דברים בשם אומרם, הגאון מסופר-פארם

איציק ספורטא

אתמול השתתפתי במשמרת מחאה בפתח אחת החנויות של סופר-פארם. עמדתי במקום פחות משעתיים ועדיין אני חש כאבי גב. בעומדי שם נזכרתי במאמרו של המעסיק הנאור, הפילוסוף המוביל של יחסי עבודה בישראל שהוא במקרה גם מנכ"ל הרשת האמורה. אני חש כבוד לצטט את דבריו שיש בהם יותר מרמז של גדלות רוח שאינה מצויה במקומותינו.

וכך כותב ליאור רייטבלט על המאבק שמתנהל נגדו: " חשוב היה לסמן את גבולות המאבק כבר בשלב הראשון. היה ברור לנו שעל ערכי היסוד שלנו – שירות, משפחה, מובילות, יושרה ושיטת העמית – איננו יכולים לוותר ולהתפשר. כל הפילוסופיה התפעולית והשירותית של סופר-פארם מושתתת על כך ששירות אמיתי הוא שירות שניתן מכל הלב, ושרק עובד שמח יכול לחייך ללקוח. זו אידיאולוגיה ועליה לא מתפשרים. "שירות בגובה העיניים" אינו משפט סתמי עבור העובדים. הם שבחרו והם שסימנו את ערכי הרשת.

אם יש דבר עליו אנו חייבים תודה למבקרים, הרי זה על שהם העלו את לכידות הרשת לשיאים חדשים. התגייסות העובדים (לאיפה נעלמו העמיתים?) והסולידאריות המלאה שלהם חיזקו את ידינו וחיממו את ליבנו. אהבה כבר אמרתי? (ליאור רייטבלט, עומדים מאחורי הערכים שלנו, מגזין ממון 30/11/2004)"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איריס

  שמחתי להיווכח שאנשי העסקים יכולים להיות אנשים עם שאר רוח. קרל פופר הביא למדע את בשורת אי היכולת לאמת עובדות אלא רק לשלול אותן. ועכשיו יש לנו את רייטבלט שמצליח אפילו לשלול קיומם של רגשות ואנשים שעובדים בשבילו. ואני שואלת: בשטוקהולם כבר שמעו על משנתו?!

 2. אדרי יצחק ג'קי

  לפני ההסכם המביש הוא לא דיבר כך, לפני ההסכם "המביש" הוא פחד, הוא ראה את הקופה הרושמת ניפגעת ומחזור עסקים שהולך וקטן, לפני ההסכם הוא ראה באינטרנט, שמע ברדיו, שמע את הלקוחות והוא ניבהל.
  הלך לטקס עצה עם "הגדול מכולם" רהב ובפעולה חכמה מאוד פעל מול יובל אלבשן שהביא את ההסתדרות וחתמו על ההסכם "המביש".
  היום לאחר ההסכם הוא המנכ"ל מפרסם את המודעה הזו, אותי זה מעצבן.(נתן זהבי בטח היה מוסיף קללה עסיסית)
  ובהזדמות זו תודה לחברים יצחק ספורטא,יעל,אופיר,מנחם,אורית,שחר ועוד חברים מקו לעובד וחברה צודקת על ערב מקסים וחמוד בעמידה מול סופר פארם שינקין 62 ת"א.

 3. ראובן שביט

  איציק ספורטא שאלת היכן העמיתים?העמיתים עם ההנהלה.הם שליחי הנהלת הרשת כלפי העובדים.אגב,במאבק לא אוזכרה השערוריה הגדולה מכולן:איסור חד-משמעי על העובדים(הזוטרים כמובן)להכנס לשטח מקום העבודה דרך כניסת הלקוחות אלא בכניסה האחורית. אכן שרות בגובה העיניים.עיני לטאה.

 4. אדרי יצחק ג'קי

  סיכום: הקופאיות ביוניברס קלאב יעבדו בישיבה

  הנהלת שופרסל סיכמה עם ועד העובדים וההסתדרות: בעוד שלושה חודשים יוכלו הקופאיות ביוניברס קלאב לשבת בזמן משמרתן
  תני גולדשטיין YNET

  רשת יוניברס קלאב תאפשר לקופאיות לעבוד בישיבה. כך סוכם בישיבה שקיימה הבוקר (ב') הנהלת רשת שופרסל עם נציגי ועד עובדי שופרסל וההסתדרות. בוועד העובדים טוענים כי ההחלטה התקבלה לאחר התערבות אישית של בעל השליטה בקונצרן אי.די.בי המחזיק בשליטה ברשת, נוחי דנקנר.

  רשת יוניברס קלאב, שבבעלות חברת שופרסל, מחייבת את הקופאיות לעבוד בעמידה לאורך כל המשמרת. בחודש שעבר פתחו ארגונים חברתיים וההסתדרות בהפגנות נגד הרשת ורשתות אחרות, כמו סופרפארם, המחייבות את הקופאיות לעבוד בעמידה, ולאיים בחרם צרכנים נגד רשתות כאלה. בניגוד לקופאיות בסופרפארם, הקופאיות ביוניברס קלאב הן חברות הסתדרות, וההסתדרות וועד העובדים איימו בסכסוך עבודה ברשת אם לא יותר להן לעבוד בישיבה.

  בעקבות האיומים, ניהל וועד עובדי שופרסל במשך 3 שבועות משא ומתן אינטנסיבי עם הנהלתה על תנאי עבודתן של הקופאיות. לאות מחאה על היחס לקופאיות, ניהלו נציגי הוועד את הישיבות שקיימו אתמול ושלשום עם ההנהלה בעמידה.

  "קופאיות רשת יוניברס נותנות ללקוחות החברה שירות אדיב כשהן עומדות מאז הקמת הרשת", כתב מנכ"ל הרשת, אפי רוזנהויז, במכתב ששלח הבוקר ליו"ר ועד עובדי החברה, אראלה סיסו. "במקביל, סיפקה להן הרשת שטיחים ייחודיים לעמוד עליהם, ונקטה בכל האמצעים על מנת להבטיח את נוחיותן של הקופאיות, כמו הורדת משך המשמרת, הארכת משך ההפסקה, כסאות מנוחה והדרכה".

  "ואולם, לאור פנייתך, בחנתי את הנושא והחלטתי כי עד תום 3 חודשים אנו נאפשר לקופאיות לשלב ישיבה תוך כדי בצוע עבודתן. הקופאיות יקבלו מושב ייחודי, שיותאם לעבודתן".

  יצויין, שוועד העובדים וההסתדרות הצליחו להשיג לעובדות הרשת הרבה יותר ממה שהארגונים החברתיים השיגו למען הקופאיות במקומות אחרים. לפני כשבועיים נחתם הסכם בין הארגונים החברתיים לרשת סופרפארם, שבמסגרתו התחייבה הרשת לאפשר לקופאיות לעמוד על שטיחים אורטופדיים, ובתמורה הסירו הארגונים את החרם שהטילו על הרשת. זאת, בשעה שהקופאיות בשופרסל כבר עומדות על שטיחים אורתופדיים מזה זמן רב.