בלוע התאגיד הנערץ, דבריה של כלת פרס נובל ו Jihad vs Bush

יוסי דהאן

בכתב העת "New York Review of Books" מאמר ארוך של Simon Head הסוקר  2 ספרים, 2 דו"חות והרצאות מכנס אקדמי, כולם מוקדשים ל "Wall-Mart" תאגיד הסופרמרקטים הענק. תאגיד שמגזין הכספים "Fortune" מגדיר "כתאגיד הנערץ ביותר" – גורילה כלכלית המשמשת כמופת הצלחה כלכלי אמריקאי. ~לוול-מארט 1.4 מיליון עובדים, מצבת כוח האדם של הרשת גדולה מזו של G.M פורד, I.B.M  וג`נארל אלקטריק ביחד. סך ההכנסות של הרשת לשנת 2003 הגיעי לסכום של 258 מיליארד דולר, (2 אחוזים מהתוצר הלאומי הגולמי האמריקאי, פי 8 מהכנסות Microsoft. מה שהופך את התאגיד הנערץ הזה, מלבד שיטות המחשוב המתקדמות, ליעיל כל כך הוא שכר העבודה הנמוך שהם משלמים לעובדים. שכרה של מוכרת בשנת 2003 הגיע ל 14,000 דולר לשנה, פחות ב – 1000 דולר מקו העוני האמריקאי. מעל 40% מהעובדים של התאגיד אינם יכולים לממן עבור עצמם ביטוח בריאות. היעילות הזו מושגת גם על ידי כך שבכל שנה התאגיד מגדיל את מטלות העובדים ומצמצם את מצבת כוח האדם. כמו כן היעילות מושגת (כפי שתיארה ברברה ארנרייך בספרה "כלכלה בגרוש") על ידי מערכת של פיקוח וענישה של העובדות והעובדים, שיחה בין עובדות שלא בקשר לעבודה מוגדרת על ידי החברה כ "time theft" – גניבת זמן. כתוצאה משיטות אלו  50% מאלה שהתחילו לעבוד בסוף 2003 עזבו את החברה במהלך השנה. כיום מתבררת תביעה ייצוגית של 115 עובדות, בשמן של 1.6 מיליון נשים,  כנגד הפלייה בשכר וקידומן של נשים ברשת.

עובדה מעניינת היא שהמדינה מסבסדת את התאגיד הענק, כיוון ששכר העובדים הוא נמוך כל כך, חלק גדול מן העובדים זכאים למענקי ושרותי רווחה מהמדינה, עבור 200 עובדים בחנות וול מארט, המדינה מממנת 108 אלף דולר עבור שירותי בריאות לילדים, 125 אלף דולר בהנחות מס, ו- 42 אלף דולר בסיוע בדיור. בקיצור המדינה מסבסדת כל עובד כזה של התאגיד ב 2,103 דולר, או סך הכל ב- 2.5 מיליארד דולר לשנה עבור כל עובדי התאגיד. התאגיד גם מסובסד על ידי הרשויות המקומיות הצריכות לתמוך בעובדים אלו.

דבריה של Wangari Maathai כלת פרס נובל מקניה, סגנית שר הסביבה ומשאבים טבעיים בממשלת קניה  ומייסדת תנועת "החגורה הירוקה". בעקבות ההרס הסביבתי הקימה מהטאי בשנות השבעים תנועה לנטיעת עצים למנוע את הנזקים לקרקע, לשימור מים ולגרום לעלייה בירידת גשמים. נשים, היא כותבת, הן הראשונות לסבול מהרס הסביבה, זה גורם להן ללכת הרבה יותר על מנת לקושש עצים לחימום והכנת מזון ולהביא מים לשימוש צרכי הבית. תנועת "החגורה הירוקה" כללה אלפי קבוצות, בעיקר נשים, שנטעו למעלה מ 30 מיליון עצים ברחבי קניה. הנשים מקבלות תמורה עבור כל שתיל שהן שותלות. התנועה התפשטה למרכז ולמזרח אפריקה. מהטאי חשפה שההרס הסביבתי נגרם כתוצאה משחיתות של אנשי השלטון שמכרו את הקרקע והצמחיה ליזמים. השלטון הקנייתי שהיה מעוניין שהקבוצות האתניות השונות יילחמו ביניהן על זכויות בקרקע, פגע בזכויות האדם ועצר חלק מפעילי התנועה. מהטאי מדגישה בדבריה את הקשר בין שלום, דמוקרטיה, צדק והדאגה לסביבה.

