ממטרודן עד מובילי הכלכלה, ומה שבאמצע

איציק ספורטא

נהגי מטרודן עדיין שובתים ומנהל החברה עדיין אינו מבין את החוק ומצהיר בקול גדול שהוא דן עם העובדים רק כבודדים ולא כקולקטיב, למה? ככה, כי הוא מנהל גדול ומחליט איך לנהל את עסקו הבלתי מצליח.

ההסתדרות הרפואית  ערכה סקר שמצא ממצאים מדאיגים, אם כי לא מפתיעים, "סה"כ כשליש מהציבור בישראל נאלצו לוותר על שירותים רפואיים כלשהם כמו קניית תרופות, או ויתור על ביקור אצל רופא בשל עלותם. שיעור זה בולט אף יותר (47 אחוז) בקרב בעלי הרמה הסוציו-אקונומית הנמוכה". יש לי חשש שמערכת הבריאות הציבורית תהפוך למן מערכת המקבילה לבתי התמחוי .

מי לדעתכם תובע מאה מליון שקל מן הממשלה? החרדים, לא. מקבלי הקצבאות? לא. אז מי יכול לתבוע סכומים כאלה? אחת החברות העשירות במדינה, ישקר, של נביא הציונות החדשה, סטף ורטהיימר. הוויכוח הוא על הטבות שמגיעות או שאינן מגיעות לחברה. נציג משרד התמ"ת  לא קיבל את תביעת החברה וכך מתייחסת החברה לנושא: "הוא ניסה להתמקח עמנו כמו בשוק, והופתע לגלות שלא הסכמנו לכך, ודרשנו לקבל הכל בדיוק על פי חוק".  כדי להפטר מאווירת השוק של מי שמגיע לא הכל הגישה ישקר תביעה לבג"ץ כדי לקבל הטבות בסכום הפעוט הזה.

עמדת הקק"ל בנושא שוויון בהקצאת קרקעות אינה מפתיעה גם היא. בתשובה לבג"ץ של המרכז הערבי לתכנון אלטרנטיווי, האגודה לזכויות האזרח וארגון עדאלה, טוענת הקרן הקיימת לישראל כך: "נאמנותה של הקרן הקיימת לישראל איננה נתונה, ולא יכול שתהא נתונה, לציבור הישראלי. על הקרן הקיימת לישראל לא מוטלת כל חובה לפעול לטובת כל אזרחי המדינה. לקק"ל אסור לפעול להקצאת קרקעות לתושבי המדינה כולם"; "קק"ל הוקמה ופועלת לטובת העם היהודי בלבד". רק להזכיר, אף שקרקעות הקק"ל הם רק חלק מקרקעות המדינה במועצת מקרקעי ישראל יש לה נציגות של חמישים אחוז.

בנק ישראל ומשרד האוצר מקיימים מדיניות עצמאית אשר פוגעת בכלכלה הישראלית. שני גופים אלה שאמורים לנהל את הכלכלה על פי מדיניות הממשלה אינם עושים זאת. לא רק שהם משפיעים על המדיניות גם כאשר מתקבלות החלטות הם לא עומדים בהן. הדוגמאות הבולטות קשורות ליעדים בהם שני הגופים צריכים לעמוד. בנק ישראל דואג לא לעמוד ביעדי האינפלציה ומשום מה האינפלציה ברוב המקרים נמוכה מהיעד. משרד האוצר התקנא בהצלחותיו של בנק ישראל והחליט לא לעמוד ביעד הגירעון, השנה נקבע יעד של 4% מן התוצר, והפלא ופלא הגירעון יהיה השנה 3%.  בנק ישראל והאוצר הם כנראה לא כל כך מומחים כמו שהם חושבים את עצמם, או שבמודע ומתוך אידיאולוגיה קלוקלת פועלים בניגוד להחלטות הממשלה. אני לא יודע מה יותר גרוע, אבל אני כן יודע שהגיע העת להעמיד אותם במקומם כמשרתי החברה ולא כמומחים, כוהנים ונביאים שקובעים הן את  המטרות החברתיות והן את האמצעים להגיע אל אותן מטרות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מתי

