העיתוי האומלל של נשיא האוניברסיטה

יוסי דהאן

משענתן הבטוחה של הכסילות והשחיתות היא השיכחה, לכן שרלטנים יכולים לברוא את עצמם כל פעם מחדש כמושיעים צחים וישרי דרך. לפרופ` מגידור מהאוניברסיטה העברית לא שיחק המזל. בתחילת השבוע הודיע נשיא האוניברסיטה שהוא מעוניין להשתחרר מן הסבסוד הממשלתי על ידי העלאת שכר הלימוד של הסטודנטים, תנו לו לנהל את האוניברסיטה המופרטת ללא רגולציה, סובסידיה או כל מיני מעצורים אחרים, ותראו איך האוניברסיטה הופכת למופת של יעילות והוגנות, לתפארת המחקר והמצויינות האקדמית. אולם לרוע מזלו של הנשיא המפריט אתמול בערב חשף ערוץ 2 פרטים על הניהול המופתי של האוניברסיטה העברית, המסביר את גרעונה העצום של האוניברסיטה ומצביע על דרכי ניהולה. 

"דו"ח ביקורת פנימי של האוניברסיטה העברית בירושלים, שהיה מיועד לעיני הנהלת המוסד בלבד, נחשף הערב בחדשות ערוץ 2. מהדו"ח עולים בזבזנות עובדים בכירים,דיווחים כוזבים וליקויי מנהל תקין.~
על פי הדו"ח, העבירו בכירים דיווחים כוזבים על לינה בבית מלון. באחד המקרים קיבל עובד החזר על לינה בשני מלונות שונים באותו הלילה. בכירים נהגו לטוס במחלקת עסקים ואף צירפו את בני זוגם לנסיעות על חשבון האוניברסיטה- כל זאת בניגוד להוראות.
עוד לפי הדו"ח נשכרו, ללא מכרז, חברת הסעות במחיר הגבוה פי שלושה ממחיר השוק וחברה לאירגון ארועים שעלותה פי שניים ממחיר השוק. חברה להפקת אירועים נשכרה לעבודה שנתית בסך 280 אלף דולרים,גם הפעם, ללא מכרז.

בנוסף, עולים מהדו"ח גם ליקויי בטיחות חמורים. נשים בגיל פוריות עבדו במעבדות עם חומרים מסוכנים, מבלי שהיו מודעות לסיכונים. כמו כן, לא תוקנו ליקויי קרינה ובמעבדות נעשו ניסויים בחומרים ביולוגיים בניגוד להוראות. בדו"ח מצויינים גם ליקויים משנים קודמות".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יונתן

  היכן הסטודנטים הלוחמנים באוניברסיטה העברית בירושלים? מדוע לא שמעתי ולו על מחאה בודדת מצד הלומדים במוסדו של פרופ' מגידור – אליטיסט מדושן-עונג וחסר בושה.
  כתלמיד בגבעת-רם, אני חוזה במציאות שבה למזימותיו של מגידור ויו"ר הבנק שאיתו נפגש במהלך טיסה (במחלקת עסקים, אני משער) לא יקומו מתנגדים רבים בקרב הסטודנטים. זאת, בשל העובדה שכבר כיום זה די נדיר לגלות בקמפוס שלנו סטודנט שגם עובד במהלך הלימודים.
  ה"אליטות" של מגידור וחבריו כבר כבשו את הקמפוס לפני שנים רבות, באמצעות הטכניקה הפשוטה של סינון כפול: מי ששייך למעמד שונה ובכל זאת, כאילו נגד חוקי הטבע, צלח את שלב הפסיכומטרי והבגרות, יגלה שמדיניות האוניברסיטה היא לא לאפשר לו ללמוד וגם לעבוד. השיעורים פזורים על-פני כל ימות השבוע ושעות האור, הספריה נסגרת בשמונה בערב, וכמובן שבסביבה תחרותית זו אין לך סיכוי אל מול בני-טובים שמעולם לא נקפו אצבע לפרנסתם וכל מירצם מופנה להשגת התואר.
  ובינתיים, עסוקה אגודת הסטודנטים בתיכנון המסיבה הבאה וקניית סופגניות לחלוקה בסוף השיעור. להזכירכם: מאגודה זו צומחים לנו המנהיגים הבאים של מפלגות ה"מיינסטרים".

