על איפוק אתני, רב תרבותיות וחנפנות

יוסי דהאן

מסתבר שמסע הפרסום הגזעני של "אגד", שבו מוצגים נהגי מוניות "חאפרים" כערסים מזרחים עטורי גורמטים,  מכוערים, אלימים ווולגריים, לעומת נהג האוטובוס של החברה בהיר העור וכחול העיניים המאזין למוסיקה קלסית,  זוכה להצלחה רבה, בעיקר בקרב נהגי החברה.

"כושי, מי עשה אותך מאבטח? אני לא פותח לך את דלת האוטובוס, אני לא פותח לכושים את הדלת. תיכנס מהחלון. אתה אפס, מי שם אותך כאן". את המילים הקשות האלה ספג אתמול (ג`) אבי צגאי, בן 32, עולה מאתיופיה העובד כמאבטח באוניברסיטה העברית בירושלים. הדובר היה לא אחר מאשר נהג "אגד" בקו 30. בידיעה לא דווח לאיזו יצירה קלסית האזין הנהג בעת אמירת המשפטים הללו. 

"אני לא מאמין שהוא אמר לי את זה. שירתתי בצבא בגולני, אני חלק מהמדינה הזו. באתי לבדוק את האוטובוס כדי להגן ולשמור על הנהג הזה ועל הנוסעים. זה המקצוע שלי, והוא התנהג אלי בצורה גזענית. אני לא פחות טוב מהאחרים", אמר בזעם צגאי, אב לארבעה ילדים.

באתר Y-net מזכירים כי זו איננה הפעם הראשונה בתקופה האחרונה שבה מעורבים נהגי אגד בהתבטאויות על רקע גזעני. לפני מספר חודשים התפרסם ב-ynet סיפורה של עולה מחבר העמים , שטענה כי נהג אגד קילל אותה ואמר כי "כל הרוסיות זונות".

משעשעת במיוחד תגובתו של רון רטנר דובר אגד, מקדם קמפיין ה"חאפרים" בכל במה אפשרית:

 "אין מקום לחוסר איפוק על רקע אתני כפי שהפגין הנהג".

ואם כבר אנחנו בענייני איפוק אתני, או יותר מדוייק חנפנות אתנית ומניפולציות רב תרבותיות, כדאי לקרוא הבוקר את חשיפתה של ענת באלינט, כתבת התקשורת של "הארץ". באלינט מדווחת על מכתב פנימי שכתב אילן דה פריס, מי שאחראי מטעם זכיינית הערוץ ה 2 טלעד על הכנת ההצעה של הזכיינית למכרז לערוץ 2 החדש. המכתב מתאר צעדים שטלעד מתכוונת לעשות כדי לשפר את תדמיתה בכל הנוגע לתכניות העוסקות ביהדות ומסורת. הצעדים כוללים שוחד מסך, יצירת תכניות ברוח יהדות המפד"ל, שיתוף פעולה עם קרנות ועמותות דתיות כקרן "אבי חי"  וקרן גשר לקולנוע המקדמת בעיקר תוכניות וסרטים העוסקים ביהדות ומסורת, העסקת דמויות תקשורתיות הממותגות כ"דתיים, מסורתיים ולאומיים" דוגמת ג`קי לוי, אורי אורבך אודי ליאון ואחרים מהמחנה הדתי לאומי, והענקת מלגות ליוצרים מבית הספר לקולנוע הדתי "במעלה". מגוון הצעדים האלו נועד לשאת חן בעיני חברי מועצת הרשות השנייה, הגוף הבוחר, שחמישה מתוך 15 חבריו הם דתיים.

באלינט מציינת שהמכרז לערוץ ה 2 מניף את דגל הרב תרבותיות הכולל ייצוג קבוצות שונות כעולים, ערבים, נשים, מזרחים חרדים וכל מי שמודר ממרכזי הכוח בחברה הישראלית, אבל דה פריס, כמו גם ראשי המתמודדות האחרות "רשת", "קשת" ו"כאן" שעסוקים אף במסע החנפנות הזה מזהים  ש"רב תרבותיות" היא מילת קוד לעמדות, אינטרסים וערכים של מחנה אחד. עדנת הרב תרבותיות הצינית והמעוותת הזו היא זמנית, היא תמשך עד לטקס ההכרזה על הזוכים, ביום שאחרי  דודו יחזור למסכים.

ואם בחנפנות עסקינן, לפני כשבוע נחשפה בעיתונות האמריקאית פרשה שעל פיה משרד החינוך האמריקאי שילם בסתר לעיתונאי ולפרשן ארמסטורנג ווליאמס 240 אלף דולר על מנת לקדם את רפורמת החינוך של ג`ורג בוש (No Child Left Behind), בישראל משרד החינוך לא צריך לשלם לעיתונאים לקדם את "דו"ח דברת", יאיר לפיד מוכן תמיד לארח את דברת וליבנת ולקדם את תכניתם בגלוי ובחינם.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. שמעון

    האם לא נמאס לכם לראות שוב ושוב את פרצופה של ג יפית
    אני חושב שזה נובע מחוסר מעוף ויצירתיות של הממונים על הפירסום במפעלים השונים
    איפה החדשנות אין פנים חדשות איפה המקוריות כל הזמן רק לועסים ומעלים גרה