נפקדים, הטבות מס, ופיטוריי נשים

איציק ספורטא

פורסם לאחרונה שמדינת ישראל החליטה להפעיל את חוק נכסי נפקדים על מזרח ירושלים. ביקשתי לראות את החלטת הממשלה הזו באתר האינטרנט של משרד ראש הממשלה ומשום מה לא מצאתי. כמובן שהחלטה זו היא בעיתית. במאמר בעיתון "הארץ" מתייחס אליה פרופסור קרצ`מר כגזל: "בטרם יידון הנושא בבג"ץ או בפורום בינלאומי זה או אחר ייטיב הציבור לעשות אם ישאל, אם לא מתבצע בשמו גזל ברשות היועץ."

בחודש זה נכנס לתוקפו שלב נוסף ברפורמת המס ככל שהשכר עולה כך עולות ההטבות, מי שמשתכר 4000 שקל יקבל 15 שקלים, מי שמשתכר 35000 שקל יקבל 1445 שקלים. מלבד הפער האבסולוטי בין הסכומים שנראה בלתי הוגן לחלוטין מסתבר שהשינוי אצל משתכרי 4000 השקל הוא 0.4% לעומת 4.1% אצל משתכרי השכר הגבוה. בואו נאמר שההטבה הייתה באחוזים כאלה אבל הפוך, אלו שמשתכרים 4000 שקל היו מקבלים 164 שקלים והאחרים 131 שקל. מה שנראה הרבה יותר הגיוני, אבל הגיון צריך למצוא במקומות אחרים. בינואר 2006 התמונה תהיה הרבה יותר מובחנת כיון שאז כל אלה שמשתכרים עד 10000 שקל לא יקבלו אגורה שחוקה לעומת 540 שקל לאלו שמשתכרים רק 35000 שקל לחודש (להזכירכם פי בערך 10.5 משכר המינימום). תגובת האוצר: "באוצר אמרו בתגובה כי "בקיץ האחרון נתנו תוספת מיוחדת לשכבות החלשות ולמעמד הביניים הנמוך. ברור שמי שמשלם מעט מאוד מיסים קשה לתת לו הנחה גדולה במס". החוכמה המצויה באוצר כה רבה עד שאמירת הברור מאיליו הפך לתחכום בלתי רגיל.

מתברר שפיטוריי נשים לאחר חופשת לידה עולה כפורחת מדווח על עליה של 15% בשנה האחרונה (דווח בידיעות, דוד רגב 30/1/2005, עמ` 16) . ב"נעמת" פועלים לשינוי החוק המאפשר פיטורים שכאלה 45 יום לאחר החזרה לעבודה. הכוונה להאריך את התקופה לשישה חודשים. כאן מתייחסים רק לחוק עבודת נשים 1954, לדעתי יש להתייחס גם לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה שבו הן נשים, הן נשים בהריון והן הורים מוגנים בפני אפליה במקום העבודה, ההגנה חלה גם על פיטורים.   

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.