מדבר אמת תרחק

איציק ספורטא

להלן שני ציטוטים אחד של החכם מכל אדם שר האוצר שהמופלא קטן עליו, והשני של פרופסור צבי זוסמן. שתי האמירות אינם מתיישבות אחת עם השנייה.

"שר האוצר הודה בקיומה של קבוצה של עניים עובדים, אך טען כי הם קבוצה קטנה, של יוצאים מן הכלל, שיש לטפל בה."

צבי זוסמן אומר: "כמחצית מכלל העניים בישראל עובדים. הם עניים לא כתוצאה מאי עבודה או זיקנה, אלא בשל התמורה הנמוכה שהם מקבלים על העבודה שהם מבצעים. הנהגת מס הכנסה שלילי יכולה לסייע להם בצורה משמעותית".

מי לדעתכם/ן אומר אמת ומי  מספר סיפורי בדים?

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אמיר

  קשה לי להתייחס אל נתוני הביטוח הלאומי למשל, כדברי אלוהים חיים.
  כל עוד לא נדע מה חלקה האמיתי של הכלכלה השחורה בישראל , וכמה מוגדרים ע"פ נתוני הביטוח הלאומי כעניים למרות שיש להם הכנסות לא מדווחות.

 2. אריה

  צבי זוסמן צודק, אני בטוח אני גר בשכונה שבעה משפחות של מבוגרים מקבלי קצבה שלוש חד הוריות שלושים ושמונה משפחות עובדות, שניים עצמאים, אחד מובטל שפתר לעצמו את הבעיהבאלימות כלפי ראש המועצה כשאין לו עבודה,השאר שעובדים בקושי גומרים את החודש וכשחסר לווים במכולת אבל יום אחד זה יתפרץ והרבה ישלמו את המחיר אחרי ההתנתקות, כבר לא ימכרו לילדי העניים את סיפורי הבטחון גם לא אלה שמתימרים לדבר בשם העניים כי הם בעצם משהים את הפרץ 35000 עמותות שהמדינה מתקצבת ובתרומות לעמותות 5000000000 מיליארד כן חמישה מיליאד שקלים נעלמות בדרך לא דרך שהעמותות שורפות יבא יום הוא יבא

 3. יצחק

  בכל מקום שהאמת מסתובבת שר האצר אינו מתקרב ,אבל זה לא משפיע עליו לאמור את האמת שלו .גם אם אין קשר בין האמת והעובדות.אבל אם הוא אומר כי יש לטפל בקבוצה של העובדים העניים, הוא יטפל בה ,על ידי הגדלת ו/או על ידי הפיכתה לעניה יותר
  הפרופסור צבי זוסמן מאחר ואינו פוליטיקאי [כמו השר שאינו דובר אמת]ידוע ככלכלן מעולה אשר לא ילך לגנוב סוסים הפוליקאים ויואמר ביושרו המקצועי את מה שהוא יודע ומבין.
  חסר לי רק המסקנה הסופית כי התאוריות הכלכליות של שר האוצר ,מובילות את מדינת ישראל לעולם השלישי. וכל עוד שר האוצר נמצא בתפקידו מצבינו ילך ויחמיר

 4. ליאור כ

  האמת, אני לא יודע היכן שני אנשים מכובדים אלו מביאים טענות אלו. לא בטוח שמישהו מהם בדק את זה, ודי בטוח שיש כאן אידאולגיה שכל אחד מנסה להכליל על החברה. כמובן, שניא נוטה יותר להסכים עם הטענה של הפרופסור על פני טענתו של שר האוצר, בגלל ההיסטוריה של האחרון בנוגע לטענות חסרות שחר. נראה לי שכדאי לנסות להגיע אל שורש הבעיה, לשים את האידאולוגיה בצד, ולא משנה איך העניים האלה נתפסים, העיקר לנסות לפתור את המצב!

 5. איציק ספורטא

  מפתיע אותי שלא ברור מי מתאר את המצב לאשורו. גם באתר זה וגם המקומות אחרים מובאים לא פעם הנתונים הרשמיים של מדינת ישראל, אבל באוצר מסרבים להתייחס לנתונים שלא מוצאים חן בעיניהם. כאשר בפני האזרחים עומדות שתי אמירות סותרות יש להן, כביכול, משקל שווה. צבי זוסמן מתאר את העובדות, נתניהו מספר מעשיות.

 6. מלי

  אם מניחים שכמות העניים בישראל קטנה
  ואז מחצית מכלל העניים יכולה להיות כמות קטנה של אנשים
  השאלה שצריכה להישאל היא אם יש הסכמה לגבי כמות העניים בין האוצר לביטוח הלאומי.
  בכל מקרה ברור שלמשרד האוצר יש אינטרס לתת תחושה שהבעיה הזאת קטנה כיוון שאינה מסתדר עם תפיסת עולמם
  אבל בשביל ללהילחם באמירות אלה צריך לעקוב אחרי רצף לוגי, ולנסות להשתמש במידע ובנתונים.

 7. אדרי יצחק ג'קי

  בחור דימונאי בריא בנפשו ובגופו נשוי + 2 ילדים "עובד קבלן" עובר ממעביד למעביד מקבלן לקבלן פוטר לפני 3 חודשים החליט לעבוד במפעלי כיתן דימונה.
  הבחור עבד חודש עבודה מלא 187 שעות עבודה חודשיות עבד כפועל כללי מסגרות בניה שיפוצים וכד'.
  בסוף החודש קיבל שכר עבודה נטו 2758.34 ש"ח פנה אלי הבחור ושואל מה עושים.
  התלוש משכורת אצלי ואני מסתכל ומסתכל ויודע שהבחור בחור מצויין משפחה למופת ילדים לומדים, האישה עובדת במשק בית מרויחה כ 2000 ש"ח בהתאם לדרישת העבודה, בעלי דירה עם תשלום משכנתא של כ 684 ש"ח ואני שואל מה יהיה בסופו של דבר עם המשפחה הזו.
  עכשיו תחליטו לבד מי דובר אמת.
  יש עוד אלפי משפחות היום שהתאור הזה תואם את המציאות שלהם.