משפט מפתח

איציק ספורטא

במאמר של דוד רגב על תוכנית וויסקונסין הוא כתב את המשפט הבא: "מטרת התוכנית היא לשלב את המובטלים הכרוניים במעגל האבטלה" (תקווה חדשה למובטלים, ידיעות, 2/2/2005, עמ` 9). לא יודע מי אחראי לטעות הזאת, אבל משפט זה מבטא בעיני את מהותה של התוכנית שנועדה להעשיר כמה חברות לחסוך למדינה כספים, אבל לא בהכרח לעזור למובטלים. הסיכוי הגדול שחלקם יהפכו מעניים סתם לעובדים עניים. זה מה שקרה בארה"ב ואין שום סיבה שזה יהיה אחרת כאן. המטרה צריכה להיות אכן לאפשר למובטלים עבודה, אבל לא סתם עבודה אלא עבודה שבמינימום מוציאה אותם מחיי עוני. קיומם של עובדים עניים הוא תוצאה של מדיניות שמצד אחד מפעילה את כחה של המדינה כדי לאלץ אנשים לעבוד ומן הצד השני אינה רוצה להיות אחראית לכך שהשכר המשולם להם יהיה הולם. שני אלה צריכים ללכת יד ביד בלעדי זה התוכנית הזאת היא עוד דרך לפגוע בעניים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.