מבחני מיון, עיון בתוצאות

איציק ספורטא

היועץ המשפטי לממשלה עומד לצידו של אדם התובע לקבל תוצאות מבחנים שעשה בחברת השמה. רשמת מאגרי המידע כבר קבעה שיש לאפשר לנבחנים לעיין בתוצאות מבחנים שכאלה. על פניו זה נראה נושא פעוט, אבל בכל זאת יש לא משמעות בשוק העבודה בישראל.

לפני יותר מעשרים שנה כאשר עבדתי כמפעיל מחשב רציתי ללמוד יותר בנושא ונגשתי לבחינות בבית ספר אשר נתן הכשרה של מנתחי מערכות. עברתי את המבחן ועם תוצאותיו נגשתי למעסיקי וביקשתי ממנו לאפשר לי ללמוד, ובתום הלימודים לבחון את האפשרות להעסיק אותי במקצועי החדש. המעסיק ביקש שאעבור מבחנים במכון השמה ובהתאם לתוצאות הוא יחליט. בתמימותי ניגשתי למבחן שנמשך שעות רבות, מבחני צורות, תמונות (הילד עם הכינור ועוד), ראיון עם פסיכולוגית שהובנה בדיוק כמו הראיונות בצבא, דינאמיקה קבוצתית ועוד. אני מניח שחלקכם מכיר את המבחנים הללו ממקומות שונים.

התוצאות הגיעו למעסיק וזה קבע שאיני מתאים למקצוע שבחרתי לכן הוא אינו יכול להבטיח דבר. ביקשתי ממנו לראות את התוצאות והוא סרב. פניתי ל"פילת" שם עשיתי את המבחנים וגם הם סרבו. נוצר מצב מוזר שקובעים משהו שאיני יכול להתמודד איתו. פעלתי כך שיפטרו אותי מהעבודה כדי שאקבל פיצויים.

כבר אז חשבתי לפעול בנושא, ומאז אין לי שום דבר טוב להגיד על מבחני המיון הללו. בישראל יש שימוש נרחב ביותר במכוני ההשמה הללו למגוון מקצועות. לטעמי המבחנים הללו הופכים למערכת שמסננת אנשים לא על בסיס יכולתם המקצועית, כיון שאלו אינם נבחנים כלל, אלא על בסיס של התאמה שבחלקה היא התאמה פסיכולוגית. כיון שהמכונים הללו חוששים לטעות בהשמה הם יעדיפו לתת המלצה לעובדים אשר אין בהעסקתם סיכון. לא מזמן הובאו לידיעתי מסמכים אשר הראו שלאחת מהחברות הללו יש עסקים נוספים ותוצאות מבחנים מועברות למעסיקים גם ללא ידיעת המועמד. תגידו שזה טוב, אבל רק אם ההמלצות טובות ולא כאשר נקבע שהוא אינו מתאים לתפקיד. כך שתוצאות המבחן רודפות אחרי המועמד גם לאורך שנים. 

טוב שהיועץ המשפטי לממשלה החליט סוף סוף לפעול בנושא. ולמעסיקים אומר שהדרך הטובה ביותר לבחור עובד היא לראות אותו עובד ולא דרך מבחנים בעייתיים כאלה הוא אחרים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.