 2. אסף

  יונתן היקר! אין לך מושג כמה אני מזדהה עם תחושתך. בתור סטודנט באוניברסיטה (אני לעומתך בקמפוס הר הצופים) אני נבוך מחוסר האינטילגנציה של אנשי האקדמיה שלא מצליחים לראות את מטרתו האמיתית של הנשיא מגידור והיא לנסות להגדיל את כמות הכספים שמגיעה למחקר כדי להפוך את האוניברסיטה למקום יותר אטרקטיבי לאנשי אקדמיה מכובדים.
  כחלק מאותה תחושה כללית של אנמיות סטודנטיאלית התארגנו, קבוצת סטודנטים ללא כל זיהוי פוליטי וארגנו עיתון חדש שמופץ בקמפוס הר הצופים בשם "קפה פוליטי" שמטרתו להעצים ולהרחיב את הדיון הציבורי הסטודנטיאלי לתת לסטודנטים במה להבעת עמדותיהם בו אנו מפרסמים דיעות של סטודנטים בנושאים אקטואלים. אני מזמין אותך לכתוב לגליון הבא. שלחתי לך מייל עם פרטים מדוייקים יותר ליצירת קשר. כתובת האי מייל של העיתון היא cafepoliti@yahoo.com
  ואם אפשר בקשה קטנה ממנהל האתר. אם תוכלו לפרסם פרטים מדוייקים בצורה מסודרת על משנתו של נשיא האוניברסיטה אודה לכם מאוד.

 3. יוסי דהאן

  אני לא בטוח שלנשיא מגידור יש משנה סדורה, יש לו כמה טיעונים שניתן לשמוע מכל חסיד שוטה ניאו ליברלי התומך בהפרטת כל מה שזז. את הטענות שלו הוא השמיע כמה פעמים ביניהן בראיון בשבוע שעבר ב"הארץ" (יש קישור באתר) כמו כן יש ראיון איתו במוסף הפוליטי של "ידיעות אחרונות" תחת הכותרת "השכלה זה נכס ועל נכס צריך לשלם", בזה פחות או יותר מתמצית משנתו של ההוגה מגידור על שוויון הזדמנויות. (כדאי לשים לב לקישור המפנה אל דוח מבקר האוניברסיטה על השחיתות הפושה במוסד שהוא נשיאו, מעניין מי אמור לשלם על זה?). הטרגי בכל העניין הוא שזה רוחב האופקים ועומק החשיבה המוסרית של מי שעומד בראש מוסד אקדמי מרכזי בישראל.

 4. דודי מחלב

  ליונתן, המדיניות של מגידור איננה רק ענין לסטודנטים. היכן כל המרצים/ות מדוע הם לא מרימים את קולם?אני למדתי באוניברסיטה העברית במחלקה לפילוסופיה, עסקתי בשאלות של צדק ,שויון,חרות. היכן כל מורי לשעבר, הרי הם אמורים להיות חלק מאותה קהילית לומדים/ות. כיצד אפשר לצאת מהעברת סמינר על רולס או קאנט, ולא להתייחס למדיניות של מגידור? אותי מטריד שיתוף הפעולה של מי שאמורים מנהיגיו הרוחניים של הדור עם מדיניות זו. אנשים הגונים/ות צריכים להציב לעצמם/ן דרישה מוסרית מתמדת למעורבות חברתית ולא לניתוק מלאכותי בין כותלי כיתת הלימוד למציאות החברתית.