ראיון שערך גדעון עשת עם אלן קרוגר

איציק ספורטא

ב"ידיעות" התפרסם היום ראיון שקיים גדעון עשת עם אלן קרוגר אחד משני חוקרים אמריקאים (דיוויד קרד הוא השני) אשר כתבו כבר בעבר על הכשל של הטיעון הקושר שכר מינימום לאבטלה. ציטוט רנדומאלי אחד מן הראיון בקשר לנחיצותו של שכר המינימום ברמה סבירה: "הסיבה העיקרית היא בגלל הדאגה לאי שיוויון. מדינות רבות, אפילו ארה"ב הקפיטליסטית, נמצאות בדעה שאי שיוויון גדול מדי הוא לא ראוי ואף מסוכן חברתית. שכר המינימום בא לטפל, לצד מערכת המס, בתופעה הזו". כדאי לקרוא את הראיון במלואו כיון שהוא עוסק גם בנושאים נוספים..

במקרה נתקלתי במאמר שקראתי בעבר שדיווח על סקר של כלכלנים אמריקאים שנגע ב-44 אמיתות כלכליות. אחת מהן נגעה בשכר מינימום וכך נכתב: "שכר מינימום מעלה את האבטלה בקרב צעירים ועובדים בלתי מקצועיים". 26.5% לא הסכימו עם האמירה, 27.9% הסכימו חלקית לטיעון, ו-45.6% הסכימו. שימו לב שהשאלה לא נגעה באבטלה בכלל אלא באבטלה לאנשים שקרויים אצלנו אוכלוסיות חלשות, גם כך כ-27% לא הסכימו עם האמירה. אני בספק אם הייתם מוצאים את אותן עמדות בקרב כלכלננו המתקדמים, באוניברסיטאות, בבנק ישראל ובמשרד האוצר. כך גם בקרב הכתבים הכלכליים מלבד אחד, גם זה משהו. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.