פיטורין, כח אדם וקצת חינוך לעשירים

איציק ספורטא

התופעה המתמשכת של פיטורין ובמקביל מעבר להעסקה באמצעות כח אדם בולטת לעיין בזמן האחרון. עירית ירושלים מפטרת 760 עובדים, עובדי הניקיון שיפוטרו יועסקו מחדש באמצעות חברות כח אדם. ברשות שדות התעופה מעבירים 120 סלקטורים להעסקה באמצעות חברת כח אדם. זוהי דרישה של ההנהלה מוועד העובדים שמצידו אינו חש צורך ממשי להגן על העובדים הללו, כדאי שיתחילו לעשות זאת כי גם הם בתור. למה מעסיקים עושים זאת? כיון שהעסקה באמצעות חברת כח האדם זולה יותר. כיצד היא יכולה להיות זולה יותר כאשר חברת כח האדם שמשמשת מתווך גם היא אמורה לקצור רווחים? ברור שמי שנפגע הם העובדים אשר שכרם הכולל ייקטן. אילו היה מדובר במעסיקים פרטיים אפשר היה לתרץ זאת אבל שני המעסיקים הם ציבוריים.

נתבשרנו שהבנקים הרוויחו בתשעת החודשים האחרונים יותר מארבע מיליארד שקל, אבל גם שמענו שעדיין הם מחקו חובות בסכומים גבוהים. בנק פועלים מחק חובות ב-1.73 מיליארד שקל. חלק ממנו בסכום של מאות מיליונים לחברת טאואר שגם היא פיטרה 170 עובדים. רק שהפיטורין בחברה השפיעו לטובה על מצבה בבורסה, ושער המניות שלה עלה בעשרות אחוזים.

בנושא שונה לגמרי, מתברר שמערכת החינוך שלנו הולכת ודומה למערכת בארה"ב שידועה באי השוויון שלה. יישובים מבוססים, עומר במקרה זה, בונות מערכות חינוך עשירות שאינן דומות בכלום למערכת המקבילה ביישובים פחות מבוססים ועניים. לא רק זאת הם גם מקבלים תלמידים לרוב מאוכלוסיות מבוססות כמוהן בערים שלצידן. עיריית באר שבע גילתה פתאום שיש כאן בעיה ורוצה ללכת צעד אחורה ולא לאפשר לתלמידיה ללמוד בתיכון בעומר. במקום לדאוג למערכת חינוך מפוארת בכל אתר ואתר במדינת ישראל, דואגת הממשלה באמצעות ועדות מועדות שונות להנציח את המצב הנוכחי בו למי שיש יהיה יותר ולמי שאין שיחפש את החברים שלו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. מורי פישל

    נכון, יכול להיות שוקריאם לזה סוציאליזם. מצד שני, רק תנאים המוכתבים מלמעלה ומקנים זכויות שוות לכולם ימנעו מעברים כאלה.

  2. ק

    הכן כן ישנם בתי ספר רבים שמתנהגים כמו עומר ואחרים וזה טוב , העיריות כמו ב"ש אסור לה למנוע מתלמידי עיריה ללכת למקום טוב יותר אלה עליה לשפר את מע' החינוך אצלה עיי התייעלות ופיטורי כל העובדים הבכירים שעולים מאות אלפים ובמקום זאת לקלוט עובדי חינוך וסטודנטים שיתנו הגברה לכל התלמידים , מרבית תקציב עירית ב"ש הינו לתשלום משכרוות ונלוות , לעניין אחר כבר ברור שממשלה זאת וקודמותיה מזלזלים בחינוך ובמיוחד בחינוך לחלשים והעם צריך להצביע ברגלים ובבחירות ואם לא יעשה כן ויאמין לפולטריקונים ולוועדות המשוחדות ומגמתיות . אז באמת שילך לחפש ,