טלי פחימה כמשל והפצצה הדמוגרפית של העורך הבכיר

יוסי דהאן

אם ערעור הפרקליטות לא יתקבל היום בבית המשפט העליון, תשוחרר טלי פחימה למעצר בית. החלטתו של שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב צבי גורפינקל לשחרר את טלי למעצר בית מהווה כתב אשמה חריף כלפי רשויות הבטחון, הפרקליטות ומערכת המשפט הישראלית, כולל פסק דינה של השופטת איילה פרוקצ`יה בבית המשפט העליון. בתום חצי שנה  מעצרים מינהליים דרקוניים, אנטי דמוקרטיים המהווים הפרה של זכויות אדם בסיסיות, מסתבר שהטענה שמדובר באזרחית ישראלית "שסייעה לאויב בזמן מלחמה" וב"בוגדת" מופרכת וחסרת בסיס.  

באולם בית המשפט המחוזי בתל אביב התברר כי "במאי קיימו כוחות צה"ל בג`נין מבצע שנועד לעצור מבוקשים ולפגוע בחמושים, בהם זביידי, סגנו ושני פעילים נוספים בארגון. במבצע איבד אחד החיילים חומר המסווג "סודי ביותר", שהכיל פרטים סודיים לצורך מעצרם של המבוקשים. חומר זה הגיע לפעילי הארגון. הנאשמת היתה באותה עת בביתו של זביידי בג`נין והקריאה את תוכנו של החומר המסווג, שכלל בין השאר את צירי התנועה לבתי המבוקשים. בעקבות זאת, טוענת התביעה, הורה זביידי למבוקשים להסתתר וכשנכנסו חיילי צה"ל למחנה הפליטים הם לא הצליחו לעוצרם. כמו כן, פחימה הואשמה בהפרת הוראה חוקית בכך שלאחר שיחרורה ממעצר נכנסה לשטחים."

לדעת השופט גורפינקל מי שסיכן את בטחון המדינה לא הייתה טלי פחימה אלא החייל שאיבד את החוברת המסווגת.

"לכאורה" כותב השופט "חלק מפעילי הארגון יודעים בעצמם לקרוא עברית והקראת החוברת על ידי הנאשמת לא שינתה דבר, שכן עצם העובדה שהחוברת נפלה לידי הארגון "היא שסיכנה את ביטחון המדינה ולא הקראתה".

פרשת טלי פחימה מעידה על הקלות שבה בשם "בטחון המדינה" משתפים ביניהם פעולה כוחות הביטחון, הפרקליטות ושופטים בבתי המשפט בשלילת חירויותיהם של בני אדם.

אתמול נמרחה על פני העמוד הראשון של "הארץ" צהלתו של העורך הבכיר לענייני כלכלה וחברה – נחמיה שטרסלר. מדיניות האוצר פועלת, לא רק שבעזרתה נמריא אל הצמיחה והאושר אלא גם נכונן לנו במזרח התיכון "מדינה יהודית ודמוקרטית" עם דגש על "יהודית" כמובן. על פי "נתונים פנימיים שהגיעו לידי "הארץ"", קיימת ירידה בילודה בקרב הערבים. העורך הבכיר מצטט "בכירים באוצר" הטוענים כי המגמה נובעת ממדיניות קיצוץ קיצבאות ילדים.  אחד מן הבכירים הללו באוצר מצוטט כאומר כך: "קיים איום דמוגרפי פנימי על ישראל ו"אנחנו מסובבים את הגרף, כדי להגן על הרוב היהודי במדינה". הגורם הוסיף ואמר שהוא חושש מהריבוי הטבעי הגדול של הערבים, ובעיקר של הבדווים בנגב. לדבריו, אם יחזירו עכשיו את הקצבאות, ייראו שוב משפחות בנות 20 ילדים בנגב שחיות על חשבון המדינה ומערערות את הרוב היהודי בישראל." 

היום מפרסמת רותי סיני באותו עיתון ידיעה, (לא בעמוד הראשון), על פיה טוענים חוקרי המוסד לביטוח לאומי כי ל"נתונים הפנימיים" של העורך הבכיר אין שחר, אפשר להירגע הפצצה הדמוגרפית לא מתקתקת. החוקרים טוענים שאין להסיק מסקנות ממגמה של תקופה כה קצרה עליה נסמכים נתוני האוצר וכן שנתונים אחרים שבידיהם מלמדים דווקא על עלייה לכאורה במספר התינוקות שנולדו בישראל באותה תקופה. לאה אחדות סמנ"כל תכנון ומחקר בביטוח הלאומי קובעת כי "לא ניתן ללמוד מהנתונים (נתוני האוצר) דבר וחצי דבר על השפעת קצבאות הילדים על הילודה".

זהו מקרה נוסף שבו העורך הבכיר מגייס "נתונים" ממסדרונות האוצר ורץ לספר לחבר`ה. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.