תעריפון הרצליה לחופש הביטוי

יוסי דהאן

כמה עולה להציג עמדה בשוק הרעיונות של האליטה הפוליטית-בטחונית-כלכלית שנערך בימים אלה בתאגיד הבינתחומי לחקר הטרור בהרצליה?   עיתונאית "הארץ" לילי גלילי מספרת את הסיפור הבא:   "בתום הצגת יוזמת ז`נבה בפני מתכנסי כנס הרצליה, חשף היום על הבמה יו"ר יחד, הד"ר יוסי ביילין, כי כל אחד משלושת הגופים שבאו להציג את יוזמותיהם לפתרון הסכסוך, נדרש לשלם 250 אלף שקל על השתתפותם בחלק זה של הכנס. את יוזמת ז`נבה בכנס ייצג גם הפרטנר הפלסטיני יאסר עבד רבו, ולצדה הוצגו גם המפקד הלאומי של עמי איילון והד"ר סרי נוסייבה, ותוכניתו של אביגדור ליברמן לחילופי שטחים.

ביילין אמר כי יש חשש שההפרטה של הדיון הציבורי בישראל תמנע מגורמים שונים לומר את דברם, משום שלא יוכלו לשלם. דבריו של ביילין על הבמה עוררו כעס רב בקרב המארגנים".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יהונתן אורן

  חופש הביטוי מחייב מוסד פרטי לתת במה למישהו? לא חסרים מקומות להתבטא גם בלי להשתתף במפגש האליטיסטי הזה. אלמלא תלונתו של ביילין ספק אם היינו שומעים על המושב הספציפי, כך שלא מדובר על איזו הגמוניה מעניינת.
  במקום להתלונן מר ביילין היה צריך לסרב לשלם ולהפוך את המושב כולו ללא-רלוונטי.

 2. נעמה

  ביילין הוא מראשי התומכים בהפרטות במשק. תמך תמך – עד שזה הגיע אליו.

 3. יצחק

  דרישת התשלום של מארגני כנס הרצליה מעמי אילון ויוסי בילין כדי להציג את תכניתם המדיניות היא חוצפה בלתי נסבלת. היא גם אומרת כי כל אנשי השלטון שהם אנשים פוליטים שקבלו את הזכות להציג עמדתם הפוליטית בכנס
  קבלו שוחד מהמארגנים.והם כוללים : את ראש הממשלה ,שהוא איש פוליטי שר החוץ שהוא איש פוליטי,שר האוצר ,
  שר המסחר ,שר הבטחון וכל אנשי הממשל שהופיעו בכנס
  ויש להעמידם לדין בגין מתן שוחד.
  הדרישה הכספית מפקיעה את זכותם להמשיך ולנהל אתכנס הרצליה בעתיד .

 4. סמי כנפו

  דוגמא טובה שמלמדת אותנו האזרחים הקטנים איזה סכומי מזומנים עפים מכיסנו אל מעל לראשנו רק כדי שנזכה לחיות בשקט ,בשלום.. חבורת קוסמים ממש, קוסמים שגוזרים קופונים כל הדרך בכל כיוון..

 5. ש. יובל

  הרעיון הפסול הוא הקמת הפרלמנט האלטרנטיבי הזה, שנקרא כנס הרצליה. הרי אם זו הישיבה המכרעת של הפרלמנט הישראלי, מקבילה לנאום הנשיא השנתי האמריקאי, הרי הגיוני שישבו שם אישי ציבור בלבד. אבל הכנס הוא כנס של שלטון ההון, האנטי-דמוקרטי מעצם הגדרתו. הדרישה מאישי ציבור שאינם נושאים במשרה רשמית בממשלה או במשק לשלם עבור נאומם באה לכן בטבעיות מוחלטת. זעקתו של ביילין היא צרת-רואי לחלוטין אם הוא מסרב לומר שהכנס פסול מעיקרו, והתשלום שהוא נדרש לשלם הוא רק קצה הקרחון.

 6. דודי

  ליהונתן, לצערנו אי-אפשר להתעלם מהכנס שהצליח להפוך עצמו למשהו משמעותי, אפשר לכעוס על זה, וצריך, ולבזות את הכנס כעוד דוגמא של השתלטות ההון גם על הדיון על המדיניות.
  ואכן, לפחות השמחה לאידו של יוסי נמביאי הנעבעך של ההפרטה.

 7. אבנר.ל

  העברת המקום שבו נמסרות הודעות מדיניות-בטחוניות-כלכליות-חברתיות מהכנסת לכל מיני מקומות אחרים מצביעה בראש וראשונה על הרס מסורת שהחלה להתגבש.על שינוי עמוק בדרגת חשיבותה של הכנסת.
  מה קרה?מדוע?
  לפחות חלק מהתשובה מצוי בפרסונות המאיישות היום את המוסד הזה והדרך בה הגיעו לשם.
  יש דרכים לשנות ולשפר אך ספק אם הכנסת,בהרכבה הנוכחי, תוכל לכך.להפך.סביר להניח שהם "ידעו" היטב כיצד להוריד את ערכה עוד ועוד.
  אבל זה בסדר,חסידי העממיות,הצ'פחות,ההשתתפות בחגיגות ברית-חתונה-בר-מצווה כמפתח וקנה מידה לערך הנבחר
  ימשיכו להיות דומיננטיים בבחירת החכי"ם ועוד נציגי ומשרתי ציבור.
  ובאשר לסכומי העתק שאנשים מוכנים לשלם כדי להעביר את המסר שלהם:בעקרון זה דומה להוצאה שמוציאים על הזכות להיות חבר כנסת.
  זהו התשלום שצריך לשלם מי שרוצה שדבריו יישמעו בציבור הרחב.כתוצאה ממה שתואר לעיל דווקא אנשים שיש להם מה לומר מורחקים מהזירות של הויכוח והדיון המיועדות לכך .
  גם זירת הויכוח הציבורי הופרטה למעשה כאשר עיתוני המפלגות,מימין ומשמאל נסגרו ונותרנו עם אלה שהם כביכול "אובייקטיביים" ובעצם משרתים את האג'נדה הפוליטית -אישית שלהם וכמובן את הצורך העסקי שלהם.
  ואנחנו?מפרנסים אותם.