שופרסל, הסכם קיבוצי

איציק ספורטא

מאבק העובדים בשופרסל הסתיים בהצלחה חלקית, גם כן משהו בימים טרופים אלה. מאבק שבתחילתו נראה היה שההנהלה החליטה לשים קץ ליחסים הקיבוציים, התגלגל להסכם קיבוצי אשר משווה את תנאיהם של העובדים ברשתות הבת, קוסמוס ויוניברס. אולי זה נראה דבר קטן אבל יש לו משמעות בעולם יחסי העבודה.

במקומות עבודה מאורגנים היום ישנם כמה סוגי עובדים, העובדים הותיקים נהנים בדרך כלל מתנאים משופרים וידועים כדור א`, פחותים מהם במעמדם ישנם עובדים שעדיין מצויים תחת כנפיו של הסכם קיבוצי אבל בתנאים נחותים יותר וידועים כדור ב`. מלבדם ישנם עובדים בחוזים אישיים אלה מחולקים לשניים לאנשי הנהלה המשתכרים שכר גבוה, ועובדים אחרים שתנאיהם גרועים מתנאי עובדי דור ב`. כמו כן ישנם עובדים רבים אחרים אשר אינם נחשבים עובדי הארגון ומועסקים על ידי קבלני עבודה (חברות כח אדם) וקבלני שרותים. אם היו שואלים מנהלים סביר שחלק גדול מהם היה מעדיף שלא יהיו כלל הסכמים קיבוציים אלא אך ורק הסכמים אישיים. ראו מקרה מטרודן, שם המנהלים אינם מוכנים כלל להכיר בוועד עובדים.

בהסכמים של דור ב` יש שתי ואריאציות, האחת, שאנשי דור ב` נשארים כאלה לאורך כל תקופת העסקתם, כך שאנשי דור א` הם קבוצה מוגדרת שתלך ותקטן עד אשר לא יהיו יותר עובדים כאלה. השנייה, הסכם שמתחיל כדור ב` ובמשך הזמן משתווים התנאים שלו עם הסכם דור א`. כמובן שהווריאציה השנייה עדיפה לעובדים. לפי הבנתי בהסכם שופרסל נבחרה האפשרות השנייה. כמובן שאחד התנאים שכבר בא על פתרונו בעבר הוא הנושא של עבודה בעמידה. ההבדל בין הפתרונות בשופרסל וסופרפארם בולט כאן לעין, בעוד שסופרפארם הוכרזה כמעסיקה נאורה כיון שהבטיחה שטיחונים, ועד העובדים של השופרסל לא רק שהשיג כסאות אלא גם דאג לתנאיהם האחרים של העובדים העומדים.

אחד הנושאים שנשאר בעייתי בעיני הוא העסקתם של 600 עובדים בהסכמים אישיים ועל ידי חברות כח אדם (כ-9% מן העובדים). עובדיי חברת כח אדם מועסקים על ידי צד שלישי ותנאיהם מוכתבים על ידי הסכם קיבוצי אחר. לטעמי עובדים שעובדים זמן ממושך במקום מסוים צריכים להיות עובדי אותו ארגון ובתנאים הנהוגים בו. בכל זאת טוב לראות וועד עובדים שנאבק ומצליח יירבו כמותו.    

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. זאב גיא

  שלום
  אני עו"ד שעוסק במיסים, דיני עבודה וביטוח לאומי. (בעבודה: גם עובדים זרים)
  אני עובד כרגע על הכנת תביעות יצוגיות נגד שלש חברות שסיפקו עובדי ניקיון זרים לשופרסל.
  בכולן לא שילמו – לא על פי ההסכם הקיבוצי המיוחד של עובדי שופרסל, לא עפ"י ההסכם בענף הניקיון ואפילו לא עפ"י חוק פנסיה חובה.
  חברה אחת הגדילה לעשות וניכתה מהעובדים דמי גמל וקרן השתלמות על פי צו ההרחבה וכאשר פיטרה אותם לא רק שלא שילמה פיצויים וגמל, גם את הכסף שניכו מהעובדים שילשלו לכיסם. (אני מאמין שבכלל לא הפקידו כסף עבור העובדים וסתם ניצלו הזדמנות להפחית מהשכר בלי שהעובדים יוכלו לבוא בטענות)
  העובדים הזרים המסכנים כלל לא מבינים שמגיע להם כספי הגמל ומטריד אותם שלא שילמו להם שעה נוספת שעבדו פה ושם.
  אני מניח שעד סוף הפגרה התביעות יוגשו.
  אשמח לשתף אתכם. אנא הודיעו לי אם יש לכם עניין בזה
  בברכה
  עו"ד זאב גיא