  מתי יבינו שמדינה יהודית ליהודים בלבד, אסור ליהודי לגרש יהודי ושאר הערות גזעניות
  לא יכולות להתקיים במדינה דו לאומית בעליל.
  סופ"ש נחמד
  מ

 2. יצחק

  אינני יודע מי צודק בתביעה של ישקר , אבל דבר אחד אני יודע הם יקבלו את הכסף. ולמה כי גם משרד המסחר ,וגם שר המסחר ,מר אולמרט וגם ראש הממשלה ,ושר האוצר לא יתנו למשפט המסוים הזה להתנהל, כי כאשר יצאו לאור השמש כל הלכלוך שקשור במתן מענקים,הטבות מס, ותמיכות למינהן,יתגלה לאור השמש,חלוקת הכסף הציבורי למקורבים, דבר שמתנהל היום בחדרים האפלים במוסדות השלטון.מבלי שהציבור מודע למסחר של תן וקח ,עם העשירים.
  התביעה הנ"ל תמחק לפני שתובא לפני בית המשפט, והציבור הרחב ימשיך להעניק תמיכה לממשלה ,שדופקת את השכבות החלשות ,ומחלקת את כספי הבריאות ,החנוך, והתמיכות לילדים בסיכון ,ולסטודנטים משכבות מצוקה, ונותנת אותם לעשירים ולמי שיודע לקחת את מה שלא מגיע לו

 3. נתן

  ערוץ 8 מסכם את ועידת ישראל לעסקים: מרתון שידורים בסופ"ש

  השידור יחולק לשניים, כאשר היום הראשון של הוועידה ישודר ביום שישי (17/12) בין השעות 16:30 ל- 18:30. היום השני של הוועידה ישודר בשבת (18/12) בין השעות 16:30 ל- 18:30
  שירות גלובס 13:20 16/12/04

  ערוץ 8 של חברת הכבלים HOT ישדר בסוף השבוע הזה קטעים נבחרים מוועידת ישראל לעסקים, שהתקיימה בשבוע שעבר.
  השידור יחולק לשניים, כאשר היום הראשון של הוועידה ישודר ביום שישי (17/12) בין השעות 16:30 ל- 18:30. היום השני של הוועידה ישודר בשבת (18/12) בין השעות 16:30 ל- 18:30.

  השידורים בשישי:

  * חגי גולן, עורך "גלובס" – הרצאת פתיחה

  * פרופ' דניאל כהנמן, זוכה פרס נובל לכלכלה – מומלץ!

  * פאנל על דו"ח דוברת בנושא מערכת החינוך – מומלץ!

  * הרצאה של שר האוצר, בנימין נתניהו – מומלץ!

  * פאנל כלכלי-חברתי, בהשתתפות השר אהוד אולמרט – מומלץ!

  * פאנל בנושא העובדים בישראל – מומלץ!

  השידורים בשבת:

  * ד"ר דוד קליין, נגיד בנק ישראל – הרצאת פתיחה

  * פאנל בנושא ועדת בכר

  * פאנל בנושא ניהול גלובלי

  * פאנל: האם צריך רגולציה?

  * פאנל: ישראל כמותג

 4. אורה לב-רון

  אחרי שנות שכנוע וכאשר כמעט וכבר הסכמנו לתיזה שהכי טוב כלכלת שוק, בא סטף ורטהיימר וטוען כנגד המדינה שהיא מנהלת איתו מו"מ של שוק? סטף, לא זה מה שייחלנו לו? אורה לב-רון

 5. יצחק

  לצערי הרב לפני שיבש הדיו לתגובה שכתבתי בנושא ,קבלנו השבוע כי [ראה תגובה קודמת] משרד המסחר והתעשיה נכנסים למשא ומתן עם האדון ורטהימר לחידוש התמיכה.וזאת לתפארת מדינת ישראל, ומקוצצי הקצבאות וכל זאת בשם התחרות בשוק החפשי.כדי שכל מקבלי הקצבאות ילכו לעבוד במקום שאין עבודה ,וסטף יגרוף את המענקים של מקוצצי הקצבאות