הגאון מהרוארד

איציק ספורטא

בעבר כתבתי כאן על מסמך מהבנק העולמי שהציע לייצא תעשיות מזהמות למדינות העולם השלישי, כותב המסמך היה אחד בשם לארי סמרס, שעלה מאז לגדולה (היה גם שר האוצר בממשל קלינטון) וכעת מכהן כנשיא אוניברסיטת הרוורד. מאז הספיק להיכנס לעימות עם מרצים אפרו-אמריקאים שבעקבותיו כמה מהם עזבו את האוניברסיטה. כמו כן לא שש לשלם שכר מחייה לעובדיי האוניברסיטה המשתכרים שכר נמוך ונאלץ לעשות כך עקב מאבק של העובדים, סטודנטים ופעילים אחרים.

בכנס אקדמי ב"מכון הלאומי למחקר כלכלי" (NBER), לפני ימים אחדים, טען, סמרס, שייתכן שתת הייצוג של נשים במדעים נובע מהבדלים מולדים בין גברים לנשים. אחת הנוכחות ביולוגית במקצוע עזבה את ההרצאה באמצע כיון שחשה ברע (פיזית) מן הדברים שנאמרו. דבריו של סמרס לא הפתיעו אותי אבל התאכזבתי מההגנה שזכה לה מהחוקר החשוב ביותר של יחסי עבודה, פרימן, וכלכלנית שחקרה אפליית נשים לאורך ההסטוריה, גולדין.

הטיעון של המגינים היה שהדברים היו במהלך הרצאה אקדמית שהעלתה מגוון של אפשרויות (כמו שנשים לא מוכנות ולא יכולות לעבוד 80 שעות בשבוע) שגורמות למצב של תת ייצוג של נשים במדעים. בנוסף נטען שסמרס אף אמר שהוא יהיה הראשון שיהיה שמח אם יוכח שההשערה של הבדלים מולדים מוטעית. יכולתם של כלכלנים להציג מצג של מדע שאינו מתרשם מערכים, וישירות שנתפשת כאמיצה היא הבעיה כאן. למה בכלל להעלות את ההשערה הזו? מה רוצים לחזור למחקרים שניסו לבסס הבדלים מולדים בין שחורים ללבנים, נשים וגברים על פי מאפיינים פיזיים או מנטאליים, האם לא עברנו כבר את השלב הזה של הבלים?

בעקבות הסערה שעוררו דבריו הפיץ סמרס מכתב תגובה לפרסומים בו טען שלמרות הפרסומים  הוא לא אמר את הדברים והוא גם לא מאמין בהם. במקום אחר באותו מכתב הוא כותב שהוא מתחרט על ההשפעה של דבריו ומצטער שלא שקל את אותם דברים ביתר זהירות. מתוך זה איני מבין מה נאמר בהרצאה ומה לא נאמר.

זו לא פעם ראשונה שדרך המחשבה הכלכלנית מנסה לבסס הבדלים בין יחידים, ששייכים לקבוצות שונות, על תכונות מהותיות המאפיינות אותם, כיון שאם זה אינו כך משהו במודל החשיבה הבסיסי שלהם לוקה בחסר. להזכירכן/ם במודל הבסיסי אין חברה אלא רק יחידים רציונאליים ומערכת של שווקים שאמורים לבטל כל אפשרות של אפליה. כיון שיש אפליה צריכים למצוא לה הסברים שפעמים רבות נובעים ממשהו שקיים אצל אותם אינדיבידואליים יהא זה יכולת מולדת, מאמץ מוטיבציה, לא משנה מה העיקר שנוכל להסביר את ההבדלים הללו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.