שכפולם של גברים לבנים, הזכות החוקתית למחייה בכבוד, ועל השחתת הפילוסופיה

יוסי דהאן

 עם פרישתם הקרובה של שלשת מגישי החדשות ברשתות הטלוויזיה המרכזיות בארצות הברית – טום ברוקאו, דן ראת`ר ופיטר גייניגס, Maureen Dowd הפובליציסטית המושחזת של ה"ניו יורק טיימס" כותבת השבוע טור בשם – "זה עדיין עולם של גברים בקופסת האידיוטים". הרשתות ממשיכות להעדיף להציג את השכפולים של הגברים הלבנים הללו על המסך, כותבת דאוד, על פני מתן הזדמנות לנשים או לשחורים. השדר ברוקאו עצמו מודה, כי באמריקה סמכות מקצועית מזוהה עם פרצופים של גברים לבנים. בעוד שהמהפיכה הפמיניסטית ארכה פחות משנייה, תגובת הנגד למהפיכה הזו נמשכת כבר למעלה משלושים שנה, זהו זמן רע לנשים באמריקה מסכמת דאוד.~

ראיון מעניין עם William Quigley מחבר הספר Ending Poverty as We Know It, קוויגלי מציע בספרו תיקון לחוקה האמריקאית שיבטיח לכל אדם את הזכות לתעסוקה ולשכר מחייה בכבוד. בשכר מחייה בכבוד הוא מתכוון לשכר שהוא מעל לשכר המינימום האמריקאי העומד היום על 5.15$, שכר המחיה בכבוד צריך לעמוד לדעתו על 10.50$ לעובד יחיד. קוויגלי מציג טיעונים המנסים להפריך את הרעיון ששכר צריך להקבע על ידי השוק החופשי, בין היתר, כיוון שאין יצור כזה שוק חופשי, כל שוק הוא תוצאה של חוקים ותקנות שנקבעו באופן ציבורי, לא מדובר בכוחות טבע אלא במעשי ידי אדם. בראיון קוויגלי מנסה להפריך את הטיעונים הסטנדארטיים האחרים נגד העלאת שכר מינימום, טיעונים המועלים בין היתר על ידי אנשי עסקים, פקידי האוצר, כלכלנים ובעלי טורים בעיתונות הישראלית.

התקפה חריפה על מורשתו הפילוסופית של הפילוסוף הצרפתי שהלך לעולמו לפני כחודש זאק דרידה על ידי Brian Lieter מרצה למשפטים ופילוסופיה באוניברסיטת טקסס, ובעל אחד האתרים הפילוסופיים הפופולריים ביותר. לייטר סבור שהפילוסופיה של דרידה היא בגדר הונאה, דרידה לא תרם שום תרומה לפילוסופיה המערבית. הקריאה של דרידה בטקסטים של פילוסופים מרכזיים כאפלטון וניטשה הייתה לדעת לייטר שערורייתית, הוא הציג את הטקסטים באופן מעוות, כאשר הטקסטים הללו הוצאו מהקשרם וצוטטו באופן לא מדוייק. תרומתו של דרידה, הייתה לדעתו בהשחתתם של המחשבה הבהירה והטיעון הפילוסופי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. אורה לב-רון

    אולי דרידה נענש כשדוקא טילור המסנגר מכנה אותו "מר" דרידה, מה שלא היה מעז לעולל לאפלטון או ניטשה. אורה

  2. נמרוד קפון

    http://world.std.com/~mhuben/critcfm.html

    אתר המוקדש לקישורים לאתרים, הסברים וטיעונים שונים נגד השוק החופשי (כולל דוגמאות של ויכוח מאחד הפורומים באינטרנט).
    אין ציורים ולא כל הקישורים עובדים, ובכל זאת זהו אתר מומלץ.