת למלכודת היעילות! למה לך להתעלל בקופאית, כדי להשיג יעילות? לא יותר יעיל לשכור עוד כמה קופאיות? אורה לב-רון

 9. אבנר כוכבי.

  קראתי בתדהמה את המקרה המזעזע שקרה לכבודו ,אשר עמד בתור והקופאית היתה אדישה.
  אכן מדובר בארוע קשה.
  יש לי עצה לאדוני- בפעם הבאה שהוד מעלתו יתקרב לקופה והקופאית תעיז להישאר אדישה,יגש מכובדי
  אל מאחורי הדלפק ויתן לה בעיטה בישבן.
  אני רוצה לראות שהיא תעיז להישאר אדישה לאחר מכן, החוצפנית הקטנה.

  שלך בידידות

 10. ליאור כ

  אומנם ציינתי שאהיה דעת מיעוט, וידעתי שהקריאות נגד דעתי יבואו מהר, אך עדיין לא שוכנעתי, למרות התגובות הנזעמות. אל תשימו את מה שאמרתי לקלס, והתסכלו על התמונה הכוללת שציירתי לפניכם. לא ציינתי שזה מחקר או תצפית אנתרופולוגית, אלא סתם התבוננות תמימה על המתרחש בתורים. אני לא מצפה שהקופאית תברך אותי לשלום או תחייך-באמת שלא, בלי ציניות- אחרי הכל בשכר שהיא מרוויחה איש לא מחייך חוץ מבעלי המניות ואולי גם הם לא.
  אך קיצוץ זמן המתנה בתור אינו משהו כה מוגזם לבקש. אם זה אומר שהעבודה היא לעמוד חלק מהזמן-כמובן לא בתנאי עבדות אך תוך התחשבות- אני שואל מה רע? כאשר מאבטח אמור לעמוד 8 שעות ביום עם הפסקות והתחשבות שהוא ראשית כל בן אדם, ולא יכול לעמוד הרבה שעות(נכון שאין זה כך בכל מקום עבודה אך זה קיים) – זה בסדר?( אני כאחד שעבד במשרה זו יודע) ואילו קופאית זה לא בסדר?
  מנסיוני, לא אהבתי את העבודה הזאת-מי כן- אך עשיתי זאת (לא מצפה למחיאות כפיים, הרבה אנשים עבדו ועובדים במקצוע זה). וברוב המקרים גם עשיתי את העבודה בחיוך.
  במידה ויש תנאים של עבדות כמו עמידה רצופה וממושכת אז ברור שאין זה צודק וכמובן שהמתנה בתור מתגמדת מולה.

  דבר אחרון, כל הדיון הנ"ל נעשה תחת הנחה אחת, שכמובן לא טענתי שהיא בהכרח נכונה, רק העלתי אותה כהשערה. והיא שזמן המתנה אכן יביא לזירוז העמידה בתור. אומנם זה כבר נושא שאולי יש לדון בו בבולג על נושאים עסקיים ולא חברתיים (וזאת אולי הייתה הטעות היחידה בתגובה שלי- פרסום דעה במקום לא מתאים)- אך במידה ויעשה מחקר ויוודא שעמידה של קופאיות לא מזרז את התורים: זה יכול לעזור למאבק החברתי ולנסות להכות את מיתוס ה"יעילות" היכן שזה כואב. ואז "אנשים כמוני" יצטרכו לחשוב על השערה אחרת איך אפשר לעמוד פחות זמן בתור בזמן ההמתנה לתורי.

 11. ליאור כ

  במידה ועיצבנתי/פגעתי במישהו/מישהי- כמובן שלא זו הייתה כוונתי ואם כן, על כך אני מתנצל.
  לא היה כאן רצון ליצור פרובוקציה אלא הבעת דעה ותו לא.

 12. יהודית קנולר

  כמי שמכירה את רח' שנקין לא רע, אני יודעת כי גם בבית המרקחת, הסמוך לסופרפארם שמולו היית ההפגנה אתמול, בעלי בית המרקחת משרתים את הלקוחות בעמידה, וכך גם נוטלים את כספם. לא מצאתי הרבה זבניות או זבנים, ברחוב זה, היושבים בעת עבודתם. צר לי לקלקל את המאבק.

 13. אדרי יצחק ג'קי

  יהודית ידוע לנו על הרבה מקומות בהם הקופאיות עומדות ומועסקות ב העסקה פוגענית.
  התמקדנו בסופר פארם מהסיבה הפשוטה שיש הסכם "מביש" שנחתם עם הסופר פארם וראינו צורך לומר אמירה נגד ההסכם הזה.
  אני אישית בכל מקרה מתחיל בדיקה של הנושא במחסני מזון ב"ש ואנסה לקדם גם שם אקט של מחאה ומצפה שיעשו זאת במקומות אחרים (במחסני מזון דימונה הקופאיות יושבות והוא פעיל ביותר).
  לדעתי ההסכם שנחתם עם הסופר פארם "הרג" את החרם צרכנים לאות הזדהות עם הקופאיות וגרם לנושא לרדת מהכותרות ומצייר אותנו "כמחפשי כותרות" וזה קשה להתמודד עם הנושא אבל כל אחד שינסה בתחומו לקדם את הנושא.
  לדעתי ואני עושה זאת בעדינות יש גורמים מסויימים המנסים לאמץ מאבקים חברתיים רק במטרה להרוג אותם תחת ענני פוליטיקה וצרכים אלקטוראליים.
  אני אוסף הרבה מידע בנושא ואגיב בבוא היום.

 14. איריס

  בענין ה"יעילות" אתה מציע, ליאור, להשתמש בנשק מדעי וכך לתקוף אותה. אנשים שהערכים שלהם מבוססים על מוסר ולא על תועלת לא ישנו את ערכיהם בעקבות מחקר זה או אחר. יש למשל הרבה מאוד מחקרים, שרובם נעשו בארה"ב אגב ופורסמו בעיתונות הרפואית המובילה, שמוכיחים שרופאים יכולים לעבוד 36 שעות בלי לעשות יותר מדי טעויות. אז מה? אז נהיה אנושי יותר לעבוד 36 שעות ברציפות? (ואשמח לדעת מה דעתו של הרופא התעסוקתי שכתב חוות דעת לסופרפארם בענין הזה).
  יצחק לאור פרסם היום ב"הארץ" מאמר שעוסק בתורים. כדאי לקרוא.
  וליהודית: לקופאיות בסופר פארם ובצומת ספרים אין כסאות כדי לשבת, שלא כמו לרוקחים בבתי המרקחת הפרטיים שהם זזים ועושים משימות שונות חוץ מלגבות כסף ואם לא אז אדרבא, שיצטרפו למאבק.