גנגסטרים באוצר, מה מידת העושר שלך? ותכנית למלחמה במוות ובעוני

יוסי דהאן

בזמנו הכריז אורי יוגב, הממונה לשעבר על אגף התקציבים באוצר, כי אחד מהישגי התכניות הכלכליות היה "שבירת העבודה המאורגנת", למימוש מושלם של ההישג הזה עוברים פקידי האוצר בימים אלה לשיטות גנגסטריות מוכרות ממשטרים אפלים. צוות משימה מיוחד במשרד האוצר ממליץ על הבאת עובדים מחו"ל על מנת לשבור בכוח את שביתת עובדי הנמל. שבירת שביתות הפכה להיות מרכיב מרכזי במדיניות הכלכלית של הממשלה, שר התחבורה מאיר שטרית (ילד הפלא מיבנה), הפועל כשליחם המסור של בעלי ההון בממשלה, עסוק אף הוא בימים אלה בשבירת שביתתם של נהגי "מטרודן" שנלחמים על זכות אדם בסיסית – הזכות לחופש ההתארגנות ולנהל משא ומתן קיבוצי.

רוצים לברר מה הכנסתכם ביחס לשאר האנשים בעולם, האתר "global rich list" מאפשר לכם להיווכח עד כמה אתם ברי מזל ועשירים.

דו"ח חדש וחשוב של האו"ם פורסם לאחרונה "The Millenium Development Goals Report" הדו"ח נכתב על ידי צוות של 250 מומחים בראשות ג`פרי סאקס כלכלן מאוניברסיטת קולומביה. על מנת להמחיש את המצב הכלכלי והחברתי החמור בעולם, מסביר סאקס כי מספר האנשים שמתים ממלריה במשך חודש בעולם גדול ממספר האנשים שנספו באסון הצונמי באוקינוס ההודי. 150 אלף ילדים מתים באפריקה מידי חודש מ"הצונמי השקט" – מחלת המלריה. התוכנית מציעה להפחית את מספר העניים החיים בעולם בחצי עד לשנת 2015.  ההצעות העולות מן הדו"ח הן פשוטות ומעשיות, כגון רכישת רשתות להגנה מפני יתושים מפיצי מחלות, ביטול הדרישה לתשלומים עבור חינוך וחובת תלבושת אחידה הגורמת ללא מעט ילדים להשאר בבית וברחוב. הספקת דשנים לחקלאים באפריקה על מנת להגדיל את יבולם וחקיקת חוקים שיבטיחו עבור נשים זכויות קניין וזכויות ירושה. על מנת לגרום לכך שהסיוע לא יגיע לכיסיהם של פקידי ממשל מושחתים, מציע הדו"ח להעניק את הסיוע ישירות לאנשים במוצרים ושירותים.

כל מה שהמדינות העשירות צריכות לעשות על מנת לממש את המלצות הדו"ח הוא להגדיל את סיוע החוץ שלהן ל 0.7 מהתוצר הלאומי הגולמי. מטרה שבה עומדות כיום רק שבדיה, דנמרק, לוקסמבורג, הולנד ונורבגיה. סיוע החוץ של ארצות הברית מסתכם ב 0.15, למרות הצהרת הנשיא בוש כי ארצות הברית מחוייבת לסיוע של 0.7 אחוזים מהתל"ג.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.