איפה ה"קשת"?

עזרא דלומי

כחבר קיבוץ (ראש הנקרה) שהתנגד לאופן (ולתוכן) שבו ניהלה התנועה הקיבוצית את המאבק על זכויות החקלאים בקרקע, אני חש חופשי יותר לכתוב את הדברים הבאים.

רבות תהיתי כיצד בעידן שבו הכל מופרט, שבו הרבה נכסים ציבוריים נמכרים בנזיד עדשים, נכשלה הפרטת קרקעות הקיבוצים? מדוע כמעט כל ההפרטות עוברות חלק ורק ההפרטה הזו נבלמה – ולא שאני מצטער על כך.
חברי בקשת הדמוקרטית מייחסים את ההצלחה להד הציבורי שעורה פעילותם. היה לי ויש לי איתם ויכוח על כך. זאת בנוסף לטענות שהיו לי על כך שהקשת לא הבדילה בין קיבוצי המרכז והפריפריה. עניין מהותי, אך הוא לא שייך לענייננו עכשיו.

לדעתי פעילות הקשת הצליחה משום שהיא יצרה שילוב ידיים נדיר בינם לבין בעלי הון שבעצמם חמדו את קרקעות החקלאים. לא במקרה העיתונות הכלכלית, הסוגדת להפרטות, נעמדה על הרגליים האחוריות דווקא כשהפרטה זו עמדה על הפרק. לא במקרה הפעילות של הקשת זכתה לברכתו של חלק גדול מן המגזר ההוני והעסקי. ספק אם ללא קואליציה חד פעמית זו פעילות הקשת היתה מצליחה כפי שהצליחה.
נזכרתי בוויכוח הזה עכשיו, נוכח הדממה הדקה בה עוברת ההפשרה לבניה של קרקעות "תעשיות מלח". איפה הכרזות, איפה השלטים, איפה הכנסים, איפה הבג"צים? בסדר, קיבוץ נוה ים לא קיבל זכויות בקרקע החקלאית בחוף עתלית, אבל תראו מה דנקנר קיבל שם.

בהנחה שהדממה הנוכחית של הקשת איננה נובעת מהסכמתה למהלך תעשיות מלח, מה שנותיר לי להסיק הוא שהקשת בלי ברכתו של ההון לא יכולה להיות אפקטיבית. ולכן היא היתה אפקטיבית נגד מגזר שמאחריו עמד אולי קצת כסף גדול, אבל לא הכסף הגדול בה` הידיעה. יוצא שהקשת חזקה על חלשים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גדעון ישראל גבעת ברנר

  קל מאוד לתקוף את הקיבוצים.
  בגין היה דמגוג גדול וידע לתקוף את הקיבוצים גם הקשת המזרחית מזהה יפה שאפשר לתקוף את הקיבוצים.
  רוב חברי הקיבוץ הם תמימים שואפים לעזור לזולת, עם זה בקיבוץ או מחוץ לקיבוץ, הקיבוץ עבר משבר בגלל
  תמימות, ניהול כושל.
  אני מצפה מהקשת המזרחית פחות לצעוק פחות לקטר, לעסוק יותר ויתר לקירוב בין המגזרים השונים.
  קל לתקוף, קשה לאחד בין אחד לשני.
  חשוב לכל המגזרים השונים להפרות אחד את השני ולא לשים רגל אחד לשני.
  יש להוריד את שנאת חינם בין מגזר אחד לשני.
  בדקו טוב טוב את התענות שלכם לפני שאתם יוצאים בהצהרות פופוליסטיות על גזלת מים ואדמות
  מדינה
  בהצלחה גדעון ישראל גבעת ברנר