"אם פגענו באזרחים, אני מצר על כך" - לא נמצא כשל מוסרי

יוסי דהאן

"כוח צה"ל לא ירה בגיזרה זו", "כוח צה"ל  אמנם ירה, אולם  היירי כוון כלפי – (בחר אחת מן האפשרויות הבאות: חוליית משגרי מרגמות, מסתנן חשוד, או דמות (צלם טלוויזיה) שעל כתפה משגר טילים)". שעות לאחר מכן דובר צה"ל אמנם מודה שלא מדובר בחוליית משגרי מרגמות וייתכן שהיו באזור גם אזרחים, אולם הדובר מדגיש כי "חלק מן הנפגעים מזוהים כאנשי חמס". בהודעתו האחרונה מוסיף הדובר "אם פגענו באזרחים חפים מפשע אני מצר על כך".

7 צעירים פלסטינים, מהם 6 בני משפחה אחת נהרגו מפגז טנק בבית להייה שברצועה. לפתוח את העיתון ולראות אל מוחמד ע`בן סוחב את גופת אחיו. פגז הטנק פגע במרכזה של קבוצת נערים שעמדה במרכז שדה חממות התות של משפחת ע`בן. "שמעתי את הפיצוץ, רצתי לשדה וראיתי במקום "בריכה" גדולה של דם" סיפר אביו של אחד ההרוגים.

בירושלים, דיווחה התקשורת,  מתייחסים בחומרה רבה להתבטאותו של אבו מאזן שאמר לאחר התקרית – "הרוגינו נפלו מפגזי האוייב הציוני".

גיא בניוביץ` כותב ב Y-net את הדברים הבאים:

" בואו נבהיר: ירי עונשין, ועוד באמצעות שריון, לעבר אוכלוסייה אזרחית, נחשב על-פי החוק הבינלאומי לפשע מלחמה לכל דבר. ירי כזה, בו מוצאים את מותם 7 בני משפחה, שלפי כל העדויות בשטח לא היה להם קשר לטרור (אם כי ייתכן שבשעה זו עמלים לחשוף בשב"כ כי לדודו של אחד ההרוגים הייתה חנות מכולת שבה ניתן חשבון בהקפה לאיש חמאס) – ירי כזה הוא סיבה להעמדה לדין. מדינת ישראל כולה עמדה על הרגליים האחוריות כשנערך הדיון בדיון על הגדר בבית המשפט בהאג, נגד הטענה הפלסטינית שמדובר בפשע מלחמה. עכשיו זה כבר הרבה יותר גרוע. ואין לנו מה לומר להגנתנו להוציא לחץ פוליטי מימין על הממשלה.

הפשע ברצועה יגרום לעולם כולו להסיק שישראל מנסה לטרפד את הבחירות ברשות הפלסטינית בעוד מספר ימים, ושההתנתקות היחידה ששרון מעוניין בה היא התנתקות של איברים מבעליהם הפלסטינים".  

"לא נמצא כשל מוסרי או ערכי בפעולת הלוחמים" אמר הרמטכ"ל-פילוסוף משה יעלון בעניין אחר אבל לא ממש לגמרי אחר. שני תושבים מכפר רבא העידו כי פעיל הג`יהאד האיסלמי, מוחמד כמיל, נורה למוות כששכב פצוע – לאחר שנשקו נלקח ממנו. ממסקנות צוות החקירה שהוצגו השבוע לרמטכ"ל עלה, בין היתר, כי קיים פער בין נהלי הפתיחה באש בשייטת לנהלים בשטחים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.