תלונות כנגד הבנקים, והרב לאו*

איציק ספורטא

בימים אלה של שמחה וששון על הפרטת עוד בנק, פרסם בנק ישראל דו"ח של היחידה לפניות הציבור בפיקוח על הבנקים. הנתונים מראים שמספר התלונות הכולל עלה ב-23% לעומת השנה הקודמת. 26.5% מן התלונות נמצאו מוצדקות, ירידה לעומת השנים הקודמות. ממצא מעניין שלא עורר תשומת לב רבה היא מספר התלונות ואחוז התלונות המוצדקות על פי חלוקה לבנקים בשליטת המדינה לעומת בנקים פרטיים. למה זה מעניין? כי אחת הסיבות להפרטה של הבנקים המולאמים נובעת מהמנטרה שהמדינה לא יודעת לנהל כלום, מלבד הצבא שפועל כידוע לתפארת.

משום מה נמצא שאחוז התלונות המוצדקות בבנקים שבשליטת המדינה היה נמוך משמעותית מאלו בבנקים הפרטיים. 19.5% מן התלונות שהוגשו כנגד בנק לאומי היו מוצדקות (27.7% בבנק דיסקונט), לעומת 27.7% בבנק פועלים, 29.8% בבנק הבינלאומי ו-30.4% בבנק מזרחי. האם זה אומר משהו? אולי. מה שבטוח שאנו לא רואים את היתרון הגדול מבחינה זו של הבנקים שאינם בשליטת המדינה. יש לציין שהרוב הגדול של כספים שהוחזרו ללקוחות היה של בנק לאומי.

יש יו"ר ועד חדש למורשי חתימה בבנק הבינלאומי, לא חדשה מדהימה, אבל לפחות יודעים שיש בוועד בחירות. המעניין הוא שהיו"ר הקודם עזב תפקידו בועד כיון שהוצעה לו משרת ניהול מבטיחה שדרך אגב עדיין לא קיימת.

ועוד דבר שקשה לי להימנע מלכתוב עליו, מדובר במאמר של ד"ר לביא מנהל יחידת השתלות לב בבית החולים שיבא אשר מציג בפנינו מפגן של צביעות שקשה לקבל. כותב הד"ר שמשפחת הנערה של איילה אבוקסיס סירבה לתרום את איבריה בעקבות ואולי בהשפעת הרב לאו. בכך אין סיפור גדול, אבל הטענה היא שאותו רב תומך בתרומת איברים במקרים אחרים. הרב צוטט כך: "ההלכה מעודדת תרומות איברים מן המת וגם מן החי… כל מי שיכול לתרום – מצווה היא. ההלכה והמוסר היהודי עולים בקנה אחד עם תרומות איברים, ומי שלא תורם עושה את זה רק ממניעים פסיכולוגיים או נפשיים".  דברים אלה נאמרו בטקס שהתקיים לרגל החלמת קרובת משפחה שלו בעקבות השתלת ריאה. הנקודה המרכזית היא הקביעה מתי אדם נחשב למת, מתברר שכאשר מדובר בקרובת משפחה, הרב לאו מקבל את דעת הרפואה ובמקרים אחרים לא.

* להזכירכם כנס בנושא דו"ח דברת היום.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.