מתנות רבותי, ואפלית גיל

איציק ספורטא

מזוז קיבל את ההסכם של תעשיות מלח עם מינהל מקרקעי ישראל המקנה לחברה זכויות של כמעט 50% מזכויות הבניה על הקרקע. אחוז זה הינו מופרז ביותר ואם ניקח כהשוואה את זכויותיהם של המחזיקים בקרקע חקלאית ניווכח שיש פה מצב שבו בעלי הון מגיעים להסכמים הטובים בהרבה ממה שהוחלט לגבי היישובים החקלאיים.

לטעמי, קרקע ציבורית שניתנה לשימוש כלשהו (חקלאי או תעשייתי) אינה יכולה להפוך לאחר מכן לנכס שחלק גדול ממנו שייך למשתמשים, יהיו אלה חקלאים או בעלי הון. כאן הסיפור עוד יותר מעניין כיון שהקרקע הזו שימשה לצורך קבלת הלוואה מבנק לאומי כדי לרכוש את בנק הפועלים. במינהל העריכו את שווי הקרקע ב-22 מיליון דולר הערכה שהייתה נמוכה ב-90% מהערכת בנק לאומי. זאת לזכור, בנק לאומי הוא בבעלות המדינה, אותו בנק נתן הלוואה על חשבון קרקע, שגם היא שייכת למדינה, כדי לקנות בנק שגם הוא היה בידי המדינה, בנק פועלים. וכעת מאשר היועץ המשפטי הטבה של 100 מליון דולר לתעשיות מלח, ממש נהדר.

עוד בנק נמכר לאחרונה, דיסקונט, הטענה הייתה שהוא נמכר ב-80% מן ההון העצמי שלו, במאמר בעיתון "הארץ" נטען שאין זה כך והבנק נמכר ב-63% מההון העצמי שלו, איני יכול לשפוט מי צודק, כיון שישנן שיטות חישוב שונות לשווי עתידי של אופציות. משום מה אני נוטה להאמין לכתבה בעיתון בעיקר כיון שבכירי האוצר כל כך נלהבים למכור שהמחיר הוא לא פקטור במכירה. אתמול שמעתי ראיון עם האחראי למכירה, זליכה, ובמהלך הראיון הקצר הוא לא נלאה לומר שמכירת הבנק היא הצלחה כיון שהממשלה לא יודעת לנהל, רק הסקטור הפרטי יודע לעשות זאת. אולי שכחנו אבל הבנקים בבעלות המדינה כיון שהם פשטו את הרגל בראשית שנות השמונים בגלל ניהול לקוי ולא של המדינה.

אישה בת 55 תבעה את "דלישס סנטר" על כך שלא קיבלו אותה לעבודה מפאת גילה. קשה לזהות אפליית גיל בקבלה לעבודה אבל היא מצאה את המילים הבאות: "בתחתית טופס ההפניה משירות התעסוקה כתבה המנהלת – "גיל לא מתאים. ביקשתי עד גיל 35". זה מקרה קל לבתי הדין כיון שיש פה מה שקרוי אפליה ישירה, לעומת אפליה עקיפה שקשה יותר להוכיח. היום בדרך כלל הפיצוי הוא של 50000 שקל, אם באמת רוצים למנוע אפליה כזו צריך שהקנסות יהיו גבוהים הרבה יותר.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.