מטרודן, מה חושבים המנהלים

איציק ספורטא

מה חושב מנהל מטרודן על עובדיו? מה חושב יו"ר הדירקטוריון עוד אחד מן הממונים באוצר (רן קרול) האוצר שעלה לגדולה במשק הישראלי המופרט? כרגיל שומעים מהמנהלים הבורים בהלכות דמוקרטיה וזכויות עובדים את הקלישאות הרגילות על עצמאות ניהולית, עמידה בהסכמים, והיות העובדים כלי משחק בידי ההסתדרות. הכסף שהם אמורים להרוויח הוא הרבה יותר מאמצעי הוא המטרה שאין בלתה. הם משמיעים עמדות שאדם שעיניו בראשו היה מתבייש להגיד אותם ברבים, אבל הם הישראלים החדשים, ומה כבר אפשר לבקש יותר.

כדי שאדם יהיה מנהל בכיר בישראל הוא צריך לעבור את מבחן שבו הוא חייב להשמיע את דברי ההבל שלמעלה. בלעדי זה לא יקבלו אותו למועדון ואז אנה הוא בא. לא הייתי כותב על כך כדי לא לשעמם את עצמי, אבל ציטוט אחד של המנהל אשר ניחן ביכולת אנתרופולוגית פסיכולוגית לאבחן את העומדים מולו, העובדים האלו בדרום הבלתי מפותח, מראה עד כמה המנהלים הללו חיים בעולם שבו סטריאוטיפים ממשיכים לחיות, ולחיות טוב. "אילן קרני מודה שלא ציפה למהומה שהתרחשה בבאר שבע (עמידה על זכויות עובדים היא מהומה בעיני הכתב). יש פה ראש אחר (טוען קרני). האנשים פועלים עם הרבה אמוציות. אתה יושב עם עובד ודן בענייני עבודה ופתאום הוא מתחיל לבכות (כמה לא גברי, לבכות איפה נשמע הדבר הזה?). הדמעות זולגות ואתה נדרש לקבל החלטה תחת לחץ רגשי (מה אלו מבאר שבע לא למדו שהעולם הוא של אנשים רציונאליים הממקסמים תועלת). אני לא מכיר דברים כאלה. אני לא עובד ככה (בטח אתה סתם מנצל עובדים). אני יודע דבר אחד: יש הסכם. כולנו חתמנו עליו. כולנו צריכים לכבד אותו. נכון, השכר של הנהגים נמוך. אבל מה לעשות (ממש חסר אונים המנהל, אין מה לעשות, גזירת גורל). זה המצב התחרותי בענף" (צבי אלוש, האוטובוס מאחר בחודש, ידיעות אחרונות, המוסף לשבת, עמ` 20). 

אחרי הדברים הללו כל המוסיף גורע, בכל זאת הייתי מציע למעסיקיו של המנהל הדגול להעלאתו בדרגה ולשלש את משכורתו, כי מי כמוהו מוכשר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ראובן שביט

  איציק ספורטא, אני לא הייתי מנסח זאת טוב יותר. כל הכבוד!!!

 2. אסף אדיב - עמותת מען

  בביקור סולדריות שעשינו באהל השובתים מול משרדי מטרודן בבאר שבע ביום ה' 23.12 למדנו רבות על היכולת של עובדים חסרי זכויות לקחת יזמה ולהתארגן. 60 נהגים שחיו בצל טירור של הפחדה במשך כמעט שנה מאז הקמת החברה וסבלו השפלות ניצול ויחס מבזה התאספו בשעה 11.00 בלילה בחרו ועד עובדים והחלו לדרוש זכויותיהם.

  זוהי דוגמא חשובה לתגובת הנגד של עובדים שהיתה חסרה כל כך עד כה לתהליך הריסוק של כוח העבודה המאורגן על ידי כל הממשלות ליכוד ועבודה כאחד מאז תכנית פרס מודעי משנת 1985.

  מה שלא ברור לי כלל בעקבות הביקור הוא מדוע מברכת ההסתדרות על "הפשרה" של השר שיטרית לפיה הותרה הפעלת מוניות שרות בעיר בפעם הראשונה. החלטה זו של שטרית פרושה לפי מיטב הבנתי מתכונת לייבוש הנהגים השובתים שכן היא הופכת את שביתתם לחסרת השפעה – אפשר להסתדר בלעדיהם. האם זה קשור בצורה כלשהי להצטרפות הקרובה של ההסתדרות בתוך מפלגת העבודה לממשלה של ביבי ושיטרית ???