סקירה של ספר חדש מאת בנג`מין ברבר – " Fear`s Empire: War, Terrorism and Democracy" מי שפרסם ב 1995 את החיבור הנבואי Jihad vs McWorld על הקונפליקט העתידי בין המערב לבין האיסלם. בספר החדש ברבר יוצא נגד מדיניות החוץ של ארצות הברית כיוון שלדעתו מדיניות זו זנחה את עקרון שלטון החוק והחליפה אותו בשלטון הפחד. ברבר מטיל ספק ביכולת האמריקאית לכונן דמוקרטיה בעירק, ודאי לא באמצעות רובים והענקת חוזים לבנייה מחדש של עירק לתאגידים אמריקאיים המקורבים לסגן הנשיא, וודאי לא על ידי מדינה שנשיאה, ג`ורג` בוש, מתייחס אל עצמו כאל שליטו של עם נבחר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. אביבית

    אמש צפיתי עם עוד רבים בסרט התאגיד במסגרת אקולנוע – פסטיבל ראשון מסוגו בארץ שהתמקד בהקשרים סביבתיים (ארגנו אותו ארגונים ירוקים כמו ידידי כדור הארץ, צלול, מגמה ירוקה ועוד). בסרט ממחישים ומציגים את הסכנות הטמונות מבחינה סביבתית וחברתית בהשתלטות התאגידים על הכל. החל מהפרטת שירותים חיוניים כמו מים ועד הרס משאבי הטבע לטובת עשיית רווחים לצד ניצול מחפיר של אנשים בעולם השלישי. מאוד מאוד מומלץ.

  2. אריה

    כל תאגיד קים ושואב את כוחו אך ורק בסיוע הממשלות כי לראשיהן יש אינטרס אישי כי הן הממנות את כסאם בראש השולחן זה שהממשלות ממנות את נזקיהם לא יוצא מכיסו של אף אחד,וכשיש גרעון דורשים מהעם יותר מס ומקצצים מהרוחה של העם . אפשר לומר שלתאגיד יש מדינה גם תעשיות הבטחון הם תאגיד שיוצר בעיות בטחוניות כדי לשאוב תקציב מהמדינה אצלנו לפני כל תקציב מאימים על העם שפגיעה בתקציב הצבאי זה סכנה קיומיתאו שהפרטה זה טובלמדינה זה טוב בתנאי שאני אקנה את בנק הפועלים ואשלם חצי מיליארד שקל כל שנה מרוח של 1.5מיליאד רוח בשנה,או הרוח הרעה של הקניונים,,אספר לכם משיחה שהיתה לי מבעל המכולת שלי,וכך הוא אומר: אני את הכסף מרויח מאנשי ביטוח לאומי ומהעניים כי אני רושם להם והם הקלינטים הכי טובים כי הם לא יכולים לקנות בקניון במזומן כך ביום התשלום אני לוקח להם את כל הביטוח ועוד נשאר חוב, מה הם יתוכחו איתי ?שילכו למקום אחר נראה שירשמו להם, והוא לא גר במקום הוא בשכירות זה קורה כי אין תחרות (זוכרים את ביבי עם הארטיקים והקיוסק שיתחיל עם הקניונים).בלי התרוץ הבטחוני שזה מקום סגור לא צריך לתת לי מידע מאמריקה כדי לדעת שהכלכלה לא תמיד הגיונית