התורמים וגוזרי הקופונים של האסונות

יעל ברדה

לאחר הימים הראשונים של ההלם והכאב על האסון באסיה והחיפוש הראשוני כיצד לסייע, נדמה לי שיש תפקיד חשוב לביקורת על התורמים וארגוני הסיוע ההומניטרי בעיקר בתחום של קבלת החלטות ודרך הביצוע. אינני מתייחסת לסיוע הדחוף של הובלת מים, מזון ציוד רפואי ועבודתם המדהימה של רופאים ללא גבולות ורבים אחרים, אלא לתוכניות לטווח ארוך יותר. הסיוע לחמש מיליון הפליטים והבנייה מחדש, בחלק מהמקומות מן היסוד, של תשתיות החיים: תחבורה, מוסדות , צנרת, חיים קהילתיים ואולי גם תקוה.

חברה שלי, צאריקה מאראסינג, עורכת דין לזכויות ילדים בסרי לנקה ובתו של מנהיג התנועה העממית סרוודיה סיפרה לי על החרדה הגדולה שלה מפני התוכניות של הבנק העולמי ושל ארגונים נוספים, בעיקר הארגונים אמריקאים  <StrippedTag/FONT>כמו  <StrippedTag/FONT>הצילו את הילדים ו Care שהם אנאלפביתיים לחלוטין מבחינה תרבותית ויוצרים דימוי של קורבנות ומסכנות אצל אנשים שדרכם היחידה לשרוד היא למצוא את הכוחות הפנימיים החברתיים והתרבותיים שלהם.

לי נראה שדווקא סרוודיה , תנועה של קרוב ל רבע מיליון כפריים יכולה למנוע זאת בסרי לנקה. בגלל התשתית הסולידרית של הכפרים והעבודה הקהילתית שנעשית גם במחנות הפליטים הטמילים במזרח והצפון. אך היאוש והצרכים המיידים עלולים לאפשר שליטה לארגונים ההומנטרים העצומים. הארגונים מתפקדים כמו ממשלות, מי שמקבל החלטות לגבי השרדותם ופרנסתם של מיליונים הם אנשים ממדינות אחרות, מערביות, שאינם נבחרים על ידי `הלקוחות שלהם`, וגם לא על ידי אזרחי המערב.  <StrippedTag/FONT>הם נבחרים אך ורק על ידי התורמים שהאינטרסים שלהם, כלכליים ושלטונים, אינם מביאים בחשבון את הצרכים של האנשים בשטח . הם כמעט תמיד נגועים בפילנטרופיות כרונית מהולה בגזענות ומשיכה לאקזוטיקה. הם גם אוהבים פוסטרים של ילדים שחורים עם עיניים גדולות וידיים פשוטות. קצת כמו עורכי הסי.אן.אן.

    <StrippedTag/FONT>

אבל אני חרדה יותר מהניצול הציני של הצורך בבניה מחודשת של התשתיות ב – 11 מהמדינות שנפגעו. ניצול של תאגידי ענק אשר יציעו לממשלות ולכאילו ממשלות של הארגונים ההומניטריים שהם יבצעו את העבודה ולא חברות מקומיות, הקשורות חברתית ותרבותית לקהילות הנפגעות  <StrippedTag/FONT>אשר גם יצרו מקומות עבודה והחיאה של המערכת הכלכלית המקומית.

תרומתה של אימפריית אמריקה שהכריז עליה היום שר החוץ שלה בשיתוף עם מנהל קיסרות האו"ם, קופי אנאן, איננה מחווה של נדיבות לב. במקרה הטוב, זהו סיוע לשותף עסקי. בתאילנד בלבד, שולטות חברות אמריקאיות על נתח של 10 מיליארד דולר מתעשיית התיירות והפילנטרופיה  <StrippedTag/FONT>שלהן איננה פילנטרופיה בכלל, אלא השקעה עסקית במצרך יקר – שליטה בקבלת החלטות.

יש כמובן התגייסות אדירה של אזרחים , חברות פרטיות ומדינות, מפגן מופלא של סולידריות אנושית. אבל דווקא בזמן כזה חייבים לשים לב מי לוחץ על הדוושות של העולם ועל גוב של מי הוא נוסע.

ומי שרוצה לתרום ולסייע -בסרי לנקה אני מכירה היטב את תנועת הסרוודיה, תנועה עממית המאמינה בדמוקרטיה ישירה ופעולה ברמה בקהילתית מקומית. הכפר מטרה ששהיתי בו עם  <StrippedTag/FONT>מספר חודשים כם פעיליה מעוררי ההשראה, נהרס כליל.

הם זקוקים לתרומות כספיות, רופאים וגם מתנדבים היכולים לסייע בגיוס תרומות ולוגיסטיקה.

www.sarvodaya.org  <StrippedTag/FONT>www.sarvodaya.lk

אם אתם מתנדבים רפואיים תדברו עם  <StrippedTag/FONT>דר ויניה אריארטנה 11942552655  <StrippedTag/FONT><StrippedTag/FONT>אולי השנה הבאה תביא עימה שקט וחמלה ליושבי הכדור הזה. אולי.

יעל ברדה היא עורכת דין ממייסדות תנועת "מהפך"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.