 3. אריה

  לאסף: אמיר פרץ מיצג את העובדים הלך פעמיים לבחירות והוציא בקושי 2 או 3 מנדטים ויש כ 800.000 עובדים גם הם לא מאמינים לו פרץ מעניין את פרץ הוא נגד העובדים, שאם לא כן היה ראש ממשלה עם 800000 עובדיםזה מה שכתב ספורטא בעצםשכל המנהלים רואים רק את עצמם ויבואו מנהלים חדשים שיראו את עצמם

 4. אסף דרעי

  איציק ספורטא במיטבו.

 5. נמרוד קפון

  אולי מכיוון שהסכם הפשרה מייבש לא רק את הנהגים, אלא גם את מטרודן. אולי ההסתדרות תסעוד את הנהגים בזמן השביתה, אבל מטרודן תהיה רגישה יותר לפגיעה ברווחי החברה.
  הסכם הפשרה מונע סבל מיותר מתושבי ב"ש, וככל הנראה מבלי ההסכם הזה, הזעם היה מתנקז שוב דווקא נגד ההסתדרות/הנהגים השובתים. אולי זה מה שאפשר לעשות כיום, בעידן שבו אין סולידריות.
  הכי טוב היה אם הנהגים היו עובדים אך לא גובים כסף – אבל אני לא בטוח שזה חוקי.

 6. אדרי יצחק ג'קי

  שיר של המשורר שמואל ירושלי שמפורסם באתר שלי דימונה-נט בדף הבית.

  הקץ, לעבדות של היום!

  גם כיום, עבדות משגשגת;
  היא לא תמה, לפני מאות שנים.

  עבדים חדשים קורסים,
  תחת נטלו של הפַרֶךְ;
  אך איש,
  אינו מודע לדברים.

  שכר נמוך ושעות עבודה אין חקר…
  חוסר זכויות בסיסיות,
  הפך לשגרה.

  מהעם העני,
  לוקחים עוד ועוד פירורי אושר;
  אך ההמונים –
  קולם לא נשמע.

  רק בגבור הכרה מעמדית,
  יתעצם מאבקנו!
  עם צאת המוני מדוכאים לרחוב,
  הארץ תזדעזע.

  רק יחד; שכם בשכם,
  נשנה את מצבנו
  יחד,
  נעקור הֶעבדות החדשה!

  הכאב האישי שלי נובע מכך שכל פעם שההסתדרות נעמדת לצד מאבק חברתי הולך הכל פייפן, זה קרה בחיפה כימיקלים ברצון של העובדים להתאגד והסתיים במפח נפש בבית הדין לעבודה, זה קרה בהסכם המביש של סופר-פארם, וזה קורה עכשיו עם נהגי מטרודן שהובלו ע"י ההסתדרות לכותלי בית הדין לעבודה.

  אני לא יודע מה הקטע של ההסתדרות ודרכה אני כן מבין שההסתדרות מעלה בדרכה החברתית ברגע שמכרו את "עובדי הקבלן" בטרמינל 3 תמורת 3% תוספות שכר לקבועים (דור א'), אני כן מבין שההסתדרות מוצאת בעובדי הקבלן הבלתי מאוגדים מטבע שסוחרים בו מול ההנהלות.

  לגבי שר התחבורה שיטרית והאישור הגורף שנתן למעכרים להוביל נוסעים בבאר שבע – שיעיז לעשות זאת בתל אביב, נראה אותו מוביל מסע לפגיעה בנהגי המוניות והאוטובוסים בתל אביב, נראה את השר שיטרית פוגע בציבור הנוסעים בתל אביב.
  השר שיטרית פודלון של התורה הכלכלית של ביבי והקפיטליזים החזירי אבל הכל פוליטיקה.

  אני מתארגן בימים אלו להכנת סוג של מחאת סולידריות עם נהגי מטרודן, הפעם זה יהיה חזק, מיוחד ומנצח.
  מי שמעוניין להצטרף ישלח אלי דואר.