ההסתדרות נגד העובדים

יצחק (ג`קי) אדרי

עמיר פרץ עומד בשורה אחת עם עושקי העובדים: חברות כח אדם, קבלני משנה, חברות שמירה וניקיון, הממשלה המגבה אותם והחברות הגדולות המזמינות את שירותיהם.

יוסי רוזן, מנכ"ל החברה לישראל, אמר בראיון לעיתון "בעקבות התוכנית "זהב לבן עבודה שחורה" שהוקרן בתוכנית "עובדה": "דנו בדירקטוריון החברה בנושא, והחלטתי לקחת גורם חיצוני שיבדוק עבורנו מה האמת בטענות ומה צריך לתקן. רצינו גורם בלתי תלוי. בהתחלה בחרנו את שלמה שני מההסתדרות, אבל הבנו שההסתדרות לא רוצה להיות מעורבת בנושא".

מדוע עמיר פרץ, יו"ר ההסתדרות, לא רצה להיות מעורב בבדיקת הנושא? כי הוא פחד להתעמת עם התופעה החמורה של "העסקה פוגענית" בכי"ל, עמיר פרץ ידע שהעוולות כלפי "עובדי הקבלן" הן חמורות ולא אנושיות, אבל הן קיימות גם אצלו בבית, בהסתדרות. עמיר פרץ התכופף לוועד החזק ובחר לברוח מהמשימה החברתית לעמוד לצידם של "עובדי הקבלן" כך הוא העמיד את עצמו בשורה אחת עם המנצלים והעושקים.

"עובדי הקבלן" הבלתי מאוגדים הפכו למטבע עובר לסוחר בידי ההסתדרות והוועדים במדינת ישראל בכל מו"מ בין העובדים להנהלות סוחרים ב "עובדי קבלן" תמורת טובות שכר והנאה לאלו שכבר יש להם הכול: שכר גבוה, קרן השתלמות, מתנות לחגים, טיולים, חופשות בחו"ל, עתיד, תוכנית פנסיה ומעמד, בכל מו"מ עם האוצר נשכחים "עובדי הקבלן", הם שקופים, לא קיימים, לא נספרים אבל הם אלו שמשלמים את המחיר, כשהאוצר חותם על הסכמים עם ההסתדרות עבור אלו שיש להם הכול נוצר לאוצר "חור תקציבי" ובכדי לממן זאת האוצר מעודד יותר ויותר הפרטה והעסקה באמצעות חברות כח האדם וקבלני המשנה והעובדים החלשים שוב משלמים את המחיר.

זו ההסתדרות שחרטה על דגלה לפעול למען כל העובדים והפועלים בשם הסוציאל-דמוקרט החדש, זו ההסתדרות שמביאה את מצוקות "עובדי הקבלן" הבלתי מאוגדים לשולחנות הדיונים ושוכחת אותם בחתימה על ההסכמים ואף סוחרת בהם לטובת הוועדים הגדולים והחזקים, זו ההסתדרות שלא בוחלת בכל אמצעי לדבר בשמם של הארגונים החברתיים ומשתמשת במצוקותיהם על מנת ליצור ספינים תקשורתיים לקדם אינטרסים פוליטיים של העומד בראשה. זו ההסתדרות שמאפשרת לנציגיה לחתום על הסכמי עבודה סמויים מעין הציבור, ובהם מובלעות פגיעות שהן בבחינת בכיה לדורות לציבור העובדים החלשים או נכון יותר המוחלשים.

הסכם דור ג`, שנחתם במפעלי ים המלח, מנוגד לחוק חברות כוח-אדם שעמיר פרץ פעל לתיקונו בשנת 2000, עמיר פרץ הוא הראשון שהפר אותו באישור הסכם דור ג` במפעלי ים המלח.
בהסכם דור ג` במפעלי ים המלח כתוב שלאחר 8 שנות עבודה תישקל שוב מועמדותו של העובד לקליטה למפעל. רובם של הנקלטים להסכם דור ג` במפעלי ים המלח עבדו שנים רבות כ "עובדי קבלן" וחברות כוח-אדם. מיטב שנותיהם חלפו בעבודה במפעלי ים המלח בתנאים קשים ביותר ללא תנאים ובלית ברירה, מתוך רצון להישרדות קיומית. ח"כ עמיר פרץ- את התקווה לעתיד טוב נטעת בהם עם תיקון חוק חברות כוח-אדם ואת התקווה אתה כיו"ר ההסתדרות המאשרת את ההסכם, גזלת מהם את העתיד עבודה המקנה קיום בכבוד.

עמיר פרץ, הסכם רשות שדות התעופה שנחתם עם ההנהלה באישורך זה ההסכם המשפיל ביותר לתאוות הבצע של הוועדים שאתה עומד בראשם. תמורת 3% תוספת לשכר העבודה של העובדים הקבועים ברשות שדות התעופה מכרתם את 1200 "עובדי הקבלן" להנהלה ולחסדיהם הקפיטליסטים. הגדלתם לעשות שבגדתם גם ב 120 סלקטורים סטודנטים שהועברו לידיו העושקות של קבלן בטענה שהם סטודנטים ומחר הם יסתדרו בחייהם.

פרופ` צבי זוסמן, לשעבר המשנה לנגיד בנק ישראל, בספרו העומד להתפרסם שנושאו: "הקצאת משאבים לשירותים חברתיים ב-2004" כותב בין היתר " היחלשות ההסתדרות, בעיקר במגזר העסקי, והירידה בחשיבות ההסכמים הקיבוציים בקביעת השכר, תרמה להגדלת פערי השכר בשוק העבודה בישראל. במקביל לפגיעה בכוחם של ארגוני העובדים וההסכמים הקיבוציים לדברי זוסמן התפתחה בישראל תופעת קבלני כוח האדם שגרמו לירידה נוספת בכושר המיקוח של עובדים חלשים על תנאי העסקתם , והפכו למכשיר לקיבוע שכר נמוך לעובדים,

יו"ר וועדת הפנים ח"כ יולי שטרן בדיון בנושא מעמדם של המאבטחים בכנסת מעביר ביקורת קשה על ההסתדרות שקיבלה הזמנה לוועדה וההסתדרות בחרה לא להגיע מהסיבות השמורות עמה, ח"כ יולי שטרן אמר בדבריו שאין הוא יכול לכפות על ההסתדרות להגיע לוועדה אולם כנציגת עובדים הייתה חייבת להגיע לדיון שהוא חשוב ביותר בנושא העובדים בישראל והוא רואה זאת בחומרה רבה.


עמיר פרץ, בחרת ליישר קו עם אוייבי העובדים החלשים בארץ ויחד להחליש אותם. אתה משתמש ב "עובדי הקבלן" כמטבע עובר לסוחר בדאגה שלך לוועדים החזקים. אתה, עמיר פרץ, בגדת באלו שנטעו בך את אמונם שתדאג לעתידם. היום, השארתה אלפי "עובדי קבלן" בלתי מאוגדים לחסדי ההון ואנשי העסקים.


אדרי יצחק ג`קי – מנהיג מאבק "עובדי הקבלן" הבלתי מאוגדים. ("עובד קבלן" שפוטר מעבודתו בעקבות הסרט "זהב לבן עבודה שחורה").

אתר דימונה-נט. http://www.dimonanet.co.il

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.